Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Despre Uși Metalice

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
2072 replies to this topic

#1585
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
,,Eu nu ma pricep in domeniu usilor insa zic si eu babeste asa ''
Nu am comentat , este un forum unde orice user poate scrie ce vrea , sau cum i se pare lui .
Nu este mare lucru sa fie propuse 2 scinduri in forma de X si cind te intorci acasa le aliniezi si te
strecori printre ele...
O usa mai bunicica selecteaza ghiertoii care se ocupa cu furaciuni.
Orice om prefera ca in cazul in care este calcat de hoti , macar sa fie mai dificila spargerea usii si nu
orice fraier care incearca, sa reuseasca....
,,Io am usa ceausista dar si TV de 550 lei de 24 inci luat acum 1,5 ani, calculator la mana doua luat si ala acum 5 ani...deci vezi ?
Nu o schimbam, dar e stramba, era deja dar nu ne-am dat seama, intra curentul si mirosul de pe hol, zomot nu neaparat, ca nu prea e.
Adica cand se lipeste de toc, de la jumate in jos trebe sa-i pui o garnitura, sus trebe trei ! Deci cu cat urca in sus distanta intre ea si toc se mareste. Poate nici acum nu o schimb daca''
Pot spune ceva ?
Nu toata lumea prefera ventilatia naturala ....Unii vor sa pastreze aromele ...ori in casa, ori afara ...depine de preferinte.
In afara unor sugestii repetate , ale unor useri ,nu cred ca cineva a impus cumpararea unui anumit produs ....
Referirea la unele clipuri de pe You Tube este o frectie la un baston de lemn...Poate voi posta ceva care lamureste anumite lucruri ..
Sunt multe lucruri la care ma abtin sa comentez , este un forum , unii oameni intreaba , altii raspund , nu conteaza daca se pricep ..

#1586
MinetoMatoi

MinetoMatoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 27.10.2017
proagro, ai dreptate, pot sa o patesc pe viitor, ziceam doar ca idee, ca e mai rau cand arati ca ai ceva bani prin usa care o afisezi.
Adica atragi atentia mai tare.
Si vreau sa stiu si eu ceva, o usa cu cele mai sofisticate incuietori poate sa nu fie sparta de hoti ?! Adica sa vina si sa renunte ? Adica sa fi sigur ca nu intra ?
Adica daca tot dai bani, merita cu adevarat ?
Ca daca dureaza 30 min in loc de 3 minute, e tot aia, tot intra.

Cel mai misto e sa vina cand sunt acasa sa le trag cu sprayul si sa ii trimit pe lumea ailalta, ii las sa intre si apoi bum.
Asta e, a violat proprietatea, pericol, autoaparare si gata, apoi ai grija sa se afle pe tot netu fara sa se spuna exact locatia.
Asa merita, si daca se intampla de 1-2-3-5 ori asa, ai sa vezi ca or sa devina poate 18 spargeri nu 1800.
Sau daca faci sistem cum am spus eu, alarma muta, sprays care sa ii puna jos pana vine politia, etc.
Poate sa te prinda acasa ptr ca:
NU stie unde stai chiar daca vede un om ca iese din bloc, nu stie....poate fi oricine de la orice apartament, mai ales daca dai impresia ca e cineva in casa desi nu e.
E relativ si asta, de unde stiu ei cand nu esti acasa ? Si care nu e acasa unde sta mai exact ?!
Daca vine la pont e altceva, altfel e cam greu, si precis 90 % din alea 1800 sunt la pont.
Vezi 15 insi intrand iesind in ziua aia din bloc, care si cum ?!
Vezi ca unu nu mai iese 4 zile...ala unde sta ?!
Pleaca unu cu valizele...unde sta ala ? In care apartament din cele 30-40 sa zicem !!!?

A incercat unu sa-mi fure telefonu, ma urmarise din tramvai, era cam seara, vendeam de undeva, era un tuciuriu slabanog, am intrat in gang pe sub un bloc, vine, scoate cutitul si cere telefonu...am scos sprayu, i-am dat in ochi, a zis "mama esti mort...", si i-am rupt mainile amandoua dandu-le peste cap, a inceput sa tipe, am fugit repede, nu eram la mine in cartier.
Prosti aia care nu ii pune la punct !
Unii ii bat, pai dupa aia in 5 min fura din nou...

#1587
proagro

proagro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 04.08.2010
recomand tuturor sa ia masuri si sa propuna vecinilor de bloc/scara sa-si monteze sisteme de supraveghere
nu fac minuni acele sisteme de supraveghere dar descurajeaza destul de mult .
NU cred si nu sustin ca o usa nu poate fi sparta daca cineva isi propune lucrul asta DAR :  daca  un spargator are 2-3 tinte si una din ele este mai  securizata , nu cred ca va face ambitii s-o sparga pe cea mai securizata ;  gandeste-te ca mai toti aleg calea cea mai scurta si mai usoara ;
O usa MACO  este suficienta , nu este o usa iesita din comun ; conteaza ce butuc / incuietoare are ; incuietaorea face diferenta

#1588
MinetoMatoi

MinetoMatoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 27.10.2017
Ai dreptate in ce zici, ar trebui un sistem de supraveghere f bine pus la punct si pe paliere, sa nu existe unghi mort, iar daca se stinge lumina sa filmeze si pe intuneric, ce am vazut eu la alte blocuri asa face ! Nu ajuta sa stingi lumina.
Insa daca ala isi pun cagula pe fatza, te f in ele de camere.
Si da, din trei usi, o alege pe aia mai putin securizata.
Eu nu am inteles la ala caruia i-a scos-o partial din perete cum au facut !!! Ca daca bagi flexu se aude dracu !

Ce inseamna usa cu insertie ?! Am vazut un caz chiar pe youtube cand mascatii nu au reusit sa dea jos una cu berbecu, au stat 30 minute degeaba...abia apoi nu stiu daca o fi cedat.
Tocul e legat prin fier beton in beton ? Usa nu sta in incuietoare ?! Cum dracu nu s-a deschis la atatea lovituri, ca 90 % din usi se duc dracu daca dau in ele de 3-4-5 ori, usi si maco si de care o fi.
Cica era cu insertie.
Practic usa sta inchisa ca ai limbile incuietorii bagate in toc.
Proprietaru nu era acasa ! Mi-e greu sa cred ca pe dinauntru in spatele usii au pus un zid gros de 1 m din bucati mari de beton...ca sa tina usa, si a iesit pe geam, si i-au lasat pe astia sa vina a doua si sa o ia in gura.
Care poate sa-mi explice ce era cu usa aia ?

Uite aici: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JAoRoH1RZHk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Or exista usi care nu zboara nici cu dinamita ?! Ca am vazut cazuri cand mascatii la vile puneau o mica dinamita sa sara usa !

Edited by MinetoMatoi, 07 May 2018 - 23:12.


#1589
Rover

Rover

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 28.06.2004

 mariusyale, on 24 martie 2018 - 08:38, said:

Rover - Akarsan sunt broaste suplimentare cu cheie barba dubla montate deasupra broastei
cu minere. Dimensiunile sunt mai mici fata de ce scrii tu .Nu stiu ce ai masurat (placa frontala
corpul broastei care intra in usa....). Akarsan nu face broaste cu minere.Cheile se schimba odata
cu broasca.Poate recunosti ceva.


Cu scuzele de rigoare, am avut o perioada foarte incarcata si nu am mai reusit sa ma ocupa de problema.
Atasez 2 poze, poate spun mai multe decat sunt eu capabil.
Acestea sunt dimensiunile masurate cu ruleta, nu am incercat sa demontez broasca fiindca mi-e frica sa nu ma trezesc ca nu o mai pot pune la loc sau fac alta nazbatie.

Deci ce ar trebui sa schimb la ea ca sa pot folosi niste chei mai simple? Adica fara dubla barba.
Multumesc

Attached Files



#1590
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
Rover - Usa este Bayler , cu falt ,scoti cele 2 holsuruburi de sus si de jos si o tragi (broasca ) afara.
Poti merge cu broasca in mina sa o compari cu o alta cu cilindru.
Formatul broastei este un pic adimensional , este subtirica , nu merge Kale monobloc (este mai groasa)
Cilindrul merge la dimensiunea 30x35.Trebuiesc rozete de protectie .Nu stiu sa iti recomand ceva care
sa fie cit mai compatibila ca dimensiuni cu Arkasan-ul.

Attached Files


Edited by mariusyale, 23 May 2018 - 07:26.


#1591
Rover

Rover

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 28.06.2004
(Cred ca) Am inteles, multumesc frumos.
Acum 2 intrebari:
1. pe unde sa caut? La magazinele mari de bricolage se uita la mine ca broasca la broasca atunci cand intreb de broasca fara clanta...
2. E ceva de capul usii asteia?

#1592
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
2-  Sta rau la capitolul izolare termica si fonica dar are un plus pentru broasca pe care tu vrei sa o schimbi.
      Este de 3 x mai buna decit una chinezeasca(ca usa si sistem de inchidere).
1-  Greu de gasit in magazine gen Brico-Dede-Leroy-Selg-etc.De obicei la importatori , depozite dedicate
      incuietorilor .Nu te sfatuiesc sa cumperi tu deoarece nu cunosti toate datele. Ex. -gauri in broasca prin
     care trec suruburile de prindere a rozetei de protectie ; compatibilitatea de a transforma o gaura orizontala
     (prin care intra cheia ta tip fluture) in una pentru cilindru in asa fel incit sa nu ramina gauri vizibile.......etc.

#1593
Simion_Adrian

Simion_Adrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 10.09.2010
Ce părere aveți de ușa Duras de la Tracia door?

Ce părere aveți de ușa Duras de la Tracia door?

#1594
Rover

Rover

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 28.06.2004

Quote

1-  Greu de gasit in magazine gen Brico-Dede-Leroy-Selg-etc.De obicei la importatori , depozite dedicate
  incuietorilor .Nu te sfatuiesc sa cumperi tu deoarece nu cunosti toate datele. Ex. -gauri in broasca prin
care trec suruburile de prindere a rozetei de protectie ; compatibilitatea de a transforma o gaura orizontala
(prin care intra cheia ta tip fluture) in una pentru cilindru in asa fel incit sa nu ramina gauri vizibile.......etc.
Perfect de acord, dar atunci unde sa ma duc ca sa ma ajute cineva care se pricepe? :)

#1595
claufor

claufor

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 05.06.2018
Buna ziua!
am citit mult pe acest forum.
vreau sa cumpar o usa Maco Civica si am primit urmatoarea oferta de la producator:
-broasca Mottura 55 mm si yala suplimentara Yale 353 inclusa 2790 lei
- 2 broaste yale + silduri otel Maco3 1678 lei
- broasca Multipunct multisistem + sild otel maco4 2227 lei
- monoblock 3d+ yale 353 + silduri 1863 lei
va rog sa ma ajutati cu alegerea variantei optime .
va multumesc

#1596
claufor

claufor

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 05.06.2018

 claufor, on 05 iunie 2018 - 13:20, said:

Buna ziua!
am citit mult pe acest forum si credeam ca am priceput.
vreau sa cumpar o usa Maco Civica si am primit urmatoarea oferta de la producator:
-broasca Mottura 55 mm si yala suplimentara Yale 353 inclusa 2790 lei
- 2 broaste yale + silduri otel Maco3 1678 lei
- broasca Multipunct multisistem + sild otel maco4 2227 lei
- monoblock 3d+ yale 353 + silduri 1863 lei
va rog sa ma ajutati cu alegerea variantei optime ,mai ales domnul mariusyale si proagro
va multumesc

Edited by claufor, 05 June 2018 - 14:26.


#1597
proagro

proagro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 04.08.2010
eu as alege-o pe asta : broasca Multipunct multisistem + sild otel maco4 2227 lei si un cilindru abloy protec   ;
pe asta o vad eu optima ; dar retine degeaba iti iei usa super secuizata daca ai un cilindru nesigur , trebuie sa aloci si pentru acel cilindru un buget in regula

#1598
claufor

claufor

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 05.06.2018

 proagro, on 05 iunie 2018 - 23:15, said:

eu as alege-o pe asta : broasca Multipunct multisistem + sild otel maco4 2227 lei si un cilindru abloy protec   ;
pe asta o vad eu optima ; dar retine degeaba iti iei usa super secuizata daca ai un cilindru nesigur , trebuie sa aloci si pentru acel cilindru un buget in regula
multumesc proagro. broasca multipunct are 2 chei? adica trebuie sa am 3 chei (2 pt broasca si una pt cilindru)

#1599
proagro

proagro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 04.08.2010
ce broasca e ?  ce model e ? un link ceva

#1600
claufor

claufor

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 05.06.2018
asta a fost oferta (de mai sus) in plus la feronerie scrie top yale 53+354, assa abloy, multipunct multisistem bolturi diametru 16 mm, Mottura Maco

#1601
proagro

proagro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 04.08.2010
ia-ti daca poti varianta cu euro cilindru atat sus cat si la broasca de  jos ,  vad ca poti avea si varianta cu cheie tip fluture , e si aia ok , dar  e mai problematic daca pierzi vreodata cheia
d-aia iti recoamnd sa ai ambele broaste cu eurocilindru nu cu cheie tip fluture

#1602
claufor

claufor

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 05.06.2018
multumesc. apoi montez cilindru assa abloy sau protec(e tot  acelasi ?) si la yala cealalta ce sfatuiti?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate