Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...
 BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale
 Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier
 Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...
 

Despre Uși Metalice

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
2076 replies to this topic

#1639
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,161
  • Înscris: 19.09.2005
Racai tot ce cade, dai cu convertizor de rugina si vopsea.

#1640
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,742
  • Înscris: 21.08.2008
Am folosit metoda asta la o masina (Kelfos si Feruginol) apoi grund, vopsea si tot tacamul. Din pacate rugina e rugina. E adevarat ca e vorba de elemente ale sasiului expuse dar poate la usi o fi mai simplu.

Edited by danghetau, 14 August 2018 - 10:54.


#1641
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 19.12.2011
Autocolantul care imita lemnul, este dificil de pus pe usa care nu este plana (daca usa are
chenare ,modele ) iar daca reusesti intr-un final , iarna va crapa , basica etc.
Vopsirea ar fi mai potrivita si cu sanse mai mari de reusita , dar trebuie sa procedezi ca la o
masina .Curatata ,slefuita , degresata , izolata , fara sa se vada zgirieturi profunde etc si apoi
cumparate 2 spray-uri cu nuanta pe care o vrei (preferabil vopsea auto,lac auto...).
Daca usa va fi in soare , ploaie ,umiditate , probabil ca iar va rugini ,dar i-ai prelungit estetica exterioara
cu citiva ani.
Mai jos o poza cu o usa plana ,care dupa ce s-a degradat , a fost colantata , a iesit ca din fabrica , dar
dupa 3 ani asa a ajuns.

Attached Files


Edited by mariusyale, 15 August 2018 - 06:58.


#1642
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,742
  • Înscris: 21.08.2008
Desi este la exteriorul casei, usa nu a ruginit, era vorba de o masina.
Pe alocuri e putin matuita, poate cu un pistol se va reusi reconditionarea, mai mare deranjul cu înlocuirea.

#1643
Hazard

Hazard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 11.01.2004
Din aceeasi categorie... Aveti idee unde pot gasi foaie de mdf infoliat pt exteriorul unei usi? Expusa 8 ani la soare s-a degradat, in rest usa este f buna. Multumesc.

#1644
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 19.12.2011
Ideal ar fi chiar la producatorul usii.Sa nu difere la grosime,latime,inaltime etc.

#1645
Hazard

Hazard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 11.01.2004
Da, doar ca producatorul mi-a dat ban :) cica nu mai merg pe varianta asta constructiva, nu-i intereseaza, nu ma pot ajuta ... o forma mai eleganta a celebrului "hai, plimba ursu". Deci trebuie sa gasesc in alta parte... daca e un pic mai mare decat usa si daca materialul e lis (fara model) nu ma deranjeaza. O tai eu la dimensiune (ideea e sa se potriveasca la grosime - cred ca in jur de 5 mm - masor eu la butuc exact, ca sa nu demontez usa doar pt a masura).

#1646
tibit

tibit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 24.06.2007
salutare, unde pot găsi în București uși Diere?

in Oradea am înțeles că este un distribuitor iar ușile vin doar pe comanda in 45 zile

mulțumesc

#1647
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,742
  • Înscris: 21.08.2008

 danghetau, on 09 august 2018 - 11:29, said:

Pentru o usa de genul asta https://f1cb745f-a-f...&attredirects=0 pusa la exterior intreb daca se poate face izolatia cu spuma poliuretanica injectata prin cateva orificii facute in metal (tocuri si usi).
S-a vrut a fi o solutie temporara, casa nu a fost locuita o vreme si acum am zis ca e mai ok sa se izoleze decat sa se inlocuiasca.
Ma gandesc la partea mobila, avand inchiderea in mai multe puncte sa nu se blocheze parghiile de actionare. La tocuri e simplu dar usa principala cred ca e mai greu de izolat.
A facut cineva interventia asta?
Usa este exact asta din imaginea de mai jos. Pe interior e practic noua, luceste.
Sa sune cineva la Softpedia, tot culca imaginile...

Attached File  WP_20180907_08_05_16_Pro.jpg   360K   108 downloads

#1648
iuriemaxim

iuriemaxim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 22.11.2012
Salut,

Am rasfoit forumul si m-am orientat catre doua modele de usi pentru intrare in apartament ambele in aceeasi gama de pret 1500-1600 lei.

SETUM cu folie adeziva (nu cele placate cu HDF) in varianta broasca jos ABUS ESK PZ3 cu sild KLZS si cilinfdru D10 + sus CISA 57.028 N (~300 lei) cu cheie fluture.
MACO CIVICA in varianta broasca jos YALE + sus YALE cu sielduri Maco.

Ce m-a surprins este:
SETUM precizeaza ca ulterior executari sudurii se umple tocul cu spuma si confirma ca informatia pe site in care se precizeaza ca umplerea se face cu beton este neactualizata.
Timpul de livrare pentru SETUM 3-4 saptamani.
La MACO nu este deloc clar ce broaste si butuci se folosesc, scrie doar YALE, din diferite surse pare ca sunt marca YALE 354 M jos (~70 lei) si 353 S sus (~40 lei).

Umplerea cu beton a tocului usi pare ca are rolul de a rigidiza tocul astfel incat sa nu fie posibila strambarea lui cu o ranga.
Pe site la waldeck scrie: http://blindat.ro/co...ranga-sau-dalta
"In momentul in care achizitionati o usa metalica insistati ca tocurile sa fie umplute cu beton, nu cu spuma poliuretanica sau alte materiale nesigure. Montajul cu ciment al usiilor metalice este foarte important. La montaj primul pas este fixarea usii metalice prin sudura sau suruburi autofiletante in zid. Se face un amestec din beton, nisip si apa, asemanator sapei. Se realizeaza un cofraj, iar amestecul se toarna in toc. Dupa intarire se formeaza doi stalpi din beton in interiorul tocului, iar la o eventuala fortare cu ranga, aceste nu se mai deformeaza, nemaifiind posibila torsinuea limbii broastei."

Prin urmare nu inteleg de ce SETUM precizeaza ca monteaza cu spuma, cu toate ca in trecut a montat cu beton, iar le ei pe site scrie http://www.setumsa.r...ce-de-siguranta
"Tocul usii - este de tip cheson, realizat din tabla cu grosimea de 1,00 mm, iar dupa montaj in interiorul tocului se toarna beton pentru rigidizare.".

Pare o diferenta mare intre SETUM si MACO legat cel putin de broastele folosite, la Maco in gama de pret sub 100 lei, la Setum in gama de pret dublu/triplu.

De ce nu mai toarna Setum beton in toc?

Exista firme care monteaza usi SETUM cu beton?

Vreo idee de ce sunt aceste diferente la feronerie intre Maco si Setum la usi in aceeasi gama de pret ?

Poate cineva sa clarifice exact ce broaste foloseste Maco ? Dar butuci ?

Alte recomandari de usi ?

#1649
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 19.12.2011
tibit -   este adevarat , dureaza 45 de zile , vin de la Oradea , si cei din Bucuresti asteapta acest timp .
           De preferat sa astepti pina saptamina care vine , si iti trimit un PM cu ce si cum.

danghetau  -  Este o usa chinezeasca care a fost vopsita , o poti revopsi dar nu o poti izola sau umple
                      cu spuma , sanse ar fi doar la toc.

iuriemaxim -   Intrebarile tale sunt juste si pertinente ....mi-e greu sa-ti raspund dar incerc -

                      -De ce nu mai toarna Setum beton in toc?-    Pentru ca este mai simplu , costul este mai
                        mare la beton , necesita un timp mai mare de montaj , pe cind un tub de spuma costa
                       25-30 lei , termini repede si ieftin.Din pretul montajului ramine o suma mai mare in
                       buzunarele lor.

                       - Exista firme care monteaza usi SETUM cu beton?-   Probabil ca nu datorita raspunsului
                          de mai sus. Ar fi necesari 1,5 -2 saci nisip , cimentul aferent , timpul un pic mai indelungat,
                          treaba cu cofragul mi se pare o basina (minciuna) pentru ca daca golul intre toc si zid este
                         mai mare de 2 cm, se pot pune felii din rigips prinse la fata zidului si a tocului cu ipsos ,
                         pe toc ce pune banda adeziva de hirtie (scoci .....) pentru a proteja ......si cel mai important
                        stiinta de a prepara intr-un anumit fel betonul.  

                  -,,Vreo idee de ce sunt aceste diferente la feronerie intre Maco si Setum la usi in aceeasi gama de pret ?"-
                     Pentru ca unele incuietori costa   70 - 40 lei si altele 250-500 lei .
                  -,,Poate cineva sa clarifice exact ce broaste foloseste Maco ? Dar butuci ?"
                    Exact nu iti raspund ...dar incerc in felul meu . Cele care au suportat ,,greul " au fost turcesti si au
                    adus faima acestor produse , iar acum sunt produse in RO si sunt mai ieftine ...
                   Butucii sunt niste chiftele ieftine care de preferat este sa fie schimbati dupa montaj .
                    Un butuc mai de calitate este mai scump si ar ridica pretul usii.

                   -,, Alte recomandari de usi ? "
                    Greu de raspuns . Nu vreau sa primesc bobirnace ca nu am pomenit si de.. si de...
                    Poti lua o usa de calitate , cu incuietori de calitate , dar montata incorect , sau fara o
                    reglare , finisare ,corecta sa nu fii multumit.

Bafta.

#1650
proagro

proagro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 04.08.2010
Cred ca s-a perpetuat o eroare , anume despre ce este betonul  : din ce stiu eu  betonul este un amestec de : ciment , nisip , pietris si apa  ;  
din ce am citit mai sus pentru umplerea golurilor s-ar folosi un amestec  de nisip , ciment si apa , care nu-i chiar un beton  in adevaratul sens al cuvantului  ;
intr-adevar nici spuma poliuretanica nu este acest amestec

#1651
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
Am citit jumatate de topic. Buget pt Maco Civica nu este :) Ce alta usa mi-ati putea recomanda, pana in 1000 de lei? Nu ma intereseaza in mod deosebit siguranta, tot ce vreau e sa izoleze termic cat se poate si sa nu se strice intr-un an. Multumesc anticipat!

#1652
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,161
  • Înscris: 19.09.2005

 proagro, on 19 septembrie 2018 - 22:33, said:

Cred ca s-a perpetuat o eroare , anume despre ce este betonul  : din ce stiu eu  betonul este un amestec de : ciment , nisip , pietris si apa  ;  
din ce am citit mai sus pentru umplerea golurilor s-ar folosi un amestec  de nisip , ciment si apa , care nu-i chiar un beton  in adevaratul sens al cuvantului  ;
intr-adevar nici spuma poliuretanica nu este acest amestec
agregat (nisip, nisip + pietris, balast, etc) + apa + ciment = beton.

#1653
ultrascri

ultrascri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 09.10.2009

 puisor, on 24 septembrie 2018 - 16:18, said:

Am citit jumatate de topic. Buget pt Maco Civica nu este Posted Image Ce alta usa mi-ati putea recomanda, pana in 1000 de lei? Nu ma intereseaza in mod deosebit siguranta, tot ce vreau e sa izoleze termic cat se poate si sa nu se strice intr-un an. Multumesc anticipat!
Fa un efort si cumpara modelul acesta:
https://www.dedeman....88-cm/p/6038903 o gasesti pe bej in acelasi magazin la 1099,eu am prins-o pe a mea la 1099 varianta wenge lam.O am montata de 1 an si cateva luni si sunt foarte multumit de ea.Izoleaza bine,nu aud nimic de pe casa scarii si in acelasi timp izoleaza forte bine si termic.

#1654
Neinhalt

Neinhalt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 18.02.2006
Am nevoie sa imi schimb usa de la intare (acutala usa este rudimentara cu iale standard si o constructie care permite accesul la butuc cu o simpla foarfeca de tabla)

Nu vreau ceva extraordinar iar majoritatea recomandarilor de pe forum s-au dus catre MACO.

Intrebari:
- existe diferente calitative intre CIvica si Urban
- la sistemul de inchidere pot sa optez pentru o singura iala? am observat ca de 30 de ani folosesc exclusiv iala de sus la usile de intrare si practic, as folosi o singura iala cu sistem mottura sau assa abloy protec 2 (pot pune la interior fluture pentru usurinta in folosire?)
- ce sistem sa aleg monoblock 3d, monoblock ambele cu shield sau multisistem?

- o usa Urban sau Civica poate fi demontata fizic din perete cu ranga, in cazul in care montajul se face cu sapa si nu cu spuma?

- ideea este ca nu vreau ca usa sa poata fi sparta in liniste, de aceea m-am orientat catre cilindru protec2 iar spargerea ei sa fie posibila doar cu rotopercutoare si alte masini electrice care fac zgomot. shield-urile maco protejeaza cilindrii de o banala bormasina?

ps: are vreun sens sa ma uit la usile de la dedeman, Prestige 1 de la Megadoor? (mi se par interesante pentru ca sunt vopsite electrostatic si nu au autocolant)

Edited by Neinhalt, 10 October 2018 - 12:18.


#1655
proagro

proagro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 04.08.2010
Rezuma-te la maco sau daca vrei , la ceva superior maco , sub nici o forma alte lucruri mai slab calitative
iti bati joc de banii tai daca alegi altceva sub maco
pentru abloy protec 2 exista varianta cu buton pe interior pentru a fi usor de incuiat  / descuiat din interior
Daca ai posibilitatea sa mergi intr-un showroom maco , iti recomand sa mergi acolo sa le vezi si sa te uiti si la niste mostre ale acelor usi
garantat iti vor explica cei de acolo si diferentele intre cele doua tipuri de usi
Ca idee , maco nu mai este doar o usa metalica ; este o usa antiefractie ; deci mergi pe maco
Eu personal ti-as recoamnda abloy protec2  ,  ai in link catre o descriere mai amanuntita .

si-a mai exprimat un coleg de-al nostru o parere acum ceva timp ;  o  ai acum aici

 mariusyale, on 08 iunie 2018 - 21:01, said:

Putem vorbi oriunde pentru ca nu fac reclama vreunui brand .
Prima optiune ar fi Mottura dar nu este musai.
A doua ar fi cea cu Monobloc (cu silduri Maco) pe care o cumperi asa cum este si dupa o luna ,doua
(cind te mai redresezi cu banii) schimbi cilindrul (butucul) de la incuietoarea cu minere ,cu altul mai performant.
A treia optiune ar fi cea de 1678 (cu silduri Maco) la care la fel schimbi cilindrii.
Ultima optiune ar fi Multisistemul ,.....unele mi-au facut probleme, unele inca functioneaza din 2000....
Asta este parerea mea , nu fac reclama , nu am nici un avantaj sa le promovez ,eu doar le repar .
Marea majoritate a broastelor au suferit modificari constructive ca de .....sunt consumabile .....
Trece garantia .....iei alta.


#1656
Neinhalt

Neinhalt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 18.02.2006
Multumesc pentru raspuns proagro.

am vazut pe forum urmatoarele variante:
Cvica + broasca Multipunct multisistem + sild otel maco4 2227 lei - asta era recomandarea ta anterioara
Civica  +  monoblock 3d+ yale 353 + silduri 1863 lei - recomandarea lui marius

Mottura pica pentru ca este overbuy, m-am interesat de cilindrul protec si este superior mottura. Nu as vrea sa fac nici overbuy sa iau mottura si sa pun protec pe incuietoarea de sus.

Intrebarile suplimentare:
- sildurile de otel de la maco sunt rezonabile? ar trebui sa ma agit dupa altceva? nu vreau burghie sau alte chestii in cilindru in principiu si nici nu vreau sa o iau pe carare cu chestii de genul Geminy shield (care costa cat o usa)
- cine fabrica broasca monoblock 3d? pe site-ul maco exista si monoblock 3d si monoblock, este diferenta intre ele?
- multisistem si monoblock au inchidere in 3 puncte? sunt ambele compatibile cu aboy protec?
- ce sistem dintre cele doua sunt mai fiabile pe termen lung?

In concluzie usa ramane maco civica, ramane sa aleg intre multisistem si monoblock iar una din incuietori va primi cilindru protec. asta ar fi pentru mine un raport rezonabil calitate pret.

Pe orice echipare cu mottura am vazut preturi foarte mari:

Civica Premium ec Mottura yala 52k771+ yala suplimentara cu un cilindru multlock interactiv pret 4122+ tva - oferta producator (usa civica premium este mult mai scumpa
Usa MACO PREMIUM ECHIPATA MULTLOCK415G - 2900 + tva - oferta producator
Usile Civica premium vad ca sunt mai scumpe.

ps: am avut discutii cu niste distribuitori care mi-au spus ca ei monteaza usile cu spuma dar sudeaza tocul cu tije metalice si conform spuselor lor ar fi aceeasi chestie. pentru mine e red flag dar intreb aici daca are sens ce mi-au explicat ei.
Voi pune intrebarile astea si la distribuitori. Deasemenea cand am intrebat ce diferente sunt intre Urban si Civica, nu am primit pana acum vreun raspuns coerent, de unde trag concluzia ca sunt oameni care vand lucruri si habar n-au specificatiile.

Edited by Neinhalt, 11 October 2018 - 10:44.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate