Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?
 cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...
 DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)
 DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...
 

Alarma DSC

- - - - -
  • Please log in to reply
338 replies to this topic

#91
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
Pentru inceput spune cum ai legat detectorii pe placa ca sa vedem daca ai ce sa programezi

#92
MisterCiubeica

MisterCiubeica

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 07.01.2015
Tehno7 iti multumesc pentru sfaturi dar eu am reusit sa programez un detector si lam programat in zona unu dar  am incercat sa conecez in acealasi cablu inca doua detectoare dar ele nu merg numai cea principala merge,ce pot face ca sa meaga si cele doua?. Si am incercat sa conectez pe cabluri diferite si tot numai o zona merge cum por sa fac sa mearga  mai multe zone?

Metus am contactat un cablu la Z1 si un cablu la com asta dintrun detector si deja alimentarea?

#93
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
La unitatile DSC, detectorii de prezenta se pot lega in mai multe moduri, in functie de senzori, de
siguranta dorita, de modelul unitatii de alarma care este folosita, de contactul (relay) folosit, care
poate fi normal inchis sau normal deschis etc.
Atasez mai jos cateva moduri de conectare a unui detector la o unitate DSC si in functie de configuratia
aleasa se face si programarea zonelor. Mentionez ca mai exista si alte moduri de conectare decat
cele prezentate mai jos.

Attached Files



#94
MisterCiubeica

MisterCiubeica

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 07.01.2015
salut Mateus eu am unit detetectoarele fara rezitoare pentru ca nam. Dar mam mai uitat pe net si conectarile la detectoare le fac corect si la plata dar orcum numai un detector lucreaza, poate eu am gresit ceva cind leam programat

#95
MisterCiubeica

MisterCiubeica

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 07.01.2015
dar cid leam programat am facut asa am apasat * 8 5555 apoi 001 apoi am apasat 01 dpua aceea am apasat 05 pe urma am apasat doua 00 de 6 ori pe urma diesu si am esit si am apasat 202 si mio aparut un sirag de cifre care erau12345678 si eu am scos cifrele 345678 pe urma ear am apasat diesu si am esit  si am apasat 005 apoi 01 apoi 030 apoi ear am esit apasid diesul apoi am apasat 013 si mia aparut --3-567- si am scos pe 6 si am adaugat 1 apoi am esit si uite asa am facut programarea. ce am facut gresit si de ce nu maerge?

#96
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
Daca se foloseste conectarea detectorilor cu bucla normal inchisa fara rezistente trebuie
activata supervizarea in sectiunea de programare [013]. optiunea [1] trebuind sa fie activata.
Zonele trebuiesc definite in sectiunea [001], este posibil ca dupa definirea primei zone, care
initial era temporizata, de tip [01], sa fi introdus [00] pentru celelalte zone si din acel motiv
sa nu le vada.
Eu zic sa recitesti manualul si sa intrebi exact chestiunile pe care nu le-ntelegi, altfel nu
rezolvi mai nimic. Daca intri intr-o sectiune si nu sti ce faci, sau nu mai sti unde ai intrat si
ce ai modificat/programat, ulterior e mai greu de "reparat".

#97
MisterCiubeica

MisterCiubeica

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 07.01.2015
Mteus stii care e problema ca eu vreu sa ma invat cum sa se face asta si am citit deja manualul dar nu inteleg nimic?

#98
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
Pai cred ca ar trebui sa cauti pe cineva din zona/orasul tau care se pricepe si impreuna cu el sa experimentezi si
sa-ti explice "la fata locului" cum e cu programarea si legaturile senzorilor. Asa pe forum e cam greu de explicat
daca nu sunt in fata tastaturii sa-ti arat ce si cum. Sunt multe modele de alarme DSC, dar intr-o oarecare masura
programarea primara este asemanatoare la toate.

Edited by mateus13, 10 January 2015 - 22:14.


#99
MisterCiubeica

MisterCiubeica

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 07.01.2015
Salut Mateus eu am reusit sa programez zonele dar nu pot programa detectoarele in serie adica pe cablu de la un detector sa mai pun unu sau mai multe. Cum pot sa connectez mai multe .astept ras?

#100
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
Daca te referi sa dublezi mai multi detector pe aceiasi zona, atunci din primul detector duci un fir de pe borna C la o borna COM de
pe placa, iar din borna NC a detectorului duci alt fir la borna C din al doilea detector. din NC-ul acestuia la borna C din al treilea si
tot asa... Din ultimul detector duci un fir din NC la o borna Z pe placa unitatii de alarma.
Daca te-ai referit la altceva, fi mai explicit.

#101
MisterCiubeica

MisterCiubeica

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 07.01.2015
Mateus multumesc sa primit.

#102
MisterCiubeica

MisterCiubeica

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 07.01.2015
Mateus stii am vrut sa te intreb da detectoarele antiincendiu stii cum seconecteza? si ce imi trebuie ca sa le pot conecta? Daca stii te rog sa ma ajuti.

#103
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
Trebuie  sa-mi spui exact ce tip de detector este, ca sa re pot ajuta.

#104
MisterCiubeica

MisterCiubeica

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 07.01.2015
Detectix_03d

#105
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
Din pacate nu am mai lucrat cu acest tip de detector, dar am vazut un manual in limba rusa din care am inteles ca are 4 contacte,dintre care
2 sunt pentru alimentarea de pe (+) Aux si (-) si celelalte doua pentru COM si o zona. Mai are un jumper din care se seteaza contactul
NO su NC, tu ai nevoie de contact NC, deci il legi la fel ca si senzorii de miscare. Eventual pune o poza cu el in care se vad contactele sa
incerc sa identific care e (+) si (-).

Edit: Hai c-am gasit mai mult deja: contactul [3] este minusul si [2] este plusul. Contctul [4] este pentru COM si [1]
pentru zona. Contactul[5] nu-l folosesti. Dupa ce l-ai conectat, daca zona nu se stinge, muta acel jumper pe NC
pentru ca inseamna ca era pe NO. Vezi ca dupa ce detecteaza fumul si transmite alarma, trebuie sa iei alimentarea
vreo 5 secunde ca sa se reseteze.

Edited by mateus13, 14 January 2015 - 21:11.


#106
MisterCiubeica

MisterCiubeica

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 07.01.2015
Mateus multumesc mult sa primit.

#107
MisterCiubeica

MisterCiubeica

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 07.01.2015
Mateus stii vreu sa te intreb daca vreau sa mai adaug citeva detectoare cum le programez . Mai adaug inca o zona sau cum?

#108
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
De care detectoare, de fum sau de prezenta? Si vrei sa le adaugi pe o singura zona sau pe zone diferite?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate