Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Despre Uși Metalice

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
2074 replies to this topic

#1603
proagro

proagro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 04.08.2010
Citeste aici despre =>   Abloy Protec2   ,  Protec sau Protec2  sunt branduri detinute de Assa Abloy ,   brandul asta e oarecum gama lor de top  
acum in functie de buget poti sa-ti iei cilindrul de mai sus de la abloy , si  pe celalat sa-l lasi cu cilindrul din fabrica ( probabil un Yale ) care este o gluma ca si securitate
sau poti sa -ti iei ambii cilindrii Protec2 si sa stai linistit ; eu personal am doar unul Protec2 , celalat e ceva slab , de duzina

#1604
raduadrian75

raduadrian75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 28.10.2012
proagro, cumva ai vreo afacere cu cilindrii aia?

#1605
proagro

proagro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 04.08.2010
da un search pe google dupa : " abloy protec2 " , si zi-mi care-i primul site romanesc pe care ti-l listeaza google
mie mi l-a listat pe asta :..........
Hai sa ne rezumam la continutul specific acestui subiect .
Daca ai observat recomand si usile maco  ; fac lucrul asta pentru ca imi inspira incredere si in general imi si argumentez afirmatiile

Edited by althea, 19 February 2020 - 08:30.
spam


#1606
claufor

claufor

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 05.06.2018
vreau sa cumpar o usa Maco Civica si am primit urmatoarea oferta de la producator:
a)-broasca Mottura 55 mm si yala suplimentara Yale 353 inclusa 2790 lei
b- 2 broaste yale + silduri otel Maco3 1678 lei
c)- broasca Multipunct multisistem + sild otel maco4 2227 lei
d)- monoblock 3d+ yale 353 + silduri 1863 lei
va rog sa nu va suparati pentru nepriceperea mea privind terminologia si sa ma lamuriti la urmatoarele aspecte:
varianta a) broasca Mottura este cilindru de siguranta ?
la var b inteleg ca cele 2 broaste yale sunt mai slabe dar schimband ulterior cu ceva mai bun (gen  abloy protec) si altceva (inteleg ca trebuie sa fie diferite ) ies mai ieftin la bani. vad ca are si silduri otel Maco iar varianta a) nu are. sunt importante banuiesc
c) broasca multipunct e mai tare decat Mottura? ca vad ca nu mai are inca o yala suplimentara
d) monoblock 3d probabil ca e mai slaba ca Mottura si multipunct pt ca e mai ieftina si are silduri?
  daca e sa cumpar o varianta din astea pastrez vreo broasca , sau trebuie schimbate?
broasca = cilindru=yala=butuc? asta inseamna? aveti mila ! sunt femeie.

Edited by claufor, 08 June 2018 - 10:21.


#1607
proagro

proagro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 04.08.2010
salut
broasca e una si arata asa : https://www.assaablo...abloy-n1050-pp/
cilindrul= butuc  arata cam asa   ex:  Cilindru Abloy Protec2   ,  mai corect spus " Euro Cilindru "  pentru ca mai nou si chinezii au niste cilindrii asemanatori cu cei europeni , dar cu 1-2 mm mai mici astfel incat daca ti-ai luat o usa chinezesca si vrei sa-i schimbi cilindrul , nu prea poti decat cu un altul tot chinezesc si probabil prost
ca idee cilindrul/ bututcul  intra in broasca , broasca are un lacas special in care intra cilindrul
termenul de yala  eu personal il inteleg ca o incuietoare de usa si cred ca vine de la brandul englezesc YALE  care producea asa ceva ; cand spui Yala te referi la orice incuietoare de usa , e o denumire generica

Edited by proagro, 08 June 2018 - 13:18.


#1608
claufor

claufor

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 05.06.2018
multumesc.

#1609
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
a.- Broasca Mottura este singura cu cheie barba dubla deci nu cu cilindru.
b.-Broasca Multisistem este o broasca turceasca (destul de buna) care are doi cilindrii (2)si protectia aferenta.
c.-broasca multipunct (adica multisistem) nu este mai ,,tare" ca Mottura.
La Mottura nu ai ce sa schimbi.
La Multisistem poti schimba doar cilindrii (recomandat macar unul).
La Monoblock poti schimba doar cilindrii.
Cilindru=butuc adica piesa in care bagi cheia.
Yala  este o incuietoare suplimentara montata (in general) deasupra broastei cu minere.
Proagro posibil sa greseasca (mai sus ) si sa fie broasca Kale 152 3 MR care vine inscriptionata
Maco ....sa nu se mai sperie omul ca ia turcisme.....
Nu este musai sa iei cilindru Protec (540 lei) mai sunt multe branduri din care poti alege.

Edited by mariusyale, 08 June 2018 - 20:16.


#1610
claufor

claufor

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 05.06.2018
multumesc.
daca ar fi sa pui usa la apartamentul copilului ce ai pune.adica o usa completa cum sa o cer la magazin
te rog
mariusyale pot sa iti scriu in privat ca sa nu facem reclama la vreun produs?

Edited by claufor, 08 June 2018 - 20:25.


#1611
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
Putem vorbi oriunde pentru ca nu fac reclama vreunui brand .
Prima optiune ar fi Mottura dar nu este musai.
A doua ar fi cea cu Monobloc (cu silduri Maco) pe care o cumperi asa cum este si dupa o luna ,doua
(cind te mai redresezi cu banii) schimbi cilindrul (butucul) de la incuietoarea cu minere ,cu altul mai performant.
A treia optiune ar fi cea de 1678 (cu silduri Maco) la care la fel schimbi cilindrii.
Ultima optiune ar fi Multisistemul ,.....unele mi-au facut probleme, unele inca functioneaza din 2000....
Asta este parerea mea , nu fac reclama , nu am nici un avantaj sa le promovez ,eu doar le repar .
Marea majoritate a broastelor au suferit modificari constructive ca de .....sunt consumabile .....
Trece garantia .....iei alta.

#1612
claufor

claufor

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 05.06.2018
multumesc foarte mult
voi merge pe prima varianta

#1613
proagro

proagro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 04.08.2010
va rog sa tineti cont de o situatie : anume atunci cand va pierdeti sau vi se fura cheile ; la Mottura ma refer
aceasta situatie este destul de importanta ; nu e neaprat sa se intample , dar statistic oamenii o mai patesc
Daca merge pe varianta cilindrilor abloy protec2 , aici lucrurile sunt simple, se recodeaza (reconfigureaza) sistemul in 1-2 zile  (mai multe detalii pentru recodare / reconfigurare cilindru abloy )
daca mergeti pe mottura nu stiu ce se intampla , cat dureaza , cat costa ;  
Cred ca e mai OK sa stii totul inainte decat sa te trezesti ca ai o problema si sa nu stii  cum sa procedezi si cat te va costa
puteti merge pe varianta de usa maco cea mai ieftina, pentru ca oricum este buna si sa va luati cel putin un cilindru de calitate , dumneavoastra alegeti ce va luati , dar luati-va  un cilindru de siguranta ;   eu am recomandat mai sus o varianta

#1614
claufor

claufor

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 05.06.2018
Multumesc mult. Sfaturile dumneavoastra au fost utile. Sanatate va doresc!

#1615
raduadrian75

raduadrian75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 28.10.2012
proagro, chestia cu reconfigurarea cilindrului e cacat panasat. Un cilindru nou e 500 lei, da? reconfigurarea costa 120 lei, 1 cheie 40 lei x 5 chei = 200+120 reconfigurarea , s-au facut 320.   De serviciu asta n-o sa aiba nevoie aproape nimeni, poate doar fani d-astia infocati ca de-alde tine. Inteleg ca cilindrii aia sunt buni,   zici o data  de doua ori dar tu zici ca esti un pick-up blocat, la fiecare post abloy protec2..

#1616
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
Si cei mai ordinari cilindri pot fi "recodati".
Dar de as da o caruta de bani pentru reparatul unui cilindru cand cam la acelasi pret pot lua unul nou?

La cilindrii "speciali" (scumpi, cu pini pe toate partile) e mai ieftin sa iei altul decat sa faci un set de chei.



#1617
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
Recodarea poate consta in schimbarea unui singur pin sau disc (protec) ,nu obligatoriu toti pinii.
Dar acelasi lucru se intimpla si la un mecanism cu barba dubla unde se shimba un vert si se modifica
cheile....iar pretul este identic.
Poate este nou pentru Proagro dar sunt 12-14 ani de cind avem broaste cu barba dubla recodabile ,
fara sa demontezi broasca , ci doar alt set de chei , care sunt memorate mecanic.
Altii au facut nucleu , o mica piesa cu doua suruburi care vine in set cu noile chei .
Pentru ca are timp sa invete,ii recomand citeva branduri ; Cisa cambio facile ,Cisa new cambio ,
Securemme,Mottura ,Dierre etc. Na .......ca nu am zis si protec......dar il pomenesti tu la primul post.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8lBAem65JZY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by mariusyale, 10 June 2018 - 06:13.


#1618
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
Prin '90 si ceva am vazut in nu-s ce magazin de usi (de prin floreasca) un butuc cu 5 seturi de chei, pe el scria ca o data trecut la urmatorul set cel folosit pana atunci devenea neutilizabil.

#1619
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
Arg , si butucii chinezesti au doua chei de santier si 5 de folosire dupa ce termina muncitorii treaba.

#1620
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
Eu vroiam sa zic nu e chestie noua.
Problema e raportul siguranta/pret/calitate.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate