Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Alegere casti

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
3742 replies to this topic

#3583
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Daca bagi castile in receiver o sa foloseasca DAC-ul de la receiver, asta daca nu cumva din playerul ala scoti semnalul spre receiver in mod analogic (in caz ca are asemenea intrari).

 alecsus27, on 07 aprilie 2017 - 15:56, said:

De fapt, la iesirea de casti a astora n-ar trebui sa ma astept la cine stie ce amplificare, probabil nu au amplificare de casti dedicata...

Daca ai spatiu sa infigi mufa pentru casti 100% ai si o amplificare acolo, pentru ca altfel nu se aude nimic.

Edited by razor01, 07 April 2017 - 16:43.


#3584
ShadowBroker

ShadowBroker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 09.03.2017

 alecsus27, on 07 aprilie 2017 - 15:56, said:

Laptop-ul e Acer Aspire S755G, cu placa Realtek.
Am sa le conectez la un receiver Denon 2113 cuplat la BDP Pioneer 150K sa vad daca e vreo imbunatatire.
Dar nu stiu care DAC il va lua, de la BDP sau de la receiver?  Trebuie setat bitstream de undeva, ca sa foloseasca DAC-ul receiverului?

De fapt, la iesirea de casti a astora n-ar trebui sa ma astept la cine stie ce amplificare, probabil nu au amplificare de casti dedicata...
Nu cunosc jucariile respective, dar dintr-o privire rapida pe google, la denon 2113, nu cred ca e cazul...

DAC inseamna Digital to Analog Converter... in esenta o placa de sunet... orice dac extern, cuplat la un computer, se cupleaza prin USB, nicidecum prin mufa audio... daca acel receiver se poate cupla prin USB, poate ca poate functiona ca placa de sunet, dar din ce am vazut eu superficial pe net, nu e cazul... daca cuplezi doar prin mufa audio, e posibil, dar nu va creste calitatea redarii ci doar va mari puterea(adica se va auzi mai tare), eventual pot fi aplicate niste efecte gen bass boost... dar atat!

 razor01, on 07 aprilie 2017 - 16:44, said:

Daca bagi castile in receiver o sa foloseasca DAC-ul de la receiver,
Nope, dac-ul e in esenta placa de sunet, trebuie conectata la o sursa digitala, precum computerul, prin (de obicei) USB...

Edited by ShadowBroker, 07 April 2017 - 17:01.


#3585
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
M-am gandit ca a conectat in mod digital playerul si PC-ul la receiver, adica nu inteleg de ce ar vrea sa le conecteze analogic, treaba asta vrei s-o faci doar daca ai un DAC dedicat de calitate.

#3586
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,603
  • Înscris: 01.07.2006
Ma gandeam sa compar cum e sunetul in casti daca in loc de dac-ul din laptop, folosesc dac-ul din receiver (sau din bdp, daca are asa ceva) - pentru ca banuiesc ca dac-ul din receiver e mai bun decat del din laptop (placa de sunet onboard). Laptopul l-as fi conectat la receiver prin HDMI. Si asta ma intrebam, daca le conectez prin HDMI, care dac va fi activ, cel din laptop sau cel din receiver.
Evident ca iesirea de casti din receiver e amplificata, dar nu are amplificare dedicata (pentru casti) asa cum au modelele din seriile superioare de receivere.
Pe de alta parte, de acord ca asta fiind un receiver lower mid-range de acum vreo 4-5 ani, nici dac-ul din el nu e cine stie ce.

Oricum insa cred ca le returnez pentru ca sunt incomode - presiunea pe urechi devine jenanta dupa jumate de ora/o ora de ascultat. Am crezut ca imi vor inconjura urechile, dar ele vin exact pe lobi (over ears). Ar fi trebuit sa fiu mai atent, sa caut circumaurale. Asa sunt, de ex. Sennheiser PC-350, pe care le am de vreo 8-9 ani (cred), dar care sunt pentru jocuri - muzica se aude deficitar. In plus alea au impedanta 150 ohms, deci le trebuie clar amplificator/dac dedicat daca as vrea sa ascult muzica la ele. Totusi le-am incercat odata cu un Fiio x3, dar tot nu m-au multumit la auditii muzicale - dovada ca intr-adevar, castile pentru jocuri, chiar bine amplificate, au o problema cu muzica.

Da, playerul bluray e si el conectat la receiver (nu mai stiu daca tot prin HDMI, cred ca da) si are intrarea lui USB (pe panoul frontal), acolo conectez uneori un HDD extern pe care am FLAC-uri, sunetul fiind trimis in receiver pentru a asculta in boxele surround.

Edited by alecsus27, 07 April 2017 - 20:02.


#3587
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Ca sa nu folosesti DAC-ul receiverul trebuie sa aduci informatia in receiver prin analogic, adica cu cabluri RCA. Daca aduci informatia digital (HDMI, USB, toslink) o sa fie decodata de DAC-ul receiverului.

Edited by razor01, 07 April 2017 - 20:07.


#3588
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
la casti ieftine, ce parere aveti de pioneer M531? au specificatii foarte bune, sunetul cica ar fi ca de obicei la firma asta mult peste pret. dar nu imi dau seama si cat de tare se aud.

#3589
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006
Ha, ce chestie, dacă mă uit la pozele din studioul EuropaFM de prin 2015 toţi au ceva gen Beyerdynamic DT-1770(?) sau încă un model de Beyer mai ieftin, dar mai spre zilele noastre au trecut la... Superlux HD681 Evo. :D
https://www.europafm...a-Europa-FM.jpg

#3590
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

 41ex, on 08 aprilie 2017 - 02:25, said:

la casti ieftine, ce parere aveti de pioneer M531? au specificatii foarte bune, sunetul cica ar fi ca de obicei la firma asta mult peste pret. dar nu imi dau seama si cat de tare se aud.

Asta cu produsele mult peste pret este ca povestea ursului, are coada dar nu i-o vezi.

La banii aia, 130-150 lei trebuie sa cumperi superlux, nu prea ai ce altceva.

 donjoe, on 10 aprilie 2017 - 00:05, said:

Ha, ce chestie, dacă mă uit la pozele din studioul EuropaFM de prin 2015 toţi au ceva gen Beyerdynamic DT-1770(?) sau încă un model de Beyer mai ieftin, dar mai spre zilele noastre au trecut la... Superlux HD681 Evo. Posted Image

Iti dai seama ce mentalitate au daca nu sunt capabili sa cumpere cateva perechi de casti profesionale (construite special pentru uzul in radio, din materiale foarte confortabile, in primul rand). Ai ditamai radio-ul pe mana si nu cuperi cateva perechi de casti calumea, ce inseamna pentru Eu FM sa dea 5000-6000 euro pe cateva perechi de casti?

Edited by razor01, 10 April 2017 - 01:15.


#3591
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006
Ce mentalitate să aibă? Costuri cât mai mici, profituri cât mai mari. Posted Image Avioanele alea de căşti ce zici tu îţi trebuie la sunetişti, nu la invitaţii din "platou", care doar stau acolo şi vorbesc la microfon.

Edited by donjoe, 10 April 2017 - 01:22.


#3592
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,750
  • Înscris: 13.06.2004
La parte de căşti vechi + căşti pt. walk-man, ce recomandaţi?

#3593
dan_slack

dan_slack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 22.07.2006
Salut tuturor,

Cred ca a venit timpul sa cumpar niste casti bune ptr. ascultat muzica de pe latop (in prima faza...).
Eram aproape decis la Grado SR60e, dar am mai citit cateva pagini in urma pe acest topic si am vazut ca AKG K712PRO sunt f. laudate.
E alta gama de pret, si ma intreb daca merita dif de pret (x3) fata de Grado, in conditiile in care ascult mai mult simfonica si jazz, de pe surse nu prea de soi.

Ulterior as adauga un DAC si poate un Amplif de casti la acele Grado. Spre ce sa ma orientez?
Daca iau insa AKG712, adio DAC... cel putin ptr. un timp...

Ar mai fi optiunea unui cd player cu DAC in el? Si ce amp?
Asta ar fi de luat?
Buget total, intre 5-700 EUR.
Doar sa merite plusul de realism si muzicalitate... altfel nu vad rostul/eficienta investitiei.

Multumesc.

Edited by dan_slack, 18 April 2017 - 00:07.


#3594
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Stai ca nu inteleg ce vrei sa spui. AKG k712 costa 250 euro, iar tu spui ca ai un buget de pana la 700 euro, dupa care mai spui ca nu-ti raman bani pentru DAC...

Ce anume te impiedica sa asculti muzica de pe surse de calitate?

Edited by razor01, 18 April 2017 - 11:58.


#3595
alexx20alexx

alexx20alexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 13.03.2009

 dan_slack, on 18 aprilie 2017 - 00:03, said:

Cred ca a venit timpul sa cumpar niste casti bune ptr. ascultat muzica de pe latop (in prima faza...).

AKG K712 deşi au doar 62 de Ohmi nu sunt căști chiar ușor de condus. Direct din ieșirea de căști de la laptop o să sune cel mai probabil mediocru, dar și încet ca volum ( mai mult sau mai puțin, în funcție de laptop ).

Personal aș înclina spre varianta AKG K702 ( 710 lei: https://www.muziker.ro/akg-k-702 ) + Arcam rPac ( 579 lei: http://www.jack-fi.r...dus/arcam-rpac/ ), și asta dacă nu asculți la un volum foarte ridicat. Dacă asculți la un volum de peste 90~100 dbSPL ( ceea ce nu este recomandat, ba chiar este periculos... ), atunci este posibil să ai nevoie de un amplificator mai puternic, mai ales dacă ai în playlist și piese înregistrate la un gain foarte scăzut.  
Eu am ascultat combinația ''AKG K702 + Arcam rPac'', și cred că este cam cea mai bună variantă de buget în momentul de faţă, practic la nici 1300 de lei faci un sistem de căști despre care pot spune că este cu adevărat HI-FI.

Edited by alexx20alexx, 18 April 2017 - 12:24.


#3596
dan_slack

dan_slack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 22.07.2006
Mulțumesc mult pentru răspunsuri!
Alexx, se poate proba combinația recomandată de tine undeva in Bucuresti?
AKG 702 merg si direct legate la laptop (in prima fază)?

Edited by dan_slack, 18 April 2017 - 14:04.


#3597
alexx20alexx

alexx20alexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 13.03.2009
Am recomandat AKG K702 pentru prețul mai accesibil, și pentru a include și un AMP/DAC într-un buget mai mic. De fapt, AKG K702 sunt chiar putin mai pretențioase la amplificare... Posted Image

Nu cred ca le găsești pe amândouă în același loc.
AKG K702 cred ca poți testa la Senia, iar Arcam rPac la Jack-fi ( dar este bine să dai un telefon înainte ).

Edited by alexx20alexx, 18 April 2017 - 16:00.


#3598
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,880
  • Înscris: 17.02.2016
Poate sa-mi recomande cineva o pereche de casti analogice bune? 7.1 e de preferat (minim 5.1), bugetul e undeva pe la 150eur.

#3599
blue_ikks

blue_ikks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 09.12.2007
Argumenteaza, te rog, de ce cauti casti multi-canal..

#3600
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
7.1 sau 5.1 sunt emulatii ale sunetului facute din placa de sunet, este doar marketing, asta daca nu vrei neaparat sa cumperi casti cu 6 difuzoare minuscule infipte unul langa altul

Edited by razor01, 19 April 2017 - 15:21.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate