Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Admitere 2007 Facultati din Timisoara

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

Poll: Facultati din Timisoara (12 member(s) have cast votes)

Alegeti facultatea

  1. UPT: Automatica si Calculatoare (5 votes [41.67%])

    Percentage of vote: 41.67%

  2. UPT: Electronica (1 votes [8.33%])

    Percentage of vote: 8.33%

  3. UPT: Electrotehnica si Electroenergetica (1 votes [8.33%])

    Percentage of vote: 8.33%

  4. UPT: Chimie Industriala si Ingineria Mediului (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  5. UPT: Constructii (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  6. UPT: Arhitectura (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  7. UPT: Hidrotehnica (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  8. UPT: Management in Productie si Transporturi (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  9. UPT: Mecanica (1 votes [8.33%])

    Percentage of vote: 8.33%

  10. UPT: Inginerie din Hunedoara (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  11. UVT: Matematica si Informatica (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  12. UVT: Fizica (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  13. UVT: Chimie-Biologie-Geografie (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  14. UVT: Litere, Istorie si Teologie (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  15. UVT: Sociologie si Psihologie (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  16. UVT: Stiinte Economice (1 votes [8.33%])

    Percentage of vote: 8.33%

  17. UVT: Drept (1 votes [8.33%])

    Percentage of vote: 8.33%

  18. UVT: Arte Plastice (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  19. UVT: Muzica (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  20. UVT: Educatie Fizica si Sport (2 votes [16.67%])

    Percentage of vote: 16.67%

Alegeti facultatea

  1. UVT: Stiinte Politice, Filosofie si Stiinte ale Comunicarii (1 votes [8.33%])

    Percentage of vote: 8.33%

  2. Tibiscus: Calculatoare si Informatica Aplicata (2 votes [16.67%])

    Percentage of vote: 16.67%

  3. Tibiscus: Design (1 votes [8.33%])

    Percentage of vote: 8.33%

  4. Tibiscus: Drept si Administratie Publica (2 votes [16.67%])

    Percentage of vote: 16.67%

  5. Tibiscus: Educatie Fizica si Sport (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  6. Tibiscus: Jurnalistica (1 votes [8.33%])

    Percentage of vote: 8.33%

  7. Tibiscus: Limbi Moderne Aplicate (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  8. Tibiscus: Muzica (1 votes [8.33%])

    Percentage of vote: 8.33%

  9. Tibiscus: Psihologie (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  10. Tibiscus: Stiinte Economice (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  11. Medicina si Farmacie: Farmacie (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  12. Medicina si Farmacie: Medicina (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  13. Medicina si Farmacie: Medicina Dentara (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  14. Stiinte Agricole: Agricultura (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  15. Stiinte Agricole: Horticultura (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  16. Stiinte Agricole: Management Agricol (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  17. Stiinte Agricole: Medicina Veterinara (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  18. Stiinte Agricole: Tehnologia Produselor Agro-alimentare (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  19. Stiinte Agricole: Zootehnie si Biotehnologii (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  20. Millenium: Informatica (4 votes [33.33%])

    Percentage of vote: 33.33%

Alegeti Facultatea / Bugetat sau plata

  1. Ioan Slavici: Inginerie (2 votes [13.33%])

    Percentage of vote: 13.33%

  2. Ioan Slavici: Stiinte Economice (2 votes [13.33%])

    Percentage of vote: 13.33%

  3. Fara Taxa (9 votes [60.00%])

    Percentage of vote: 60.00%

  4. Cu Taxa (2 votes [13.33%])

    Percentage of vote: 13.33%

Vote Guests cannot vote

#1
diabloasd

diabloasd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 547
  • Înscris: 22.06.2006
Cred ca e destul de completa lista de facultati.

Alegeti o (singura) facultate si tipul (cu sau fara taxa).

VOTATI! :w00t:


Daca aveti ceva de zis lasati si un comment : )

#2
Raynor152

Raynor152

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 04.01.2007
Nu am gasit telecomunicatiile in lista la UPT :|

Eu dau la calculatoare (prima), admiterea peste 1 luna :D Sper sa intru :)

Cat o fi taxa pentru Automatizari si Calculatoare pe an ? si repartizarea cum se face ? Daca nu intru la fara taxa ma baga ei la cu taxa, sau tre sa specific eu : as vrea, "daca nu am de ales", si la cu taxa ?

#3
diabloasd

diabloasd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 547
  • Înscris: 22.06.2006
Oh damn it... trebuie sa gresesc ceva...
Este a doua "Electronica si Telecomunicatii" insa era un enter dupa electronica si n-a mers paste ca lumea...

Cred ca alegi tu la ce sectii dai. Cu si fara taxa fiind diferite. Daca pui doar optiunea fara taxa si nu intri nu te pune la cu taxa, nu intri deloc.
Eu vreau in orice caz un loc bugetat... n-am bani de facultate... cel putin nu acum... si decat sa-mi dea bani parintii si sa-mi scoata ochii... mai bine nu.

Eu unul nu vreau la poli pentru ca am auzit de "intri usor si iesi greu".
Si sincer n-am chef sa somez la facultate aiurea dupa cum ne-a spus profesorul de romana. Prefer sa fac ceva mai usor si util. As vrea sa dau la mate-info in engleza la vest... insa nu stiu daca scot media.

#4
neamtzu87

neamtzu87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 12.02.2006

 Raynor152, on Jun 18 2007, 11:33, said:

Nu am gasit telecomunicatiile in lista la UPT :|

Eu dau la calculatoare (prima), admiterea peste 1 luna :D Sper sa intru :)

Cat o fi taxa pentru Automatizari si Calculatoare pe an ? si repartizarea cum se face ? Daca nu intru la fara taxa ma baga ei la cu taxa, sau tre sa specific eu : as vrea, "daca nu am de ales", si la cu taxa ?

taxa parca e 2700 lei.sunt optiuni separate pt taxa sau fara taxa, completezi cum vrei.

#5
neamtzu87

neamtzu87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 12.02.2006

 diabloasd, on Jun 18 2007, 12:05, said:

Eu unul nu vreau la poli pentru ca am auzit de "intri usor si iesi greu".
Si sincer n-am chef sa somez la facultate aiurea dupa cum ne-a spus profesorul de romana. Prefer sa fac ceva mai usor si util. As vrea sa dau la mate-info in engleza la vest... insa nu stiu daca scot media.

Nu e chiar asa de greu de iesit, trebuie sa-ti dai putin silinta.Intra-adevar sunt si materii f nasoale dar sa faci macar cele 40 de credite sa treci anul nu e asa complicat.
Oricum Politehnica e facultate in adevaratul sens al cuvantului.Chiar si cei de la vest sunt de acord ca ce fac ei nu se compara cu politehinca.

#6
p0cait

p0cait

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 22.12.2005

 diabloasd, on Jun 18 2007, 12:05, said:

Oh damn it... trebuie sa gresesc ceva...
Este a doua "Electronica si Telecomunicatii" insa era un enter dupa electronica si n-a mers paste ca lumea...

Cred ca alegi tu la ce sectii dai. Cu si fara taxa fiind diferite. Daca pui doar optiunea fara taxa si nu intri nu te pune la cu taxa, nu intri deloc.
Eu vreau in orice caz un loc bugetat... n-am bani de facultate... cel putin nu acum... si decat sa-mi dea bani parintii si sa-mi scoata ochii... mai bine nu.

Eu unul nu vreau la poli pentru ca am auzit de "intri usor si iesi greu".
Si sincer n-am chef sa somez la facultate aiurea dupa cum ne-a spus profesorul de romana. Prefer sa fac ceva mai usor si util. As vrea sa dau la mate-info in engleza la vest... insa nu stiu daca scot media.

Salut.
Mai am 3 saptamani pana la examenul de licenta la Informatica ,Universitatea de Vest si ti`as putea da un sfat. Daca vrei ceva usor si util iti recomand profilul Informatica ,DAR aceasta depinde mult de tine : eu am trecut prin facultatea foarte usor...dar daca vrei ca sa faci sa fie si utila trebuie NEAPARAT sa inveti singur acasa ,pt ca doar cu ce faci la scoala nu ai nici o sansa mai departe in programare.Din pct meu de vedere primul an a fost cel mai greu ,apoi iti spun sincer ca am avut multi colegi pe care ii vedeam doar in sesiune. In schimb colegu meu de camera e anu 3 la Telecomunicatii ,desi e un student mai silitor ,spune ca e destul de greu. Eu iti spun sa stai si sa te gandesti foarte bine ce o sa alegi. Iti doresc bafta la bac si la admitere ,si sa intri unde iti doresti :)

#7
diabloasd

diabloasd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 547
  • Înscris: 22.06.2006
Ms de sfat. Insa cred ca ar fi potrivit pentru mine. Presupun ca va fi in orice caz mai lejer decat la politehnica. Daca iti place e usor sa inveti de unul singur.
Merg pe idea ca dupa 3 ani voi stii ceva programare si engleza la un grad mai ridicat. La profilul matematica nici nu ma gandeam... vreau info in engleza.

#8
neamtzu87

neamtzu87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 12.02.2006

 diabloasd, on Jun 18 2007, 14:26, said:

Ms de sfat. Insa cred ca ar fi potrivit pentru mine. Presupun ca va fi in orice caz mai lejer decat la politehnica. Daca iti place e usor sa inveti de unul singur.
Merg pe idea ca dupa 3 ani voi stii ceva programare si engleza la un grad mai ridicat. La profilul matematica nici nu ma gandeam... vreau info in engleza.

eu din ce stiu informatica in engleza nu e cea mai indicata alegere.mai multe cred ar putea sa-ti spuna p0cait.

#9
p0cait

p0cait

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 22.12.2005

 diabloasd, on Jun 18 2007, 14:26, said:

Ms de sfat. Insa cred ca ar fi potrivit pentru mine. Presupun ca va fi in orice caz mai lejer decat la politehnica. Daca iti place e usor sa inveti de unul singur.
Merg pe idea ca dupa 3 ani voi stii ceva programare si engleza la un grad mai ridicat. La profilul matematica nici nu ma gandeam... vreau info in engleza.

Man si eu am zis ca o sa invat si chestii dinastea ,dar nu m`am tinut de ce am zis si am gatat facultea fara sa stiu programare pt ca nu a fost nimeni sa te oblige. Chiar si la examene grele gen Structuri de date ,inteligenta artificiala se iau fara sa inveti. In schimb la poli nu merge daca nu inveti. Nici eu nu te`as sfatui sa mergi la Info Engleza deoarece si la Informatica se face multa matematica : 1 materie / semestru ,si nu stiu cum o sa fie sa zici teoreme de la analiza pe engleza.

#10
diabloasd

diabloasd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 547
  • Înscris: 22.06.2006
Cred ca e mult mai usor sa gasesti pe internet cam orice in engleza. De ce as vrea sa invat programare in romana?
Dar in fine... vreau la engleza pentru ca stiu limba si e mai usor de intrat (medii mai mici).
Nu suport sa fiu obligat, nici sa invat nici altceva.
Si crede-ma vreau mai mult sa fac facultatea doar sa fie facuta... cel putin asa vad treaba acum. Nu am iluzia ca daca faci o anumita facultate vei avea un loc de munca garantat...
In facultate nu vad decat o experienta de viata... cum altii nu vad decat o diploma...
Imi plac calculatoarele, imi place engleza si alta sectie nu cred ca mi-ar fi potrivita.

Oricum multumesc pentru orice detalui legat de facultate.

#11
p0cait

p0cait

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 22.12.2005

 diabloasd, on Jun 18 2007, 15:50, said:

Cred ca e mult mai usor sa gasesti pe internet cam orice in engleza. De ce as vrea sa invat programare in romana?
Dar in fine... vreau la engleza pentru ca stiu limba si e mai usor de intrat (medii mai mici).
Nu suport sa fiu obligat, nici sa invat nici altceva.
Si crede-ma vreau mai mult sa fac facultatea doar sa fie facuta... cel putin asa vad treaba acum. Nu am iluzia ca daca faci o anumita facultate vei avea un loc de munca garantat...
In facultate nu vad decat o experienta de viata... cum altii nu vad decat o diploma...
Imi plac calculatoarele, imi place engleza si alta sectie nu cred ca mi-ar fi potrivita.

Oricum multumesc pentru orice detalui legat de facultate.

Ok. Inca o data bafta la bac si la admitere si daca vrei alte detalii poti sa ma contactezi pe mess.

#12
Raynor152

Raynor152

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 04.01.2007
Eu sincer, as accepta sa intru la cu taxa, chiar daca sunt "banii" mei :P, ca doar e o facultate pentru toata viata.

Care e diferenta intre Calculatoare si Telecomunicatii ? Materie, greutate, timp, ce devii dupa ? Care ar merita mai mult ?

Daca intru laaa... io stiu... Automatizari, din cadrul Calculatoarelor, sau la telecomunicatii..... pot sa "ma mut" la "Calculatoare si tehnologia informatiei" (tot din cadrul Calculatoarelor) ? peste un an ? sau un semestru ? sau peste cat timp ? si cum ?

#13
diabloasd

diabloasd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 547
  • Înscris: 22.06.2006
AC si ETC sunt facultati deferite si nu cred ca te poti transfera.
Din cate am auzit dintre cele doua automatica si calculatoare FTW.

Sa te uiti pe site-urile respective... ai sa gasesti orarul, programa si alte chestii.

#14
Raynor152

Raynor152

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 04.01.2007
Mam uitat si tot uitat pe site, am citit si toata metodologia :)

Vreau doar sa stiu ce ma fac daca nu intru la "Calculatoare si tehnologia informatiei", daca sa ma bag la tele sau la automatizari ? Ce se face ? Ce devii ? Pe ce se pune accent ? Daca nu intru la care vreau pot sa ma mut dupa ?

Edited by Raynor152, 18 June 2007 - 22:15.


#15
diabloasd

diabloasd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 547
  • Înscris: 22.06.2006
Foarte putin insa poate totusi unele chestii merita citite.
Forum etc
http://www.etc.utt.ro/studenti/forum/

#16
neamtzu87

neamtzu87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 12.02.2006

 Raynor152, on Jun 18 2007, 23:14, said:

Mam uitat si tot uitat pe site, am citit si toata metodologia :)

Vreau doar sa stiu ce ma fac daca nu intru la "Calculatoare si tehnologia informatiei", daca sa ma bag la tele sau la automatizari ? Ce se face ? Ce devii ? Pe ce se pune accent ? Daca nu intru la care vreau pot sa ma mut dupa ?

Poti sa te muti dar e cam complicat, trebuie sa contractezi materiile pe care nu le-ai facut si programul tau o sa devina mult prea aglomerat.Eu sunt la automatica (in prezent se numeste ingineria sistemelor) asta am pus prima optiune si sincer nu regret, ma bucur de alegere.Electronica pe mine personal nu ma prea atragea.Acum depinde de fiecare.Oricum desi la ETC se intra mai usor e mai greu decat la AC.
Daca te intereseaza programarea faci la fel de multa si la automatica.Iar la angajare nu prea conteaza sectia, daca esti bine pregatit te angajeaza.
Daca vrei mai multe detalii poti sa-mi trimiti pm.

#17
diabloasd

diabloasd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 547
  • Înscris: 22.06.2006
Am facut rost de datele de la admiterea din 2006 la UPT pentru AC, ETC si ET.
Din 954 de inscrisi 791 au fost admisi.

Mediile de intrare sunt foarte mici. (scazute radical de testul de matematica, majoritatea avand intre 8 si 10 la bac)
Singura concurenta reala se da la Calculatoare și Tehnologia Informației la AC unde ultima medie la locurile fara taxa este 8.39.
La restul sectiile mediile de admitere sunt cu mult sub 8.

Se pare ca va imi va fi mult mai greu sa intru la vest... just my luck...

Pentru a vizualiza candidatii admisi la o anumita sectie selectati din drop-down list una dintre LM LH LO LK LI TM TH TO TK TI (de fapt la TI n-a intrat nimeni...)

Sa-mi spuneti daca am facut ceva erori la legenda.

Luati fisierele de aici (unul cu cei inscrisi si unul cu cei admisi)

http://rapidshare.co...tere_upt_06.rar

sau
Attached File  admitere_upt_06.rar   72.83K   18 downloads

#18
Raynor152

Raynor152

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 04.01.2007
Acu 2 ani sa intrat cu 9 si ceva la AC, mult mai greu :|

Chiar e mai greu la ETC decat la AC ?

De anul trecut nu se mai da fizica la amitere la AC ETC si ET. Aveti subiectele care s-au dat in 2006 la admitere ? Am tot cautat pe net si nu le-am gasit :|

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate