Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Modulator FM

  • Please log in to reply
678 replies to this topic

#1
MAX Bogdan

MAX Bogdan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 29.04.2007
Salut

Prin septembrie (sper) vine Tucsonul , si am numai radio+casetofon . Ciudata echiparea cu casetofon (nu stiu de unde sa iau casete?) dar asta este...
Nu sunt mare meloman, in oras perg numai pe radio asa ca nu ma deranjeaza mai deloc.
Totusi ma gindesc la acest mic device numit modulator fm , pentru iesirile din Bucuresti cind nu este semnal pentru nici un post.
In loc sa cumpar un cd player (sau cum se cheama) , solutia este destul de interesanta si din punct de vedere al investitiei si dpdv al "mobilitatii" .
Deviceul se introduce in bricheta si foloseste ca memorie un memory stick pe usb . Solutia mi se pare super pt ca dc vreau sa schimb melodiile e super simplu ...

Acum se ridica niste intrebari?
1. foloseste cineva asa ceva
2. ce model e ok , avind in vedere ca am gasit f multe modele dar difera preturile prea mult de la 60 la 140 lei . Diferenta este de la faptul ca , unii comerciantii incearca sa aibe marja de profit mai mare sau exista diferente calitative?
3. radioul masinii prinde bine emisia modulatorului?

Astept parerile voastre din experienta voastra sau de aiurea.

#2
alexpreda

alexpreda

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 08.12.2003
merge foarte bine,
pretul difera la puterea cu care emite si la numarul de frecvente pe care le poti seta tu

unele au 8 frecvente prestabilite, altele poti tu sa alegi orice frecventa intre 88mhz-89mhz si 107-108mhz

ca putere de emisie - nu cred sa fie mare diferenta - in jurul masinii tale (50metrii) se va prinde fara probleme
asta in caz ca vrei sa asculte si prietenii tai din alte masini
la o distanta mai mare deja incepe sa apara zgomotul pe aceaa frecventa

unele modulatoare mai au si display - in care iti arata frecventa
nah - acum stau sa-ti descriu fiecare model

alege tu unu in functie de bani si de mofturi

Edited by alexpreda, 20 June 2007 - 22:11.


#3
Visatoru'

Visatoru'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 30.05.2006
Numai sa ai grija sa aiba si player incorporat. Din cate stiu exista modulatoare si fara player incorporat, acelea nu te-ar ajuta... Iti dai seama daca are si player pentru ca are si acele butoane de control: play, stop, fw,rw.

Edited by Visatoru', 21 June 2007 - 08:25.


#4
Skizo

Skizo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 28.11.2001
Eu am un modulator FM cu slot SD si USB. L-am luat de la digitalworld. Super !

#5
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005
Al meu din real, cu telecomanda, usb... are ceva zgomot de fond. Cineva imi spunea sa tin un o casca bagata in mufa, sa fie ca o antena de emisie...

#6
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006

 MAX Bogdan, on Jun 20 2007, 22:17, said:

1. foloseste cineva asa ceva
2. ce model e ok , avind in vedere ca am gasit f multe modele dar difera preturile prea mult de la 60 la 140 lei . Diferenta este de la faptul ca , unii comerciantii incearca sa aibe marja de profit mai mare sau exista diferente calitative?
3. radioul masinii prinde bine emisia modulatorului?

1. Da, am folosit, desi nu foarte multumit, dar avand in vedere pretul, e o solutie buna.
2. Modele sunt o gramada, eu zic sa te feresti de astea:
[ http://mobiledevice.ru/Images/news_777.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Asta de jos, e mai ok:
[ http://www.visionet.hu/ujdonsagok/Kepek/ujdons_0612/mp3radio_nagy.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
3. Radioul prinde bine emisia, nu stiu cate frecvente libere sunt in Bucuresti insa. Cu o mica adaptare (desfacut si scos un fir afara, sau varianta lui H725 cu mufa si un fir de casca) prinde bine si masina care vine in spatele tau  :naughty:

Edited by Marius3k, 21 June 2007 - 09:51.


#7
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
EU AM modulator special pentru iPod si e OK. In Bucuresti e nasol ca nu prea gasesti frecvente libere, plus jegurile de posturi pirate pe care le auzi in diferite zone din Bucuresti.

#8
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,476
  • Înscris: 04.05.2006
Eu folosesc unele importate de noi. Pe radioul din masina mea se aude ok, cu un mic fasait de fond, dar nu deranjant. Pe Logan de exemplu, fasaitul ala e mult mai pregnant. Cred ca depinde mult de sensibilitatea radioului. Asta pe care il am merge setat pe o gramada de frecvente, mi se pare ca stie toata plaja de FM. Si are si telecomanda, desi nu stiu pe cine ajuta :).

#9
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
@Richelieu: Poti sa pui o imagine cu modulatorul?

S-a mutat topicul la ICE!

Edited by Marius3k, 22 June 2007 - 07:31.


#10
ddumyy

ddumyy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 24.08.2005
Eu am cumparat unul din asta de cateva zile si mie se pare ok. Am luat si un stick de 1GB din ala mic.

Attached Files



#11
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Eu am avut modulatorul din prima poza si stick-ul din a doua. Din pacate am reusit sa le ard pe ambele, atunci cand am facut un mini-scurtcircuit  :cursing: . Din cate mi-a spus un prieten care vinde asa ceva, combinatia din poza a doua postata de mine nu prea merge, in sensul ca NU e compatibil stick-ul cu modulatorul.

#12
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,476
  • Înscris: 04.05.2006

 Marius3k, on Jun 21 2007, 14:57, said:

@Richelieu: Poti sa pui o imagine cu modulatorul?

S-a mutat topicul la ICE!

Voi pune in curand, momentan n-au terminat baietii de la marketing prezentarea.
L.E. Arata cam la fel cu cel prezentat de ddumyy. Doar ambalajul difera putin :)

Edited by richelieu, 22 June 2007 - 13:03.


#13
adic95

adic95

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 08.03.2006
Prost la modulatorul FM e separatia intre canale (adica auzi in celalalt canalul din stanga, analul din dreapta - la un volum mic) este de maxim 60db - ceea e cam putin. dar pentru cine nu are pretentii prea mari, merge.
Care costa peste 20-30 eur, sunt mai bune calitativ, au cititor usb sau sd... merg, dar repet, fara pretentii.

#14
MAVERICK_SS

MAVERICK_SS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 740
  • Înscris: 25.08.2005

 Marius3k, on Jun 22 2007, 08:34, said:

Eu am avut modulatorul din prima poza si stick-ul din a doua. Din pacate am reusit sa le ard pe ambele, atunci cand am facut un mini-scurtcircuit  :cursing: . Din cate mi-a spus un prieten care vinde asa ceva, combinatia din poza a doua postata de mine nu prea merge, in sensul ca NU e compatibil stick-ul cu modulatorul.


E ciudat ce ti s-a spus deoarece zilele trecute am cumparat si eu un modulator ca cel din poza a 2-a si nu a vrut sa imi citeasca niciun stick (am incercat cu un A-Data RB1 de 4 GB si cu un Lexar Jump Drive de 256 MB si nu le citea deloc doar palpaia acel led rosu si cel verde care arata frecventa, in rest intrarea audio de 3,5 mergea brici). Anyway, am mers inapoi la magazinul de unde l-am luat si dupa ce am mai incercat cateva modele(cu care nu am avut succes) am renuntat si am platit diferenta pentru un headset Bluetooth. Unde vreau sa ajung: inainte sa renunt vanzatorul mi-a spus ca merg sigur cu stick-uri Kingmax numai ca el nu are acum pe stoc niciunul sa imi arate... Oricum, inainte sa cumparati un modulator, testati-l daca merge cu stick-ul pe care il aveti deoarece se pare ca sunt cam pretentioase la stick-uri.

P.S. Modelul initial pe care l-am cumparat era un Nexus Insider TP-102.

Cu stima,

MAVERICK_SS

#15
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006

 MAVERICK_SS, on Jun 25 2007, 10:55, said:

inainte sa cumparati un modulator, testati-l daca merge cu stick-ul pe care il aveti deoarece se pare ca sunt cam pretentioase la stick-uri.

Am observat apoi cu ochii mei, 2 prieteni au modelul ala de player si niciunul nu mi-a recunoscut stick-ul! Partea si mai ciudata e ca am schimbat stick-urile intre ele si nici atunci nu l-a recunoscut unul dintre ele  :death: . Dupa "experienta" asta, imi pare bine ca folosesc iarasi cd-uri, suna cu muuuult mai bine fata de mp3+modulator! Suna la fel de bine si un player conectat la jack-ul de 3.5mm/input-ul modulatoruiul!

#16
kliviu

kliviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 01.10.2005
Am avut o experienta nefericita cu digital world si cu un modulator fm - si-au batut joc de mine. Oricum, nu am fost multumit de calitatea audio - si nu pot spune ca-s un pretentios in materie de audio. Am avut apoi ocazia sa ascult in paralel, pe acelasi RCD (pioneer 3900) o melodie (mp3) pe cd si aceeasi melodie pe stick + modulator. Se auzea mai plat, mai incet, cu zgomot de fond deranjant la o comparatie directa. Asa ca pentru mine e clar cu modulatoarele...  :puke:

#17
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Ideea modulatoarelor era sa poti asculta mp3 la headunit-ul masinii cu costuri de achizitie cat mai mici.

#18
kliviu

kliviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 01.10.2005
Mda, stiu asta. Cred ca prefer sa scot RCD-ul (aaa, adica radiocasetofonul, sau rcd fara mp3), ma duc la un meserias si ii pun o mufa de line-in la costuri mai mici decit un modulator. Oricum, testul e interesant - recomand celor care au posibilitatea: un mp3 ascultat pe cit posibil in paralel (nu in acelasi timp..) pe cd si pe modulator. Mai ales daca puteti face asta inainte de a cumpara modulatorul... O sa dea astia faliment... :D
Repet: nu sint pretentios, calitatea unei melodii ascultate pe radio ma multumeste, nu fac diferenta intre ea si aceeasi piesa ascultata de la cd. Numai sa fie post de radio, nu emitator de buzunar.

Edited by kliviu, 26 June 2007 - 07:19.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate