Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Donare sange !

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
386 replies to this topic

#343
mihhay

mihhay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 11.03.2011
am 18 ani, 1.78 m, 65 kg. Sunt slab (dintotdeauna am fos asa) , cu un sistem osos nu foarte rezsitent. As dori sa donez sange , dar mi-e frica sa nu ma simt prea ametit dupa recoltare. Nu am probleme de nnutritie( mananc normal, + fructe, fara alcool, tigari, rar cate un energizant). In general sunt sanatos ( la orele de sport profesorul ne-a numarat de cateva ori bataile inimii si a zis ca am una din cele mai bune inimi din liceu ), dar am o problema de piele (pelada), care sper sa nu fie o problema.
Inca o intrebare ... ce examene ptr. sange se fac inainte de donare ?

#344
red_dog4ever

red_dog4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,371
  • Înscris: 22.05.2008

Vizualizare mesajmihhay, pe 4th March 2012, 19:12, a scris:

am 18 ani, 1.78 m, 65 kg. Sunt slab (dintotdeauna am fos asa) , cu un sistem osos nu foarte rezsitent. As dori sa donez sange , dar mi-e frica sa nu ma simt prea ametit dupa recoltare. Nu am probleme de nnutritie( mananc normal, + fructe, fara alcool, tigari, rar cate un energizant). In general sunt sanatos ( la orele de sport profesorul ne-a numarat de cateva ori bataile inimii si a zis ca am una din cele mai bune inimi din liceu ), dar am o problema de piele (pelada), care sper sa nu fie o problema.

Probabil e prea tarziu raspunsul.

Ai varsta cuprinsa intre 18 si 62 ani;
Ai o greutate corporala minima de 50 kg;
Ai tensiunea arteriala maxima de 20 mmHg iar minima 10 mmHg;
Nu ai afectiuni de genul: boli de piele, sechele pulmonare, operatie de ulcer;
Au trecut 60 zile de la ultima donare.

Link: http://www.doneazasa...poate_dona.html

Nu sunt medic, deci nu stiu daca poti dona.

Vizualizare mesajmihhay, pe 4th March 2012, 19:12, a scris:

Inca o intrebare ... ce examene ptr. sange se fac inainte de donare ?

Pentru verificarea hemogoblinei si a diabetului.
Daca mergi la donat mananca bine inainte.


Maine ma duc si eu la donat. E prima data.

Edited by red_dog4ever, 06 March 2012 - 21:51.


#345
mihhay

mihhay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 11.03.2011

Vizualizare mesajred_dog4ever, pe 6th March 2012, 21:49, a scris:

Probabil e prea tarziu raspunsul.

Ai varsta cuprinsa intre 18 si 62 ani;
Ai o greutate corporala minima de 50 kg;
Ai tensiunea arteriala maxima de 20 mmHg iar minima 10 mmHg;
Nu ai afectiuni de genul: boli de piele, sechele pulmonare, operatie de ulcer;
Au trecut 60 zile de la ultima donare.

Link: http://www.doneazasa...poate_dona.html

Nu sunt medic, deci nu stiu daca poti dona.



Pentru verificarea hemogoblinei si a diabetului.
Daca mergi la donat mananca bine inainte.


Maine ma duc si eu la donat. E prima data.

Mai intai o sa ma duc sa vorbesc cu asistentele de la recoltari. Voiam sa fac donare in primul rand pentru niste analize. Daca toate analizele sunt bune, fac si o donare. Mutumesc ptr raspuns ! Sanatate !

#346
ktalyn2008

ktalyn2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 25.12.2007
Salutare.
Am 19 ani, 55 kg si 1,75 inaltime. Asa am fost intotdeauna slab, dar mananc si fac sport. E posibil sa imi spuna ca sunt prea slab sa donez, chiar daca trec testul anemiei?
A doua chestiune: eu sunt din Ialomita (buletin de Ialomita), dar sunt student in Bucuresti, si nu mi-am facut resedinta pe Bucuresti, chiar daca stau in Buc. Ma vor lasa sa donez in Bucuresti?
Multumesc anticipat

#347
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

Vizualizare mesajktalyn2008, pe 24th March 2012, 21:16, a scris:

Salutare.
Am 19 ani, 55 kg si 1,75 inaltime. Asa am fost intotdeauna slab, dar mananc si fac sport. E posibil sa imi spuna ca sunt prea slab sa donez, chiar daca trec testul anemiei?
A doua chestiune: eu sunt din Ialomita (buletin de Ialomita), dar sunt student in Bucuresti, si nu mi-am facut resedinta pe Bucuresti, chiar daca stau in Buc. Ma vor lasa sa donez in Bucuresti?
Multumesc anticipat
Nu contează reședința.
Cât despre greutate, nu mai știu limita. Era un 50 și ceva de kile dar chiar nu mai știu exact.

#348
Galaxy2

Galaxy2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 783
  • Înscris: 24.11.2011
Eu am peste 15 donari la viata mea, 169 cm si 80 kg, nu am avut niciodata probleme la donare..sau ceva de genu frica sau rau, maimult merg la donare ptr. a face si acel set de analize...care sunt destu de scumpe sa le faci cu bani in mana.., apropo am si carnet de donator....

#349
camisol

camisol

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.03.2012
Ce stiti despre donarea de plasma? Multumesc!

#350
mihhay

mihhay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 11.03.2011
Daca e cinneva din Tulcea si a donat sange, imi poate spune ssi mie unde a fost?
Multumesc !

#351
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Astazi am donat si eu, pentru prima data :) A fost, minunat, ce-i drept.
Peste 3 luni, merg iar!

#352
tarjaturunen

tarjaturunen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 07.04.2010
Si eu am donat astazi, tot pentru prima oara, astept sa treaca cele 3 luni sa ma pot duce din nou.
Sunt mandru de carnetul de donator(grupa AB+).
Oboseala resimtita (pe o scala 0-10), 2 inainte de donare, 1 imediat dupa donare,(de la emotii m-am revigorat) si 3 spre 4 in urmatoarele ore, dormind doar 6 ore in noaptea anterioara deci nefiind "full load" B) .

#353
Sir_Johnny

Sir_Johnny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 27.12.2010
Acuma iti fac "carnet de donator" ?

#354
tarjaturunen

tarjaturunen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 07.04.2010

Vizualizare mesajSir_Johnny, pe 7th August 2012, 10:24, a scris:

Acuma iti fac "carnet de donator" ?

Din ceea ce am mai citit acum,  vad ca n-a fost dintoteauna cu carnet, cred ca l-au introdus ca sa mearga mai repede, oricum acum sunt in  baza lor de date, mi-au luat datele de contact, in caz ce au nevoie.
Au pus timbru cu data cand am  trecut pe la sectia de "votare", daca-l pierd nu mai donez un an, cu toate ca au toate datele electronic, daca au nevoie urgent cred ca ma primesc doar cu CI-ul.

E bun sa-l arat asistentelor de la policlinica mea  mai "newbie" cand ma aburesc ca "sunt pe vena dar nu curge", si tot imping/ trag  acul 10 minute ca sa obtina o mica eprubeta de sange si imi spun ca am o problema cu venele.

Edited by tarjaturunen, 07 August 2012 - 12:13.


#355
razvaldinho

razvaldinho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 08.04.2008
Voi primiti zi libera de la servici pentru donarea de sange? La mine e reglementat prin contractul colectiv de munca ca ziua in care donez e liberaPosted image . Inainte se dadeau si doua zile libere. Obisnuiesc sa donez vinerea si astfel am parte de vreo 3 weekenduri prelungite/an.

Nu prea ma inteleg bine cu acele asa ca prima data m-am cam albit la fata si eram la limita lesinului. Probabil au notat prin fisa mea inclinatia catre lesin ca de fiecare data cand donez sunt supravegheat mai atent de asistente

#356
cielo

cielo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,523
  • Înscris: 09.02.2004
Am facut-o si eu pentru prima data si sunt hotărât sa mai merg. Singurul lucru de care mi-a fost frica a fost acea ... Umilinta pe care o resimti prin spitalele noastre. Dar nu a fost așa. Cam dezorganizata treaba, am tot stat pe la diverse cozi, destul de aglomerat. Cam doua ore a durat toată treaba. Donarea a durat destul de puțin, ori am avut eu un ac cu diametru mai mare ori fierbea sângele in mine. Nu m-a durut, nu am ametit, nu nimic. Singura chestie un pic deranjanta este o durere de cap ce nu m-a lăsat toată ziua dar sentimentul de multumire de sine o surclaseaza :)


#357
vali_mutu

vali_mutu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.01.2013
E vreau sa merg maine la Filantropia Bucuresti sa donez sange,dar am o nelamurire...eu sunt din alt oras ,dar de 1 an  locuiesc cu chirie  in Bucuresti si m-am hotarat sa merg sa donez sange  in Bucuresti. Sunt sportiv si atunci cand am venit in Bucuresti jucam la o echipa,dar momentan nu mai activez.Ideea este ca, nu stiu daca sunt din alt oras  pot dona intr-un alt oras.Poate voi stiti,si ma lamuriti si pe mine cu aceasta situatie.

#358
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009
Nu-i problema, se poate dona in orice oras.

#359
vali_mutu

vali_mutu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.01.2013
Am inteles!multumesc frumos !!! Atunci o sa merg maine sa donez.

#360
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009
Sa fii putin atent dupa  donare, e ger afara, si donarea e totusi un mic supliciu ptr organism.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate