Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce gen este?

drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!
 BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...
 

Configuratie PC ( 1882 RON )

- - - - -
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#19
dizzee

dizzee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 20.07.2006

View PostTheScorpions, on Jul 26 2007, 22:26, said:

Am fost sfatuit de un bun prieten care scrie articole in reviste de procesoare, overclocking si toate cele, si care se pricepe! Bine-nteles ca am mai fost sfatuiti de fosti colegi care se pricep si etc !

Pot spune ca daca pun un AMD ATHLON X2 64 bit ... 5200 + ( sper ca nu gresesc ) + o placa de baza mai slabuta, pot lua si sursa din aia scumpa .. insa nu cred ca se merita! Performanta ar fi mult mai slaba!
Chestia cu "performanta mult mai slaba" e o aberatie. Inca o data, daca nu faci OC iesi mai ieftin si mai bine cu un X2.
Si doar ce pusesem niste review-uri pe un thread alaturat cu asta, dar cine sa se uite...
review

Quote

At stock speeds, the 65nm AMD Athlon X2 5000+ slightly outperforms its 90nm predecessor, and it also outperforms the Core 2 Duo E4300, E6300 and E6400!
"Performanta mult mai slaba"...  :death:

#20
TheScorpions

TheScorpions

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 16.02.2007

View PostKodrutZ, on Jul 26 2007, 22:21, said:

Elimina FDD-ul ala din configuratie, de 250.000 iei un flash de 512MB. Sintem in 2007, totusi!


Good ideea! Acum vin cu alta intrebare ( noobish, I know ) .. eu am acasa un Hard S-ATA si daca vreau sa instalez windows si nu bag discheta raid controller parca ( cand ne zice press f6 to install adittional, etc etc ) , imi spune ca nu am hard-disk-uri :D
Asta e motivul pentru care am inclus acel Floppy :D

View Postdizzee, on Jul 26 2007, 22:43, said:

Chestia cu "performanta mult mai slaba" e o aberatie. Inca o data, daca nu faci OC iesi mai ieftin si mai bine cu un X2.
Si doar ce pusesem niste review-uri pe un thread alaturat cu asta, dar cine sa se uite...
review

"Performanta mult mai slaba"...  :death:

Problema mea este ca imi doresc Intel .. pentru ca eu am acum acasa Athlon XP 1800 + ( 1,5 GHz) , 512 DDR , GeForce FX 5700 128 MB ... si sa zic ca daca am kaspersky 6.0 on .. merge in poze? ... sau emoticons, cel putin acum nu-mi mai functioneaza? adica este o imagine simpla? ... eh! NO MORE AMD! :) that's my wish!


Edit : ceva important de stiut  : NU AM DE GAND SA FAC OVERCLOCKING !

Edited by RaduG, 27 July 2007 - 07:24.


#21
artistul_x

artistul_x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 08.05.2007

View PostTheScorpions, on Jul 26 2007, 22:53, said:

Problema mea este ca imi doresc Intel .. pentru ca eu am acum acasa Athlon XP 1800 + ( 1,5 GHz) , 512 DDR , GeForce FX 5700 128 MB ... si sa zic ca daca am kaspersky 6.0 on .. merge in poze? ... sau emoticons, cel putin acum nu-mi mai functioneaza? adica este o imagine simpla? ... eh! NO MORE AMD! :) that's my wish!
Edit : ceva important de stiut  : NU AM DE GAND SA FAC OVERCLOCKING !

:lol:

funny, iti merge antivirusu in poze? si windowsu cum merge? in filmulete?  :huh:

man, daca ti-ai administra sistemu cum trebuie nu ai avea plangeri din acestea.

lasa macar un post cu configuratia finala sa vedem pt ce au scris oamenii de mai sus.

#22
dizzee

dizzee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 20.07.2006

View PostTheScorpions, on Jul 26 2007, 22:53, said:

Problema mea este ca imi doresc Intel .. pentru ca eu am acum acasa Athlon XP 1800 + ( 1,5 GHz) , 512 DDR , GeForce FX 5700 128 MB ... si sa zic ca daca am kaspersky 6.0 on .. merge in poze? ... sau emoticons, cel putin acum nu-mi mai functioneaza? adica este o imagine simpla? ... eh! NO MORE AMD! :) that's my wish!
Edit : ceva important de stiut  : NU AM DE GAND SA FAC OVERCLOCKING !
Eu aveam inainte un Sempron 2200+ 1.5GHz, 512 DDR si 9550 256MB. Acum am 3800+ X2 2.0 GHz, 2048 DDR2 si 1950XT. Ma crezi ca diferenta e enorma?.. Jocurile merg majoritatea cu totul la maxim in 1680x1050, un torrent de 700 MB se dezarhiveaza in 12 secunde, pot sa ma joc si sa tin Firefox, messenger, uTorrent si altele deschise, pot da alt+tab cand sunt in joc si sa intru la loc fara probleme, si in momentul cand dau quit dintr-un joc, imi iese in windows aproape instantaneu (cu unele exceptii, la care tre sa astept cateva secunde). Inainte, cand ieseam dintr-un joc, asteptam si juma de minut sa termine de carait hard-ul...

Anyway, eu am zis ce-aveam de zis, alegerea e a ta. Totusi te sfatuiesc sa iei o sursa buna, e foarte importanta pentru un sistem echilibrat.

#23
TheScorpions

TheScorpions

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 16.02.2007

View Postartistul_x, on Jul 26 2007, 23:01, said:

:lol:

funny, iti merge antivirusu in poze? si windowsu cum merge? in filmulete?  :huh:

man, daca ti-ai administra sistemu cum trebuie nu ai avea plangeri din acestea.

lasa macar un post cu configuratia finala sa vedem pt ce au scris oamenii de mai sus.

@Mesajul este adresat si lu Dizzie :

Asadar am aflat cu stupoare ca acea sursa este slaba foc :) asadar pc-ul respectiva imi va crapa in cel putin o sapt si pierd si garantia!

Un prieten de pe www.pcgarage.ro o sa-mi faca in curand o configuratie de sistem care sa contina ( dorinta mea ) acel procesor E6320

Sa fiu sincer ... candva unitatea centrala pusa vertical pe pat a cazut , sursa s-a ars ( s-a schimbat ) .. probabil au mai avut loc ceva ciocniri :D


edit : @Domnul Artist, configuratia finala va fi pusa aici :P ca doar nu v-ati batut gura degeaba !

Edited by TheScorpions, 26 July 2007 - 22:15.


#24
artistul_x

artistul_x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 08.05.2007

View PostTheScorpions, on Jul 26 2007, 23:13, said:

edit : @Domnul Artist, configuratia finala va fi pusa aici :P ca doar nu v-ati batut gura degeaba !

ba mie asa mi se pare, stimate domn!

#25
TheScorpions

TheScorpions

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 16.02.2007
Acum vin cu config-ul de la PcGarage :

http://www.pcgarage....wishlist/19306/

- sper sa aveti rabdare sa dati un click pe site :P EU cred ca voi innebuni :D


edit : posibila modificare : placa video din wishlist cu http://www.pcgarage....b-ddr3-256-bit/

Edited by TheScorpions, 26 July 2007 - 22:37.


#26
artistul_x

artistul_x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 08.05.2007
excelent mobo   :o  ! jos palaria!

le : ca sa te lamuresc cum sta cu astea... procu ala si mobo aia... cum sa iti zic eu sa nu sune aiurea... cred ca intelegi si singur ca nu iese nimic bun.

vad ca tot sistemul cu e6xxx s-a transormat in 6000+ subit.

daca tot insisti pe am2, ia macar un abit kn9 ultra.

si da, eram ironic!

Edited by artistul_x, 26 July 2007 - 22:42.


#27
dizzee

dizzee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 20.07.2006

View PostTheScorpions, on Jul 26 2007, 23:38, said:

Vorbesti serios sau ironic? :)
Placa de baza ar fi mai buna asta, componente mai de calitate, firma mai serioasa, etc. Iar procesorul cred ca e overkill, desi e mai bun ca orice intel din zona aia de pret (fara OC desigur), se si incalzeste cam tare.. Dupa parerea mea, daca mergi pe AMD, un 5600+ sau 5200+ ar fi mai mult decat suficient. 5600+ vs E6300
Dar oricum noi ne cam batem gura degeaba pe-aici, nu stiu nici de ce ma mai obosesc...

Edited by dizzee, 26 July 2007 - 22:48.


#28
TheScorpions

TheScorpions

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 16.02.2007
OK .. Rog un Moderator sa inchida threadul :)

Eu am vrut sa fiu deschis ... si am scris mai sus ca pe acea pers nici n-o cunosc, ci am vorbit eronat! Deja s-au incins spiritele si nu acest lucru mi-am dorit!

Cred ca este mai indicat sa cumpar Ultra Pro Gamer .. sistemul de la Ultra Pro .. mai ieftin ... am ffff bun prieten care si-a luat, merge cs cu 100 fps ... :) ce mai conteaza?

Va multumesc inca o data pt tot! Pt ca v-ati batut gura cu mine ...

Va urez multa bafta si sanatate IRL !

Concluzia trasa de mine in legatura cu aceste lume a componentelor ... cel mai indicat ar fi sa iau
http://www.emag.ro/s...imensionXPS-710
Presupun ca si la acesta nu va convine ceva? :)) =))

Edited by TheScorpions, 26 July 2007 - 23:01.


#29
TheScorpions

TheScorpions

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 16.02.2007
http://www.pcgarage....wishlist/19318/  - I hope ... I just hope ...


edit again : http://www.pcgarage....wishlist/19320/ - aici este schimbata sursa cu una de 500 W ! Spire

Edited by RaduG, 27 July 2007 - 07:27.


#30
Rare

Rare

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 27.01.2007

View PostTheScorpions, on Jul 27 2007, 00:04, said:

http://www.pcgarage....wishlist/19318/  - I hope ... I just hope ...
Ok , e pentru ultima oara cand iti explic si asta pentru ca in seara asta sunt calm ! :)
Procesorul ala e un cuptor , nu merita sa il iei.
Placa de baza iei un Abit KN9(daca mergi pe AMD).
Memoriile alea , le shimbi si pui Umax.(2x1 GB umax 800 )
Uita-te la sistemul meu pe intel , e tot ce poti pune mai bun in banii astia , zic eu .

#31
TheScorpions

TheScorpions

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 16.02.2007

View Postartistul_x, on Jul 27 2007, 00:18, said:

prietene, daca ai o ora libera cauta pe forumu asta pareri, pt ca google ai deja.

daca nu il crezi pe unul sau altul e problema ta, nu iti impune nimeni o configuratie. pana la urma faci cum vrei sunt banii tai.

se vede ca nu ai cu ce contraargumente sa contrazici oamenii care fac asta zi de zi.

bafta la ultra hiper mega gamer cu "100 fps"  B)
adevarul e ca sunt mult prea obosit sa caut contraargumente atat de solide pe care le doresti tu ! Sincer nici voi nu ati oferit acele argumente care sa ma schimbe la parere radical! ...

Gresesc cu ceva ca sunt om ?

Acum observ ca nimeni nu m-a mai atentionat in legatura cu placa video! Un lucru bun! Asadar acum am facut o alegere buna ? Hardul este bun si el presupun, tinand cont ca nimeni nu mi-a atras atentia! ( Ambele hard-uri ) ;
De Dvd-RW iarasi nu mi s-a atras atentia!
La placa de baza propusa de Rare am gasit una mai noua si cam la aceeasi bani si aceleasi utilizari !  ( presupun ca avand chipsetul mai nou, este mai buna )
Procesorul .. nu m-ar deranja nici un 5200+ ... asadar acest aspect se poate modifica!
De memorii , doar Rare mi-a atras atentia ... totusi astept mai multe pareri ca orice om !
Carcasa Speeze SP-3005B BlackFin V ( http://www.pcgarage....05b-blackfin-v/  )  + Sursa Spire SP-ATX-Z500W  ( http://www.pcgarage....e/sp-atx-z500w/ ) presupun ca acum sunt mult mai bune fata de configuratia initiala!
Probabil voi lua si un USB Flash de 512 MB, 1 GB sau 2 GB ( si adio Floppy , recomandare de la un utilizator de mai sus )

Totusi eu consider ca nu v-ati batut capul degeaba... fiecare om are gusturile lui in viata.. daca tu ai avea sistemul recomandat acum cumparat ... si peste 4 ani mi-ai spune ca este DIVIN si imi demonstrezi prin teste la jocuri si imi rulezi mai stiu eu ce aplicatii  de genul AutoCAD cu nush ce rotiri de imagini 3D ( sau mai stiu eu ce exista) mergand perfect, da ok ... si nu mai am nevoie de nimic !


TOTUSI IMI PARE RAU ca ma considerati un om cu creier obtuz .. Imi pare rau!

edit : si acum ca fapt divers am contul acesta aici de mult timp.. si recunosc ca ma citit multe ... si niciodata nu m-am angrenat in vreo discutie etc... Acum ganditi si voi un pic? De ce am mai postat aici si am stat nush cate ore sa dau refresh si vad ce scrieti si sa vb si eu cu x si y sa-mi zica daca este bine ce spuneti sau nu ?
Asta nu inseamna neaparat ca X sau Y are dreptate sau ca voi aveti dreptate!
Am spus-o mai sus ... omul are dreptate (TOTALA, ce pleonasm mare cat casa ) in cazul meu, cu conditia sa aibe sistemul respectiv ( propus de dansul  )  de X ani si sa-i ruleze aplicatii/jocuri/etc very smooth !

edit : ma credeti ca acum ma gandesc ca orice mi-as lua ar avea o buba mai mica sau mai mare? si ca aceasta ar avea un impact devastator ?
Asta-i viata... ! Ma duc sa beau o bere...

Edited by TheScorpions, 26 July 2007 - 23:34.


#32
dizzee

dizzee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 20.07.2006
Am zis ca nu-mi mai bat capul, dar uite ca mai dau un reply:
1. Umax sunt cele mai bune memorii dintre cele ieftine. Sunt chiar la nivelul Corsair-urilor mele...
2. 7900GS are un raport calitate/pret imbatabil, e la egalitate si chiar peste 8600GTS. Desi prefer ATi, iti recomand acel 7900GS, daca o mai gasesti pe stoc...
3. Cum am mai zis, si un 3800+ X2 la 200 RON ar fi suficient pentru ce vrei tu, si ti-ar mai ramane loc si pentru o placa video mai buna, cum e X1950XT, o placa egala la performante cu 7900GTX si putin sub 8800GTS 320... O laud nu numai ca am tot un 1950XT si stiu cum se comporta, ci si pt ca, spre deosebire de tine, eu inainte sa-mi cumpar noul sistem am stat si-am rascolit forum-uri romanesti si straine si site-uri cu review-uri o luna, deci cam am o idee despre ce-i bun si ce nu.
4. In fine, daca vrei neaparat procesor super-bazat, 5600+ X2 e arhisuficient, am si postat mai sus un review pt el. E cu putin peste E6400 la frecvente default, chiar aproape de E6600...
5. In jocuri, impactul procesorului asupra performantei se vede in rezolutii mici, si fara AA/AF. Cum eu ma joc in 1680x1050 cu AA/AF cat cuprinde, am cu 3800+ cam aceleasi performante pe care le-as avea cu un E6400. Pur si simplu in conditiile astea procesorul nu mai conteaza atat de mult. Trage si tu concluziile...
6. Iar acel Sirtec de 430W e peste acel Spire de 500W la toate capitolele, de la calitatea componentelor si zgomot, la nr de amperi pe liniile de 12V.
7. Inca un edit, uitasem de asta.. Pe AMD nu conteaza atat de mult chipset-ul deoarece controller-ul pt memorie e integrat in procesor. Practic o sa ai aceleasi performante cu nf4 ultra ala invechit, sau cu un nf570/590 mai nou. Difera intre ele dotarile de genul nr de SATA, etc. Citisem si un review pe tema asta, dar e prea tarziu sa mai stau sa-l caut. Chestia e ca nu se merita banii in plus pe o placa cu chipset mai nou, diferentele de performanta tinzand spre 0.

Edited by dizzee, 27 July 2007 - 00:06.


#33
TheScorpions

TheScorpions

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 16.02.2007
http://www.pcgarage....wishlist/19330/    - ar merge, sa lasam la o parte observatia cu Memoria  (  o am aici in cap )

#34
KodrutZ

KodrutZ

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 17.05.2006

View PostTheScorpions, on Jul 26 2007, 22:51, said:

Good ideea! Acum vin cu alta intrebare ( noobish, I know ) .. eu am acasa un Hard S-ATA si daca vreau sa instalez windows si nu bag discheta raid controller parca ( cand ne zice press f6 to install adittional, etc etc ) , imi spune ca nu am hard-disk-uri :D
Asta e motivul pentru care am inclus acel Floppy :D
Pai ar merge puse driverele de S-ATA in kitul de Windows (faci un kit custom), sau pe un stick USB, evident.

#35
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,370
  • Înscris: 23.05.2003

View PostTheScorpions, on Jul 27 2007, 00:16, said:

Domnule, imi dai voie sa spun si eu cate un cuvant ...  Umax = Chinezarie ...
Foarte interesant. Inseamna ca am fost un bou ca i-am luat lui cumnata-meu 2GB UMAX 667 care duc DDR800 4-4-4-12 2T la 2.0V pe un QuadGT. :rolleyes:
Si ca am recomandat la o gramada de lume UMAX si inca nu mi le-au dat de cap.

Revenind la topic, daca esti gamer si vrei sa se miste ceva si in DX10 cam asta e configuratia pe care ti-as sugera-o in banii ti.

#36
RaduG

RaduG

    Tech support

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 11.10.2006
am curatat topicul
gata cu cearta, va rog!

umaxurile sunt bune, 8600gt e slaba pentru cat dai pe ea

Edited by RaduG, 27 July 2007 - 07:29.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate