Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...
 Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...
 In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește
 

Donare sange !

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
386 replies to this topic

#325
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009
Nu toate tipurile de tbc se transmit asa, eu am avut o buna prietena bolnava de TBc, internata in spital de profil si mergeam in vizita la ea.

#326
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Am fost la donat, acum 20 de minute am ajuns. A fost un cosmar, venise medicina muncii si luase toate asistentele la testat si facut analize si armata de oameni care era pe-acolo a trebuit sa astepte. A durat enorm de mult, ca niciodata.

#327
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
aveti idee daca sunt in proces de vaccinare A si B pot sa donez sange?
adica la A am facut o doza si la B doua...mai am cate una de facut prin August.

#328
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Dacă au trecut câteva săptămâni (3-4) de la doza A, da.

#329
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

View Postantigen, on 21st April 2011, 11:51, said:

Dacă au trecut câteva săptămâni (3-4) de la doza A, da.
au trecut.....chiar vreo 6-7.
cred ca ti-ai dat seama ca vorbeam de vaccinul antihepatic....
multumesc

Edited by bubalus, 21 April 2011 - 12:34.


#330
andrei6775

andrei6775

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 09.05.2007
Am incercat sa donez sange la centrul de transfuzie sanguina (cel de pe strada caracas). Mai intai am sunat la telefon sa intreb cam cat dureaza ca eu intru la serviciu pe la 11, si mi-a zis duduia ca 2-3 ore , fiind doar 2 cabilete si multi donatori :o. Asa ca m-am lasat pagubas, stiti alta metoda mai rapida de a dona sange? Parca erau niste corturi albe unde se putea dona, dar sunt doar in anumita perioada a anului si nu stiu cand si unde.

#331
silviutp

silviutp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 21.09.2007

View Postandrei6775, on 6th May 2011, 08:25, said:

Am incercat sa donez sange la centrul de transfuzie sanguina (cel de pe strada caracas). Mai intai am sunat la telefon sa intreb cam cat dureaza ca eu intru la serviciu pe la 11, si mi-a zis duduia ca 2-3 ore , fiind doar 2 cabilete si multi donatori :o. Asa ca m-am lasat pagubas, stiti alta metoda mai rapida de a dona sange? Parca erau niste corturi albe unde se putea dona, dar sunt doar in anumita perioada a anului si nu stiu cand si unde.


nu dureaza mereu asa de mult. se mai intampla sa fie si aglomerat...dar 3 ore nu cred ca dureaza, decat daca nu esti pe acolo cand te striga la rand...
daca te duci la 7 jumate sigur scapi pana la 10, deci poti ajunge la 11 la servici :)

#332
legolas7

legolas7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.05.2011

View Postsilviutp, on 6th May 2011, 09:38, said:

nu dureaza mereu asa de mult. se mai intampla sa fie si aglomerat...dar 3 ore nu cred ca dureaza, decat daca nu esti pe acolo cand te striga la rand...
daca te duci la 7 jumate sigur scapi pana la 10, deci poti ajunge la 11 la servici :)


Cand am mers prima data la donat a durat mai mult ca nu au avut fisa mea dar acuma am fost a 2 oara si mi-a dat carnet de donator si acuma o sa dureze mai putin numa o sa ma strige pe nume

#333
raz_md

raz_md

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 27.09.2006
Se poate dona si in weekend? Am gasit scris peste tot doar programul orar, nu si zilele in care se poate face, as vrea sa merg sa donez, dar cel mai usor ar fi intr-o sambata.

#334
silviutp

silviutp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 21.09.2007

View Postraz_md, on 3rd August 2011, 17:10, said:

Se poate dona si in weekend? Am gasit scris peste tot doar programul orar, nu si zilele in care se poate face, as vrea sa merg sa donez, dar cel mai usor ar fi intr-o sambata.

S-a mai pus intrebarea asta... daca citeai mai din urma. Nu se doneaza in weekend la centrele de donare.

#335
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Am fost azi. De data asta am donat pentru cineva anume. Mai-mai ca era sa nu ma primeasca pentru ca mi-a iesit hemoglobina mai mica dar i-am rugat si m-au lasat.

#336
raz_md

raz_md

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 27.09.2006

View Postsilviutp, on 3rd August 2011, 17:36, said:

S-a mai pus intrebarea asta... daca citeai mai din urma. Nu se doneaza in weekend la centrele de donare.


Right..20 de pagini. Oricum, multumesc pentru raspuns.

#337
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
O sa merg sa donez si eu sange. De 3 ani tot aman, dar trebuie sa-mi infrunt frica de ace, ultima data la analize am lesinat pentru ca m-am uitat. :D Am 60kg, ar trebui sa ma primeasca. Care-i treaba psihologica in timpul in care ti se ia sange? Sa ma uit , sa nu ma uit?  Daca nu ma uit ( am incercat), ma plictisesc si la analize, dapoi cand or suge 400ml din mine, daca ma uit, iar e greu. Voi cum abordati chestia asta.

#338
derutatu667

derutatu667

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 27.11.2007
WTF ?!?
  Am incercat azi sa donez si eu...pt prima data ! M-am dus la centrul de transfuzii de langa Piata victoriei.. Si m-am lovit de imbecilitatea birocratiei romane ! Am buletin de Tulcea si nu am viza de Bucuresti ! Deci nu pot dona in Bucuresti !
Dupa ce am mai cautat putin pe net le-am inteles logica...dar totusi...trebuie sa existe si alte solutii!

#339
raz_md

raz_md

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 27.09.2006

View Postpg-soare, on 10th August 2011, 02:30, said:

O sa merg sa donez si eu sange. De 3 ani tot aman, dar trebuie sa-mi infrunt frica de ace, ultima data la analize am lesinat pentru ca m-am uitat. :D Am 60kg, ar trebui sa ma primeasca. Care-i treaba psihologica in timpul in care ti se ia sange? Sa ma uit , sa nu ma uit?  Daca nu ma uit ( am incercat), ma plictisesc si la analize, dapoi cand or suge 400ml din mine, daca ma uit, iar e greu. Voi cum abordati chestia asta.

Si eu am problema cu acele si cu luatul de sange. Cand am fost sa donez si mi-a luat sange din deget sa-mi determine grupa de sange, am inceput sa vad stele verzi, nu mai aveam stare pe scaun acolo. Am mancat ceva si am baut niste apa, mi-am mai revenit...cred ca era mai mult psihologic. La donare cand am dat 400 ml n-am avut nici o problema, a fost mult mai bine. Deci eu as zice ca e mai usor sa donezi sange decat sa faci analize.

Eu as zice asa, nu te uita, tine de vorba asistenta care iti face analizele dupa ce baga acul si termina treaba asta mai sensibila, o sa iti distraga atentia si cand donezi, vino mancat si hidratat, e destul de importanta asta, eventual ia-ti si la tine ceva. La donare aveau si un tv la care puteai sa te uiti sa iti mai distraga atentia, chit ca a durat doar 7-8 minute donarea in sine. Succes!  :peacefingers:

#340
Shieu

Shieu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 24.06.2009
Hy all ati mai donat vre-unu sange de la anu nou pana acuma? :rolleyes: eu sunt dispus
sa merg la centrul din orasu meu dar nu stiu dupa ce criterii mai selecteaza selecteaza donatorii
una e cand citesti o informatie expirata de pe net si una cand o auzi prin viugrai de la un proaspat donator =))
in ceea ce ma priveste pe mine...am 18 ani 1.70 inaltime si 55 kg asta e ..mananc bine dar fac miscare multa
nu beau nu fumez

Edited by Shieu, 13 January 2012 - 20:17.


#341
darkwings

darkwings

    satana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,515
  • Înscris: 06.04.2006
Nu or sa te primeasca.La inaltimea ta o sa pari cam slab.Abia ma primesc pe mine(1.65,55 kg).Inarmeaza'te cu multa rabdare.O sa ti se faca testul de anemie(daca esti donator nou).Bea ceva cafea inainte si mananca .Cam atat.Bafta!

#342
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
Salut,
Am primit urmatorul mesaj de la un coleg. Il dau si eu mai departe poate cineva doneaza...
"Este nevoie de donator de sange A2, RH pozitiv, pentru o colega de la alergologie ( spitalul Malaxa), dg cu leucemie in 2009, si care este de 1 luna diagnosticata cu recadere ( transplant medular in 2010) ; pentru moment, este nevoie de masa trombocitara ; recoltarea se face la Institutul de Hematologie  Dr.Felix; cei care ajung acolo, vor lua legatura cu dna dr Ruxandra Caisin , de la etajul 4, si se va specifica ca donarea se face pentru Dr.Adriana Paunescu, la Sectia Transplant Medular Fundeni."

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate