Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Despre Uși Metalice

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
2074 replies to this topic

#2071
owax

owax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 25.10.2009

 mariusyale, on 20 ianuarie 2024 - 19:48, said:

Din datele pe care le-ai dat , la o simpla cautare cu Goagalu ,apar fel de fel de usi .Unele scriu de sild Maco .
dar sunt cu rozete , nicidecum cu sild , iar acea firma vinde usi Maco de peste 15 ani.
Ce sa inteleg eu ?Reclama mincinoasa ? Marketing mincinos sau ce ?Daca eu stiu sa le diferentiez ,
nu roata lumea stie.Pe baza renumelui se vind produsele , dar nu prea mai sunt adevarate.
Acum e la moda sa scrie asa ;Super usa Maco HD Ready CX pvr Ultra Magic seria 3399, security.....etc.
Seria 1000 inseamna ca butucul poate functiona cu 2 chei odata (cheie pe interior si tu descui din  exterior).
Maaaaare stiinta.Dar mai arde 500 ca suna bine la ureche.
Usile sunt  bunicele , nu mai sunt ce au fost . Nimeni sa nu se astepte sa mai tina 20-25  de ani.
Asta este parerea mea personala , nu fac reclama sau antireclama, este o parere .
Mulțumesc pentru info. Legat de sild si de yala monobloc 3D, ma refer la cele din imaginile atașate.

Attached Files


Edited by owax, 20 January 2024 - 20:08.


#2072
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
In prima foto, DA ,ala este sild.
In a doua foto este Monobloc pe 3  directii. De aia este 3D....
Eu te sfatuiesc sa o iei simpla , adica nu pe 3 directii de inchidere.
Daca se trece de broasca ....tijele nu au nici o valoare.In plus mecanismul
functioneaza mai greoi si durata de functionare mai mica.

Edited by mariusyale, 20 January 2024 - 20:28.


#2073
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,752
  • Înscris: 22.11.2006
Salutari prieteni.

Caut si eu o usa de apartament pentru parinti. Bugetul ar fi max 2.500 lei. Cautam o usa fiabila si puternica, fara tehnologie prea avansata gen amprenta, vizor electronic, etc.

Nu stiu daca Tabla este mai convenabila decat MDF infoliat? Cele cu MDF au si o placa de tabla sau doar MDF cu umplutura?  

Ma intereseaza izolarea termina si fonica dar si rezistenta la diverse obiecte contondente. Mai pe romaneste: sunt betivani care uita unde locuiesc si bat cu picioarele in usa, etc. Momentan avem o usa din lemn masiv, destul de veche care nu mai face fata. Grosime zid: 20 cm

La Brico este un Maco:Umpluta cu spuma, placaj MDF cu Folie. Am auzit ca ar fi un producator bun. Cu transport sa zicem ca ar fi la maximul de 2.500. Nu imi este clar daca are si tabla sub MDF pe foaia de usa sau doar tocul e metalic.
La Leroy sunt cateva romanesti Tracia si Tissia - doar ca e Tabla vopsita cu Vata bazaltica in interior. Celelalte de la Leroy sunt toate Turcia si mi-a zis angajatul de acolo ca au mai avut probleme cu ele.
La Dedeman sunt fara numar, inca nu am ajuns sa vad fizic cum se prezinta. Megadoor, Best Imp, etc, etc

Alta optiuni daca mai sunt, sunt deschis. Ca si localizare, vorbim de Suceava.
Multumesc!

Edited by bluesnake, 11 March 2024 - 17:38.


#2074
the_same

the_same

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 13.11.2012
Buna ziua,

Am o usa Maco urban(similara cu cea din poza) care are sild din otel si cilindri Yale si careia doresc sa ii montez un butuc/cilindru mai sigur.
Pana acum am dat peste aceste 2 modele:
Tokaz pro400/300: https://www.sigurant...troller=product
Mottura c38/39: https://www.usimetal...ra-c38-31x31mm/

Va rog sa imi recomandati un model din cele de mai sus sau altul intr-un buget similar.
Pentru modelul de usa pe care il am, se poate pune in sild mai rezistent decat cel existent?
De ex : https://waldeck.ro/p...t-usa-exterior/

Multumesc.

Attached Files



#2075
bungadudu

bungadudu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 14.06.2008
Salut
Montarea cu ciment pare mai buna dar mai toate magazinele ofera doar montaj cu spuma.
Pro Dias / Totul despre usi are o oferta buna de usi dar din reviewuri - https://g.co/kgs/sCKz19T pare ca montajul se face doar cu spuma.
Aveti recomandari de firme care asigura montaj separat cu ciment?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate