Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...
 Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri
 Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...
 Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri

Musuroi mare
 

Sfarsitul religiei

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
558 replies to this topic

#235
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,903
  • Înscris: 16.03.2004
Mai vreți, frate, să vă arăt din atrocitățile comise de David? :huh:

2 Sam. 4:12. Si David a poruncit oamenilor lui sa-i omoare; le-au taiat mainile si picioarele,si i-au spanzurat la marginea iazului din Hebron. Au luat apoi capul lui Is-Boset si l-au ingropat in mormantul lui Abner, la Hebron.

Asta este cruzime! puteau să-i spânzure și gata!Posted Image

... sau, ce să vă mai arăt? că regele David era un mare colecționar de idoli?

2 Samuel 5:21. Ei si-au lasat idolii acolo, si David si oamenii lui i-au luat.

Puteau să lase idolii filistenilor acolo sau, să-i distrugă! Posted Image Pentru ce să ia idolii cu ei? De neînțeles...:ermm:...

#236
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,903
  • Înscris: 16.03.2004
Indiferent de greșeala lor, dacă ai decis să-i pedepsești prin spânzurare, tăierea mâinilor și a picioarelor nu-și are sensul, decât dacă ești un ”Vlad Tepeș” al iudeilor, și-ți place să chinui, să torturezi! Vă dați seama? Chiar dacă le-a tăiat mâinile și picioarele înainte sau după ce i-a spânzurat, ideea este aceeași, o tortură fără sens! Oamenii aceia ar fi murit, oricum, cu sau fără mâini și picioare!
Deci vă dați seama ... și Isus este numit, cu titlu de noblețe... ”fiul lui David”...:ermm:...

#237
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,903
  • Înscris: 16.03.2004
Da, dragă Logic? Așa a procedat David cu Nabal. Era chitit să-l omoare pe el și pe toți ai lui! De ce?
Să zicem că eu te întâlnesc pe tine când vii de la piață. Ai în mână o plasă cu 5kg de cireșe. Mă ofer să ți le duc până acasă. Când ajungem la scara blocului unde locuiești, îmi mulțumești, dar eu, cu tupeu îți zic: dă-mi și mie, un kg de cireșe din plasă, fiindcă ți le-am cărat în bună stare. La care tu faci ochii mari și zici: păi, am crezut că vrei să mă ajuți, noi nu am avut o înțelegere în felul acesta! Apoi eu turbez de mânie și vreau să arunc toată plasa cu cireșe într-un container de gunoi.
Ei bine, fix așa a procedat David cu Nabal iar Dumnezeu a decis să-l lovească pe Nabal, încât acesta a murit. Dacă nu intervenea Abigail aducând mâncare, David trecea prin ascuțișul sabiei pe Nabal și toți bărbații din casa lui...:ermm:...
Și acum să ne gândim, câți oameni avea de hrănit Nabal? Pe lângă tunzătorii lui de oi, mai erau și acești 600 de soldați ai lui David! Mâncare pentru 600 de oameni, nu-i lucru ușor, nici pentru unul ca Gigi Becali! Posted Image

#238
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,351
  • Înscris: 29.12.2006

View Postdark, on 21 iunie 2023 - 09:55, said:

2 Sam. 4:12. Si David a poruncit oamenilor lui sa-i omoare; le-au taiat mainile si picioarele,si i-au spanzurat la marginea iazului din Hebron.

Yehovismul, alături de nazism şi comunism, trei ideologii violente, ar trebui interzise în şcoli. Deocamdată s-a reuşit cu ultimele două. Civilizaţia cere multă muncă în lupta cu barbaria.

#239
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,189
  • Înscris: 10.09.2008

View Postdark, on 22 iunie 2023 - 08:39, said:

Da, dragă Logic? Așa a procedat David cu Nabal. Era chitit să-l omoare pe el și pe toți ai lui! De ce?
Să zicem că eu te întâlnesc pe tine când vii de la piață. Ai în mână o plasă cu 5kg de cireșe. Mă ofer să ți le duc până acasă. Când ajungem la scara blocului unde locuiești, îmi mulțumești, dar eu, cu tupeu îți zic: dă-mi și mie, un kg de cireșe din plasă, fiindcă ți le-am cărat în bună stare. La care tu faci ochii mari și zici: păi, am crezut că vrei să mă ajuți, noi nu am avut o înțelegere în felul acesta! Apoi eu turbez de mânie și vreau să arunc toată plasa cu cireșe într-un container de gunoi.
Ei bine, fix așa a procedat David cu Nabal iar Dumnezeu a decis să-l lovească pe Nabal, încât acesta a murit. Dacă nu intervenea Abigail aducând mâncare, David trecea prin ascuțișul sabiei pe Nabal și toți bărbații din casa lui...:ermm:...
Și acum să ne gândim, câți oameni avea de hrănit Nabal? Pe lângă tunzătorii lui de oi, mai erau și acești 600 de soldați ai lui David! Mâncare pentru 600 de oameni, nu-i lucru ușor, nici pentru unul ca Gigi Becali! Posted Image

Un partizan este erou național pentru unii și terorist pentru alții. Depinde de perspectivă, de tabăra care scrie istoria.

#240
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,903
  • Înscris: 16.03.2004

View Post-Daniel, on 21 iunie 2023 - 18:19, said:

Ti-e jena sa mergi la cei din lume sa le prezinti pe Dumnezeu lui Israel, tatal lui Isus. Sa nu ne miram de ce multi crestini nu citesc din Vechiul Testament altceva in afara de psalmi.

Nu au venit la cursul nostru, nu sunt elevii noștri, Posted Image, că dacă ar discuta aici cu noi toți, mulți dintre acești misionari/evanghelizatori ar începe să vadă Biblia cu alți ochi...Posted Image

#241
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,799
  • Înscris: 06.03.2021

View Postlupini, on 22 iunie 2023 - 09:16, said:

Yehovismul, alături de nazism și comunism, trei ideologii violente, ar trebui interzise în școli. Deocamdată s-a reușit cu ultimele două. Civilizația cere multă muncă în lupta cu barbaria.

Faci confuzii, ca de obicei... iehovismul este un termen modern care desemnează adepții cultului religios "Martorii lui Iehova", adepți care sunt cunoscuți pentru neutralitatea lor politico-militară și pentru cinstea lor deosebită, pacifiști, nonviolenți, buni plătitori de taxe, cetățeni model cu care se laudă toate guvernele lumii...

Să asemeni acest cult pașnic cu ideologia nazistă și/sau comunistă, este ori ignoranță ori rea-voință...

Acum, dacă te referi la iehovism ca la mozaismul antic, în primul rând este eronat, pentru că evreii antici erau mozaici, nu iehoviști (nici nu exista termenul ăsta pe vremea aia), iar mozaismul este ideologia codului lui Moise... acum, am o întrebare pentru tine, tu personal, ai citit (nu spun de studiat) vreodată în viața ta cele 613 legi și porunci din codul lui Moise?!
Acest cod de legi, este întruchiparea dreptății umane, dusă la paroxism... să spui că codul lui Moise (care protejează viața și reglează relațiile interumane și relațiile umane cu divinitatea) este o ideologie criminală în rând cu nazismul și comumismul... dă dovadă de o lipsă crasă de cunoștințe teologice, istorice, filozofice etc... cred că dacă n-ar exista copy-paste-ul, ai fi în pom și pomu'n aer... :)

Pe de altă parte, trebuie să știi sau să înveți să deosebești realitățile VT de folclorul antic iudaic... altfel riști să cazi în derizoriu, ca colegul tău dealtfel! :)

Edited by heartu, 24 June 2023 - 13:53.


#242
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,351
  • Înscris: 29.12.2006

View Postheartu, on 24 iunie 2023 - 13:48, said:

Faci confuzii, ca de obicei... iehovismul este un termen modern care desemnează adepții cultului religios "Martorii lui Iehova"

Ştiu eu, însă prefer să numesc religia Tanahului după personajul Yehowa, un zeu care transcede timpul...şi aduce averi popilor, predicatorilor şi imamilor. Posted Image

Edited by lupini, 24 June 2023 - 15:32.


#243
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,903
  • Înscris: 16.03.2004
Se pare că contradicția prezentată astăzi... a paralizat pe toată lumea!
Hmmm... ce vor face la următoarele contradicții? ...chiar că este sfârșitul religiei...

#244
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,903
  • Înscris: 16.03.2004

View Postlupini, on 24 iunie 2023 - 15:32, said:

Ştiu eu, însă prefer să numesc religia Tanahului după personajul Yehowa, un zeu care transcede timpul...şi aduce averi popilor, predicatorilor şi imamilor. Posted Image

Ciudățenia este că, deși termenul YHWH apare cu o frecvență mare în Vechiul testament, Isus Cristos nu folosește decât ”Tată”, ”Doamne”, ”Dumnezeule”, deși, ca evreu măcar, deși se recomanda ca ”Fiul”, ar fi trebuit să utilizeze numele sfânt!Posted Image

#245
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,799
  • Înscris: 06.03.2021

View Postlupini, on 24 iunie 2023 - 15:32, said:

Știu eu, însă prefer să numesc religia Tanahului după personajul Yehowa, un zeu care transcede timpul...și aduce averi popilor, predicatorilor și imamilor. Posted Image

Ți-am spus că faci confuzii... de exemplu, termenul "comunist" se referă la un om care acceptă ideologia comunistă, iar tu, să zicem, îi faci "comuniști" pe toți românii care s-au născut înainte de '89, pe motiv că au trăit în perioada aia, cu toate că mulți dintre ei au fost anticomuniști iar în prezent sunt democrați bine-mersi... acum, tu spui că așa le zici tu sau că așa îți place ție să-i numești... OK, dar asta crează o confuzie în mintea interlocutorilor și nu reflectă realitatea...

Vechii israeliți erau mozaici, nu "yehoviști", cum îi numești tu, care îi desemnează pe martorii lui Iehova de fapt și pe care îi acuzi indirect de fapte reprobabile pe care ei nu le-au comis și nici n-o să le comită vreodată...

Deci, e bine să respecți termenii în uz, altfel nu ne mai înțelegem om cu persoană...

Edited by heartu, 25 June 2023 - 09:57.


#246
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,903
  • Înscris: 16.03.2004

View Postdark, on 24 iunie 2023 - 18:25, said:

Se pare că contradicția prezentată astăzi... a paralizat pe toată lumea!
Hmmm... ce vor face la următoarele contradicții? ...chiar că este sfârșitul religiei...

Mâine, începem studiul despre regele Solomon...

#247
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,903
  • Înscris: 16.03.2004
Cum să treci, atunci când citești Biblia, peste niște versete pe care nu le-ai înțeles? Te-ai dus la cursul lui Ric Cunigan, ai plătit 6.000 euro (deși suma datorată este dublă, dar Ric a acoperit jumătate din datoria ta!), ți-a fost rușine, nu ai pus întrebările și te-ai întors acasă la fel cum ai plecat! :unsure:

#248
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,903
  • Înscris: 16.03.2004

View Postdark, on 25 iunie 2023 - 07:34, said:

Ciudățenia este că, deși termenul YHWH apare cu o frecvență mare în Vechiul testament, Isus Cristos nu folosește decât ”Tată”, ”Doamne”, ”Dumnezeule”, deși, ca evreu măcar, deși se recomanda ca ”Fiul”, ar fi trebuit să utilizeze numele sfânt!Posted Image

Păi dacă Isus ”vorbește” doar în evanghelii, cele 4, căci epistolele nu conțin citate din spusele lui Isus, atunci, știind că evangheliile au fost scrise în greacă și doar se presupune că a existat o versiune a Evangheliei după Matei în aramaică, cum să folosească Isus, grecul, numele evreiesc YHWH? Citatele din Vechiul testament sunt luate din traducerea greacă a lui Ptolemeu, Septuaginta...
Iată deci cum a dispărut ”Iahve” inclusiv din gura lui Isus...Posted Image
Am scris ”Isus, grecul”, fiindcă evangheliile sunt scrise de niște persoane vorbitoare de limbă greacă...și toate personajele din evanghelii sunt ”grecizate”.
Marcu... după Marcu... care Marcu? Posted Image
Matei... după Matei... care Matei?Posted Image
Luca... după Luca... care Luca?Posted Image
Ioan... după Ioan... care Ioan?Posted Image
Posted Image
Este evident pentru oricine că cele patru evanghelii sunt scrise de către niște greci, nu știm cine au fost, la persoana a III-a, fără a fi martori oculari la evenimente, doar din auzite (sau conform propriei lor inspirații de moment...)

#249
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,799
  • Înscris: 06.03.2021
Isus, apostolii și discipolii săi, vorbeau aramaica galileană și nu cunoșteau greaca koine... evangheliile noutestamentare au fost realizate la zeci de ani de la moartea lui Isus și sunt apanajul discipolilor grecizați ai lui Pavel...

Eu cred că totuși Isus folosea într-un anume mod Numele Divin...

Edited by heartu, 25 June 2023 - 11:29.


#250
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,559
  • Înscris: 19.03.2022

View Postheartu, on 25 iunie 2023 - 11:28, said:


Eu cred că totuși Isus folosea într-un anume mod Numele Divin...
Posted Image  De ce am impresia ca vrei sa bagi o shoparla de la tine ?
Nu cumva isus ii zicea "Yehova" ? Posted Image

#251
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,799
  • Înscris: 06.03.2021

View PostPaco_ste1, on 02 iulie 2023 - 09:50, said:

Posted Image  De ce am impresia ca vrei sa bagi o shoparla de la tine ?
Nu cumva isus ii zicea "Yehova" ? Posted Image

Da' ce, știi tu exact ce folosea Isus sau nu?! 🤔

#252
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,559
  • Înscris: 19.03.2022

View Postheartu, on 02 iulie 2023 - 13:45, said:

Da' ce, știi tu exact ce folosea Isus sau nu?! ��
Zi  dom'le ce nume folosea .
Eu nu stiu dar pare ca dumneata stii precis.
Banuiesc cam ce nume vrei sa indici . . . Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate