Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Sampon dermatita seboreica

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
363 replies to this topic

#343
JonyCage899

JonyCage899

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 14.05.2020
Salut ,Si eu am probleme cu matreata\coji .Desi am parul f mic ,imi apar mereu,imi intra in ochi si am si pe fata . Uneori mi se si irita pielea pe frunte,se face toata rosie.Nu stiu cum sa scap,ma spal cu Ducray dar nu e eficient deloc.Ce sampon imi recomandati?

#344
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Șampon intensiv anti-matreață Ivadermaseb, 200 ml, Ivatherm\
https://comenzi.farm...vatherm-p342985

Functioneaza perfect. De 2x pe saptamana.

Edited by MembruAnonim, 11 March 2022 - 17:28.


#345
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 01.12.2007

 scrisit, on 24 februarie 2022 - 16:59, said:

Cam pustiu subiectul, dar mi-a reparut si mie problema cu cojile in cap.
A aparut acum 8 ani din senin (plecasem in Romania). M-am tratat cu Clear 1-2-3 ani pana i s-a dus eficienta. Am gasit in Franta un Elseve cu silicium, bun sampon, dar nu se mai fabrica si dupa 1-2 ani si acesta si-a pierdut efiecienta. Am gasit la noi Gerovital cu ichtiol, a functionat si asta 2-3-4 ani... apoi am luat-o iar la cautat sampoane pana am gasit Alpecin killer (sticla alba cu dop rosu). Acum observ ca dupa 1-2 ani, nici acest Alpecin nu mai mai functioneaza.
Am incercat de-a lungul anilor sa mai alternez sampoanele, dar nu se poate... dupa maxim 3 spalari reapar cojile si se inmultesc tot mai mult. Am luat din Cora un sampon cu propolis si alte chestii de albina, ieftin, 16lei, dar degeaba...  Nici nu stiu ce sa mai incerc. Am incercat multe sampoane din magazin si din farmacii..
Am rezolvat-o. Ma spal de doua ori pe zi pe cap si am scapat :D

#346
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ar putea incerca si Gerovital Tratament Expert antimatreata cu Ichtiol, 250 ml

https://www.emag.ro/.../pd/DPZQQYBBM/?

#347
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008

 scrisit, on 11 martie 2022 - 17:41, said:

Am rezolvat-o. Ma spal de doua ori pe zi pe cap si am scapat Posted Image
Iti dai seama ca dupa o vreme o sa trebuiasca sa te te speli de trei ori pe zi.Posted Image

#348
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,894
  • Înscris: 21.04.2011
Bioderma Node K Kerato Reducteur.

Pentru ten: masca cu pudra de argila de la Gerovital. Doar apa cu argila, nimic altceva. Aproape ca am plâns de fericire la câteva secunde după ce am pus maglavaisul pe fata. S-a calmat toată mâncărimea instant. După câteva zile a dispărut orice urma de roșeata. Acum folosesc de cum vad o urma mica de rosu.
Și e și super ieftina argila asta.

Aveau o crema geniala în gama Derma+, dar nu o mai fac. Era mai comod cu crema decât cu masca :(

Edited by catalina1, 23 May 2022 - 21:57.


#349
EmyBoss7

EmyBoss7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 18.03.2017
Salut, ce tratament recomandati pentru dermatita atopica de contact? Mi se albeste pielea dupa baie destul de urat pe brate si se usuca, am incercat cu diprosalic, dar nimic.
P.S Va atasez si niste poze.

Attached Files


Edited by EmyBoss7, 24 June 2022 - 12:57.


#350
hades

hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 940
  • Înscris: 16.12.2003
Pai, poate nu e bine sa te speli zilnic.
Încearcă și Kelual DS de la Ducray.
Dar cred ca îți trebuie un diagnostic clar. Poate e vorba de altceva. Am mai auzit de gama Seboradin.

LE: am răspuns aiurea, dar informația e buna. :)

Edited by hades, 24 June 2022 - 13:09.


#351
EmyBoss7

EmyBoss7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 18.03.2017
da nu stiu daca ajuta si samponul, dar nu zic nu. :) ma gandeam la un tratament medicamentos.

#352
vis_constructiv

vis_constructiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 28.12.2012
Buna seara tuturor!
Doar opinii, adica păreri.
1) Exista aici participanți interesați
2) Cand aud despre imunitate si stres, imi vine sa pun mana pe ...
3) Cam toată lumea de aici are dreptate.
4) Este o ciupercuta nevinovata; ce sa faca si ea, papa sebum. La unii se simte mai bine (chiar si la mine).
5) Voi experimenta spalarea meclei fara apa (recomanda un coleg de suferinta), doar ulei XeraCalm, Bioderma Sebium.

#353
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,396
  • Înscris: 06.02.2008

 MembruAnonim, on 11 martie 2022 - 17:27, said:

Șampon intensiv anti-matreață Ivadermaseb, 200 ml, Ivatherm\
https://comenzi.farm...vatherm-p342985

Functioneaza perfect. De 2x pe saptamana.

Confirm că ivadermaseb e eficient. Eu folosesc crema pentru că aveam scuame și roșeață pe față de la dermatită.

Edited by caiuscorneliu, 31 December 2022 - 00:42.


#354
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 caiuscorneliu, on 31 decembrie 2022 - 00:41, said:

Confirm că ivadermaseb e eficient. Eu folosesc crema pentru că aveam scuame și roșeață pe față de la dermatită.

Da, acea crema chiar face minuni. https://comenzi.farm...vatherm-p300927
E bine totusi ca avem o gama variata de produse si avem de udne alege daca una sau alta nu ni se pare eficienta.

#355
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,396
  • Înscris: 06.02.2008
Uneori și folosirea mai lungă a unui produs tinde să-i reducă eficiența în cazul dermatitei. Foloseam la un moment dat Kerium DS de la La Roche Posay, a fost bună o perioadă apoi nu mai avea efect. Așa am ajuns la Ivadermaseb.

#356
gogu1874

gogu1874

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 05.01.2023
Eu am inceput sa am ceva de genul dermatita seboreica / matreata in barba si mustata odata cu pandemia si purtatul mastii, spatiu inchis, umed de la respiratie, alea-alea. Nu foarte grav, dar a ajuns si la roseata si mancarime si scuame mari galbene si m-a facut sa caut solutii, prima data online evident.

Din ce-am inteles pana acuma din citit si testat remedii, ce se intampla e de genul ca anumite schimbari de conditii in organism si in piele (sub masca?) favorizeaza mult prea mult fata de normal inmultirea acelei cuperci Malassezia, aia dupa ce se inmulteste irita pielea si accelereaza descuamarea si cumva stimuleaza si supra-productia de sebum, care doar hraneste ciuperca si mai mult, dupa care aia prolifereaza si mai mult etc etc.

Ce mi-a functionat fara sa apelez la medic (dar repet, caz nu prea grav) a fost sa incerc in tandem sa: 1. omor ciuperca, 2. restabilesc functionarea si hidratarea/ungerea (functia de bariera) normala a pielii ca sa scap de iritatie, mancarime si supraproductia de sebum.

La numero 1 mi-au functionat:
- expunerea la UV natural (mult mai simplu vara, dar se poate si primavara/toamna, ca nu trebuie mult)
- expunerea la NB-UVB (UVB terapeutic de banda ingusta, cu lampa specializata)
- tamponarea zonei cu discheta demachianta imbibata in otet alb de 9 grade (seara, sa nu plec la serviciu putind a otet) - pe varianta asta in primele cam 2 seri apare usturime destul de mare la locul aplicarii, dar se stinge in cateva minute, iar pielea isi revine din iritatie destul de repede, de regula la 24h e in stare mai buna decat inainte de aplicarea otetului.

La numero 2 mi-au functionat:
- diverse creme hidratante, in general cele bazate pe apa au avut efect mai de scurta durata si au cerut doua aplicari pe zi
- ulei de argan
- crema hidratanta cu uree 5-15% pentru piele extrem de uscata (e ca o untura, seamana bine cu sebumul, probabil de-aia e suficienta o singura aplicare pe zi).

In acelasi timp am avut probleme si cu alte ciupercute care au devenit suspect de greu de vindecat in perioada pandemiei si dupa o vreme cautand ipoteze de lucru am dat si peste informatia ca diabeticii tind sa aiba probleme din astea cu infectii greu de vindecat => masurat frumos glicemia, ce sa vezi, dimineata pe stomacul gol aveam peste 100 mg/dl, glicemie asa-zisa de "prediabet". Imediat am inceput sa tai sucurile cu zahar peste 8g/100ml, dulciurile prea frecvente de peste zi (restrans la fructe si hai uneori max o ciocolatica pe zi, neaparat imediat dupa o masa consistenta, nu pe stomacul gol), restrans cu agresivitate mancarurile cu continut mare de faina, cartofi fierti, orez fiert, si am vazut imediat o imbunatatire a raspunsului la tratament a ciupercii #2 dar simultan si o calmare a tendintelor de recidiva ale dermatitei seboreice, pe care am tinut-o sub control doar cu crema hidratanta, fara sa mai dau cu nimic special de omorat ciuperca.

Deci dupa mine povestea cu Malassezia e despre: 1. omorat excesul de ciuperca, 2. renormalizat functionarea pielii ca hidratare si bariera gras-acida (sebum), 3. tinut glicemia in parametri non-diabetici (sub 100, ideal chiar sub 90 la cine poate, copii, sportivi etc.).

#357
elena_doc

elena_doc

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.01.2023
Căutați un șampon care să conțină ketoconazol.

#358
gogu1874

gogu1874

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 05.01.2023
In continuarea strategiei cu glicemia scazuta pot sa zic ca a devenit controlabila situatia si cu crema hidratanta aplicata la 2 zile, nu mai trebuie zilnic, si fara alte interventii. Ma rog, pe o zona a incercat Malassoaica sa faca un fel de rezistenta din munti, dar am apelat intr-o seara din nou la otet si i-am dat eu rezistenta din munti de nu s-a vazut (si nu se mai vede).

#359
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 01.12.2007

 scrisit, on 24 februarie 2022 - 16:59, said:

Cam pustiu subiectul, dar mi-a reparut si mie problema cu cojile in cap.
A aparut acum 8 ani din senin (plecasem in Romania). M-am tratat cu Clear 1-2-3 ani pana i s-a dus eficienta. Am gasit in Franta un Elseve cu silicium, bun sampon, dar nu se mai fabrica si dupa 1-2 ani si acesta si-a pierdut efiecienta. Am gasit la noi Gerovital cu ichtiol, a functionat si asta 2-3-4 ani... apoi am luat-o iar la cautat sampoane pana am gasit Alpecin killer (sticla alba cu dop rosu). Acum observ ca dupa 1-2 ani, nici acest Alpecin nu mai mai functioneaza.
Am incercat de-a lungul anilor sa mai alternez sampoanele, dar nu se poate... dupa maxim 3 spalari reapar cojile si se inmultesc tot mai mult. Am luat din Cora un sampon cu propolis si alte chestii de albina, ieftin, 16lei, dar degeaba...  Nici nu stiu ce sa mai incerc. Am incercat multe sampoane din magazin si din farmacii..
Si... s-a dus dus efectul la Alpecin. Mi-au revenit cojile.. destul de agresiv. Trebuie sa merg in farmacie sa ma aprovizionez cu cateva din sampoanele recomandate de voi.

#360
hagesor

hagesor

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 18.03.2023

 scrisit, on 22 februarie 2023 - 09:47, said:

Si... s-a dus dus efectul la Alpecin. Mi-au revenit cojile.. destul de agresiv. Trebuie sa merg in farmacie sa ma aprovizionez cu cateva din sampoanele recomandate de voi.
la mine a functionat cu selsun blue 2,5% selenium sulfide,din pacate nu se mai gaseste.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate