Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 

Noul Patriarh al BOR

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
276 replies to this topic

#37
AmTenesiRupti

AmTenesiRupti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 21.08.2007
Ioan episcop de Harghita si Covasna un om foarte smerit si iubit de catre preoti a studiat in Ierusalim apoi a fost hirotonit episcop

#38
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

View PostCosmain, on Sep 12 2007, 13:12, said:

Despre care Ioan este vorba?
Oricare ar fi ales patriarh(Bartolomeu sau Ioan) e bine, doar Daniel Ciubotea sa nu fie.  Un patriarh ortodox care este sustinut de masonerie ar fi prea de tot.
evident, ar fi culmea acum sa ajungem si noi in rind cu lumea buna

#39
dilla

dilla

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 11.07.2006

View PostCosmain, on Sep 12 2007, 13:12, said:

Despre care Ioan este vorba?
Oricare ar fi ales patriarh(Bartolomeu sau Ioan) e bine, doar Daniel Ciubotea sa nu fie.  Un patriarh ortodox care este sustinut de masonerie ar fi prea de tot.


Nu mai credeti toate prostiile, ca ar fi mason sau agent secret. Cei care afirma asta o spun doar, pentru ca sunt impotriva ecumensimului. Totusi Biserica Ortodoxa ar trebui sa accepte ecumenismul, sa retrocedeze bisericile cultului greco-catolic. Cei care conduceau BOR la vremea respectiva, au gresit fata de ea, dar au fost persoane consacrate admirabile care s-au opus.
Mitropolitul Daniel este doctorand a doua universitati de prestigiu, este capabil, cult.... Dar mai bine sa asteptam ..... Astazi va fi ales.

Edited by dilla, 12 September 2007 - 12:34.


#40
sorin2007

sorin2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,709
  • Înscris: 01.04.2007
Sunt sigur va fi ales Mitropolitul Daniel.Se duce pe rapa Biserica traditionala. Toata (aproape)  lumea trage sfori si toti vom fi "toti una in Hristos"(amestecati).Asta nu inseamna ca e si Biserica mantuitoare.Spectacol am vazut la Sibiu, se numeste ecumenism.

Edited by sorin2007, 12 September 2007 - 13:42.


#41
AmTenesiRupti

AmTenesiRupti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 21.08.2007
da cu siguranta va iesi Daniel...sa speram ca in ultimul ceas cineva se va destepta si va  gasi de cuviinta sa voteze pe alcineva ....Doamne apara-ne de Daniel .orcine ar fi potrivit insa nu Daniel.sper sa iasa episcopul Harghitei si Covasnei asa am avea un patriarh smerit, bland si cu experienta imi pare rau ca a iesit din cursa Teofan

#42
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,513
  • Înscris: 26.09.2006

View PostAmTenesiRupti, on Sep 12 2007, 17:30, said:

...Doamne apara-ne de Daniel .orcine ar fi potrivit insa nu Daniel.sper sa iasa episcopul Harghitei si Covasnei asa am avea un patriarh smerit, bland si cu experienta imi pare rau ca a iesit din cursa Teofan
Eu as zice... oricine dar nu Valeriu Anania.

#43
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

View PostAmTenesiRupti, on Sep 12 2007, 17:30, said:

da cu siguranta va iesi Daniel...sa speram ca in ultimul ceas cineva se va destepta si va  gasi de cuviinta sa voteze pe alcineva ....Doamne apara-ne de Daniel .orcine ar fi potrivit insa nu Daniel.sper sa iasa episcopul Harghitei si Covasnei asa am avea un patriarh smerit, bland si cu experienta imi pare rau ca a iesit din cursa Teofan
:lol:
vorbesti de daniel de parca ar fi satana in persoana.
nu stiu cine o sa iasa, dar daca se urmeaza trendul de la vatican, poti sa stai linistit ( desi nu ma astept sa fie ortodocsii in stare de asa ceva).
A, si nu cred ca ati avea nevoie de un patriarh " smerit si blind". Poate vreti sa va conduca el biserica, nu sa fie condus

#44
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,701
  • Înscris: 13.10.2003
eu sper sa iasa Ioan, episcop al Harghitei si Covasnei.
e singurul asupra caruia nu planeaza banuiala ca a colaborat cu securitatea.  -_-

PS Ioan Selejan, episcop al Harghitei si Covasnei, s-a nascut la 16 noiembrie 1951, in localitatea Pietrani, din judetul Bihor.
A absolvit Facultatea de Instalatii si Automatizari din Bucuresti, promotia 1976.

Din 1980 a intrat in viata monahala, la Manastirea Lainici.
La 6 august 1990 a fost hirotonit diacon la aceeasi manastire. In 15 august 1990, a fost hirotonit preot la Manastirea Tismana.

Intre 1990-1994 a fost staretul Manastirii Lainici, iar in anul 1994 a fost Arhimandrit si Superior al Asezamintelor Romanesti de la Ierusalim.
In 9 iulie 1994 a fost ales Episcop al Covasnei si Harghitei, iar in 20 iulie 1994 a fost hirotonit Episcop la Manastirea Toplita, judetul Harghita.

La 25 septembrie 1994 a fost instalat Episcop al Covasnei si Harghitei, la Miercurea-Ciuc

[ http://www.ziare.com/layout/news/131/picture_archive_130494.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

sursa

#45
turbulent

turbulent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 17.01.2006
Eu sper să fie ales Anania!
Este într-adevăr foarte bătrân dar este și foarte apreciat.

#46
MamaVoastra

MamaVoastra

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,035
  • Înscris: 10.07.2006

View Postrox, on Sep 12 2007, 18:17, said:

:lol:
vorbesti de daniel de parca ar fi satana in persoana.
nu stiu cine o sa iasa, dar daca se urmeaza trendul de la vatican, poti sa stai linistit ( desi nu ma astept sa fie ortodocsii in stare de asa ceva).
A, si nu cred ca ati avea nevoie de un patriarh " smerit si blind". Poate vreti sa va conduca el biserica, nu sa fie condus

rox... cam ataci fara rost. Generalizari de genul subliniat mai sus mi se par de prost gust si nefondate. Nu e cazul sa-mi aduci in prim plan dosarele securitatii pentru ca nu e momentul sa discutam despre aceste aspecte.

In alta ordine de idei, sper, ca intreaga Moldova, sa iasa Daniel.

#47
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

View PostMamaVoastra, on Sep 12 2007, 18:25, said:

rox... cam ataci fara rost. Generalizari de genul subliniat mai sus mi se par de prost gust si nefondate. Nu e cazul sa-mi aduci in prim plan dosarele securitatii pentru ca nu e momentul sa discutam despre aceste aspecte.

In alta ordine de idei, sper, ca intreaga Moldova, sa iasa Daniel.
Nu "atacam" pe nimeni si nimic fara rost. Si nu era vorba de prost gust ci de realitate. Vaticanul a ales sa urmeze, cel putin o bucata de vreme, un "trend" mai conservator prin alegerea papei benedict dupa ioan paul al II-lea. si sincer nu ma astept sa "reuseasca" si ortodocsii lucrurul asta, pentru ca nu cred ca au taria si raspunderea necesare, si in plus, mi se pare ca nu se pot debarasa inca de niste vechi obiceiuri "romanesti"...Si nu, acum nu ma refer la dosarele securitatii

In alta ordine de idei, si eu sper sa iasa Daniel :) dar motivele mele sunt cu totul altele decit ale tale, si se rezuma in principal la ecumenism

#48
MamaVoastra

MamaVoastra

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,035
  • Înscris: 10.07.2006

View Postrox, on Sep 12 2007, 18:33, said:

Nu "atacam" pe nimeni si nimic fara rost. Si nu era vorba de prost gust ci de realitate. Vaticanul a ales sa urmeze, cel putin o bucata de vreme, un "trend" mai conservator prin alegerea papei benedict dupa ioan paul al II-lea. si sincer nu ma astept sa "reuseasca" si ortodocsii lucrurul asta, pentru ca nu cred ca au taria si raspunderea necesare, si in plus, mi se pare ca nu se pot debarasa inca de niste vechi obiceiuri "romanesti"...Si nu, acum nu ma refer la dosarele securitatii

In alta ordine de idei, si eu sper sa iasa Daniel :) dar motivele mele sunt cu totul altele decit ale tale, si se rezuma in principal la ecumenism

Biserica ortodoxa romana e doar oglinda romanilor in general. Ca stat nu a avut taria sa faca mare lucru asa ca fețele bisericesti nu au de unde sa mosteneasca alte gene, decat cele care ne trec la toti prin sange. Nu stiu daca a urma moda catolica e o solutie sau daca avem nevoie de un patriarh conservator in contextul in care biserica in sine este o institutie destul de conservatoare.

Si eu sustin ideea ecumenismului.

#49
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
Noul patriarh al Bisericii Ortodoxe Romane este IPS Daniel, ales cu 95 de voturi.
http://realitatea.ne...xe-Romane-.html
Dumnezeu sa-l tina sanatos in scaunul patriarhal pana la o varsta inaintata!

#50
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006
E de bine?

#51
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006
Eu țiu cu Anania, că-i ultraconservator și ar putea mări mult migrația oamenilor spre alte culte și spre ateism prin fanatismul și atitudinea lui tranșantă. :drac: Dezbinare și scandal în B.O.R. să fie!

Edit:
Aarghh... <_< Damn.

Edited by donjoe, 12 September 2007 - 18:45.


#52
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006

View PostLaberta, on Sep 12 2007, 19:43, said:

E de bine?
Noul Patriarh tine live o conferinta de presa.  ;)

#53
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006

View Postduculeana, on Sep 12 2007, 19:46, said:

Noul Patriarh tine live o conferinta de presa.  ;)


Mai bine ne povestesti tu. Eu n-am rabdare sa ma uit.

#54
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

View Postduculeana, on Sep 12 2007, 19:46, said:

Noul Patriarh tine live o conferinta de presa.  ;)
:lol:
scuza-ma da' mi s-a parut foarte hazlie ideea. Il asteptam si pe videochat. :) eu una ma bucur, ortodocsii romani si-au dovedit inca o data "convingerile" bine invatate. cum zicea si MamaNoastra, biserica e oglinda poporului.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate