Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...
 ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense
 Toyota - inconveniente minore poa...

Cadere frunze la lamai

Releu protectie tensiune

Sfat achizitie masina noua
 Numere inmatriculare inundatie

Adaptor mandrina la paleta

Achiziție și inlocuire ...

Recomandare service BMW Bucuresti
 

Alegere casti

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
3742 replies to this topic

#3619
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Prima achizitie in domeniul asta va fi ceva dintre astea trei: AKG 712, Audio Technica AD900X/1000x (astea doar de pe Amazon ca in EU au preturi astronomice), sau HD 600. Dat fiind ca am deja HD 598 parca as cumpara si alta marca, sa fie ceva diferit...

#3620
octaviancosminsem

octaviancosminsem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 21.11.2007
Salutare. Este ok combinatia dintre castile Audio-Technica ATH-MSR7 si un amplificator AUNE T1SE 24BIT/DSD? Dintre cele doua  detin deocamdata castile. S au imi puteti recomanda un alt amplificator pt ele? multumesc anticipat.

#3621
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,867
  • Înscris: 15.06.2004
Nu ai nevoie de amplificator ptr castile alea.

Edited by bibiaudiofil, 23 April 2017 - 11:46.


#3622
alexx20alexx

alexx20alexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 13.03.2009

View Postoctaviancosminsem, on 21 aprilie 2017 - 20:58, said:

Salutare. Este ok combinatia dintre castile Audio-Technica ATH-MSR7 si un amplificator AUNE T1SE 24BIT/DSD? Dintre cele doua  detin deocamdata castile. S au imi puteti recomanda un alt amplificator pt ele? multumesc anticipat.

View Postoctaviancosminsem, on 22 aprilie 2017 - 21:24, said:

Buna seara.  Între Aune X1S si T1se , pentru castite audio technica MSR 7 care  s ar potrivi mai bine? multumesc

Dacă ai posibilitatea, eu îți recomand să iei căștile la subraț și să te duci într-un showroom. Chiar dacă a testat cineva fix configurația respectiva, tot ceva foarte subiectiv rămâne în final.

Pentru HD600 eu am ales Aune T1se, pentru ca asta mi-a plăcut mie, dar nu este exclus ca altcineva să aleagă Aune X1S pentru același model de caști.

Oricum, personal cred ca amândouă sunt foarte bune pentru acest segment de preț. La Aune T1se ai și avantajul că poți personaliza foarte simplu sunetul prin înlocuirea tubului...

Succes!

#3623
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,182
  • Înscris: 16.10.2008
Alea-s ECC88 ,nu? Lampa.

#3624
alexx20alexx

alexx20alexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 13.03.2009
Aune T1se vine cu 6922EH Electro-Harmonix ( made în Russia ), dar merg o mulțime de tuburi echivalente ( 6DJ8, ECC88, E88CC... ş.a.m.d). În viitorul apropiat intenționez să cumpăr Genalex E88CC/6922 Gold Lion, se zvonește că T1se face pereche foarte bună cu această lampă. Posted Image

#3625
octaviancosminsem

octaviancosminsem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 21.11.2007
Dar lampa se poate găsi pd la noi?

#3626
alexx20alexx

alexx20alexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 13.03.2009
Da, poți întreba la Avmall ( http://www.avmall.ro...rii.html?page=1 ), unde găsești de asemenea și produse Aune.

#3627
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,867
  • Înscris: 15.06.2004

View Postalexx20alexx, on 23 aprilie 2017 - 09:05, said:

Pentru HD600 eu am ales Aune T1se, pentru ca asta mi-a plăcut mie, dar nu este exclus ca altcineva să aleagă Aune X1S pentru același model de caști.

In cazul tau se explica - multe playere nu le pot duce. Dar la castile lui chiar si un telefon e overkill ptr amplificare. Sunt facute practic ptr telefoane.
Doar daca vrea sa schimbe un pic tonalitatea sunetului - cu armonicile generate de lampi.

Nu stiu cat ar putea ajuta. M-au tentat si pe mine castile alea ca aratau bine dar n-au decat medii si inalte, indioferent pe ce le-am testat.
Bass-ul e atat de retras ca uneori nici nu se aude. Copie nu foarte reusita a MDR-1A de la Sony - acelasi design dar sunet complet opus. Desi materialele sunt mai bune nu suna ok.

#3628
octaviancosminsem

octaviancosminsem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 21.11.2007
Am inteles ideea. Totusi, as dori o solutie buna pentru a folosi aceste casti ATH MRS 7  pentru a le folosi la laptop(deezer premium) dar si ca dac pentru un HK 980 +klipsch f20. M am orientat spre aune T1se , cel cu lampa. Am inteles ca lampa isi pune amprenta numai pe partea de dac din acest amplificator nu si pe partea de amplificare. Acum, inteleg ca totusi sunetul celor cu lampi nu ar fio tocmai ”corect”( nu imi vine acum in minte alt termen). Sa ma orientez catre celalalt, anume X1?? cred ca sunt intr=o dilema... Pe ntru mobilitate folosesc un Fiio m3 + ATH MRS7 dar, cred totusi ca playerul este sub potentialul castilor..

adica  X1S....din pacate nuu este posibila o auditie la showroom

#3629
djl

djl

    A mai rămas o zi până la erecții

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,026
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă vrei ca lămpile (tuburile electronice) să-şi pună amprenta pe sunet, acestea trebuie să fie pe partea de final audio.

View Postrazor01, on 20 aprilie 2017 - 14:09, said:

Varianta optima este sa le cumperi pe toate si sa le asculti pe rand , mai ramane doar problema banilor   Posted Image

Nu există show-room în care să le poţi asculta?   Posted Image

Dintre astea pentru ascultat muzică de pe computer, internet, casetă, C.D. ce mi-aţi recomanda?
http://www.emag.ro/c...io/brand/sony/c

Edited by djl, 23 April 2017 - 18:54.


#3630
octaviancosminsem

octaviancosminsem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 21.11.2007
in principiu, distanta, iar pe de alta parte, am avut in vedere sfaturile de pe aici , de pe acolo... si , in general, a fost ok. De exemplu despre castile audio technica stiam ca pun in evidenta mediile si inaltele, dar pot spune ca nu mau dezamagit, basul este si el acolo...mai discret dar este.

#3631
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,182
  • Înscris: 16.10.2008

View Postalexx20alexx, on 23 aprilie 2017 - 10:24, said:

Aune T1se vine cu 6922EH Electro-Harmonix ( made în Russia ), dar merg o mulțime de tuburi echivalente ( 6DJ8, ECC88, E88CC... ş.a.m.d). În viitorul apropiat intenționez să cumpăr Genalex E88CC/6922 Gold Lion, se zvonește că T1se face pereche foarte bună cu această lampă. Posted Image
De alea vechi de la Telefunken nu se mai gasesc? De ex. La ECC 83 erau pe departe (si inca sunt) cele mai bune.

View Postdjl, on 23 aprilie 2017 - 18:50, said:

Dacă vrei ca lămpile (tuburile electronice) să-şi pună amprenta pe sunet, acestea trebuie să fie pe partea de final audio.

Si pe preamplificare fac acelasi lucru. Am facut multe teste pe pre-uri de microfon cu diverse tuburi si rezultatele sunt evidente.

Edited by edigee, 23 April 2017 - 20:55.


#3632
djl

djl

    A mai rămas o zi până la erecții

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,026
  • Înscris: 13.06.2004
ECC83 a fost o lampă destul de răspândită. S-a produs şi după 1989, însă alea "JJ Electronics" am auzit că nu-s super.
Preamplificatoare se pot construi şi la comandă. Mai ales că la alea pe comandă pot să pui soclu pe cablaj normal (nu imprimat) şi dacă găseşti lămpi cu carcateristici asemănătoare, poţi face ceva schimbări la soclu.

#3633
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,182
  • Înscris: 16.10.2008
ECC 83(sau12AX7-notatia americana) se produce la greu de catre chinezi(si rusi se pare) si acum. Diferente la soclu sunt doar la cateva modele rusesti.
ECC 89 se pare ca e special facute pt. pre-urile de casti.

Edited by edigee, 23 April 2017 - 22:37.


#3634
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,182
  • Înscris: 16.10.2008
Am gasit la 50 RON la un ciudat o pereche de Philips SBC HP890 PRO.
Sunt in stare acceptabila. Ma joc putin sa vad ce-i cu ele.
Scuze pt. poze ,n-am altceva la indemana.

Attached Files


Edited by edigee, 23 April 2017 - 23:36.


#3635
djl

djl

    A mai rămas o zi până la erecții

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,026
  • Înscris: 13.06.2004
Eu m-am ales ieri cu o perche de căşti vintage "Sansui" SS2. Pentru vremea lor se aud destul de bine. Rezistă acceptabil la bas - oricum, nu vreau bas prea puternic în urechi, că nu face bine la sănătatea urechilor.

#3636
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View Postdjl, on 23 aprilie 2017 - 18:50, said:

Nu există show-room în care să le poţi asculta?   Posted Image

Si daca ai chef sa asculti zilnic ce faci, mergi tot timpul la showroom si minti ca vrei sa cumperi casti ca sa te lase tot timpul sa le asculti? :D

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate