Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)
 Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...
 Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri
 Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...
 

Sampon dermatita seboreica

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
363 replies to this topic

#271
liviup76

liviup76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 22.06.2005
http://www.favisan.r...alog.php?cid=32

#272
razvan2007

razvan2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 13.07.2002

View Postliviup76, on 01 iunie 2013 - 20:21, said:

Mi-ai dat link la un site. Nu la un produs.

#273
liviup76

liviup76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 22.06.2005
Sunt cateva sampoane acolo..daca tu crezi ca este greu de ghicit.. asteapta sa-ti raspunda colegul de forum

#274
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011
Acesta. Al treilea de la stanga la dreapta din link-ul lui Liviu. Desi vad ca celelalte doua ar fi indicate pentru problema mea. P'asta l-am primit, p'asta-l folosesc.

#275
razvan2007

razvan2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 13.07.2002

View PostPuferiu, on 01 iunie 2013 - 20:32, said:

Acesta. Al treilea de la stanga la dreapta din link-ul lui Liviu. Desi vad ca celelalte doua ar fi indicate pentru problema mea. P'asta l-am primit, p'asta-l folosesc.
Multumesc!

#276
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011
Din cate sampoane si lotiuni am incercat, inclusiv doar folosirea apei calde (timp de cateva luni), cea mai buna solutie a fost rasul in cap.

A fost temporar si inestetic, dar utila si lejera.

#277
Constan

Constan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 14.04.2008

View PostPuferiu, on 01 iunie 2013 - 20:32, said:

Acesta. Al treilea de la stanga la dreapta din link-ul lui Liviu. Desi vad ca celelalte doua ar fi indicate pentru problema mea. P'asta l-am primit, p'asta-l folosesc.

Cum este samponul?se vede vre-un semn?
Mie mi-au aparut cojitele iar pe cap.Ai incercat si samponul seboreic de la favisan?sa stim sa cumparam sau nu?

#278
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011
Pana acum e OK. Desi ar fi al n-spelea sampon despre care am zis asta. Daca nu ti se recomanda altceva, incearca-l p'asta. Il folosesc o data la doua zile si banuiesc ca din cauza folosirii atat de dese tin scarbele de coji sub control. Nu 100%, dar cat de cat.

#279
Constan

Constan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 14.04.2008

View Postrazvan2007, on 21 februarie 2013 - 21:57, said:

Sapun trebuie. Caci altfel nu cureti tenul, nu cureti porii. Eu am ajuns sa ma spal cu sapun obisnuit. Dar la inceput foloseam Jhonson & Jhonson pentru copii. Chiar ma sapunesc foarte bine, fac mult clabuc.
Cu ulei dau seara, cu cateva ore inainte de culcare si ma culc asa, uleiat. Dimineata spal tenul bine-bine de ulei cu apa calda, ma sterg usor, iar apoi, pe tenul perfect curat si uscat aplic din nou o pelicula mult mai fina de ulei ce intra aproape imediat in piele. Si plec la servici. Dupa amiaza, cand revind acasa, ma opresc in baie si repet peelingul, cu multa apa si mult sapun. Apoi las tenul sa respire pana seara, inainte de culcare. Seara aplic pe fata ceva mai mult ulei. Si tot asa.
Mai intai incearca sa vezi ce poate sa faca uleiul din samburi de strugure, vezi cum te simti cu el si apoi, daca mai simti nevoia, poti da si cu alte smacuri. Insa iti spun eu ca nu vei mai avea nevoie de altceva. Uleiul nu se evapora. Volatile sunt multe alte substante din smacurile cosmetice, smacuri ce in marea lor majoritate reprezinta bani aruncati pe marketingul industriei de profil. Pentru un ten sanatos cremele anti-aging & shit nu dauneaza, dar nici beneficii nu aduc. Insa pentru un ten cu probleme pot face face mult rau.

Uleiul de samburi de strugure si-a facut efectul.Ai incercat si pe pielea capului?

#280
badr_hari23

badr_hari23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 02.07.2010

View Postcrysti_91, on 23 iulie 2007 - 00:38, said:

Buna.Am si eu o problema.De ceva timp am dermatita seboreica la pielea capului deci am multe coji care sunt foarte deranjante.Ce sampon imi recomandati ?Si inca o intrebare mai am.Cu ce as putea sa ma spal pe fata pentru ca orice sapun as folosi ma irita.Este vreo problema daca m-as spala doar cu ceai de musetel?

De dermatita seboreica dupa fata am scapat prin urmatorul tratament: am aplicat timp de 4 sapt in fiecare seara o crema de la La Roche_Posay ( Kerium Ds creme), iar dupa ce am incetat cu crema am continuat( si contiunui timp de 6 luni ) sa ma spal in fiecare seara pe fata cu apa acida ph 5. Spre uimirea mea dermaita seoboreica a disparut complet Posted Image

#281
razvan2007

razvan2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 13.07.2002

View Postbadr_hari23, on 02 septembrie 2013 - 19:04, said:

De dermatita seboreica dupa fata am scapat prin urmatorul tratament: am aplicat timp de 4 sapt in fiecare seara o crema de la La Roche_Posay ( Kerium Ds creme), iar dupa ce am incetat cu crema am continuat( si contiunui timp de 6 luni ) sa ma spal in fiecare seara pe fata cu apa acida ph 5. Spre uimirea mea dermaita seoboreica a disparut complet Posted Image
Vrei sa spui DE PE fata.
Si cum ai obtinut apa cu PH-ul 5? Sau de unde ai achizitionat-o?

Edited by razvan2007, 02 September 2013 - 19:36.


#282
badr_hari23

badr_hari23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 02.07.2010

View Postcrysti_91, on 23 iulie 2007 - 00:38, said:

Buna.Am si eu o problema.De ceva timp am dermatita seboreica la pielea capului deci am multe coji care sunt foarte deranjante.Ce sampon imi recomandati ?Si inca o intrebare mai am.Cu ce as putea sa ma spal pe fata pentru ca orice sapun as folosi ma irita.Este vreo problema daca m-as spala doar cu ceai de musetel?
Eu in prezent am 27 de ani, iar primele semne au aparut pe la 22 de ani. Dupa cate imi amintesc eu tot atunci am inceput sa sufar de gastrtita, iar nu dupa mult timp au aparut si primele semne de dermatita seboreica la nivelul sprancenelor care apoi s-au extins spre frunte si dupa la nivelul scalpului.
Rationamentul meu este urmatorul : pana la aparitia gastritei parul meu era foarte bogat si nu ma confruntam cu problema asta, dar cum gastrita inseamna hiperaciditate in corp este posibil sa-mi fii slabit sistemul imunitar  si ca urmare dermatita seboreica si-a facut aparitia ( din pacate). Dupa cat m-am documentat  intr-un mediu acid bacterile prospera ca la mama lor acasa.
REzumat: boabele de sebum la nivelul radacinii de par plus macarimea scalpului au ca principala cauza hiperaciditatea declansata de gastrita, iar la randul ei a dus la aparitia dermatitei seboreice pe fata si pe scalp.
De doua luni am inceput un tratament cu apa alcalina ( 9.5ph) cate 2 litri pe zi si dupa fiecare  spalare pe cap stau circa 10 min cu capul in apa acida ( ph5) si spre uimirea mea rezultatele au inceput sa apara, si anume: gastrita aproape este pe sfarsite, iar in privinta boabelor s-au rarit aprox cu 80 %. Eu am de gand sa ma tin de acest tratament timp de 6 luni si o sa va tin la curent cu evolutiile mele.
De dermatita seboreica de pe fata am scapat prin urmatorul tratament: am aplicat timp de 4 sapt in fiecare seara o crema de la La Roche_Posay ( Kerium Ds creme), iar dupa ce am incetat cu crema am continuat( si contiunui timp de 6 luni ) sa ma spal in fiecare seara pe fata cu apa acida ph 5. Spre uimirea mea dermaita seoboreica a disparut complet Posted Image
Pe cap ma spal, spun eu, cu un sampon normal cu extract de urzica ( Le petit Marseilials) si dupa stau 10 min cu capul in apa acida ph5. Nu mai am nici o mancarime. ( mentionez aici ca in urma cu 7 luni m-am spalat cu regivero rosu ( pe baza de petrol) si pot sa spun ca mancarimile au cam disparut in prop de 80 % dupa utilizarea acestui sampon)............acum nu mai am nici o macarime dupa ce am folosit apa acida.
Apa alcalina combate aciditatea din corp( intern), iar apa acida este un fel de dezinfectant( extern). Ca exemplu bautura Coca- Cola are un ph 5  = aciditate ce danuneaza corpului
Am fost la multi doctori care m-au tratat artificial si peste asta mi-au  spus ca nu exista tratament pentru asa ceva : S- oooo creada ei ! Moto-ul meu : nu exista nu pot, exista nu vreau. Nu renunta niciodata, ridica-te si continua.
By the way: evit tot ce inseamna bauturi alcoolice,bauturi carbogazoase, fumat, prajeli si legume acide etc

View Postrazvan2007, on 02 septembrie 2013 - 19:13, said:

Vrei sa spui DE PE fata.
Si cum obtinut apa cu PH-ul 5? Sau de unde ai achizitionat-o?

Ok cum vrei tu ""de pe"" si nu ""dupa""...scuze de greseala
Apa acida am cumparat-o de la urmatoarea firma ""FOTON 2000 SELF"" care are sediu pe undeva prin PIpera daca nu ma insel ( fratele meu imi cumpara mie)
Dar mai bine iti scriu telefonul lor unde poti sa suni si sa faci comanda: 0722.226.073
Vezi ca au apa incepand de la PH-5 ( acida) pana la PH 11 ( super alcalina). Daca faci comanda de cel putin 60 de litri transportul este gratis.
Eu unul beau de ceva vreme ( 2 luni ) apa alcalina ph 9.5 si fara sa te mint chiar simt cum isi face treaba in organism.
Sper sa te ajute

Edited by badr_hari23, 02 September 2013 - 19:37.


#283
razvan2007

razvan2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 13.07.2002
Bad post.

Edited by razvan2007, 02 September 2013 - 19:28.


#284
badr_hari23

badr_hari23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 02.07.2010
Problema la noi este urmatoarea: ne concentram foarte tare pe exterior ( sampoane, creme etc), iar interiorul este uitat cu desavarsire. Totul pleaca din interior si este refelctat la exterior :).......eu am ajuns la concluzia asta si ca urmare am luat masuri concrete: beau apa alcalina in fiecare zi ( 9.5 Ph) si ma spal pe fata si pe cap cu apa acida ( 5 Ph). In schimb am grija sa nu mananc/beau chestii acide ( legume, bauturi, fumat, prajeli). Eu la 22 de ani nu aveam nimic si dupa gastrita ( hiperaciditate in sange si in corp) mi-au aparut, atat dermatita seboreica, cat si chestii mici de sebum care se lipeau de radacina parului.
EU am doar 2 luni de cand am inceput tratamnetul asta si se pare ca este unul castigator............Sanatate pentru toti din partea mea

#285
razvan2007

razvan2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 13.07.2002

View Postbadr_hari23, on 02 septembrie 2013 - 19:54, said:

Problema la noi este urmatoarea: ne concentram foarte tare pe exterior ( sampoane, creme etc), iar interiorul este uitat cu desavarsire. Totul pleaca din interior si este refelctat la exterior Posted Image.......eu am ajuns la concluzia asta si ca urmare am luat masuri concrete: beau apa alcalina in fiecare zi ( 9.5 Ph) si ma spal pe fata si pe cap cu apa acida ( 5 Ph). In schimb am grija sa nu mananc/beau chestii acide ( legume, bauturi, fumat, prajeli). Eu la 22 de ani nu aveam nimic si dupa gastrita ( hiperaciditate in sange si in corp) mi-au aparut, atat dermatita seboreica, cat si chestii mici de sebum care se lipeau de radacina parului.
EU am doar 2 luni de cand am inceput tratamnetul asta si se pare ca este unul castigator............Sanatate pentru toti din partea mea
Vezi sa nu dai in extrema! Sa ai grija sa mananci echilibrat este OK. Sa pui ca nu mai manaci legume, hmmm, nu numai ca nu-i OK ci este chiar periculos. Sunt legume acide/alcaline asa cum si fructele sunt si alcaline si acide (foloseste Google). O dieta echilibrata sau CAT MAI echilibrata inseamna sa fii ponderat in toate. Sa spui ca renunti la legume, CHIAR NU-I OK DELOC. Insa... este treaba ta!

Later edit.

Vezi AICI, la o prima si rapida uitatura pe Google. Insa poti rafina search-ul.

Edited by razvan2007, 02 September 2013 - 20:36.


#286
badr_hari23

badr_hari23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 02.07.2010

View Postrazvan2007, on 02 septembrie 2013 - 20:33, said:

Vezi sa nu dai in extrema! Sa ai grija sa mananci echilibrat este OK. Sa pui ca nu mai manaci legume, hmmm, nu numai ca nu-i OK ci este chiar periculos. Sunt legume acide/alcaline asa cum si fructele sunt si alcaline si acide (foloseste Google). O dieta echilibrata sau CAT MAI echilibrata inseamna sa fii ponderat in toate. Sa spui ca renunti la legume, CHIAR NU-I OK DELOC. Insa... este treaba ta!

Later edit.

Vezi AICI, la o prima si rapida uitatura pe Google. Insa poti rafina search-ul.

Eu cand am zis ca nu mananc chestii acide ( legume, bauturi si etc) m-am referit la legumele acide :). Era si culmea sa evit toata clasa de legume ( acide si alcaline)....Dar in schimb nu pun gura deloc pe bauturi alcoolice si pe tutun

#287
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
Sapun cu sulf Ortos (e romanesc - 6 lei)
Vichy Dercos Antimatreata Par Normal si Gras (50 lei)
Crema Apidermin Lux cu laptisor de matca si unt de cacao (10 lei)

Ma spal de 2 ori pe spatamana (cam odata la 4 zile), de 2 ori cu sapun Ortos + 1 data cu Vichy Dercos.
Crema o folosesc dupa baie pe frunte si dupa barbierit pe fata in loc de after-shave. Nu mi se mai cojeste nici fata.
Odata la 2 spalari fac pauza de la Vichy si folosesc Ortos + sampon normal.

Asta e reteta care merge la mine de aproape 2 luni. Nu mai am nici urma de coji. Am incercat inainte cu Nizoral sampon, dar a dat rezultate bune aproximativ 1 luna, apoi am inceput sa fac mai rau coji.

Multumesc tuturor celor care au recomandat aceste produse. Posted Image

#288
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
la mine a mers cu tamponari usoare cu otet alimentar si/sau apa oxigenata  timp de 4-5 zile.  Nu scapi definitiv (toti spun ca nu exista tratament definitivdeocamdata) - mai revine la 2-3 luni, dar impreuna cu sampon Dercos anuleaza efectele in proportie de cca 95%

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate