Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!
 BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 

Noul Patriarh al BOR

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
276 replies to this topic

#1
katman

katman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 16.05.2004
Ma gandeam sa discutam despre apropiatele alegeri ale Patriarhului BOR.
Vad ca vuieste presa, se invart mesele pe acolo si noi ratam subiectul prin alte topicuri.
Prin urmare:
Daniel vs Anania
Ecumenism vs Traditionalism.
Azi Bartolomeu Anania a anuntat ca nu va refuza candidatura daca i-o va cere adunatura de oameni care voteaza trebile astea.
Dar mai palpitant:
Au fost potentialii canditati colaboratori ai Securitatii?
Care e interesul politic din spatele alegerilor?
Cine sunt votanti din consiliile votante?
Si de ce imi pasa mie de toate astea? Degeaba dar nah'!

Edited by katman, 07 September 2007 - 15:16.


#2
AmTenesiRupti

AmTenesiRupti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 21.08.2007

View Postkatman, on Sep 7 2007, 16:14, said:

Ma gandeam sa discutam despre apropiatele alegeri ale Patriarhului BOR.
Vad ca vuieste presa, se invart mesele pe acolo si noi ratam subiectul prin alte topicuri.
Prin urmare:
Daniel vs Anania
Ecumenism vs Traditionalism.
Azi Bartolomeu Anania a anuntat ca nu va refuza candidatura daca i-o va cere adunatura de oameni care voteaza trebile astea.
Dar mai palpitant:
Au fost potentialii canditati colaboratori ai Securitatii?
Care e interesul politic din spatele alegerilor?
Cine sunt votanti din consiliile votante?
Si de ce imi pasa mie de toate astea? Degeaba dar nah'!
sincer eu as prefera sa fie patriarh  ips Bartolomeu deoarece e un om de cultura la varsta de 14 ani debuteaza poetic si colaboreaza cu mai multe reviste celebre ale vremii.iar in ceea ce priveste colaborarea cu securitatea ei bine in 1946 conduce greva studenteasca anti comunista pentru care este arestat iar in 1958 este condamnat la 25  de ani de munca pentru uneltiri contra regimului .iar dosarul lui ips Daniel este ars .sper din suflet sa castigam un patriarh cu experienta si erudit asa ca ips Bartolomeu Valeriu Anania

#3
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
mai bine se desfiinteaza BOR si pleaca toti acasa

#4
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
mei mi-ar conveni mai mult daniel ala ca parca e mai ....destupat la minte. nu ca n-ar avea fata de mare mafiot, cind il vad la tv zici ca e cine stie ce "baron local" la chermesa :)

#5
sorin2007

sorin2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,709
  • Înscris: 01.04.2007
Traditionalism sau Mosotti.Discutia e deschisa.

#6
dilla

dilla

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 11.07.2006
Patriarhul Daniel ar fi cel mai potrivit, dar este contestat de ultraconservatori. Este persoana capabila si culta, deschisa spre ecumenism. De asemenea are doua doctorate la doua universitati de prestiu din Strasbourg si Freiburg.
Mie mi se pare ca Bartolomeu Anania ar avea fata de baron local, nu Mitropolitul Daniel!

Edited by dilla, 07 September 2007 - 23:01.


#7
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,064
  • Înscris: 10.04.2006
Mie mi se pare ca amandoi au :huh:

#8
dilla

dilla

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 11.07.2006

View PostNenea Zap, on Sep 8 2007, 00:04, said:

Mie mi se pare ca amandoi au :huh:

Cine crezi ca ar fi mai potrivit pentru postul de Patriarh?

Edited by dilla, 07 September 2007 - 23:20.


#9
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 26.09.2006

View PostNenea Zap, on Sep 8 2007, 00:04, said:

Mie mi se pare ca amandoi au :huh:
Din doua rele, cu ajutorul lui Dumnezeu, ar trebui sa iasa raul cel mai mic... dar niciodata nu se stie ce ne rezerva securitatea  :rolleyes:

#10
AmTenesiRupti

AmTenesiRupti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 21.08.2007

View Postdilla, on Sep 7 2007, 23:57, said:

Patriarhul Daniel ar fi cel mai potrivit, dar este contestat de ultraconservatori. Este persoana capabila si culta, deschisa spre ecumenism. De asemenea are doua doctorate la doua universitati de prestiu din Strasbourg si Freiburg.
Mie mi se pare ca Bartolomeu Anania ar avea fata de baron local, nu Mitropolitul Daniel!
Bartolomeu e cel mai potrivit din toate punctele de vedere ;e intelecual si bun administrator iar in ceea ce priveste fata de baron local cred ca o carte nu merita judecata dupa coperta .in timp ce ips Bartolomeu conducea greva studenteasca anticomunista ips Daniel ce facea?nimeni nu stie dosarul a fost ars chiar de securitate...sunt semne de intrebarein ceea ce priveste trecutul lui Daniel

#11
blinky heart

blinky heart

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,616
  • Înscris: 20.04.2007

View PostAmTenesiRupti, on Sep 8 2007, 12:11, said:

Bartolomeu e cel mai potrivit din toate punctele de vedere ;e intelecual si bun administrator iar in ceea ce priveste fata de baron local cred ca o carte nu merita judecata dupa coperta .in timp ce ips Bartolomeu conducea greva studenteasca anticomunista ips Daniel ce facea?nimeni nu stie dosarul a fost ars chiar de securitate...sunt semne de intrebarein ceea ce priveste trecutul lui Daniel

Daca nu a fost turnator la secu ...nu e bine sa fie ales ...ptr ca asta dovedeste ca nu a inteles rostul si misiunea bisericii crestine!

Religia este doar doctrina pe baza careiea biserica crestina a devenit instrumentul politic al administratiei de stat  .... si asta inca dupa anul 325 cand actualii crestini i-au terminat de ucis (in primul razboi religios) pe primii crestini ...adevaratii continuatori ai religiei lui Isus.

Dupa victorie  .... Conducerea Imperiului Roman in cardasie cu Clerul aservit ....au convenit la infintarea unei noi religii-plitice care inca de la inceput  a avut un scop clar de a conduce, manipula. amagi si spiona masele (vezi spovada) ...iar daca acest catindat nu a inteles rostulde baza al bisericii ... inseamna ca nu e potrivit sa o conduca Biserica !!!

...si ca se poate ocupa in continuare de religie si credinta ...dar in nici un chip de Biserica ...care trebuie sa ramana ceea ce a fost inca de la inceputurile ei ...adica: un instrument de control si alienare prin care unii ...mai destepti  ....traiesc bine si fericiti pe lumea asta ...iar altii si mai "destepti" ... doar pe lumea aialalta

Edited by blinky heart, 08 September 2007 - 12:05.


#12
AmTenesiRupti

AmTenesiRupti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 21.08.2007

View Postblinky heart, on Sep 8 2007, 13:02, said:

Daca nu a fost turnator la secu ...nu e bine sa fie ales ...ptr ca asta dovedeste ca nu a inteles rostul si misiunea bisericii crestine!

Religia este doar doctrina pe baza careiea biserica crestina a devenit instrumentul politic al administratiei de stat  .... si asta inca dupa anul 325 cand actualii crestini i-au terminat de ucis (in primul razboi religios) pe primii crestini ...adevaratii continuatori ai religiei lui Isus.

Dupa victorie  .... Conducerea Imperiului Roman in cardasie cu Clerul aservit ....au convenit la infintarea unei noi religii-plitice care inca de la inceput  a avut un scop clar de a conduce, manipula. amagi si spiona masele (vezi spovada) ...iar daca acest catindat nu a inteles rostulde baza al bisericii ... inseamna ca nu e potrivit sa o conduca Biserica !!!

...si ca se poate ocupa in continuare de religie si credinta ...dar in nici un chip de Biserica ...care trebuie sa ramana ceea ce a fost inca de la inceputurile ei ...adica: un instrument de control si alienare prin care unii ...mai destepti  ....traiesc bine si fericiti pe lumea asta ...iar altii si mai "destepti" ... doar pe lumea aialalta
da pai eu prefer un patriarh care sa  aibe  o viata curata si un trecut fara manipulare si amagire deoarece religia e mai mult decat doctrina e traire si din aceasta cauza avem nevoie de un om care sa nu fi avut nici o legatura cu securitatea pentru ca sa pastreze comuniunea crestinilor ortodocsi intacta.un patriarh conduce insa nu manipuleaza si nici nu controleaza

#13
dilla

dilla

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 11.07.2006

View PostAmTenesiRupti, on Sep 8 2007, 14:58, said:

da pai eu prefer un patriarh care sa  aibe  o viata curata si un trecut fara manipulare si amagire deoarece religia e mai mult decat doctrina e traire si din aceasta cauza avem nevoie de un om care sa nu fi avut nici o legatura cu securitatea pentru ca sa pastreze comuniunea crestinilor ortodocsi intacta.un patriarh conduce insa nu manipuleaza si nici nu controleaza


Bartolomeu Anania a fost plecat in 1966 in SUA si a reusit sa se intoarca in 1978! Cine pleca inainte de 1990 in Occident si se si putea intoarce? Intotdeauna au fost oameni infiltrati printre dizidenti inainte de 1990 nu puteai pleca usor in Occident cum a facut Anania in 1966! Asupra lui planeaza multe suspiciuni. Eu il prefer pe Mitropolitul Daniel al Moldovei, pentru ca este deschis spre ecumenism, capabil sa conduca si mai ales este sprijinit de Mitropolitul Nicolae al Banatului pe care multi il admira, pentru ca a recunoscut ca a dat note informative inainte de 1990. Toti au facut asta, dar el a recunoscut imediat, probabil ca nu are multe pe constiinta. Toti au fost obligati, depinde ce scriai si cum scriai, si oricum altul mai bun din actualii mitropoliti nu este.

Edited by dilla, 08 September 2007 - 16:37.


#14
blinky heart

blinky heart

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,616
  • Înscris: 20.04.2007

View PostAmTenesiRupti, on Sep 8 2007, 14:58, said:

da pai eu prefer un patriarh care sa  aibe  o viata curata si un trecut fara manipulare si amagire deoarece religia e mai mult decat doctrina e traire si din aceasta cauza avem nevoie de un om care sa nu fi avut nici o legatura cu securitatea pentru ca sa pastreze comuniunea crestinilor ortodocsi intacta.un patriarh conduce insa nu manipuleaza si nici nu controleaza

Pai viata curata nu are nici un om ...cu atat mai mult cineva care afirma (in mod mincinos, bineinteles) ca are legatura cu Dumnezeu ...si el are legatura de fapt cu lacomia de bani si setea de putere ... trairi care numai Dumnezeiesti nu pot fi!

Dupa experienta practicii BOR ... este dovedit ca cei care sunt sustinuti de securitate pastreaza mai bine intacta comuniunea crestinilor .... caci ete ajutat in acest sens si de stat ...nu numai de ipoteticul dumnezeu ..car despre trairi religioase ...acestea nu au nici o legatura cu patriarhul ci cu Autosugestia ... cica sunt unii care isi privesc neclintit buricul cca 3 zile  ... si asa intra in comuniune transcedentala cu Dumnezeu ...si asta fara nici un Patriarh!

Deci un patriarh ...oricare ar fi el  ....nu este decat seful turnatorilor ...si interfata intre institutia fara nici o legatura cu Dumnezeu si autoritatile care o lasa sa traiasca fara sa trimita protectia consumatorilor sa se convinga de calitatea si autenticitatea serviciului oferit!

Edited by blinky heart, 08 September 2007 - 16:21.


#15
AmTenesiRupti

AmTenesiRupti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 21.08.2007

View Postdilla, on Sep 8 2007, 17:16, said:


Bartolomeu Anania a fost plecat in 1966 in SUA si a reusit sa se intoarca in 1978! Cine pleca inainte de 1990 in Occident si se si putea intoarce? Intotdeauna au fost oameni infiltrati printre dizidenti inainte de 1990 nu puteai pleca usor in Occident cum a facut Anania in 1966! Asupra lui planeaza multe suspiciuni. Eu il prefer pe Mitropolitul Daniel al Moldovei, pentru ca este deschis spre ecumenism, capabil sa conduca si mai ales este sprijinit de Mitropolitul Nicolae al Banatului pe care multi il admira, pentru ca a recunoscut ca a dat note informative inainte de 1990. Toti au facut asta, dar el a recunoscut imediat, probabil ca nu are multe pe constiinta. Toti au fost obligati, depinde ce scriai si cum scriai, si oricum altul mai bun din actualii mitropoliti nu este.
a plecat nu este cuvantul potrivit deoarece a fugit ajutat de crestini iar ips daniel e un tanar fara experienta cu un trecut incert iar sprijinitorul sau Nicolae corneanu dai pace deoarece a recunoscut ca a facut politie politica nu-l ajuta cu nimic deoarece in timp ce unii aveau incredere in el , el ce facea dadea note informative

Edited by AmTenesiRupti, 08 September 2007 - 18:04.


#16
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

View PostAmTenesiRupti, on Sep 8 2007, 19:02, said:

a plecat nu este cuvantul potrivit deoarece a fugit ajutat de crestini iar ips daniel e un tanar fara experienta cu un trecut incert iar sprijinitorul sau Nicolae corneanu dai pace deoarece a recunoscut ca a facut politie politica nu-l ajuta cu nimic deoarece in timp ce unii aveau incredere in el , el ce facea dadea note informative
nu te supara, dar bartolomeu ce crezi ca facea?  :D

#17
AmTenesiRupti

AmTenesiRupti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 21.08.2007

View PostAmTenesiRupti, on Sep 7 2007, 17:55, said:

sincer eu as prefera sa fie patriarh  ips Bartolomeu deoarece e un om de cultura la varsta de 14 ani debuteaza poetic si colaboreaza cu mai multe reviste celebre ale vremii.iar in ceea ce priveste colaborarea cu securitatea ei bine in 1946 conduce greva studenteasca anti comunista pentru care este arestat iar in 1958 este condamnat la 25  de ani de munca pentru uneltiri contra regimului .iar dosarul lui ips Daniel este ars .sper din suflet sa castigam un patriarh cu experienta si erudit asa ca ips Bartolomeu Valeriu Anania
uite ce facea ....

#18
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

View PostAmTenesiRupti, on Sep 8 2007, 19:07, said:

uite ce facea ....
sincer nu stiu cit de mult a facut el pentru "credinciosi" din puscarie sau fugind din tara....in vremurile alea erau putini cei care reuseau sa se sustraga sistemului, si in unele cazuri era mai intelept sa scrii 3 hirtii decit sa te bati cu morile de vint.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate