Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Modulator FM

  • Please log in to reply
678 replies to this topic

#19
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006

View Postkliviu, on Jun 26 2007, 08:16, said:

prefer sa scot RCD-ul (aaa, adica radiocasetofonul, sau rcd fara mp3), ma duc la un meserias si ii pun o mufa de line-in la costuri mai mici decit un modulator.
Pai atunci ai putea sa vezi topicul asta: http://forum.softped...howtopic=257179 , poate te ajuta la ceva.
Daca pui o lista cu circuitele integrate din radioul tau, poate te pot ajuta cu o schema unde sa legi line-in-ul. Vezi ca s-ar putea sa trebuiasca tinuta o caseta goala, fara banda, in radio tot timpul pentru a-ti merge line-in.

#20
kliviu

kliviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 01.10.2005
Mersi mult - eu am RCD cu mp3 - imi dadeam doar cu parerea despre modulator, poate conving pe altii sa nu cumpere asa ceva... :D  In rest, daca ar trebui sa pun un line in ma duc la un atelier, ca m-ar depasi operatiunea...

#21
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,392
  • Înscris: 29.11.2001

View Postddumyy, on Jun 21 2007, 20:32, said:

Eu am cumparat unul din asta de cateva zile si mie se pare ok. Am luat si un stick de 1GB din ala mic.

gasesti asa ceva la 119 RON ... si e OK ... Se aude mai bine ca Europa FM :)

#22
tucu77

tucu77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 26.01.2007
Eu am avut modulator prezentat la postul #10. Rezultatul: nu a fost compatibil cu stick-ul de 2Gb ci doar cu cel de 128 Mb. Evident ca l-am returnat. Cu toate ca nu a functionat decat aprox. 10 min., a reusit sa-mi arda siguranta de 25 Mah a circuitului care alimenteaza bricheta.

Concluzia mea: nu merita. Se aude permanent cu zgomot de fond care este doar acoperit de muzica. Prezent si permanent.

#23
yule

yule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 13.04.2003
Va rog recomandati-mi un modulator FM cu urmatoarele caracteristici:
  • player MP3
  • posibilitate de alegere libera a frecventei
  • display
  • posibilitate shuffle / random (foarte important, nu am prea vazut)
  • sa accepte USB stick si / sau card SD

Edited by yule, 22 July 2007 - 12:25.


#24
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
@yule: Vezi daca te coafeaza jucaria asta!

#25
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

View PostTyby, on Jun 26 2007, 14:49, said:

gasesti asa ceva la 119 RON ... si e OK ... Se aude mai bine ca Europa FM :)
Esti sigur ? Chiar crezi ca o jucarie de modulator se aude mai bine ca niste echipamente dedicate de radio ?
Am testat multe modulatoare, am ramas la unul care nu haraie, are putere decenta si nu are zgomot prea mare. Totusi nu se compara la calitate cu un post de radio, nici nu am pretentia asta.

#26
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
@rvic77: Poti pune o poza/link cu respectivul model, te rog?

#27
yule

yule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 13.04.2003
@Marius3k

Mersi, dar 1GB sigur nu-mi ajunge, mai ales ca nu are intrare USB / slot SD. Mai degraba asta, care e o clona de iPod Nano cu 2GB si modulator inclus,  la 30 RON mai mult. Dar mi-e teama ca la calitate e rau.

@rvic77

Sunt si eu curios, da un link.

#28
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

View PostMarius3k, on Jul 23 2007, 12:24, said:

@rvic77: Poti pune o poza/link cu respectivul model, te rog?
E vorba de modelul Chem cel cu termometru ceas, 3 memorii dar nu este decat modulator, trebuie sa aveti separat sursa audio. Eu il folosesc in diverse aplicatii si am schimbat 3 modele pana am dat peste unul destul de reusit
http://www.roportal....50RON_OOX24.htm
L-am luat de la digitalworld dar vad ca acum au alte modele. Am mai testat si modulatoare mai scumpe : Bekin, Dynex si nu mi-au placut mai ales pe partea de putere, dupa 20-30 in casa se pierdea semnalul, Chem-ul merge lejer 100 m cu obstacole si >200 fara !

Edited by rvic77, 23 July 2007 - 13:16.


#29
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
eu folosesc un fm transmitter luat din germania insa in masini cu boxe (cu pretentii ) sunt dezamagit, are zgomot de fundal.

In dacie unde am un sistem audio `hong ciu ping` se aude ok. :D



p.s. sunt transmittere si fara zgomotu ala de fundal ?

#30
Adydum

Adydum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.05.2004
Sunt si inca destul. Atentie insa ca la aceeasi forma nu toate sunt la fel.

#31
yule

yule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 13.04.2003
Cei care ziceti ca aveti modulatoare de calitate, puneti va rog si un link.

#32
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Asta de aici ar fi unul, iar asta ar fi o solutie alternativa. Sunt mai multe pareri si pe prima pagina.

#33
yule

yule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 13.04.2003
Pana la urma, m-am dat batut - nu am gasit modulator FM cu shuffle, si am luat unul ieftin, fara display, cu port USB si atat. Modelul este König Electronics MP3-FMTRANS10
Pot sa spun ca sunt multumit, ma asteptam la mai rau. Se aude un zgomot de fundal, dar cand canta muzica nu iti dai seama. Noroc ca nu ascult muzica clasica, atunci ar fi deranjat  :lol:

Functia de random/shuffle am de gand sa o rezolv programatic, anume sa scriu un program care umple stick-ul cu mp3-uri la intamplare dintr-un director dat. Sa-mi spuneti daca exista deja asa ceva, inca nu am cautat. Sau daca v-ar fi util, ca oricum il pun si aici.

Edit: Desigur, exista deja un programel. Se cheama FlashShuffler.

Attached File  119312.jpg   32.37K   111 downloads.

Edited by yule, 25 July 2007 - 12:04.


#34
dannybds

dannybds

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 29.12.2006
Salut, as dori sa-mi cumpar un modulator fm ca am vazut ca sunt la moda si in plus m-ar scuti de ceva bani. Ma intereseaza cate ceva despre ele, am vazut tot felul de descrieri, ca au o calitate a sunetului HI-Fi si chestii din astea. Ideea e ...cum este sunetul prin aceste modulatoare? si ce modulator sa-mi cumpar, sunetul e mai bun prin modulator sau daca leg ceva la casetofon prin AUX, se poate compara macar? Va multumes

#35
Mate90

Mate90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 31.01.2007
Foarte interesanta treaba asta cu modulatoarele.poate gasesc si eu o rezolvare la problema mea asa.Am un Corsa C si am casetofonul integrat si habar n-am cum sa schimb unitatea aia cu un rcd cu mp3 eventual.Am vazut modulatoarele astea dar n-am inteles cum se conecteaza;functioneaza cu boxele masinii?cu tweetere dalea mici separate sau cum? sau il leg la unitatea deja existenta pe masina,in cazul meu un radiocasetofon simplu,se poate?

#36
detective

detective

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 24.03.2007
Pai mei, functioneaza cam asa, modulatorul FM transmite muzica care "trece" prin el" (fie de la un mp3player, stick, conexiune auxiliara de la alta sursa de sunet printr-o mufa jack, etc) pe o fecventa radio data, pe care o prinzi cu casetofonul tau, intelegi.E ca si cum ai prinde un post de radio, numai ca teoretic tu emiti postul acela de radio.

Acuma sunt mai multe tipuri de modulatoare inclusiv cu port USB sau sunt deja gata cu redare mp3 si au doar un port USB, SAU sa-ti faci o idee, imagineaza-ti un mp3player dinasta portabil dar care emite muzca NU prin casti ci printr-o frecventa FM pe care o prinzi tu cu casetofonul, cam asta e cu modulatorul.

Calitatea difera de la caz la caz dar oricum nu va fi la fel ca cea a unui HU cu mp3

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate