Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Conducte, Țevi de oțel, Cu, PPR, PEX, PEX-AL,P.I.P.

- - - - -
  • Please log in to reply
4455 replies to this topic

#3673
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Nu-i cam subtire teava ? De cit este si ce putere transporti pe ea ?

Daca inca nu ai astupat santul, ai putea sa cumperi si niste tuburi de spuma si sa o bagi / injectezi in teava de 200mm.

#3674
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,174
  • Înscris: 05.09.2007
teava e foarte groasa si grea si e " indicata pentru trafic stradal greu, max 18 t/axa  "(http://www.ambient.r...ost,ProductName). a fost ingropata intr-un strat de nisip peste care s-a pus pamant. nu am mai injectat spuma, asa aveam si eu de gand initial, tevile cu izolatie din vata de sticla sunt la aceeasi dimensiune cu teava portocalie si stau suspendate la mijlocul ei. am lasat diferenta de nivel de jumatate de metru pentru ca eventuala apa ajunsa inauntru sa se scurga din teava.

#3675
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,161
  • Înscris: 17.07.2013
@florin cred ca se referea la "subtire" ca si diametru...

#3676
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,174
  • Înscris: 05.09.2007
tevile sunt de 32 x 4.4 mm , din ele alimentez IPAT 2 x 70 mp, 2 calorifere de bai si o serpentina de boiler. pentru boiler am vrut sa trag 2 tevi separate dar cand am vazut cat costa am renuntat. o sa fac din automatizare ceva de genul bag in serpentina boilerului ridic temperaratura la 60-65 grade, merge doar IPAT scad la 50. IPAT-ul are GPA electronic pe fiecare etaj , deci nu ar fi vreo problema cu temperatura variabila de supply.
am mai tras o teava de 16 pentru apa calda , deasupra camerei tehnice va fi o terasa cu gratar/cuptor/soba/etc. apa rece am tras prin tevi neizolate direct in nisipul din sant.

#3677
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
La teava PEX ma refeream cind intrebam daca nu este prea subtire. Dar vad ca a pus totusi PEX de 32mm. Ce ma nedumereste pe mine este ca spui ca este foarte groasa in carne si in cazul asta interiorul ramine de doar ~23mm, adica cam putin.

De sapatura nu am comentat absolut nimic pentru ca am vazut ca ai incercata sa fie facuta ca la carte (am vazut ca ai pus inclusiv firul / sirma :D)

#3678
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,174
  • Înscris: 05.09.2007
la 23 mm si o curgere de 1-2 m/s  are un debit de 2-3 mc/h care la un dT de 20 grade(60-40) inseamna  aprox 45-65 kWh. in caz de nevoie pot directiona tot catre boiler. din cate am citit se recomanda o viteza a apei in tevi de maxim 2 m/s, sper ca nu am date gresite.
CT e de 29 kW deci as fi pus degeaba teava mai groasa ca nu aveam cu ce incalzi apa.

Edited by csi1, 27 August 2015 - 09:03.


#3679
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 csi1, on 27 august 2015 - 09:00, said:

la 23 mm si o curgere de 1-2 m/s  are un debit de 2-3 mc/h care la un dT de 20 grade(60-40) inseamna  aprox 45-65 kWh. in caz de nevoie pot directiona tot catre boiler.
Posted Image

 csi1, on 27 august 2015 - 09:00, said:

din cate am citit se recomanda o viteza a apei in tevi de maxim 2 m/s, sper ca nu am date gresite..
Limita de sus a vitezei prin tevi este impusa pentru a nu se produce zgomote si vibratii..
Dar limita de jos care e?Posted Image

#3680
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010
http://www.proiectar...ntru-incalzire/

#3681
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,174
  • Înscris: 05.09.2007
eu am calculat energia transportata nu puterea dar la "cunoscatori" nu mai conteaza un h in plus sau in minus Posted Image

despre ce viteza minima vorbesti ca nu e conducta de canalizare ! am cautat pe google si viteza maxima admisa la pvc e de 6 m/s.

@ciobimar link-ul e virusat ( bitdefender).

Edited by csi1, 27 August 2015 - 09:23.


#3682
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010
Pai la mine se deschide ...cauta altul...

http://www.termic.ro...alzire-centrala

Diametrele conductelor se determina pe baza vitezelor optime recomandate (w=0,5 ... 2,0 m/s) aplicând ecuatia de continuitate.

Edited by ciobimar, 27 August 2015 - 09:30.


#3683
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 csi1, on 27 august 2015 - 09:21, said:

eu am calculat energia transportata nu puterea dar la "cunoscatori" nu mai conteaza un h in plus sau in minus Posted Image
Atunci ai putea sa prezinti formula prin care ai ajuns la acea unitate de masura kWh?

 csi1, on 27 august 2015 - 09:21, said:

..despre ce viteza minima vorbesti ca nu e conducta de canalizare ! am cautat pe google si viteza maxima admisa la pvc e de 6 m/s.
""Pai atunci teava aleasa de d-ta, de 23mm e prea mare..Nu vei alege una mai mica? Caci e si mai ieftina.. ""Posted Image
Lasand gluma la o parte.. vitezele minime sunt recomandate pentru a depasi viteza de plutire...si nici astea nu mai sunt o limitare pentru cunosctatori.. Dar aici ma opresc si iti urez succes in efectuarea calculului hidraulic.
Posted Image

 ciobimar, on 27 august 2015 - 09:27, said:

..Diametrele conductelor se determina pe baza vitezelor optime recomandate (w=0,5 ... 2,0 m/s) aplicând ecuatia de continuitate..
Posted Image Posted Image

Dar cum s-a ajuns la acel "'Optimum'"? ''Optime'" din ce punct de vedere? Posted Image

#3684
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,174
  • Înscris: 05.09.2007
@Andrei nu vreau sa creez polemica aici, nu am calculat cu formula ci am introdus datele intr-un program(energy meter.exe) care calculeaza energia transportata, acumulata, produsa etc. deasemeni cand am ales conducta m-am uitat in tabel la producator unde spune debitul recomandat functie de diametru. IP a mea necesita 900 l/h plus inca 2 calorifere de baie. am renuntat la tevile de boiler cand am ajuns la deposit, daca le mai luam si pe astea mai dadeam 3000 lei in plus cu consolarea ca o sa jonglez din automatizare ca la nevoie sa opresc IP.

#3685
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 csi1, on 27 august 2015 - 09:51, said:

@Andrei nu vreau sa creez polemica aici, nu am calculat cu formula ci am introdus datele intr-un program(energy meter.exe) care calculeaza energia transportata, acumulata, produsa etc. deasemeni cand am ales conducta m-am uitat in tabel la producator unde spune debitul recomandat functie de diametru. IP a mea necesita 900 l/h plus inca 2 calorifere de baie. am renuntat la tevile de boiler cand am ajuns la deposit, daca le mai luam si pe astea mai dadeam 3000 lei in plus cu consolarea ca o sa jonglez din automatizare ca la nevoie sa opresc IP.
In regula.Posted Image Am zis ca poate intereseaza mai mult de cat se ofera '"la liber'".. Sa aveti o zi cu spor! Posted Image

#3686
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Linkul virusat (am linux asa ca nu ma afecteaza) zice asa:

Quote

Vitezele medii de circulația a apei în conductele pentru alimentarea cu agent termic a radiatoarele este recomandată a fi între 0,2 și 2 m/s.
Aceste valori folosesc la echilibrarea corespunzătoare a instalațiilor.
Valorile sunt conform normativ I13 – 2002 – Normativ privind proiectarea și executarea instalațiilor de încălzire centrală.

@csi1: dintr-un debit de agent termic iti rezulta un debit de energie, adica tocmai puterea, masurata in kW.
Daca faceai calculul pentru un volum (masa) de agent termic, atunci ti-ar fi iesit energia, masurata in kWh.

Energia E = m * c * dT

Puterea P = q * c * dT = debitul de energie

m = masa de substanta (agent termic) - masurat in kg
q = debitul masic de substanta -  masurat in kg/secunda sau multipli ai acestuia
c = caldura specifica a substantei
dT = caderea de temperatura in instalatie

#3687
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010

 andreilesan, on 27 august 2015 - 09:34, said:

Dar cum s-a ajuns la acel "'Optimum'"? ''Optime'" din ce punct de vedere? Posted Image
Vă rugăm să rețineți!
Nivelul minim de viteză care ar trebui să-l aibă agentul termic este de 0,2-0,25m/ sec.
Dacă viteza  este mai mică, aerul începe să fie eliberat din agentul termic, iar acest lucru duce la formarea de pungi de aer în sistem.
Acest lucru poate duce la pierderea parțială sau completă a eficienței de încălzire.

Nivelul superior al vitezei de agent termic poate fi de 1,5- 2 m / sec.Viteza pragului superior,  permite să se evite formarea de zgomot în sistem.

Edited by ciobimar, 27 August 2015 - 16:23.


#3688
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 ciobimar, on 27 august 2015 - 16:18, said:

Vă rugăm să rețineți!
Posted Image

 ciobimar, on 27 august 2015 - 16:18, said:

Nivelul minim de viteză care ar trebui să-l aibă agentul termic este de 0,2-0,25m/ sec.
Dacă viteza  este mai mică, aerul începe să fie eliberat din agentul termic, iar acest lucru duce la formarea de pungi de aer în sistem.
Acest lucru poate duce la pierderea parțială sau completă a eficienței de încălzire.
Deacord, Posted Image  Despre limita de jos a vitezei eu m-am dat cu parerea aici: http://forum.softped...2#entry17744460

 ciobimar, on 27 august 2015 - 16:18, said:

Nivelul superior al vitezei de agent termic poate fi de 1,5- 2 m / sec.Viteza pragului superior,  permite să se evite formarea de zgomot în sistemul hidraulic.
Si cu asta sunt deacord, Posted Image si despre limita de sus a vitezei m-am dat cu parerea aici: http://forum.softped...2#entry17744322

Intrebarea mea, insa, la care ma asteptam sa mi se raspunda era asta:  Cum s-a ajuns la acel "'Optimum'"? ''Optime'" din ce punct de vedere?
Intre 0,2 si 2,0 m/s nu pot considera ca viteza e optima..E prea mare plaja.. In alta ordine de idei in care instalatie veti putea gasi ca si indicator valoarea vitezei?
Zice oare cineva: La mine instalatia este de 1,69 m/sec, iar la fratele meu e de 0,785 m/sec ? La ce ne serveste/ajuta aceasta valoare a vitezei?


Posted Image

Edited by andreilesan, 27 August 2015 - 16:34.


#3689
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010
Pai dupa mintea mea acesta e optimul si ce inseamna ..poate intrebati de formula de calcul in functie de numărul Reynolds, curgerea laminara , turbulenta.
Mai citisem ca in practica  viteza  cea mai optimă în ceea ce privește costurile de energie și materiale.este intre 0,3m/s - 0,7m/s sau 0,4m/-0,8m/s si te ghidezi dupa niste tabele ce in functie de sarcina termica in W si viteza iti alegi diametrul necesar

Edited by ciobimar, 27 August 2015 - 16:52.


#3690
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 ciobimar, on 27 august 2015 - 16:36, said:

..poate intrebati de formula de calcul in functie de numărul Reynolds, curgerea laminara , turbulenta..
Posted Image  Vad ca cunoasteti..

 ciobimar, on 27 august 2015 - 16:36, said:

Pai dupa mintea mea acesta e optimul si ce inseamna ..
Posted Image  Multi ingineri de instalatii vorbesc despre viteze optime, dar eu vreau sa ma lamureasca cineva ce presupune asta? Din ce punt de vedere ele ar fi optime? Pentru instalatii casnice, evident ca, acestea trebuie sa asigure continuitate agentului termic si sa nu polueze fonic. Dar de aici pana a le numi optime - e cale lunga..

Spre exemplu, vre-o suta de ani in urma, cand nu exista energie electrica la fiecare imobil chiar si din oras, se puteau deduce ""viteze optime'" care sa conduca la o instalatie al carei continut de material raportat la suprafata imobilului sa atinga valori minime..
Acum vre-o 50 de ani in urma, a aparut energia electrica la fiecare imobil chiar si la sate, insa nu erau atatea pompe de circulatie pe piata si ""vitezele optime'" au ramas la acelas nivel..
Acum vre-o 20 de ani in urma, au aparut si pompe de circulatie electrice pentru orice dimensiuni de instalatii, curentul electric a devenit omniprezent, insa a crescut pretul la energie, care automat a adus atingere industriei metalurgice.. Oare '"vitezele optime'" au ramas la acelas nivel?
Dar, astazi, cand au aparut atatea materiale de instalatii din polimeri, iar energia este in continua crestere ""vitezele optime'" au ramas la fel ca si constanta '"pi" ? Dar oare vor exista vre-o data intr-o multitudine de materiale si solutii de instalatii '"viteze optime'" al caror valori sa nu se schimbe?

Din punctul meu de vedere, viteze optime trebuie sa fie acele valori ale vitezei care ar conduce la valori ale investitiilor in instalatie minime cu economii de energie aferente circulatiei - maxime !
Iar valori ale vitezelor, universal valabile, pe care sa le trantim in formule si sa ne linistim ca ajungem la cele evidentiate in fraza de mai sus - nu exista ! Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate