Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Despre Uși Metalice

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
2073 replies to this topic

#1675
god

god

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 12.07.2006
@Neinhalt: de unde ai comandat cilindrii tokoz pro 300? Ma uitam pe net dar nu am vazut pe nici un site din .ro

#1676
Neinhalt

Neinhalt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 18.02.2006

View Postgod, on 26 octombrie 2018 - 11:39, said:

@Neinhalt: de unde ai comandat cilindrii tokoz pro 300? Ma uitam pe net dar nu am vazut pe nici un site din .ro

Sunt cei din timisoara, sigurantasisecuritate.ro.  Mie personal mi-au spus ca sunt nu stiu ce probleme prin Cehia si vor intarzia cilindrii dar cum eu sunt rabdator am preferat sa astept. Nu au stoc, aduc doar pe comanda. Am platit extra sa imi faca cheile la fel iar cel de sus l-am luat cu fluture la interior.

Nu am luat pro 400 pentru ca aveau 31 mm cea mai mica marime si eu vroiam 30/30.

#1677
proagro

proagro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 04.08.2010
Anunta-ma cand pierzi o cheie de la ei ce vei face .
In general atunci cand cumperi un lucru , pe langa produsul in sine mai iei si suportul aferent.
Fiecare din noi gandeste diferit.  Tu crezi ca ai facut o afacere buna. Eu la randul meu cred la fel , si tot asa .
Garantat ai luat o copie a cilindrului abloy protec , dar la un pret mai mic.
Ramane de vazut in timp cine a facut cea mai buna alegere

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZkTXp8_jyJA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1678
Neinhalt

Neinhalt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 18.02.2006
Am luat o copie protec2 cu 10 chei calibrate pe pentru ambii cilindrii. Daca am nevoie de o cheie suplimentară costa 15 euro si dureaza 1-2 saptamani daca le iau din cehia sau 2-5 zile daca le iau din românia (Am văzut că sunt firme care fac chei de tokoz si aici).

Diferenta este ca pot avea 2 cilindrii la pret de 1 si asta spune cam tot. Daca voi avea probleme cu ei voi posta cu siguranta dar ultimul user cu tokoz de aici nu a mai scris, deci no news is good news!

Ps: sunt comod folosesc des iala de serviciu si consider ca sunt mai in siguranta cu 2 cilindrii top, decat o usa cu mottura unde as folosi 98% iala de serviciu si as fi avut un cost de aproximativ  4k ron.

#1679
proagro

proagro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 04.08.2010
Nu stiu daca intelegi cat de expus esti avand 2 cilindri identici ca si cheie . Sa iti expic mai clar : ai pierdut o cheie , ai pierdut siguranta aia de care vb tu mai sus.
Cheile din ce vad , nu sunt chei patentate , deci se pot copia oriunde  ; asta inseamna o vulnerabilitate suplimentara

Nu ma intelege gresit, anume ca ce ai luat tu nu e bun.
Este , dar atunci cand platesti mai mult  ai mai multe beneficii , si o siguranta mai mare , deci are si abloy-ul plusurile sale

Edited by proagro, 28 October 2018 - 21:47.


#1680
Neinhalt

Neinhalt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 18.02.2006

View Postproagro, on 28 octombrie 2018 - 21:46, said:

Nu stiu daca intelegi cat de expus esti avand 2 cilindri identici ca si cheie . Sa iti expic mai clar : ai pierdut o cheie , ai pierdut siguranta aia de care vb tu mai sus.
Cheile din ce vad , nu sunt chei patentate , deci se pot copia oriunde  ; asta inseamna o vulnerabilitate suplimentara

un risc asumat si chiar si atunci se pot scoate cilindrii si se pot retrimite la fabrica; asta sau mai simplu inlocuit unul dintre cilindrii!  in ambele situatii sunt solutii, timp si bani sa fie!

cheile sunt patentate, nu se pot copia fara card si factura.

View Postproagro, on 28 octombrie 2018 - 21:46, said:

Nu ma intelege gresit, anume ca ce ai luat tu nu e bun.
Este , dar atunci cand platesti mai mult  ai mai multe beneficii , si o siguranta mai mare , deci are si abloy-ul plusurile sale

plusul lui protec se vede in finisaje mai bune dar la un pret de doua ori mai mare. initial am citit topicul de aici si m-am bucurat de avantajele protec2 dar dupa m-am documentat si pe forumuri de lockpicking si am gasit si alte solutii interesante, mai ieftine (avioane de genul dom diamant sunt excluse, vorbim de oameni normali, nu de membrii PSD)!

in cazul meu calculul a fost simplu, in loc de un cilindru protec, mai bine doua copii cehesti la acelasi pret si cu 9 chei de rezerva!

#1681
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
Neinhalt - ai facut o treaba buna ca ai schimbat cilindrii originali (cu care a venit usa).
              Sunt lucruri bune (cilindrii Tokoz), chiar daca unii nu sunt de acord .
              Sa fii sanatos , sa fie intr-un ceas bun si dupa 1-2-5-8 ani sa ne mai scrii daca sunt probleme.
              Eu sper ca nu .

#1682
cosmin1781

cosmin1781

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.07.2014
Salutare,

Zilele acestea vreau sa inlocuiesc usa de la apartament si ma uit de o usa metalica (1500 - 2500 RON) - initial voiam sa iau Maco dar in urma unor discutii cineva mi-a recomandat Sagan. Respectivul zicea ca sunt mai bune decat Maco si mai ieftine deoarece sunt facute in Ucraina - unde ar fi mai ieftina materia prima si forta de munca.
Are cineva experienta cu aceste usi? Puteti face o recomandare?


Multumesc

#1683
proagro

proagro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 04.08.2010
Uita-te cu atentie la sildul de protecte al butucului la  Sagan si apoi la Maco ;  in opinia mea Maco este superior
Eu iti recomand sa mergi pe maco
acum fiecare cu opinia lui

#1684
tibit

tibit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 24.06.2007
Salutare, unde pot sa gasesc pervaze metalice pt usa de la intrare, am o usa dierre go montata la experior.

Multumesc

#1685
vampyrus

vampyrus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 28.11.2005
Salutare,

Cine ma poate ajuta cu o sugestie de inlocuire pentru broasca din imagini ?
Obligatoriu trebuie sa fie pe cilindru.

Attached Files



#1686
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
In mod normal ar trebui montata broasca Kale189 4m .Dar pentru ca se gaseste un pic mai greu, se poate folosi
si broasca Kale 189 3m .Ambele sunt cu butuc ,,,, cele mai mici modificari.A ta are codul 189 4mf.
De obicei se gaseste broasca cu tot cu butuc in cutie la aprox. 60 lei. Trebuie sa verifici ca broasca sa
aibe gauri de trecere pentru rozeta de protectie.Daca vrei sa faci o treaba buna.

Attached Files


Edited by mariusyale, 05 January 2019 - 19:26.


#1687
vampyrus

vampyrus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 28.11.2005
Multumesc,
Dar,

Am verificat broasca Kale 189 3m, din pacate nu se potriveste la gaurile din tocul usi.
Si daca tot trebuie sa modific prinderea din toc as prefera o varianta mai din vestul europei (eventual ceva standard).

Pentru rozeta ce recomanzi ?

Usa este teapana(sudata si turnat beton(nu mortar) in toc) si de aceea vreau sa fac upgrade sistemelor de inchidere.

Attached Files



#1688
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
Din nefericire , nu exista in toata Europa , o broasca compatibila cu a ta 100 %, la care sa scoti suruburile
de la broasca veche , sa pui broasca noua (alt model , format ,tip,configuratie...etc) sa-i pui suruburile la loc
si gata.Amaraciunea aia de broasca veche te-a tinut 15-20 de ani.Vrei sa o imbunatatesti,Te inteleg.
Dar nu este posibil fara modificari.Vrei din vest. Cisa 57010/50.Barba dubla.Alt model Mauer....Mottura etc.
La orice alt model de broasca (affar de original) sunt necesare modificari.
Succes.

#1689
Moonie

Moonie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 27.08.2010
As putea sa schimb o usa metalica fara sa schimb tocul daca aceasta protriveste ca dimensiune ? Ar fi posibil ?

#1690
proagro

proagro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 04.08.2010
masoara distanta intre balamale si tipul de balama ;  apoi ca si etapa urmatoare , foaia de usa sa aiba aceleasi dimensiuni
atunci ai o sansa sa se potriveasca

#1691
marius012

marius012

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 01.05.2007
Buna ziua,

Am si eu o intrebare si va solicit un punct de vedere.

In blocul socrilor mei au fost mai multe spargeri de a lungul timpului, ei si-au schimbat usa de lemn acum ceva ani cu o usa metalica probabil de la maco. Usa are doi cilindri standard aparati de un sild comun. Cilindrii erau cei mai ieftini ca sa spun asa. Inchizatoarea de sus actioneaza un singur bolt iar inchizatoarea de sub ea actioneaza inchiderea pe verticala si orizontala. I-am achizitionat un alt cilindru de la Mauer modelul Red Line 2 Ellite si nu stiu unde ar fi bine sa il montez in partea de sus sau in partea de jos. Din punct de vedere al hotului daca doreste sa inactiveze unul dintre cilindri as dori sa il pun astfel incat sa nu il inactiveze pe cel nou, asta era era ideea.
Sper ca suna inteligibil.

Multumesc

#1692
proagro

proagro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 04.08.2010
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/us_u-JU7g-A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
daca e asta , nu cred ca ai facut cine stie ce afacere
cam 1 min sa-l manipuleze , cam putin

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate