Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Despre Uși Metalice

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
2072 replies to this topic

#1567
valceanuraoul

valceanuraoul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 19.12.2009

View Postarg, on 06 aprilie 2018 - 23:03, said:

punand alta folie.

Merci, foarte la obiect, remarcă.

#1568
evrolinK

evrolinK

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 03.02.2013
Salutare tuturor. Doresc sa achizitionez o usa metalica pentru apartament pana in 1500 RON.

De prefetat un  best buy daca exista in bugetu asta.

Edited by evrolinK, 11 April 2018 - 18:03.


#1569
proagro

proagro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 04.08.2010
Am recomandat in pagina trecut asta :
Pai eu cred ca ar fi varianta asta combinata http://www.maco.ro/u... cu  http://vai.ro/catego...abloy-protec-2/
de ce ti-am dat combinatia asta :  pentru ca degeaba iti iei o usa ok daca tu ai o mare vulnerabilitate la cilindrul ei  ;  nimeni s-o sa vina sa-ti rupa usa cu forta cand o poate ataca la butuc si o poate deschide rapid si fara galagie   ,  recomand usile maco combinate cu Cilindru abloy protec2

Edited by proagro, 12 April 2018 - 17:52.


#1570
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
500lei pe un cilindru?
In conditiile in care usa cu butuce obisnuite costa 1500 ... 2000lei.
Pai ajunge la 3000lei mai bine ia de la inceput ceva cu chei fluture si gata.

Edited by arg, 12 April 2018 - 18:02.


#1571
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
Sunt si mai scumpi de 500 lei ....dar mai sunt necesare rozete sau silduri blindate (pe linga
,,proteco" ala ).  Dar in cazul cind sunt ,,,,si un prost iti baga ceva in gaura ce se intimpla ?
Dar daca unul incearca sa sparga usa si nu reuseste ,ca este proteco ala , cilindrul facindu-
si treaba dar raminind nefunctional , cum deblocheaza usa ? Cu ce pierderi ? De aspectele
astea nu se pomeneste niciodata. Sunt zeci de mii de oameni care sub un sild modest
au un cilindru banal (ex. kale) si le functioneaza de 8-10 ani ,nu au avut ,,evenimente"....
fara sa verse lacrimi de crocodil ca nu au de la Assa ,cel mai cel dintre cele mai....
Hai sa fim realisti , gama este foarte larga ,pe unii ii atrag zorzoanele ,pe altii simplitatea
si citeodata omul se uita si in portofel sa stie cit se intinde ,ca degeaba vrei daca n-ai cu ce .

#1572
evrolinK

evrolinK

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 03.02.2013
@proagro: Iar eu am zis un alt buget. 1500 ron nu 2000.

#1573
proagro

proagro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 04.08.2010
usa simpla este 1500 ron , dar cum iti spuneam , degeaba ai o usa antiefractie  daca nu ai si un butuc sigur . l  nu te obliga nimeni sa-ti iei si butuccul concomitent cu usa , il poti lua ulterior
Ca sa intelegi cum sta treaba cu deschisul unui butuc de  duzina , si la cel cu cheie cu amprenta e cam la fel
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ALuzDxkIto0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Iar cu exemplul de mai sus in care colegul marius ne spune ca vine unu si iti baga un bat de chibrit in butuc, problema asta este valabila la orice butuc
orice butuc poate fi sabotat

Ia-ti cu incredere usa MACO ,   e ok si ca izolatie termica cat si ca izolatie fonica si  eu cred ca este ok ca si constructie si materiale prime folosite la realizarea ei
cred ca e cea mai buna achizitie la banii astia

Edited by proagro, 12 April 2018 - 22:17.


#1574
ffm

ffm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 23.01.2015

View Postmariusyale, on 24 martie 2018 - 08:38, said:

Rover - Akarsan sunt broaste suplimentare cu cheie barba dubla montate deasupra broastei
            cu minere. Dimensiunile sunt mai mici fata de ce scrii tu .Nu stiu ce ai masurat (placa frontala
            corpul broastei care intra in usa....). Akarsan nu face broaste cu minere.Cheile se schimba odata
            cu broasca.Poate recunosti ceva.

ffm -     Din nefericire nu poti renunta la broscoi.Intr-un timp exista kit cu chei si verturi , se demonta broscoiul
            se schimbau verturile si asa ce schimba profilul cheii.A doua varianta era modificarea verturilor si
            a cheilor vechi . Dar niciodata cheie mai micuta sau alt model fata de barba dubla.
Atunci mai bine iau https://usimetalice-...loc-shield-bej/
Imi place cum arata si are un pret bun. Ai idee daca se potriveste in locul usii vechi (cred ca este un maco civica de prin 2005)? Usa veche de la maco atunci cand este incuiata si apas pe clanta are un joc ca si cum nu este bine montata. Aceasta problema a fost rezolvata la modelul nou (urban)?

Edited by ffm, 14 April 2018 - 23:07.


#1575
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
Scuze de intirziere.
Dimensiunile sunt aceleasi dar depinde cum este prinsa usa veche --sudura si beton in toc sau
spuma si ceva dibluri .Este o diferenta mare intre cele doua prinderi , manopera , timp de lucru etc.
Usile Maco Civica au post fabricate cu mai multe dimensiuni (la cerere ) si sa nu ai 2000x880 la cea
veche si 2050x880 la cea noua .....de multe ori deasupra usii este un boiandric de beton cu armaturi ...
Parerea mea , este mai slaba calitativ Urbanul decit Civica (asa cum este cu broastele turcesti).
Sper sa nu fiu criticat dar este parerea mea.
Jocul de care spui este la 99% din usi si nu este un defect.Este vorba cit de perfect este prelucrata
astfel incit bolturile de incuiere sa treaca la zecimi de milimetru pe linga contraplaca de pe toc.
Daca bolturile ating contraplaca ...nu simti jocul acela deranjant ,dar inseamna functionare mai greoaie si
uzura prematura a broastei.Cind inchizi usa, presezi usa pe garnituri , iar atunci cind apesi pe miner ,
limba de sus a broastei  se trage ,garnitura impinge usa , iar diferenta dintre cele doua
(limba de sus si bolturile de incuiere) este acel joc...
Un meserias doar cu un ciocan si o surubelnita poate corecta acel joc la minimum....daca stie...

Edited by mariusyale, 18 April 2018 - 15:39.


#1576
weberstein

weberstein

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 22.02.2017

View Postarg, on 07 decembrie 2017 - 12:01, said:

la mine a fost invers, baietii de la maco (valea cascadelor) au venit cu o usa pentru gol de 2100, desi pe schita au aveau scris ca golul in beton este de 2000, se uitau ca bip bin si nu intelegeau..., si dai si sparge.., a intrat dar la limita cum le-am spus eu sa o bage, nu cum vroiau ei sa demoleze juma de bloc, sa taie armaturi si alte tampenii...

nene cand iti scot usa veche si o pun pe cea noua.... vai nu se potriveste.... venim maine cu alta.... *$@^_*($&@)($%^@#_*@(&#*@^$)*@(

Si care e experienta voastra cu usa Maco? As vrea si eu sa cumpar una.

...si pentru ca tot suntem la usi, am vazut la BricoDepot o usa de stejar, de interior, nelacuita cu descrierea:
Lemn masiv din stejar stratificat. Cum o fi aia: ori e masiv ori e statificat?Posted Image

#1577
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013
Despre aceste usi antiefractie ce parere aveti?Posted Image
http://www.waldeck.r...ata-cu-hdf.html

http://www.superlock...xterior/sl-chic

http://www.traciadoo...ica-tissia.html

http://www.sterod.ro...ament-blindate/

#1578
mmario66

mmario66

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 24.10.2012
Buna, am citit si eu topicurile din 2016 pana in prezent, nu m-am lamurit inca bine despre usile care vreau sa le cumpar, de la waldeck usa antiefractie Next Cehia au cilindru mauer redline elite 2 si mi-au spus ca se poate inlocui cu keso 10 rs si asa sa pot avea aceasi cheie pt ambele usi, imi trebuie 2 ca stau la casa, ele pe exterior au ceva fibra de sticla hdex care cica e rezistenta la intemperii, am cerut si yala suplimentara aplicata modelul Ikon z131 sau 132, shildul este SB 2500ZA, pret co tot cu yala undeva la 5200 fara transport si montaj..... Ce parere aveti despre acest model de usa si de configuratie? Merita schimbat butucul mauer cu keso, merita pusa yala suplimentara, idei, sugesti?

#1579
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
xmanyacs77  --- Superlock si Sterod foarte bune, apoi Waldeck si ultima- Tissia (de la Tracia) slabuta.
                           M-am referit la modelele indicate de tine , nu la faptul ca Waldeck nu are lucruri bune.


mmario66 --------Se vede ca ai studiat .Alegeri bune .
                           Cilindrul keso este si antirupere , Redline are doar rupere controlata.
                           Keso poate veni configurat cu acelasi profil la cheie pt. mai multi cilindri.
                           Folia hdex are garantie 10 ani .Shildul este printre cele mai bune.
                           Yala suplimentara destul de buna.
                           Dar o casa este vulnerabila si la ferestre ,lambriuri ,sageac etc asa ca de
                           multe ori mai trebuie si alarma , camere , ciine ....

#1580
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
si revenim la vechia poveste, o usa prea "smechera" atrage atentia.

#1581
MinetoMatoi

MinetoMatoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 27.10.2017
Mama cand va vad...ca va ganditi la atata securitate...nu conteaza asta, conteaza cine esti si ce ai prin casa, deci in primul rand
un om sanatos la cap NU tine bani in casa decat poate 1-200 lei, are banii pe card si daca are bani mai multi, ii are la banca.
Deci nu are sens ptr un TV de 400 lei sau alte maruntisuri sa se complice hotii cu ceva.
Milioane de oameni au usi normale si nu le-au spart casa, ca nu usa e prolema, ci scopul efractiei !
Orice usa poate fi sparta ! Am auzit un caz cand i-a scos-o din perete cu totul ptr ca avea broasca prea smechera. NU stiu cum au reusit..fara sa auda vecinii, daru au reusit.
Dar ala avea valori in casa...avea bijuterii, bani, ca era mai prost asa de fel, s-a stiut, si aia e.
Usa nu e ptr hoti.
Si daca vrei, poti pune o usa cu securitate normala, dar ai alarma muta, aia nici nu stiu ca s-a declansat si vin aia in 5 minute si ii umfla,
Am vazut asta la o casa de diplomati, aveau senzori de miscare, cica cum era miscare, BUM, se activa alarma fara sa se uda, suna la aia unde facuse contractul. Cand erau acasa o dezactivau.
Dar asta daca ai in casa....bani grei si aparatura de zeci de mii de euro ! Altfel...
Si chiar cum zice colegul, o usa prea tare chiar ca atrage atentia !!!
Cine se uita f mult la securitate daca nu cineva care se teme de efractie caci are motive !
Si ca dovada....ca omu care baga bani grei in usa aia, chiar are bani, deci deja eticheta e pusa de la usa ! Se vede calitatea, se vede broasca, imediat se prinde cine esti.
Ca la lucruri de 2 lei, ai asigurare si oricum iti iei paguba inapoi...nici nu ar fi asa o mare buba.
Plus ca asa cum s-a zis, hotii vin la pont sau cand stiu sigur ca e ceva ca lumea de luat, nu-si pierd timpul cu orice faier.

Si foare mare prostie ce am vazut la astia cu bani, TOTI dar absolut toti se arunca la fitze, deci e clar...cine e ala care pune asa ceva.
Zici "am bani, am aparatura scumpa, am pus o usa de 2000 Euro...ti-am aratat asta".
Rar de tot unul cu bani care pune o usa de 1000 lei caci sincer de mai mult nu are nevoie.
Deci...cu cat bagi bani in securitate cu atata sansele sunt mai mari sa fi spart, asa ca...mai bine sa ai o broasca banala dar sa nu fi ochit, decat una smecher si sa fi.
Evident sa fie mecanic buna, asta clar.
Cu jocul nu e normal sa aiba, ca altfel intra curentul si mirosurile de pe hol, nu trebuie sa aiba joc decat f putin.
Trebe sa fie ca geamul termopan ! Sa se inchida bine, asa cum ala n-are joc...asa nici usa sa nu aiba, asta nu e scuza ca nu intra limba aia in toc ca lumea,..aiurea, nu e bine facuta.
Ce ar fi daca si termpoanele ar fi cu joc ?

#1582
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
Pai un tv sare usor de 4000 lei, si mai sunt: bijuteri, actele si cheile masinilor, mobila, tablori, icoane, statui, carti rare, colecti, gandaci de bucatarie, etc.

#1583
MinetoMatoi

MinetoMatoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 27.10.2017
Pai tocmai ca ai TV de 4000 Euro, trebuie sa transmiti asta deja pe usa luand una smechera ?!
Se leaga toate...usa scumpa - bani, TV, calculatoare, telefoane scumpe.
Nu stiu de ce am impresia eu ca sunt sparte cam astea..care par prea bune usile.
Adica cu alte cuvinte prin usa tu spui si ce ai in casa.
Cu cat te protejezi mai mult cu atata spui ca ai lucruri mai de valoare in casa adica reflecta statutul tau.
Io am usa ceausista dar si TV de 550 lei de 24 inci luat acum 1,5 ani, calculator la mana doua luat si ala acum 5 ani...deci vezi ?
Nu o schimbam, dar e stramba, era deja dar nu ne-am dat seama, intra curentul si mirosul de pe hol, zomot nu neaparat, ca nu prea e.
Adica cand se lipeste de toc, de la jumate in jos trebe sa-i pui o garnitura, sus trebe trei ! Deci cu cat urca in sus distanta intre ea si toc se mareste. Poate nici acum nu o schimb daca cineva m-ar ajuta sa o rezolv.
Si daca ai o usa f smechera nu-ti intra ? Intra si ia TV de 4000 lei rapidemente.
Arata tu mie unu care nu a fost spart daca s-a dorit sa fie spart ?!
Sa zica "nu am reusit frate....orice am face, nu am putut".

Eu nu ma pricep in domeniu usilor insa zic si eu babeste asa, voi credeti ca astia nu au studiat toate tipurile de incuietori ? Poate e doar o chestiune de timp in cat timp iti intra.
Iti vine la 2 noaptea cand toti dorm, stie ca ai lucruri de valoarea vazand usa sau la pont, si lejer iti lucra usa lent asa..pana intra.
Ganditi-va CUM deblocheaza lacatusii usile ?! Nu vedeti "deblocari usi" mai peste tot ?
Nu zice "pe aia nu putem, pe aia putem", scrie ca vine si-ti deblocheaza usa !

Mai bine se face sistemul de securitate in casa, pui camere video si apoi se identifica hotii rapid dupa figura poze buletin la politie, alarma muta...si altele, cand esti plecat vezi de pe laptop ce e pe camere, suni la politie imediat indiferent unde esti...faci cumva cand vesi miscare in casa sa sune alarma pe laptop sau tel..senzori de miscare...in casa.
Hotii nu stiu ca tu vezi, si lucreaza mai departe...
Sau pui un sistem...cum intra se declanseaza niste sprays paralizante din abundenta, suni politia si ii prinde lesinati in casa ta.
Sunt solutii...nu niste rahaturi de incuietori.

Edited by MinetoMatoi, 03 May 2018 - 19:11.


#1584
proagro

proagro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 04.08.2010
Eu cred ca tu gresesti
uite si de ce:

O familie normala cu venituri medii de 2500 + 2500 ron = 5000 ron / luna statistic vorbind poate avea :
1 sau 2 laptopuri  =   valoare 1500-2000 ambele
o tableta  =  500 ron
bijuterii - 10  -20 grame  =  2000-3000 ron
sa presupunem ca unul din ei are un hobby   :  un aparat foto calitativ sau o drona sau o trotineta electrica  etc   sau alte obiecte   = 1500-2000  ron

Stii cat ii ia unui hot mediocru sa deschida un butuc  normal de usa ? 2-3 minute  
in 10 minute te poate lasa fara bunuri in valoare de 5000-6000 ron
Nu crezi ca e o afacere buna pentru un spargator ?

https://romanialiber...buzunare-434800

Numai in bucuresti sunt cam 1800 de spargeri de apartamente pe an  conform cu articolul de mai sus ; daca n-ai patit-o pana acum nu inseamna ca nu o poti pati pe viitor

Edited by proagro, 04 May 2018 - 23:54.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate