Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Alarma DSC

- - - - -
  • Please log in to reply
338 replies to this topic

#37
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
Intri in programare si la adresa [020] aloci zona (daca vrei sa fie zona 7, introduci [0][7[).
Apoi la adresa [001] reprogramezi toate zonele existente, inclusiv Z7.
Important !!! zona de tastatura nu accepta modul de conectare in bucla cu capat de linie dublu.

#38
blezneag

blezneag

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 08.08.2006
Multumesc pentru indicatii.
In continuare se vrea a pune un apelator BTel GSM si am nevoie de doua iesiri de releu.
Ma gindesc sa folosesc PGM1 pentru alarma la efractie si din iesirea senzorului de fum sa comand un al 2-lea releu pentru alarma la incendiu.
Senzorul de fum este deja pe PGM2, programat la sectiunea [009] optiunea[04] pus pe zona 6 ca zona de 24H.
Ca relee voi folosi Ras 1215, consuma 30mA la 12V.
Nu prea sunt sigur de programarea PGM 1:
In documentatie zice ca se programeaza intai la sectiunea [009], apoi la [501]...
Nu am gasit nimic despre PGM1 la sectiunea [009]
La sectiunea 501 punctul [3] cred ca se activeaza PGM 1
Credeti ca e ok cum m-am gindit?

#39
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
E ok adresa [009], dupa ce ai intrat la adresa asta (009) introduce [0][1][0][1] pentru activrea PGM-ului la efractie, aici in
caz de alarma vei avea un minus ptr. aclansarea releului . La [501] e ok optiunea 3.
Cred  ca mai trebuie la [170] introdus timpul cat sa ramana aclansat PGM-ul, default e 001 (1 secunde), introdu cel
putin 015 (15 sec.)

#40
blezneag

blezneag

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 08.08.2006
Multumesc mult.
Cred ca din discutia noastra vor avea multi de invatat, sau...de adus aminte cum se face.
Asa cum am gasit si eu aceasta discutie dintr-o cautare pe google asa multi vor da peste ea si eventual o vor imbunatati ulterior...

#41
sfynx7

sfynx7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.11.2013
Salutare , postez si eu o problema .
Am la birou o alarma Dsc Pc 1565 ramasa de la fostul proprietar, problema este ca nu stiu nici un cod de la ea si nici nu merge sa o resetez cu strap  intre pini PGM1 si Z1, nu vrea de nici un chip sa se reseteze.

Mai exista vreo varianta de resetare.

#42
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
Las-o mai mult timp cu strapul legat, aprox. 3-5 minute, daca nu i-a resetul inseamna ca are optiunea "installer lock" activata, poti doar sa
incerci sa gasesti codul installer pe ghicite, alta metoda de reset n-am auzit sa existe. Eventual cauta fostul proprietar si vezi cine  a instalat alarma.
Apropo, ai incercat codul default 1565?  ( [*][[8][1][5][6][5] )

#43
sfynx7

sfynx7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.11.2013
acum am incercat [*][[8][1][5][6][5]  si se pare ca l-a luat

revin cu detalii

#44
sfynx7

sfynx7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.11.2013
multumesc mult,mateus 13

Am reusit sa resetez alarma pina la urma si da , codul installer era [*][[8][1][5][6][5]


mersi inca o data.

#45
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
Ma bucur ca ai reusit, dar daca instalerul era 1565, nu mai era nevoie sa o resetezi, cu instalerul poti schimba oricand codul master si modifica orice in programare. Toate cele bune.

#46
sfynx7

sfynx7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.11.2013
nush care era instareru pt. ca eu am icercat la inceput cu [*][[8][0][5][8][0],asa am vazut in manualul de instalare,dupa care am resetat-o de vreo 5 ori

#47
TodasPalabras

TodasPalabras

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 14.07.2014
Salut. Mi-ati fi de mare ajutor daca m-ati ajuta in problema urmatoare.

Am cumparat si instalat recent un sistem de alarma DSC PC585. Instalarea a fost facuta de o echipa din domeniu.
Am optat doar pentru instalarea alarmei, nu si pentru monitorizare externa. Doar ca vreau sa fiu apelat atunci cand se declanseaza alarma.
A fost conectata alarma la linia telefonica fixa si facute setarile, insa mi s-a spus ca nu se poate sa fiu sunat doar cand se declanseaza alarma, ci de fiecare data cand se armeaza / dezarmeaza / declanseaza.
Asadar, acum sunt apelat de fiecare data cand intra cineva in spatiul respectiv si dezarmeaza alarma, de fiecare data cand iese cineva si armeaza. Sunt apelat de cate doua ori (cu o pauza intre apeluri) si trebuie sa raspund si apoi sa inchid telefonul, ca un fel de confirmare ca "am luat cunostinta de eveniment".
Pe langa aceste apelari enervante, intr-o zi a picat conexiunea de la UPC si, drept urmare, linia telefonica. Alarma a sesizat ca nu mai are conexiunea telefonica si a inceput sa bipaie (ceea ce e ok). Cand a revenit conexiunea si s-a restabilit si linia telefonica, iarasi m-a apelat alarma. Acest lucru m-a cam ingrijorat, pentru ca daca se intampla intr-o noapte sa pice conexiunea upc, o sa ma sperie apelul alarmei cand isi revine conexiunea.

As vrea sa stiu daca se poate sa fiu apelat doar cand se declanseaza alarma.
Din ce am inteles, exista modurile Pager si "Residential Dial". Cred ca alarma e setata pe "Residential Dial".

Multumesc mult.

#48
MasterCostin

MasterCostin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 23.03.2009
Din pacate, instalarea ta nu e chiar ok. Evenimentele pe care le comunica sistemul de alarma prin linia telefonica se programeaza la instalare, iar la tine par sa fie facute ca pentru dispecerat.
Sunt mai multi pasi de facut pentru a schimba acele setari si este destul de complicat la DSC. Ar fi mai bine sa-i chemi pe instalatori sa rezolve astfel incat sistemul tau sa comunice doar alarmele de efractie sau sabotaj (preferabil fara monitorizare linie telefonica).

#49
TodasPalabras

TodasPalabras

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 14.07.2014
Ok, multumesc pentru raspuns. Instalatorii au zis ca au facut tot posibilul, deci nu mai am sperante de la ei.
E cineva aici care se pricepe foarte bine la acest sistem de alarma si ma poate ajuta la fata locului cu setarile pentru apeluri doar in caz de efractie si sabotaj?
Contra-cost, desigur.

Edited by TodasPalabras, 15 July 2014 - 13:16.


#50
TodasPalabras

TodasPalabras

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 14.07.2014
(sunt in Bucuresti)

#51
0absolut

0absolut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 19.02.2014
Modelul comunicatorului telefonic care e mai exact?
Teoretic trebuie sa te sunt DOAR cand suna alarma ... nu cred ca setarile sunt gresite ci legaturile ;) ai un fir de la sirena care trebuie sa fie si in  cutia cu PC585 si in comunicator (BELL- daca nu ma insel)

#52
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
Se poate programa sa sune doar in caz de alarma, totul tine de programare. Daca crezi ca te descurci trebuie urmati pasii de mai jos:
(trebuie sa sti codul installer, cel de fabrica este [5][5][5][5]  , daca a fost schimbat trebuie sa-l ceri de la cei care au instalat alarma) .

Pentru programare pe telefon :

[*][8][cod instal]apoi [0][1][5] se aprinde tasta [7] prin apasare (se iese cu  [#]  din adresa) si se tasteaza [0][1][6] apoi  se aprinde tasta [1].
Apoi [#][*][8][cod instal]+[3][0][1] se introduce (nr. de tel.) din 10 cifre, apoi [#] , apoi se tasteaza[3][0][2] se introduce [*][4][*] apoi al doilea nr. de tel. apoi [#]. Daca exista un singur telefon se introduce acelas nr. la toate adresele de mai sus.
[*][8][cod instal]apoi [3][1][0] se tasteaza [1[2][3][4][#]apoi [3][1][1] si [1[2][3][4][#].
[*][8][cod instal]apoi[3][2][0] si [3][1], [3][2], [3][3], [3][4], [3][5], [3][6], [3][7], [3][8][#] ( alarma pe zone).
Apoi [3][2][4] si [9][1], [9][2], [9][3], [9][4], [9][5], [9][6], [9][7], [9][8][#] (restaurare alarme).
[*][8][cod instal]apoi[3][6][0] si se tasteaza [0][2], [0][2]. Apoi se tasteaza [3][6][1] se aprind tastele [1] si [2], se iese cu [#] si se intra la [3][6][5] si se aprinde tasta [1] si [2] apoi cu [#] se iese si se intra la adresa [3][6][7] si se aprind tastele [1] si [2] , se iese cu [#] .
Apoi la adresa [3][8][0] se aprinde tasta [1] si [3][#] ( daca linia telefonica este de tip DTMF nu se aprinde tasta 3) apoi la adresa
[7][0][1] aprindem tasta [1]apoi [#][#].

Daca consideri ca e prea greu, cheama-i pe iei si aratale ce sa faca. Poate ca ar fi bine sa se dea un reset unitatii inainte de a o reprograma.

 0absolut, on 15 iulie 2014 - 21:58, said:

Modelul comunicatorului telefonic care e mai exact?
Teoretic trebuie sa te sunt DOAR cand suna alarma ... nu cred ca setarile sunt gresite ci legaturile Posted Image ai un fir de la sirena care trebuie sa fie si in  cutia cu PC585 si in comunicator (BELL- daca nu ma insel)

E vorba de comunicatorul telefonic de pe placa unitatii, nu de unul suplimentar.

Edited by mateus13, 16 July 2014 - 05:01.


#53
TodasPalabras

TodasPalabras

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 14.07.2014
Voi incerca diseara si te anunt daca a mers. Multumesc mult. Da, este vorba de comunicatorul din placa.

Edited by TodasPalabras, 16 July 2014 - 14:09.


#54
TodasPalabras

TodasPalabras

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 14.07.2014
Draga mateus13, iti multumesc! A mers. Am deconectat si linia telefonica si am reconectat-o dupa cateva minute si nu m-a mai sunat. Doar cand am declansat alarma m-a apelat.
Esti tare!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate