Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Modulator FM

  • Please log in to reply
678 replies to this topic

#91
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006

View PostVisatoru', on Mar 13 2008, 13:05, said:

Ce ti se pare asa deplasat? Mi-a cazut prin maini un modulator fm si era bun doar ca sa lumineze in interior...
E vorba de calitatea semnalului audio aici. Care trece printr-un microfon (de obicei petarda) al unei camere foto/video si apoi comprimat intr-un format ac3/mp3 (ma refer strict la sunetul video-ului aici). Ce poti sa auzi dintr-un astfel de sunet???? Uite un link in care vezi cum se comporta sunetul inregistrat cu o camera foto (destul de buna, ce-i drept) si la care sunetul abia se aude.

#92
Visatoru'

Visatoru'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 30.05.2006
Sunt constient ca nu poate fi vorba de hi-fi, dar macar iti faci o idee... In exemplul dat se aude ok, adica fara fosnete... Oricum cand vorbim de modulator fm nu putem vorbi de hi-fi.

#93
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006

View PostVisatoru', on Mar 13 2008, 14:16, said:

In exemplul dat se aude ok, adica fara fosnete... Oricum cand vorbim de modulator fm nu putem vorbi de hi-fi.
In exemplul dat, nu se aude deloc subwooferul - care mergea destul de tare! Corect, nu poate fi vorba de hi-fi pe FM, dar asta nu inseamna ca nu ne putem bucura de muzica "on the go" cu ajutorul acestui mic divais.
Sa nu uitam ca acuma doi ani cand au aparut au am platit ~150-170 de lei pe o chestie care nu stia sa faca mai nimic, fara rds, fara random, fara telecomanda, etc. Totusi, a evoluat nitel tehnologia.
Cum am mai spus, eu as alege SoudFly - modelul cu card SD, pentru ca un card de 2gb e mai ieftin decat un stick de 2gb (exemplu aleator, de obicei se intampla la fel si pentru marimi mai mari).
Numai bine!
Marius

#94
valachus

valachus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 29.11.2005

View PostMarius3k, on Mar 13 2008, 17:16, said:

In exemplul dat, nu se aude deloc subwooferul - care mergea destul de tare! Corect, nu poate fi vorba de hi-fi pe FM, dar asta nu inseamna ca nu ne putem bucura de muzica "on the go" cu ajutorul acestui mic divais.
Sa nu uitam ca acuma doi ani cand au aparut au am platit ~150-170 de lei pe o chestie care nu stia sa faca mai nimic, fara rds, fara random, fara telecomanda, etc. Totusi, a evoluat nitel tehnologia.
Cum am mai spus, eu as alege SoudFly - modelul cu card SD, pentru ca un card de 2gb e mai ieftin decat un stick de 2gb (exemplu aleator, de obicei se intampla la fel si pentru marimi mai mari).
Numai bine!
Marius

SoundFly (model PB28A) cu USB si SD am eu, observatii dupa doua luni de utilizare:
- calitatea sunetului - sunetul e OK, nu va asteptati la perfectiune, se simte insa sensibil o diferenta in functie de bitrate-ul fisierelor; cele cu bitrate variabil se aud mai prost, la mp3 in 192kbps insa e excelent
- ergonomie - intrarea de stick usb in modulator e asezata in partea de jos, cum privesti normal la display; consecinta e ca trebuie sa il rasucesti cu stick-ul in sus (display-ul rasturnat) ca sa nu dai cu schimbatorul in el in mers - si din cauza asta telecomanda "prinde" mai greu , trebuie tinuta chiar deasupra modulatorului si actionata vertical in jos
- functionalitate - ceva probleme cu numele de directoare prea lungi si banuiesc ca si cu calitatea stick-ului USB, eu am un Apacer de 2 gb pe care l-am folosit exclusiv si uneori sunt directoare peste care sare; nu stiu cu card SD cum merge, n-am incercat
Chestia e ca nu am termeni de comparatie cu alte modele asa ca luati observatiile mele dupa cum considerati.
Una peste alta, merita banii - am comenzi pe volan si decat sa schimb radiocasetofonul default al masinii cu o unitate mai inteligenta cu MP3, e mult mai ieftin si comod FM-modulatorul.

Edited by valachus, 18 March 2008 - 16:01.


#95
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005
Am ascultat un soundfly pro cum ziceam.
Mi s-a parut destul de ok, nu prea am sesizat diferenta fata de un cd facut dupa mepetrei, doar parca la un moment dat suna ca la transmisiune radio, fasait nu prea am auzit, dar io is ceva mai tare de urechi asa ca nu va bazati prea mult pe mine.
A, si posesorul spunea ca pe o unitate de Logan se auzea mai prost, deci depinde si de hud-ul/unitatea masinii.

Quote

Una peste alta, merita banii - am comenzi pe volan si decat sa schimb radiocasetofonul default al masinii cu o unitate mai inteligenta cu MP3, e mult mai ieftin si comod FM-modulatorul.
Adica ce vrei sa zici cu comenzile de pe volan ?

ergonomia : depinde de la masina la masina, cum e asezata priza. Dar in cazul tau poti rezolva cu un triplu cu prelungitor de tip fir, si-l pui unde vrei.

#96
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,050
  • Înscris: 03.12.2005

View Postcornel001, on Mar 18 2008, 20:14, said:

Adica ce vrei sa zici cu comenzile de pe volan ?

Adica daca schimba HU cu un mp3 aftermarket nu ii vor mai merge comenzile pe volan decat eventual dupa ce cumpara vreun adaptor (care nu e ieftin), si asta daca marca respectiva ofera asa ceva.

#97
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005
Din cate stiu exista HUD-uri aftermarket care stiu sa foloseasca comenzile volan.

#98
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,050
  • Înscris: 03.12.2005
Da, dupa ce le adaugi un adaptor care, asa cum am zis, nu e prea ieftin.

#99
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005
Care din posesorii soundfly imi poate spune sigur daca citeste si wav ? adica pe testate nu din specificatii.

#100
Kno1live

Kno1live

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 23.06.2006
Am luat si eu unul . Merge binisor intr-un FF2 pe unitatea 6000CD. Faza e ca zice ca ar avea si ceva egalizator cu setari prestabilitate, dar eu nu reusesc sa imi dau seama cum sa schimb intre moduri. Oare chiar sa aibe asa ceva?

#101
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,050
  • Înscris: 03.12.2005

View Postcornel001, on Mar 21 2008, 16:14, said:

citeste si wav ?

Daca vrei wav pentru calitate poti uita linistit de asta. Suportul pe care se transmite (respectiv unde radio) o sa anuleze orice diferenta fata de un mp3 high bitrate.

#102
valachus

valachus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 29.11.2005

View Postcornel001, on Mar 18 2008, 20:57, said:

Din cate stiu exista HUD-uri aftermarket care stiu sa foloseasca comenzile volan.


Corect, dar trebuie sa caut nitel, si nu sunt chiar ieftine (150-200 RON, minim), mai adaug si manopera, si evident pretul unitatii after-market, si fiind mai lenes si zgarcit de felul meu, mai bine ma descurc cu fm-modulatorul asta.

Singura chestie care incepe sa ma deranjeze e ca efectiv sare peste unele directoare. Probabil e din cauza USB-ului, o sa formatez stick-ul si o sa revin pe forum cu constatarile.

Re. daca soundfly stie sa citeasca .wav-uri: nu cred, in manual nu zicea decat de .mp3, oricum nu vad de ce ar prefera cineva .wav in loc de .mp3, raportul de compresie (file size) e enorm in favoarea mp3-urilor.
Am sesizat si ca unele mp3 sunt redate mai prost decat altele, nu stiu din ce motiv dar pur si simplu se intampla.

#103
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006

View Postvalachus, on Mar 25 2008, 00:34, said:

unele mp3 sunt redate mai prost decat altele, nu stiu din ce motiv dar pur si simplu se intampla.
E vorba de BITRATE aici (e sesizabila diferenta intre 128kbps si 192/256kbps) si daca mp3-ul il are variabil (VBR) sau constant (CBR).

#104
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005
Buuuun.
Sambata chiar inainte sa ajung la reuniunea clubford, am luat si eu unul , plus o tripla care sa imi foloseasca la drum lung cand mai bag si un detector ceva + sa -l aduca mai aproape de schimbator, mai la indemana (nu fol. telecomanda).

Am pus niste musik pe care o aveam si pe cd (trackuri facute dupa aceleasi mp3 sau wav-uri, deci aceeasi sursa), si am ascultat comparativ si eu si niste colegi de intalnire. Acestia au spus ca au sesizat o mica diferenta in favoarea cd-ului dar nu prea mare. Eu am sesizat o diferenta destul de mica, posibil sa fi fost si de la volumul un pic mai tare la cd (?). oricum am fost destul de multumit.

Ulterior am sesizat insa si niste probleme...

Unele piese le reda mai sensibil mai prost comparativ decat CD-ul, fata de alte piese. In sensul ca le distorsioneaza mai mult, pe anumite note sau cum sa le zic, am impresia ca baga prea mult bas. De ex. sa iau una, nu stiu daca pot sa ii dau numele aici, nici pe cd nu o reda f stralucit , se pare ca e piesa f sensibila la bas desi se preteaza la asa ceva fiind house ceva (cu cat il dai mai tare, de ex pe boxele de la PC se aude cel mai bine desi sunt niste 'pocnitori' tocma ca nu baga bas) , dar oricum de pe CD6000 cat de cat ok, pe soundfly nu prea mai e cat de cat ok. Am impresia ca daca dau volumul de pe soundfly la minim (deocamdata e pe la 3 din 7-8) si CD6000 mai tare se aude mai aproape de CD6000, dar...
Am cautat sa vad daca se poate regla separat bass/treble din soundfly si nu am gasit, doar volum. Cineva zicea ceva de dat bas maxim din soundfly cand mi-a facut demonstratia (?). Am impresia ca o data cu volumul baga si mai mult bas (adica nu liniar).
Vreo frecventa pe care o recomandati ? Momentan am undeva pe 100.00.
Am cautat alt mp3 al ei si tot cam asa face.

O varianta a ei am facut-o dupa wav->mp3, pe PC suna ok, pe soundfly ziceai ca a luat o raceala (se chinuia s-o redea). Poate din cauza ca era VBR . Adica nu stiu, la optiunile de codare aparea ceva de genu VBR1....VBR9. Am pus VBR9 nestiind prea bine ce inseamna. O sa ma mai uit mai atent.
In fine asta nu e asa grav.

La toate vorbim de 320kbs. E posibil ca distorsiunile sa fie de la VBR ? Nu stiu inca de care e, o sa ma uit.

Alte observatii/intrebari :
in manual n-am inteles precis o chestie : daca am mai multe foldere, pot la un moment dat sa-l fac sa citeasca numai din unul sau cateva, si daca da cum ??

wav-uri nu citeste. nici mp3-uri marcate cu DRM(acestea fiind destul de putine de altfel). am vrut wav- pt a minimiza sansa ca sursa melodiei sa fie cea care sa traga in jos calitatea auditiei, adica sa-i pun la dispozitie cea mai buna calitate din care sa isi ia ce poate. Oricum doar o mica parte sunt si ca wav-uri.

Edited by cornel001, 25 March 2008 - 12:34.


#105
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005

View PostMarius3k, on Mar 25 2008, 07:58, said:

E vorba de BITRATE aici (e sesizabila diferenta intre 128kbps si 192/256kbps) si daca mp3-ul il are variabil (VBR) sau constant (CBR).
Omu a zis mai sus acelasi lucru :

"- calitatea sunetului - sunetul e OK, nu va asteptati la perfectiune, se simte insa sensibil o diferenta in functie de bitrate-ul fisierelor; cele cu bitrate variabil se aud mai prost, la mp3 in 192kbps insa e excelent"

deci ma face sa cred ca el in ultimul post se refera la melodii care au acelasi bitrate si acelasi cbr/vbr dar totusi unele se aud mai prost pe soundfly ... ar putea fi aceeasi problema pe care am expus-o si eu mai sus. Astept confirmare.

PS aia de care am zis ca am facut-o WAV-MP3 am pus la minim si max 320 deci nu stiu daca mai conteaza daca e VBR sau CBR. Insa la celelalte nu stiu cum sa aflu de care sunt, insa aceeasi chestie, apar cu 320kbps.

Edited by cornel001, 25 March 2008 - 14:12.


#106
petrubv

petrubv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 21.12.2007
:mellow: Vreau sa imi cumpar si eu un modulator FM pt masina ca m-am saturat sa imi tot fac CD-uri..., dar am auzit la unii k au anumite probleme, adica: cica pierde semnalul de foarte multe ori, calitatea sunetului nu este prea buna.. k imi omoara bateria la masina, etc..mai multe
Zicati-mi daca chiar are asa de multe probleme, cei care aveti asa ceva sunteti multumuti de el? sau sa raman la clasicele CD-uri??? :wallbash:

#107
melcu79

melcu79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 22.03.2006
Mi-am luat si eu azi un Sound Fly.
Nu am avut timp de el,dar la prima impresie e OK, se aude ca un radio FM; asa cum ziceati si voi e sensibil la calitatea mp3-ului.

Pt cei mai "batrani" am niste intrebari: are shuffle/random?
Pe melodii si/sau foldere?

Sa auzim de bine!

Edited by melcu79, 28 March 2008 - 22:53.


#108
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005
Dupa ce m-am mai jucat cu el, pot sa dau niste sfaturi pentru a minimiza problemele la mp3-urile mai sensibile :
- dati volumul soundfly pe minim si volumul HUD-ului mai tare pt a compensa (dezavantaj : cand vreti sa treceti pe posturi de radio "pe bune" si inapoi tre sa reglati de fiecare data volumul din nou. Nu ar fi prea greu.
- nu dati basul HUD-ului prea tare. oricum ar fi bine sa nu fie mai tare decat treble, sau chiar sub. Eventual dati treble mai tare.
- nu mai stiu daca mai era ceva. eventual verificati setarile radioului in general.
hint : pt a accesa frecventa soundfly repede daca v-ati apucat sa umblati prin alte psoturi de radio, puteti s-o puneti la unul din butoanele-scurtatura numerotate (multe HUD-uri au asa ceva).

Astea sunt constatari ale mele, pe ce folosesc acum. Puteti experimenta la randul vostru.

Nu mai stiu daca are random... vezi in manual !

Edited by cornel001, 29 March 2008 - 00:45.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate