Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Amplificator CATV

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
159 răspunsuri în acest subiect

#91
Brudu

Brudu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 196
  • Înscris: 21.12.2006
pana la urma se pare ca problema o reprezinta tunerul.l-am dus la un prieten in alt camin care are si el tv tuner si la care majoritatea posturilor se vad f bine. cand am pus tunerul meu se vedea la fel ca la mine. maine ma duc sa il schimb. sper sa nu faca figuri aia de la garanti. o sa va anunt cum a fost.

#92
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.866
  • Înscris: 01.11.2005
So...si eu tot in camin stau si la inceput si eu, si colegul de camera aveam tuner TV , la mine era un model cu chipset conexant, la el model cu chipset philips. La mine se vedea mult mai prost decat la el ( desi semnalul TV era destul de bun ) si am ajuns la concluzia ca defapt aceste tunere TV nu sunt mare scofala...asa ca am adus de acasa un TV si acum si eu si colegul , nu mai dam 2 bani pe tunere.

#93
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.741
  • Înscris: 23.11.2005
Cauta sa vorbesti cu baieti de la ASTRAL sau de la RCS ... dale o bere acolo sa iti traga un cablu cumva,direct de pe stalpi sau din alt ''nod''  :naughty:

#94
SHADYYY

SHADYYY

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 136
  • Înscris: 06.01.2007
Dupa ce am citit sugestiile voastre, doresc sa fac si eu o recomandare alaturi de acest subiect.
Tinund cont ca am o experienta destul de mare in acest domeniu (cam din anii `80-sindromul programelor bulgaresti.sirbesti etc.) si concluzionind ca voi receptionati 12-13 canale terestre in Bucuresti dar mai sunt si altii interesati de acest subiect si nu sunt ,,privilegiati,,in acest sens , am
sa fac o recomandare poate unora li se va pare reclama comerciala dar departe de mine gindul de asa ceva.
Dupa multe constructi si testari am ajuns la concluzia ca cel mai bun amplificator TV ( echilibrat ca pret-performanta-gabarit ) este cel folosit la antenele tip plasa care au in focar 3-4 elementi tip bradut.
Iata si de ce: - intrare pe transformator toroidal Ballum care face adaptarea f. buna si pierderi mici
                    - constructie SMD ( gabarit redus, pierderi radiofrecventa reduse
                    - tranzistoare BFG 65-frecventa de lucru inalta-5GHz factor zgomot mai mic de 1,5 db
                    - montaj principal pe fibra iar montajul cu cele 2 tranzistoare pe placa de ceramica
                    - pret ~ 7,5 RON
                    - banda de lucru 50 Mhz - 900 Mhz
                    - amplificare 40-50 db in FIF si peste 20 db . poate fi folosit si ca amplificator CATV.
In speranta ca am fost inteles si tin sa spun ca eu am facut o analiza a amplificatorului nicidecum
a instalatiei de antena. Bafta.

#95
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.889
  • Înscris: 22.10.2002
Comentarii relativ  ''critice'' la afirmatiile precedente:

 SHADYYY, on Jan 13 2007, 08:53, said:

Dupa ce am citit sugestiile voastre, doresc sa fac si eu o recomandare alaturi de acest subiect.

Iata si de ce: - intrare pe transformator toroidal Ballum care face adaptarea f. buna si pierderi mici

Asta se datoreaza atacului dintr-o antena simetrica si nu este o caracteristica care sa fie mai buna fata de schema clasica..

 SHADYYY, on Jan 13 2007, 08:53, said:

- constructie SMD ( gabarit redus, pierderi radiofrecventa reduse


ca este sau nu realizat SMD depinde de design daca se creeaza reactii in plus sau nu fata de un montaj mai bine ecranat dar care sa fie realizat clasic...

 SHADYYY, on Jan 13 2007, 08:53, said:

- tranzistoare BFG 65-frecventa de lucru inalta-5GHz factor zgomot mai mic de 1,5 db
Diferenta intre un amplificator de banda larga folosit la CATV si unul folosit la antena este subliniat de comportarea la intermodulatii, un lucru muuult mai important fata de alti parametri. Daca la antena semnalul este foarte mic, numarul de canale putine si  la diferente mari  in frecventa, la CATV ocuparea  succesiva a frecventelor libere si nivelul relativ mare de semnal impune folosirea de tranzitoare mai bune si folosite in asa fel incat sa se minimizeze intermodulatiile...

 SHADYYY, on Jan 13 2007, 08:53, said:

- montaj principal pe fibra iar montajul cu cele 2 tranzistoare pe placa de ceramica- pret ~ 7,5 RON

poate ca pretul poate fi un avantaj

 SHADYYY, on Jan 13 2007, 08:53, said:

- banda de lucru 50 Mhz - 900 Mhz

toate amplificatorele au banda de lucru de la  1 la 1000MHz (exagerez) dar cine le-a masurat? :D

 SHADYYY, on Jan 13 2007, 08:53, said:

- amplificare 40-50 db in FIF si peste 20 db . poate fi folosit si ca amplificator CATV.

Despre decibelii astia realizati cu doar 2 tranzistori intr-un amplificator de banda larga, no comment... din burta se pot pune si 100dB, dupa cum spunea cineva:''hartia suporta multe''.

#96
bogdangardin

bogdangardin

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 2
  • Înscris: 02.05.2007

 Andrei, on Nov 9 2005, 21:00, said:

pai (logic) tot de la magazinele alea de pe Str. Maica Domnului. nu mai stiu cum il cheama pe ala de unde am luat eu spliterul...
si eu cred ca am nevoie
de un amplificator cu o intrare sii fro 7 iesiri , la mine am o cutie unde vin toate cablurile din casa de la toate prizele de cablu si am nevoie mai mult ca sigur sa amplific semnalu si tot o data sa le leg intre ele nu ;) cine ma poate ajuta si pe mine , un sfat ceva, multzam

#97
flowrent

flowrent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.171
  • Înscris: 09.07.2005
Salut.Merita sa iau un amplificator d-asta ieftin , de genul celui de aici  ? Am vazut pe piata si altele care costa pe la 1 milion ,romanesti cica ..marca ALCAD sau EDIMIN
--------------
Sau sa iau splitter simplu XGH2 din asta ? Care este diferenta intre splitter si distribuitor ? Apropos, sunt pe RCS , zona cu case ..

Editat de flowrent, 18 mai 2007 - 20:56.


#98
paulvanorton

paulvanorton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.643
  • Înscris: 03.02.2007

 flowrent, on May 18 2007, 21:50, said:

Salut.Merita sa iau un amplificator d-asta ieftin , de genul celui de aici  ? Am vazut pe piata si altele care costa pe la 1 milion ,romanesti cica ..marca ALCAD sau EDIMIN
--------------
Sau sa iau splitter simplu XGH2 din asta ? Care este diferenta intre splitter si distribuitor ? Apropos, sunt pe RCS , zona cu case ..

eu folosesc unul la fel si sunt multumit de el
pentru 2 televizoare.unul este un lcd diagonala mare si fara el se vede rau
il gasesti si in magazine de specialitate

#99
flowrent

flowrent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.171
  • Înscris: 09.07.2005
Tu te referi exact la acela marca Discern ? E facut in China si e cel mai ieftin pe care l-am vazut. Ce naiba or avea astea romanesti de costa de 3 ori mai mult ?? Imaginea n-au cum s-o faca mai buna decat vine ea pe cablu.. Si inca o intrebare,nu ma descurc deloc cu mufele acelea de pe splitter ,exista cumva adaptor catre mufa normala de antena, si inca o intrebare ar fi daca folosirea lor duce la pierderi de semnal ..

#100
techs

techs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 187
  • Înscris: 19.10.2006

 flowrent, on May 18 2007, 23:26, said:

Tu te referi exact la acela marca Discern ? E facut in China si e cel mai ieftin pe care l-am vazut. Ce naiba or avea astea romanesti de costa de 3 ori mai mult ?? Imaginea n-au cum s-o faca mai buna decat vine ea pe cablu.. Si inca o intrebare,nu ma descurc deloc cu mufele acelea de pe splitter ,exista cumva adaptor catre mufa normala de antena, si inca o intrebare ar fi daca folosirea lor duce la pierderi de semnal ..
  Orice splitter introduce o atenuare a semnalului, cu cit are mai multe iesiri cu atit atenuarea este mai mare.Depinde foarte mult si de ce firma sint facute.Ref la amplificatorul de mai sus , marca Discern , am luat si eu  unul cu 4 iesiri si merge de citeva saptamani.Nu pot sa spun ca face minuni dar totusi se vede ceva mai bine , merita banii avind in vedere ca nu mai ai nevoie de splitter.

Editat de techs, 18 mai 2007 - 22:48.


#101
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 122.822
  • Înscris: 07.02.2003

 flowrent, on May 18 2007, 21:50, said:

Am vazut pe piata si altele care costa pe la 1 milion ,romanesti cica ..marca ALCAD sau EDIMIN
Alcad e spaniol si da, e superior la alea ieftine care sunt neliniare. Oricum totusi nu scoti cien stie ce, semnalul nu va fi mai curat decat este la intrarea unui singur tv conectat direct intrucat si amplifurile au zgomot si daca intrare a e slaba ia cu zgomot.
Recomandarea e digitalul... acolo unde e disponibil, macar stii ca semnalul vine garla dinrect dintr-un DAC :)

Editat de andreic, 19 mai 2007 - 02:34.


#102
paulvanorton

paulvanorton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.643
  • Înscris: 03.02.2007

 flowrent, on May 18 2007, 23:26, said:

Tu te referi exact la acela marca Discern ? E facut in China si e cel mai ieftin pe care l-am vazut. Ce naiba or avea astea romanesti de costa de 3 ori mai mult ?? Imaginea n-au cum s-o faca mai buna decat vine ea pe cablu.. Si inca o intrebare,nu ma descurc deloc cu mufele acelea de pe splitter ,exista cumva adaptor catre mufa normala de antena, si inca o intrebare ar fi daca folosirea lor duce la pierderi de semnal ..
arata identic numai ca scrie in chineza pe el
sunt multumit de el.
dupa cum ti-am spus la un televizor cu diagonala mare nu aveam o imagine buna
cu el se vede mult mai bine

#103
aionut22

aionut22

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 3
  • Înscris: 20.05.2007
Salut!Unde as putea gasi un convertor de banda larga pt telev mai vechi?

#104
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 122.822
  • Înscris: 07.02.2003

 aionut22, on May 20 2007, 12:19, said:

Salut!Unde as putea gasi un convertor de banda larga pt telev mai vechi?
Cauta mai bine tuner extern hiperband analogic cu iesire semnal video complex ca gasesti mai usor, si il pui in tv pe AV. A cam trecut vremea convertoarelor...

Editat de andreic, 20 mai 2007 - 13:45.


#105
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.572
  • Înscris: 17.09.2005
Sau se schimba selectorul de canale.
Selectoarele noi au ,in afara de benzile obisnuite TV ,toate benzile de CATV (100-115MHz ; 110-174 MHz ; 230-300MHz) si Hyperband (300-470 MHz).
Asigura o cautare continua intre 47MHz si 860 MHz.

Editat de bit 61, 20 mai 2007 - 14:15.


#106
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 122.822
  • Înscris: 07.02.2003

 bit 61, on May 20 2007, 15:13, said:

Sau se schimba selectorul de canale.
Selectoarele noi au ,in afara de benzile obisnuite TV ,toate benzile de CATV (100-115MHz ; 110-174 MHz ; 230-300MHz) si Hyperband (300-470 MHz).
Asigura o cautare continua intre 47MHz si 860 MHz.
Da e corect, insa costa si nu prea mai merita investitia dat fiind ca un tv nou decent e vreo 4 mil si oricum apare un mic dezavantaj in fucntie de tv. Daca tv-ul e conceput sa mearga cu tuner cu banda ingusta, e posibil ca pasii facuti de sinteza sa fie prea putini cat sa poti face acord fin. Adica ca o comparatie, diferenta intre 8 si 16 biti la precizie de esantionare audio. Efectul pe tv ar fi ca nu poti tuna perfect pe un post, dai up se duce prea sus, dai down prea jos in functie de cum calca. Asta am vazut pe un Goldstar vechi cu tuner simplu (nici macar catv) convertit la hiperband.

Editat de andreic, 20 mai 2007 - 16:00.


#107
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.572
  • Înscris: 17.09.2005

 andreic, on May 20 2007, 16:59, said:

Da e corect, insa costa si nu prea mai merita investitia dat fiind ca un tv nou decent e vreo 4 mil

Sa facem un calcul:un tuner extern(stand alone) costa intre 130 RON si 250 RON ,un selector
costa intre 15 RON si 35 RON (in functie de firma producatoare si cea care le comercializeaza).
Costurile cu manopera sant oricum mult mai mici ca diferenta de pret dintre cele doua produse.
In ceea ce priveste acordul pe post  cred ca ceva nu era in ordine cu acel televizor si anume ceva probleme in AFI sau cu CAF-ul (AFC sau AFT).Sau chiar selectorul sa nu fi fost vreo "pocnitoare".
Eu personal nu am intalnit acest fenomen.

Editat de bit 61, 20 mai 2007 - 16:44.


#108
Beelzebub666

Beelzebub666

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1
  • Înscris: 23.06.2007

 joabaru, on Sep 10 2006, 17:18, said:

auzi gradinarule poate mail-ul ala pe care vrei sa-l lasi e pentru ca sa-ti iei notite,dar nu dau lectii numai contra cost.nu vreau sa ma dau rotund cum zici tu dar pun pariu ca atunci cand am avut primul analizor tu
aveai de lucru cu papusile .si inca ceva ,scoala comunista pe care ai facut-o(si nu e vina ta ci a sistemului din ro) pune prea mult accent pe cercetare si de aia o neliniaritate in banda de 1-1,5 db te sperie asa de tare.mai erau niste tipi de astia pe la igr ,si ei cu scoala facuta pe bani si cadouri care habar nu aveau sa masoare niste amarate de nivele la o statie tv dar se lansau in discutii interminabile despre factorul de zgomot a nu stiu carui lnb.si daca zici ca nu-i bun promax-ul o sa refac masuratorile cu alte scule de pe acasa care poate te multumesc(konig sau televes) :)
Salut.
Nu te supara dar Promax-ul nu este analizor de spectru drept urmare nu vezi raportul semnal-zgomot si nici interferentele. Promax-ul nu masoara decat nivelul de semnal iar liniaritatea o vezi pe analizorul de spectru. Nu poti considera corect un semnal liniar daca il masori doar cu Promax-ul ptr ca nu sti cat % din ce vezi tu acolo e zgomot sau interferenta si cat e semnal curat. Mai bine reia masuratorile cu un analizor de spectru.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate