Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Alarma DSC

- - - - -
  • Please log in to reply
338 replies to this topic

#1
istratei

istratei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 25.11.2004
revin cu alta problema:
am ajutat un amic sa maonteze o alarma dsc 585 cu 3 senzori de miscare. toate bune pana la definirea zonelor cu intarziere la declansare -2 din cei 3 senzori- si nu inteleg unde gresesc. sectiunea este 001 . sau mai trebuie ceva ?
cu multumiri anticipate

#2
inginerum

inginerum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 784
  • Înscris: 18.06.2003
la sectiunea 001 ai tipurile de zona : 01 delay , 03 instant , 04 interior (follow) samd
sa zicem ca ai zona 1 delay , zona 2 delay, zona 3 instant si restul nimic.
in sectiunea 001 tre sa introduci:
01
01
03
00
00
00
00
00

este posibil sa fii legat cu EOL (end of line ) si sa nu fii programat bine asta

la sectiunea 013 optiunile 1 si 2 trebuiesc vazute daca sunt bine programate

#3
istratei

istratei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 25.11.2004
am facut asta si la prima miscare pe zona 1 sau 2 pleca alarma fara intarzierea de 10 sec programata la sectiunea 005.
la sectiunea 013 este pe default.
o sa mai incerc o resetare generala si o programare asa :
1-definitia zonelor la 001
2-timpul la 005
3-codurile la 006, 007 , 008
4- fara apelare pe telefon la 380
5- setarea timpului
este ceva ce nu fac bine sau mai lipseste ceva?

#4
inginerum

inginerum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 784
  • Înscris: 18.06.2003
ai reusit?

#5
istratei

istratei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 25.11.2004
astazi nu pot
o sa incerc maine
este bine cum procedez?

#6
inginerum

inginerum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 784
  • Înscris: 18.06.2003
in principiu este ok, daca dai un reset si reprogramezi totul corect nu are cum sa iti faca probleme.
am patit si eu asa ceva un urma cu vreo 2 ani si s-a rezolvat cu un reset.

#7
dany_lock

dany_lock

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 27.08.2005
Salut. Am montat o alarma DSC PC 1565H-2P care in momentul actual functioneaza corect pe 7 zone (o singura partitie). Trebuie insa sa fac doua partitii si aici e problema, nu reusesc sa o programez. Vreau ca zonele 1 , 2 si 3 sa fie pe prima partitie si restul pe a doua. Cum trebuie sa procedez? si inca o problema: cum se conecteaza la acelasi sistem o sirena de exterior ECHO-DSC? Multumesc.

#8
puiuchira

puiuchira

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 24.02.2008

View Postdany_lock, on Aug 3 2007, 21:42, said:

Salut. Am montat o alarma DSC PC 1565H-2P care in momentul actual functioneaza corect pe 7 zone (o singura partitie). Trebuie insa sa fac doua partitii si aici e problema, nu reusesc sa o programez. Vreau ca zonele 1 , 2 si 3 sa fie pe prima partitie si restul pe a doua. Cum trebuie sa procedez? si inca o problema: cum se conecteaza la acelasi sistem o sirena de exterior ECHO-DSC? Multumesc.


Se leaga simbolul de masa de pe sirecna la AUX - pe centrala, N+ sirecna cu Bell + centrala si A- sirena cu Bell + centrala, atentie la montarea acumulatorului in sirena si protectiile anti vandal.

#9
sandiy

sandiy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.02.2008
eu am un dsc585h la cre nu resusesc sa ii programez telefonul ajutatima

#10
istratei

istratei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 25.11.2004
alarma era a unui amic. a ramas pentru "decor". din cate imi amintesc acumulatorul era de 12V 7Ah.gasesti in multe locuri.

#11
florin_tm

florin_tm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 18.10.2007
Cei doi biti din sectiunile 320..353 sunt defapt coduri de raportare pentru formatul de comunicare contact-id, daca tu iti programezi formatul de comunicare " rezidential dial" atunci va trebui sa introduci "ceva" de ex "11" in sectiunea 320 pentru fiecare zona instalata. Asta doar ca sa te apeleze pe mobil in cazul in care suna alarma.
Mesaje vocale poti pune numai daca instalezi modul separat sau apelator telefonic cu mesaje vocale.

Edited by mister_rf, 09 November 2008 - 21:04.
Quote inutil!


#12
florin_tm

florin_tm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 18.10.2007
vresiunile de dsc aparute inainte de martie 2008 asteapta o confirmare la apel.
tot ce trebuie sa faci ca sa nu iti mai dea eroare de comunicare este sa ii deschizi cand te suna si in mod normal trebuie sa apesi tasta 5 de pe telefon dupa ce i-ai raspuns.
Drept confirmare ca a primit confirmarea apelului ar trebui sa auzi in tel o sirena, daca nu iti merge cu tasta 5 poti incerca pe rand cu fiecare tasta de pe tel pana ce vei auzi sirena in tel.

#13
Ramian

Ramian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 10.09.2008
Salutare ! Am un sistem de alarma model DSC Power 832 pe care l`am demontat de la un spatiu dezafectat si vreau sa`l montez acasa la mine , deoarece locuiesc la parter si am dat gratiile jos odata cu izolarea termica a apartamentului. Numai ca nu am o schema de montaj , si nush cum si unde se leaga cele patru fire ale fiecarui senzor , respectiv alte patru la panoul de comanda. Va multumesc foarte mult !

#14
razvyan

razvyan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 23.12.2006
cu centrala dsc585 va pot ajuta eu, nu ma descurc cu conectarea ei la o sirena CALL de la Bentel... as vrea sa ocolesc si sistemul antivandalizare intern (cel propriu al sirenei), daca se poate. ms

#15
TotalLift

TotalLift

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.05.2009
oameni buni, nu v-ar fi mai de folos PcLink-ul si Software-ul pentru alarma pc 585? ajuta mult la programare

#16
boantacatalin

boantacatalin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.09.2009
Salutare

Am si eu o problema cu o alarma dsc pc1616 montat de vreo 18luni  ..
am schimbat linia telefonica din romtelecom in rds am conectat firul de telefon din alarma la noua retea ..dar nu mai apeleaza in momentul declansarii

aveti vreo idee ?

Cu respect

#17
radu13

radu13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.02.2012
Buna ziua.Am cumparat un imobil la care a fost montata alarma dsc1864 cu detectori wireless.Acum am instalat linia telef,am legat-o la centrala si vreau sa o programez ca sa ma sune pe mobil in caz de alarma.Tastatura este  PK5500.Am citit cite ceva de pe net ,am butonat tastatura si pina am gasit cod instalator ,introduc *8 cod instalator, apoi imi cere sectiunea din trei cifre pe care nu reusesc sa le introduc. AM incercat 301,302 ptr telef si nimic doar tiuitul tastaturii apoi am incercat mai multe combinatii de trei cifre si am OBS. ca de la 001 la 064 sunt zone, la 080 ceva ce nu inteleg....dar in orice caz cele mai multe combinatii cu trei cifre de sectiuni de programat nu merg.am incercat si cu progr hexazecimala dar nu reusesc.

Ma poate lamuri cineva? Multumesc anticipat

#18
Random

Random

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 27.08.2003
salutare, am si eu o alrma DSC  PC585, este cineva din Bucuresti care ma poate ajuta sa o programez contra cost (am toate cablurile trase) ?

Multumesc,

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate