Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Sampon dermatita seboreica

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
363 replies to this topic

#361
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 01.12.2007
A functionat si la mine, o saptamana. Acum.folosesc Vichy, e.bun.

#362
gogu1874

gogu1874

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 05.01.2023

View Postgogu1874, on 05 ianuarie 2023 - 22:39, said:

Deci dupa mine povestea cu Malassezia e despre: 1. omorat excesul de ciuperca, 2. renormalizat functionarea pielii ca hidratare si bariera gras-acida (sebum), 3. tinut glicemia in parametri non-diabetici (sub 100, ideal chiar sub 90 la cine poate, copii, sportivi etc.).
Uf, era si mai complicat de atata. Am tinut glicemia sub control si tot a revenit problema. Azi am dat peste o lista de alimente problematice in managementul acneei dar tind sa cred ca majoritatea a ce scrie acolo e de folos pentru toti care au probleme de piele, mai ales ca m-am gasit "vinovat" la una dintre cele mai daunatoare categorii de alimente, dupa cele cu index glicemic mare: lactatele "prea dulci" sau degresate (lapte degresat, lapte integral, branza de vaci), mai ales daca au prea multi hormoni in ele. Mare iubitor de branza de vaci, tre sa ma las. Posted Image

Si se pare ca m-ar putea ajuta daca reincep sa iau si ceva grasimi omega-3.

Studiul: https://www.mdpi.com...8/review_report

Alea-s comentariile recenzorilor, asta era linkul: https://www.mdpi.com/2227-9032/9/6/668

Edited by gogu1874, 04 October 2023 - 19:19.


#363
gogu1874

gogu1874

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 05.01.2023
Între timp am aflat că oţetul ăla nu era chiar cea mai bună idee pentru că omoară bacteriile mai tare decât ciupercile, deci posibil să fi alterat într-o direcţie nu foarte bună micro-ecologia zonelor tratate, şi să fi făcut mai uşoară recurenţa problemei. Se pare că era mai bine să folosesc unul dintre uleiurile esenţiale (în formă foarte diluată!) gen de usturoi, oregano, scorţişoară sau lime, care au efect împotriva ciupercii Malassezia, în special cel de lime fiind chiar mai tare decât itraconazolul.
https://koreascience...18860404738.pdf

Doar că trebuie avut mare grijă la potenţialul alergenic la lime sau la potenţialul iritativ foarte mare la scorţişoară, şi folosit cam o singură picătură la 30-50ml de amestec total.

Ca uleiuri de bază ale amestecului cele mai bune par să fie cel de sâmburi de struguri sau de argan, care în alte studii dau rezultate de genul reducerii producţiei de sebum, altă chestie de care e nevoie în controlul dermatitei seboreice.

#364
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 01.12.2007

View Postscrisit, on 04 iunie 2023 - 07:31, said:

A functionat si la mine, o saptamana. Acum.folosesc Vichy, e.bun.
Siiiiii dupa ce am inceput din nou sa fac coji... Am schimbat cu alt Vichy si acum am Head & Shoulder din ala la kil si nu mai am NICI O COAJA. NIMIC! Ca niciodata. Nu imi vine sa cred...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate