Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Despre Uși Metalice

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
2073 replies to this topic

#1621
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
Arg , ai pomenit de magazinul din Floreasca. Acolo lucra un user care mai intra citeodata pe aici
si pe care il invitam sa isi aduca aportul ....cind poate .

#1622
proagro

proagro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 04.08.2010
am citit , am retinut ; nu stiam partea asta legat de mottura

#1623
Rover

Rover

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 28.06.2004
Ce adresa are magazinul din Floreasca? Poate gasesc si eu butuc :)

#1624
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
Nu mai este de mult.Posted Image
Dar tu trebuie sa gasesti broasca compatibila cu Akarsanul , nu butucul este problema.
Eu cred ca este un lucru care te depaseste si nu ar fi bine sa cumperi tu ceva pe care
lacatusul sa nu o poata schimba  (monta)..
Intrebi administratorul , vecinii ,prietenii de un lacatus care a mai lucrat asa ceva , il chemi
sa vada usa , ii explici ce doresti , ii arati 1-2-3 poze (cu ce te-ar avantaja)
, il intrebi cit costa si bati palma sau nu.

Edited by mariusyale, 24 June 2018 - 15:17.


#1625
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
ala din piata floreasca?
https://www.google.c...!7i13312!8i6656

cand trecem pe acolo ma uitam la ele ca la avioane...

@ Rover
noi vorbin de amintiri din copilarie.

Edited by arg, 24 June 2018 - 15:13.


#1626
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
Acolo era raposatul magazin ...

#1627
Rover

Rover

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 28.06.2004

Quote

Intrebi administratorul , vecinii ,prietenii de un lacatus care a mai lucrat asa ceva ,
OK, intreb: cunoasteti vreun lacatus care a mai lucrat asa ceva? :)

#1628
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
Ti-am trimis un mesaj,poate ai noroc.

#1629
ReKo

ReKo

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,917
  • Înscris: 24.10.2004
Ieri mi am gasit usa deplasata de toc. Au bagat ceva intre toc si usa si au incercat sa scoată tocul sau sa rupa partea in care se inchide usa. Cilindrul este abloy 2, dar usa este una normala, turceasca cred, nu foarte rezistenta. Putin mai trebuia si o rupeau de tot. Cred ca nu au avut timp.

Ma interesează o recomandare de usa cu ramforsari sau ceva care nu se poate deschide prin fortare. Momentan stau foarte prost cu banii si daca pot sa gasesc ceva raport calitate/pret este ideal.
Multumesc!

#1630
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
Pe de o parte ar trebui sa te consideri norocos. Altii, in afara ruperii usii, au pierdut si alte bunuri
fara sa pomenesc de trauma scotocirii , ravasirii , faptului ca cineva a intrat in spatiul lui .....
Afecteaza un pic psihic ...cind acasa la tine , unde ar trebui sa te simti in siguranta ,sa-ti stii
lucrurile ,bunurile in siguranta , le gasesti rascolite.Trebuie sa te consideri norocos.
Cit despre o alta usa mai rezistenta , dar ieftina , nu prea ai de ales....
De la o usa Bayler( ai pomenit de usa turceasca) poti trece la o usa Maco sau Setum sau Far-Est , dar nu este
ieftina. Si mai conteaza si montarea ei pentru a rezista la ranga...Daca poti remedia usa ta veche in asa fel incit
sa poti stringe mai multi banuti ,sa-ti poti cumpara o usa mai rezistenta ar fi perfect.

#1631
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,685
  • Înscris: 21.08.2008
Pentru o usa de genul asta https://f1cb745f-a-f...&attredirects=0 pusa la exterior intreb daca se poate face izolatia cu spuma poliuretanica injectata prin cateva orificii facute in metal (tocuri si usi).
S-a vrut a fi o solutie temporara, casa nu a fost locuita o vreme si acum am zis ca e mai ok sa se izoleze decat sa se inlocuiasca.
Ma gandesc la partea mobila, avand inchiderea in mai multe puncte sa nu se blocheze parghiile de actionare. La tocuri e simplu dar usa principala cred ca e mai greu de izolat.
A facut cineva interventia asta?

#1632
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
Tocurile merg umplute cu spuma prin gauri si cu o teava la spray mai lunga (mufate 2).
Usile (partile mobile) sunt foarte dificil de izolat deoarece exista riscul ca usa sa devina
o ,,gogoase" . In fabrica, atunci cind sunt umplute cu spuma, sunt tinute intr-o presa....
Exista riscul ca prin expandare (umflare) sa deformeze , sa rupa , sa indoaie usile..
S-a mai intimplat si la case mai mari ....

#1633
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,685
  • Înscris: 21.08.2008
Da, exista si riscul asta, eu ma gândeam in principal la sistemul de închidere interior daca se va bloca, are niste parghii in partea superioara, spate si inferior.
Ar mai exista posibilitatea umplerii graduale, azi putin, mâine încă putin... Eventual usa ținută cu niste morsete mari sau ceva asemănător.
E de studiat.


#1634
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
nu se poate scoate rama ornamentala de la toc?

#1635
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
Este o usa simpla dublu canat .Ce mare lucru de scos broastele si alte alea .Sa nu le prinda spuma.
Tu ai pus o poza da exemplificare .Nu stiu daca usa aia Bailer inchide pe 3 directii .Si daca ar inchide
nu este mare lucru de de demontat feroneria , astfel ca dupa intarirea spumei sa remontezi incuietorile .
Tine cont ca atunci cind bagi spuma ai nevoie de  niste cale pe care le bagi intre usa si usa mica fortat
astfel incit arunci cind s-a intarit spuma deschizi usa scoti calele si vezi daca ti-a deformat ceva.
Arg<> rama ornamentala este pe exterior iar figura cu gaurile de umplere le face prin interior ..de
obicei acea rama ornamentala este comuna tocului deci este prinsa de toc.(cu sudura).
Atentie daca incerci .Foloseste scoci de hirtie sa izolezi tot ce poate atinge spuma ...ca nu o mai
pori curata usor.

Edited by mariusyale, 10 August 2018 - 14:44.


#1636
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005

 mariusyale, on 10 august 2018 - 14:36, said:

.....Nu stiu daca usa aia Bailer inchide pe 3 directii .....
ai ramas setat pe bailer.... ai din poza e o usa efeclass db 4001

http://www.efeclass....meinchidere.pdf

Edited by arg, 10 August 2018 - 14:50.


#1637
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
Bine punctat Arg. Te las pe tine sa-i explici cum taie rama aia ornamentala (pervaz) daca-l incomodeaza ...

#1638
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,685
  • Înscris: 21.08.2008
Si daca tot sunt lamurit bustean hai sa incerc din nou: exteriorul usii este deteriorat din cauza intemperiilor (matuit si vopsea sarita). Reconditionarea o fi mai ok cu un autocolant sau vopsire+lacuire? Interiorul este ca nou.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate