Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 

Sampon dermatita seboreica

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
362 replies to this topic

#325
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Eu am caini si pisici de foarte multi ani si am observat ca matreata le apare atunci cand mananca anumite alimente sau daca mananca hrana hiperproteica. Deci sfatul ar fi sa incercati o cura de detoxifiere, mai putina carne rosie, prajeli, grasimi si mezeluri in exces. De multe ori problemele hepatice au si manifestari dermatologice, unul din ele fiind pruritul, deci nu ar strica niste analize. Pentru scalp iritat exista samponul calmant Klorane
http://www.klorane.r...sampon-calmant/

Edited by Freddy12, 08 July 2016 - 21:03.


#326
Diana_Sorina

Diana_Sorina

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.01.2016
@Clovis, imi poti spune te rog care e numele Samponului si din ce plante e facut? Multumesc!

#327
Romanca1989

Romanca1989

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.12.2013
Am citit mare parte din cate s-au scris aici si m-am hotarat sa va povestesc cum am scapat eu de dermatita seboreica. "Scapat" poate e mult spus pentru ca sunt abia la sfarsitul primului borcan cu sampon pe care il foloseac deja de o luna jumate cu 2 samponari/spalare cam de 2 ori pe saptamana. Spun "borcan" pentru ca asa e ambalat  samponul asta care e un fel de pasta oarecum aerata,  destul de solida si de culoare verde-galbuie. Pana sa ajung la acest sampon am avut dermatita aprox. 7 luni fara sa o bag efectiv in seama si apoi alte aprox. 4 luni am incercat cu: tinctura de muguri de nuc, ceai de nuc, sampon antimatreata cu ihtiol de la Gerovital, sampon antimatreata al bunicii Agafia si inca unul din plante al carui nume nu mi-l amintesc.
Dermatita mea a debutat la tample si la ceafa, apoi urechi, sprancene si nas. La un moment dat zona cea mai afectata era cea a tamplelor si a sprancenelor incat efectiv aveam rani si scoarta rosiatica.
Din cauza ca fac un tratament pentru o alta afectiune am incercat pe cat se poate sa evit nizoral pastile sau sampon, sau alte tratamente posibil agresive pentru ca am citit undeva ca Nizoralul este toxic. M-am tot informat si am gasit ceva in varianta on-line a unei reviste tiparite pe care o citea si bunica mea pentru a gasi tot felul de remedii naturiste pentru diverse afectiuni. In articolul respectiv se vorbea despre un sampon cu sulf si echinacea produs de o firma romaneasca de la Ploiesti.
Intr-un final am gasit o alta varianta a samponului la o farmacie Helpnet si am cumparat sampon cu sulf si aloe. Din nefericire, cei de la helpnet au zis ca nu mai pot sa comande din varii motive si ca nu mai au pe stoc. Am decis sa sun direct la producator si sa comand pentru ca desi le-am trimis e-mail nu am primit raspuns. Urmeaza saptamana viitoare sa primesc comanda direct de la producator.
Tin sa mentionez ca dupa a 3-a spalare nu am mai avut coji in par, iar sprancenele si nasul le ingrijesc cu crema cu galbenele, rostopasca si neaparat marul lupului in compozitie.
Sper sa va ajute aceasta postare in cautarea remediului pentru afectiunea voastra si sa nu va lasati pacaliti de pretul mic al samponului pentru ca in cazul asta chiar ca "incercarea moarte n-are". Nu neaparat ce e mai scump e si cel mai eficient sau de calitate :) Va doresc multa sanatate.

Edited by Romanca1989, 23 October 2016 - 19:13.


#328
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Nu am dermatita seboreica, doar parul se ingrasa cam repede si acum ma spal cu sampon Klorane cu lamaie. E un sampon pentru uz frecvent de care sunt foarte multumit.

Edited by Freddy12, 25 October 2016 - 00:25.


#329
ALEXYO

ALEXYO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 24.08.2004
Tocmai cand crezusem ca am scapat de porcaria asta ,mi-a aparut iar dupa 6 luni ,mai exact saptamana trecuta.Parca mai agresiv ca ultimele dati.Regim tin de 1 an,sport la fel, nu prajeala ,nu zahar,nu alcool,nu sare.Am tinut-o sub control spalandu-ma in fiecare luna cu altfel de sampon ,cat mai natural si fara alcool.Dar de o saptamana iar a revenit.Am tot rasfoit internetul si am aflat ca o echipa de cercetatori din Singapore au reusit in sfarsit sa sparga genomul de la mizeria asta de Malassezia.Daca intereseaza pe careva ,asta e linkul http://www.bii.a-sta...s.php?newsid=37 ei promit ca vor scoate si un nou tratament,stirea e din 2015 noiembrie .Sper sa nu raman de tot fara par pana atunci ca am inceput sa chelesc rau de la mizeria asta.

#330
MitzaPCH

MitzaPCH

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 27.05.2010
Duceti-va si cumparati crema Aur Derm de la Laur Med ( cu mimoza, propolis si smirna ). Mi-au disparut petele si scuamele in proportie de 100% de pe fata, inca ma gandesc ce sa folosesc pentru scalp, am vazut ca au si un spray.
Daca si pentru voi da rezultate crema de mai sus atunci e clar ca ciuperca este sensibila la smirna sau mimoza ( propolis am mai folosit ).
O folosesc cam de 3 ori pe saptamanta ( de fiecare data cand ma spal pe cap )

Astept pareri, bafta.

PS: Nu-mi vine sa cred ca urmaresc topic-ul asta de aproape 5 ani :))

Edited by MitzaPCH, 03 November 2016 - 23:11.


#331
knazinho_

knazinho_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 16.11.2014
Am cerut la farmacie, mi-a dat ceva sticluta alba mai mica, de la Vichy, m-a scapat in vreo 2/3 saptamani, aveam coaja si multa matreata..

#332
ela_dia

ela_dia

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.01.2017
Buna, sunt si o "fericita" detinatoare a dermatitei seboreice de aprox 15 ani.Nu e suficient ca boala e netratabila dar faptul ca tratamentul variaza in functie de evolutie o face si mai urata.
Cel mai mult ma afecteaza pe scalp am folosit sampoane:Selegel Ducray(functiona in general), variante cu ihtiol(nu functioneaza la mine), Blue Cap(ineficient si iritant),Nizoral si Seboderm(f eficiente).
Dupa ce Nizoralul a fost scos de pe piata anul trecut am descoperit Sebodermul cu ketoconazol 2%, functiona perfect si avea un pret super(~17 lei)Numai ca dupa asa o bucurie a fost retras de pe piata,de altfel ca si alte variante cu ketoconazol.De la farmacii am aflat ca se doreste schimbarea incadrarii acestor sampoane cu ketoconazol de aceea s-au retras de pe piata.
Situatia dureaza de aprox 6 luni si ma dispera, ca varianta folosesc un gel capilar Keto-tis cu ketoconazol 1%(~8lei), nu prea ma ajuta dar fara el ar fi mai rau.In paralel folosesc si Selegel/Squanorum dar nici el nu prea are efect.
Va intreb si pe voi ati cautat sampoane cu ketoconazol in ultima perioada si ce raspunsuri ati primit?Intre timp am vazut ca a reaparut Nizoralul dar numai pe comanda, in farmacii nu se gaseste.
Multa sanatate!

#333
slider2

slider2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 04.08.2009
Si eu sunt un "bolnav" de dermatita. Se manifesta prin scuame (coji) in cap, sprancene si urechi. In Romania prima oara cand s.a manifestat boala (acum vreo 15 ani) am scapat de ea cu Nizoral si pot spune scapat cu adevarat pt ca vreme de vreo 8 ani n.am mai avut nici un simptom. Apoi cand a reaparut a inceput sa se manifeste si in urechi si sprancene. Pot spune ca stiu sigur ca stresul a reactivat.o. Dupa ceva consultatii mi s.au recomandat sampon Selsun si Diprosalic. Din pacate Selsunul care se gaseste in Romania are doar 1,5% sulfura de seleniu iar pentru tratament este nevoie de varianta care se gaseste doar in strainatate, respectiv cu 2,5% concentratie. Diprosalicul (solutie cutanata) se gaseste fara probleme dar nu este neaparat o solutie salvatoare. Teoretic el trebuie folosit doar in cazuri extreme (de exacerbare) si are efect cam vreo 2-3 saptamani. Se foloseste imediat dupa ce te.ai spalat pe cap (este nevoie de cateva aplicari succesive in decurs de cateva zile pt a.si face efectul) si provoaca o senzatie de arsura din cauza unei usoare iritari a pielii scalpului. Se gaseste cam in orice farmacie, fara reteta si costa aproape 10 lei. Intre timp mi s.a trimis de afara un Selsun cu concentratie 2,5% care surpriza n.a avut mare efect. Am reincercat si Nizoral dar de cum l.am pus in palma am fost sceptic avand o consistenta mult mai diluata decat ceea ce imi aduceam aminte de la prima folosire cu ani buni in urma.
Cu trecerea timpului am ramas fidel Diprosalicului, folosindu.l de fiecare data cand apareau cojile. In cazul urechilor si sprancenelor n.a avea nici un efect. Apoi m.am mutat in strainatate unde am incercat din Nizoral si Selsun mergand pe ideea ca poate aici sunt mai bune, dar n.au avut efect. Totusi pentru ca aici diprosalicul se elibereaza cu reteta a trebuit sa gasesc o solutie pentru eram plin de coji si pur si simplu am incercat un sampon luat de pe raftul farmaciei.
Pot sa vi.l recomand cu mana pe inima! Chiar functioneaza! Se numeste Alphosyl si trebuie folosit constant. Eu de exemplu ma spal pe cap la 2-3 zile si folosesc doar acest sampon, nu il combin cu nimic altceva. Pun o cantitate redusa in palma, cam cat un bob de strugure si imi masez bine pielea capului doar cu degetele. Atentie nu folositi unghiile, nu faceti decat sa iritati si mai mult pielea capului. Prima oara nu face foarte multa spuma samponul si clatesc dupa aproximativ 3 minute de stat cu el in cap, apoi repet procesul. Toti acesti pasi sunt specificati pe cutia si instructiunile samponului. La prima folosire nu are efect wow dar dupa 3-4 folosiri va va scapa de coji, de asemenea samponul are un miros un pic greu dar nu neaparat neplacut si este vascos. As mai adauga ca la primele folosiri va va ingrasa parul foarte repede aproape obligandu.va sa va spalati in fiecare zi pe cap, dar nu va speriati caci dupa ce vi se obisnuieste pielea si parul cu el acest efect dispate. De asemenea m.a scapat si de problemele de la sprancene si urechi. Cand si cand cojile mai revin dar intr.un procent minuscul fata de inainte (aproape ca nici nu se vad) iar dupa 2 spalari dispar iar.
Un flacon aici costa cam 7 lire in farmacii, dar vad ca se gaseste si pe net la aproximativ 5 lire. Are 250 ml si ii poate ajunge unui barbat cu un par scurt spre mediu aproape 6 luni de zile. Din pacate in Romania nu se gaseste direct dar vad ca se poate comanda si pe amazon si ebay. Eu va recomand daca aveti cum sa vi.l procurati sa il incercati dar inainte sa cititi prospectul. La mine nu a avut efecte adverse, dar nu se stie.
http://www.boots.com...-250ml-10016264

#334
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
Si eu m-am luptat de mic cu dermatita seboreica. Asta pana acum cativa ani, cand mi-am dat seama ca exista produse speciale care te ajuta sa scapi de ea.
Sampoanele normale nu functioneaza, indiferent de marca.

Sampanele care au funcționat la mine:

Vichy Dercos Anti-Pelliculaire (par normal si gras)
Selsun Blue (pentru toate tipurile de par)

Samponul Nizoral nu a functionat la mine, decat o perioada scurta, apoi mai rau o agrava.

Cu Vichy am scapat definitiv de ea, iar cu Selsun vad ca nu sunt probleme. Ma spal cu ele de cativa ani si nu a mai reaparut.

Foarte important, folositi numai sapun cu sulf. Si pe scalp, inainte de samponare si pe fata. Pe fata nu insistati prea mult, o data e suficient. Pe scalp, odata sau de doua ori sapunit, apoi odata cu sampon.
Asta e ritualul meu, iar sapunul care il folosesc eu e Ortos Sapun cu sulf (e romanesc).

Pentru frunte, nas, sprancene folositi creme speciale.
Cea mai eficienta crema pentru mine a fost Blu Cap Cream, de la Catalysis (exista si sampon, dar nu l-am incercat). Contine Zinc pyrithion, ala e "incredientul minune".
Mai sunt si alte creme pe baza de piroctone olamina, cu ar fi Kerium DS de la La Roche-Posay, Kelual DS de la Ducray,
Bioderma D.S. Cream,  Uriage D.S. Emulsion, Gerovital H3 Derma+ (crema pentru piele cu roseata si scuame).

Acum folosesc Kerium DS si pare foarte buna si asta. Curatati tenul cu apa in fiecare seara si dimineata, fara sa insistati prea in zonele afectate de roseata, apoi aplicati crema. Rezultatele se vad rapid, dupa cateva zile...depinde de cat de grave sunt zonele afectate.

Edited by antinVidia, 17 March 2018 - 04:50.


#335
High_Rolla

High_Rolla

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.02.2018
Salut,

După ce am citit câteva pagini de păreri, am impresia că aici se cam bâjbâie. Da, știu că e o boala fără remedii universale, dar am rămas cu impresia că aici sunt mai multe povesti de insucces, decât reușite....
Oricum, that's not the point. Ideea mea e ca AȘ ÎNCERCA ORICE ALTCEVA ÎNAINTE DE A RECURGE LA MEDICAMENTE. Nu sunt unul dintre nebunii ăia cu naturiste, dar - de 20 de ani de când a început să se manifeste și la mine dermatita - am acumulat, zic eu, un sac de experiențe care mă susțin.
Ok, deci: daca vrei un șampon puternic, care sa deie rezultate - SELSUN BLUE. După zece ani de utilizare, cu efect de 90%, am renunțat la el. Motivul: am inceput sa pierd par. Nu enorm de mult, dar mi-a dat de gândit. Și de atunci am incercat de toate, de la miere de albine cruda aplicata pe scalp, până la șampoane cu extracte.
Și culmea - m-am oprit la un șampon COSMETIC (fără medicament) de la Schwarzkopf. Se numește ZINC PT ANTIPELLICULAIRE. Efectul e de cca 75% dar, hey, nu are medicament. In ceea ce privește pielea fetei, idem: am renunțat la creme pe baza de medicament și am ajuns la o crema produsa in US, se numește RETINOL MEN (daily mosturizer).
La fel, fara medicament, fara corticosteroizi.
Ideea e ca, daca reușești să ții tenul suficient de hidratat, manifestările dermatitei sunt diminuate extrem de mult. Atenție HIDRATAT, nu uns!

#336
Kuna

Kuna

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.04.2019
Merita incercat!

Salutare! Am dermatita seboreica de cativa ani. In cap o tin sub control cu Selsunblue, Vichy sau Seboderm. Pe fata, am descoperit de curand cat de benefic este spalatul fetei cu apa si sare marina neiodata. Ultima oara cand am avut un puseu m-am spalat pe fata dimineata si seara cu apa calda si sare marina pusa din ambundenta, dupa care imi dadeam cu o crema naturista hidratanta cu musetel. Dupa acest tratament am ajuns sa am un ten cum rar am mai avut.Dupa ce mi-a trecut, am continuat sa ma spal cu apa si sare, iar crema o foloseam de 2-3 ori pe saptamana.
Am inteles ca aceasta afectiune nu trece definitiv, dar sper ca in acest mod sa fie tinuta sub control sau macar ca la urmatorul puseu sa fie mai putin agresiva.

#337
Marius19891989

Marius19891989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 09.01.2016
Pentru fata dati cu advantan 0,1 eu am ajuns sa dau odată la luna dupa ce am dat in fiecare seara timp de vreo săptămână doua,este special pt asta si 100% va tine sub control dermatita!

#338
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

 ALEXYO, on 29 octombrie 2016 - 21:50, said:

Sper sa nu raman de tot fara par pana atunci ca am inceput sa chelesc rau de la mizeria asta.

Nu te mai spala cu toate porcariile si stai cat mai mult expus cu pielea la soare.

#339
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016
Pentru cei ce se confrunta cu dermatita/coji, cel mai important este sa nu iriti acele zone cu roseata si scuame.
Pur si simplu nu trebuie desprinse cojile alea cu forta, trebuie lasate sa cada singure iar zona se va vindeca mult mai rapid si mai usor asa decat daca freci toata ziua cu sampoane/creme si alte minuni sau tragi de cojile alea fortat sa se desprinda. Daca le desprinzi fortat , incat sa ramana roseata dedesubt, pot sa nu se mai treaca nici cu lunile!
Poti sa le lasi pur si simplu in pace si sa nu le dai cu nimic, la un moment dat se formeaza crusta si cade aproape singura.
Si am observat ca si alcoolul agraveaza mult probleme gen dermatita/psoriazis etc.

#340
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 01.12.2007
Cam pustiu subiectul, dar mi-a reparut si mie problema cu cojile in cap.
A aparut acum 8 ani din senin (plecasem in Romania). M-am tratat cu Clear 1-2-3 ani pana i s-a dus eficienta. Am gasit in Franta un Elseve cu silicium, bun sampon, dar nu se mai fabrica si dupa 1-2 ani si acesta si-a pierdut efiecienta. Am gasit la noi Gerovital cu ichtiol, a functionat si asta 2-3-4 ani... apoi am luat-o iar la cautat sampoane pana am gasit Alpecin killer (sticla alba cu dop rosu). Acum observ ca dupa 1-2 ani, nici acest Alpecin nu mai mai functioneaza.
Am incercat de-a lungul anilor sa mai alternez sampoanele, dar nu se poate... dupa maxim 3 spalari reapar cojile si se inmultesc tot mai mult. Am luat din Cora un sampon cu propolis si alte chestii de albina, ieftin, 16lei, dar degeaba...  Nici nu stiu ce sa mai incerc. Am incercat multe sampoane din magazin si din farmacii..

#341
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 scrisit, on 24 februarie 2022 - 16:59, said:


Functioneaza.
Șampon intensiv anti-matreață Ivadermaseb, 200 ml, Ivatherm

https://comenzi.farm...vatherm-p342985

#342
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 01.12.2007
Multumesc pentru recomandare! dar eu ma spal zilnic pe cap si vad ca asta nu e recomandat ca sa se folosesca zilnic.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate