Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 

Carte de munca, PFA, cum e mai bine?

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
SST

SST

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 25.05.2006
Va salut,
-Am o mica nelamurire:
Vad ca multe firme mai mari "angajeaza" doar ca PFA (persoana fizica autorizata), ceea ce presupune citeva cheltuieli (CAS,Sanatate,etc.). Intrebarea mea ar fi: pentru un salariu dat,sa zicem 2000 RON (e o suma aleatoare), cu cit mai ramin eu in mina din banii astia ?? Ce taxe,impozite,etc. trebuie sa
platesc si...cu cit mai ramin?
- Este adevarat ca trebuie sa ma prezint personal la CAS,Sanatate,etc. sa platesc taxele personal?
- I-as ruga pe cei care lucreaza sub aceasta forma sa-mi detalieze un pic situatia, eventual sa-mi spuneti care sint avantajele/dezavantajele.

Stima!

#2
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
- trebuie sa platesti contributia la asigurarile de sanatate si cea la asigurarile de pensii sau cum s-or fi numind. restu e optional (nici nu stiu ce mai e in "restul")
- minimul la pensii e 29%  din salarul minim pe economie adica 92 de lei pe luna
- la sanatate ti se caluleaza in functie de norma de venit, si e 6.5% (parca). asta inseamna ca iei norma de venit (asta e pe an). faci 6.5% (sau cat o fi) si iti rezulta contributia anuala. aia se imparte la 4 si platesti trimestrial. evident poti plati si in avans
- platile le poti face si prin internet banking :) deci nu mai trebuie sa mergi sa stai la rand sa platesti, dar trebuie sa mergi sa iti faci contractele cu cele 2 case de asigurari
- si evident mai este impozitul pe venit, care e 16% din norma de venit

acuma, ai 2 variante:
- in sistem real
- cu norma de venit fixa (adica ti se da de la finante si depinde de judet)

cum alegi intre cele 2? e cu cantec.
daca ai nevoie de credit sau alte chestii unde conteaza sa castigi (pe hartie/la alb) cat mai mult, atunci vrei sistem real. dar, ar fi bine sa castigi cu mult peste norma, altfel nu prea se merita efortul pt ca mai trebuie sa faci si contabilitate in partida simpla (nu e chiar asa complicat cum suna :P )
daca nu te intereseaza asta, atunci alegi norma fixa de venit, caz in care totul e simplu si clar SI, daca castigi peste norma de venit, nu-i bai, banii aia sunt ai tai cu totul :)
problema vine cu angajarea: tu vei avea un contract in care se va mentiona clar cat castigi. caz in care trebuie sa te interesezi daca platesti impozit pe toata suma, sau doar pe norma de venit. suntem in .ro si orice e posibil ;)

a da, si threadul se muta la locul lui unde cei in masura vor corecta unde e cazul ce am zis eu mai sus :D

#3
gmasterleo2000

gmasterleo2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 27.09.2003
dezavantaje MAJORE : in majorit cazurilor intalnite de mine si cunoscuti, ca PFA niciunui "angajator" nu va tine cont de ceea ce benefiezi cu CM:

-daca da boala in tine => 0000000 concediu medical platit
-000000 concediu de ma/pa-ternitate platit
-trebe niscai atentie daca-ti pasa de viitor (pensie) sa iti faci un plan serios de bataie (contributii, unde, cat etc).

think twice.

Edited by gmasterleo2000, 04 July 2007 - 10:07.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate