Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...
 Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...
 In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește
 

OCTAVIA vs MEGANE

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
546 replies to this topic

Poll: OCTAVIA vs MEGANE (257 member(s) have cast votes)

pareri

  1. OCTAVIA (175 votes [68.09%])

    Percentage of vote: 68.09%

  2. MEGANE (82 votes [31.91%])

    Percentage of vote: 31.91%

Vote

#37
mihai_2k2

mihai_2k2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 28.11.2004

View Postreeb0k9, on Sep 20 2006, 19:47, said:

Aja baieti.
Am promis ca o sa va spun decizia mea.Azi am fost la Skoda si am facut actele pentru o Octavia Tour.Din cate am auzit e fff fiabila, chiar daca e un model putin mai vechi.
Am gasit una pe stoc care mi'a placut mult.Culoare neagra.Maine dupa ce platesc pot sa o ridic......am ceva de umblat cu actele dar promoti sa revin cu pozele cat mai rpd.
Pt Ford nu m'am incadrat cu banii pentru ca nu am mai apucat reducerea aceea.

Ms mult tuturor celor care au postat aici. :)
Cred ca o sa suferim amandoi cu taxele :))))) si eu am tot Octavia Tour 1.9 TDI

Bine ai venit in "club". Nu o sa-ti para rau de alegere.
Kilometri fara incidente.
....taxele.... le vom platii, asta e...noi sa fim sanatosi.

#38
zafycom

zafycom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 04.12.2004
Buna alegere, sincer mie nu imi place sau ma rog nu imi place asa de tare Octavia Tour , dar ce sa fac acum am platit avansul deja plus ca nu aveam ce sa iau cu 13600 euro , imi placea Fusion 1,4 tdci dar trebuia sa astept cam 2,5 luni .L uni trebuie s-a ma duc la Skoda s-a o iau , sper s-a nu ma intarzie astia iar ca inebunesc deja nu mai pot astepta nici macar o zi :D.Cu toate ca zic acum , ca nu o s-a imi placa prea mult dar sunt sigur ca e o masina de care te indragostesti. Totusi partea asta cu invechitul tehnologiei sincer mie unul nu mi se pare o kestie concludenta. La Octavia 1 poti spune ca mai beneficiezi oarecum de placerea de a conduce.

Edited by zafycom, 23 September 2006 - 22:14.


#39
tudormon

tudormon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 23.05.2005
Poate merita lasat un pic mai moale Fordul ca after all e masina americana... nu stiu voi dar mie asta imi suna mai degraba rau. Nu am avut si nu am condus, e doar impresie.

Si cred ca merita considerata un pic mai mult Octavia Tour, la care ma uit si eu in zilele astea. La preturi nevisate la Ford ai chestii gen scaun incalzit... incercati si voi o configurare. Si nu vor 567 de euro pt optiunea "aer conditionat manual" ci vreo 300 pentru optiunea "clima". Check it out. Masina e testata, si persoanele pe care le stiu si au avut-o ceva gen 4 ani nu zis "no problem" si "intretinere ok". Cu invechitul moral si valoarea de revanzare nu stiu sa imi dau cu parerea dar pe mine personal nu m-ar preocupa asa mult pt ca pot sa ii dau masina lu tata anytime si el nu se plange.

Exemplu. Ford Focus Ambiente motor 1.6 90cp diesel, 11900 euro,+
- aer conditionat manual 567euro, telecomanda inchidere 44 euro
- pe langa cele utile mai primim niste chestii care ma sperie cum suna: roata de rezerva de dimensiuni "reduse", "Oglinzi laterale reglabile manual din interior"
-culoare alba sa iasa pretul mic
si avem.. 12511 euro.. adica cca 15000 cu toate taxele.
La octavia in acesti bani ai clima, scaune incalzite, faruri ceata (la ford nu se aduce vorba, poate in america nu e ceata?), discuri frana spate, lumina interioara in dreptul fiecarei usi si probabil alte chestii pe care nu insist.

Comparatia Astra-Octavia mi se pare din povesti cam diferite.

#40
atomic1

atomic1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 25.11.2004
Felicitari ! Merita Octavia , am facut cu una de 1,9 TDI , 90 CP, cam 80.000 KM, merita din plin banii.

#41
crisx24ro

crisx24ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 28.02.2006
foarte buna alegere, eu am luat Skoda Octavia 2002 elegance, cam full la 92000 km si acum am 119.000, in afara de releu de semnalizare si senzorul de la pedala de frana (130Ron ambele), nu am avut probleme, binenteles sa ai pachetul drumuri grele, ca in Romania cam ai nevoie de asha ceva.

#42
eb2e2

eb2e2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 16.05.2003

View Postlvg, on Aug 30 2006, 07:22, said:

avand in vedere ca nu stiai de problemele Renault, inseamna ca n-ai "sapat" tare mult forumurile; eu mi-am luat SH acum 3 luni, si inainte am strans informatii cam 2 luni; replica primita de la 95% din cunoscatori (mecanici, dealeri de piese auto, carausi, mecanici - si n-au fost putini): DOAMNE FERESTE SA-TI CUMPERI Opel, IAR RENAULT N-ARE ROST SA LUAM IN CALCUL. Si aproape toti s-au oprit la Focus. Acuma eu n-am testat masinile alea, vorbesc din sfaturi, cred eu, avizate. Eu am luat Nissan Almera (fiabilitate muuuult peste medie)

NISSAN = by REANAULT grup   :lol:

#43
Alex_82

Alex_82

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,372
  • Înscris: 18.02.2007
Inca un vot pt. Octavia Tour!(am avut si in 35000km nici-o problema)
Fiabilitate max. :coolspeak:

Bravo pt. alegere.

PS:Si Focusul era interesant.

#44
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
m-am urcat zilele trecut intr-o octavie tour. Nu m-a impresionat nimic fata de un lacetti sedan sau fata de un Renault Megane 2 sedan pe care un amic il are.

#45
El_Cid

El_Cid

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,524
  • Înscris: 29.03.2004
deci pentru tine conteaza doar interiorul sau cum?
de fiabilitate ai auzit? ca pentru asta se tot zbateau oamenii aici.

esti culmea - omul se bucura de achizitia facuta si in loc sa-l feliciti, vii sa ne arati cat de acrii sunt strugurii pentru tine.

#46
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
omu nu a mai calcat pe acest topic deci nu stiu daca vede parerea aceasta sau nu. oricum nu eu am dezgropat acest topic, insa am tinut sa-mi dau si eu cu parerea daca tot a fost surescitat acest topic

#47
Alex_82

Alex_82

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,372
  • Înscris: 18.02.2007

View Postromaximusro, on Mar 28 2007, 16:26, said:

m-am urcat zilele trecut intr-o octavie tour. Nu m-a impresionat nimic fata de un lacetti sedan sau fata de un Renault Megane 2 sedan pe care un amic il are.

Pai si trebuia sa te impresioneze?

La banii astia probabil trebuia sa aiba si piele+o tona de LCD-uri+o sonorizare de disco, c'mon....

#48
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,480
  • Înscris: 04.05.2006

View Posteb2e2, on Mar 26 2007, 00:59, said:

NISSAN = by REANAULT grup   :lol:

O fi Nissan by Renault si de cand i-au cumparat Renault au mai pierdut ei din fiabilitate. Dar, cu toate astea, o comparatie intre celelalte produse Renault si Nissan, nu-si are sensul. Nu se compara ca fiabilitate.

#49
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005

View PostAlex_82, on Mar 29 2007, 12:07, said:

Pai si trebuia sa te impresioneze?

La banii astia probabil trebuia sa aiba si piele+o tona de LCD-uri+o sonorizare de disco, c'mon....

pai trebuia. sincer interiorul octaviei tour tinde spre Logan mai ales la bord, nu spre lacetti sau Megane.

#50
Alex_82

Alex_82

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,372
  • Înscris: 18.02.2007

View Postromaximusro, on Mar 29 2007, 16:12, said:

pai trebuia. sincer interiorul octaviei tour tinde spre Logan mai ales la bord, nu spre lacetti sau Megane.

Vechea ta meteahna, reduci totul la reno...

Chiar daca ar tinde spre logan este mult peste la finisaje :P .
Octavia I este model din 1996!Logan este din 2004!c'mon...I rest my case.(idem Lacetti, Megane 2)

Parerea mea personala despre bordul Octa.I este ca este  f. simplu si sobru fara butoane inutile..

#51
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
pai nu prea e k pentru o masina pe care ajungi sa dai 15.000 de euro. Mai ales cand sunt concurenti care ofera interioare mai primitoare si mai bune

#52
Alex_82

Alex_82

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,372
  • Înscris: 18.02.2007

View Postromaximusro, on Apr 3 2007, 21:30, said:

pai nu prea e k pentru o masina pe care ajungi sa dai 15.000 de euro. Mai ales cand sunt concurenti care ofera interioare mai primitoare si mai bune

Daca tu alegi masina dupa cat de vesel e interiorul atunci e probleme ta.Mai conteaza si alte aspecte decat int.(ex:motor, transmisie, etc).

#53
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
vesel, calitate mai buna etc. Alegi si dupa aia ca doar in interior stai. Cat despre motor, transmisie am o vaga banuiala ca la Renault gasesti un motor mai bun in aceeasi bani decat la skoda

#54
Alex_82

Alex_82

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,372
  • Înscris: 18.02.2007

View Postromaximusro, on Apr 4 2007, 12:23, said:

vesel, calitate mai buna etc. Alegi si dupa aia ca doar in interior stai. Cat despre motor, transmisie am o vaga banuiala ca la Renault gasesti un motor mai bun in aceeasi bani decat la skoda

Esti incurabil, pe bune!!! -_-

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate