Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!
 BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 

Isi iubeste aproapele biserica ortodoxa ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
119 replies to this topic

#109
JJBo

JJBo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 31.12.2007
Dar afară de acestea, vor căta vieții tale
Să găsească pete multe, răutăți și mici scandale,
Astea toate te apropie de dânșii, nu lumina
ce în lume-ai revărsato, ci păcatele și vina.
Oboseala, slăbiciunea, toate relele ce sânt
Într-un mod fatal legate de o mână de pământ...
Toate micile mizerii unui suflet chinuit
Mult mai mult îi vor atrage decât tot ce ai gândit!
(M. Eminescu "Scrisoarea I")

Vă place să aruncați cu pietre în Ortodoxie, prin anumiți ortodocși. Uitați de sfinți, de oameni cumsecade, de ortodocșii adevărați...

#110
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View PostJJBo, on Jan 6 2008, 10:19, said:

Dar afară de acestea, vor căta vieții tale
Să găsească pete multe, răutăți și mici scandale,
Astea toate te apropie de dânșii, nu lumina
ce în lume-ai revărsato, ci păcatele și vina.
Oboseala, slăbiciunea, toate relele ce sânt
Într-un mod fatal legate de o mână de pământ...
Toate micile mizerii unui suflet chinuit
Mult mai mult îi vor atrage decât tot ce ai gândit!
(M. Eminescu "Scrisoarea I")

Vă place să aruncați cu pietre în Ortodoxie, prin anumiți ortodocși. Uitați de sfinți, de oameni cumsecade, de ortodocșii adevărați...

      Eu nu am gasit nici un sfant in ortodoxie! Da-mi si mie un exemplu, unul singur!!!

#111
JJBo

JJBo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 31.12.2007

View Posttudorel666, on Jan 7 2008, 17:05, said:

Eu nu am gasit nici un sfant in ortodoxie! Da-mi si mie un exemplu, unul singur!!!

http://www.logos.md/

#112
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View PostJJBo, on Jan 8 2008, 14:54, said:


       In primul rand, mi-ai dat un link in care se vorbeste de apostolul Stefan. Daca este sfant ortodox, asa cum spui tu, spune-mi si mie cand s-a botezat acest om ortodox, daca a luat vreodata nafura si agheasma, daca si-a facut semnul crucii si daca s-a marturisit si impartasit vreodata, ca doar aceste lucruri reprezinta baza ortodoxiei!
     Eu unul stiu ca apostolul Stefan s-a nascut in religia lui Moise si a murit in religia lui Moise! Daca esti de alta parere, spune-mi!
     Pe de alta parte, nu stiu daca sa rad sau sa plang: ti-am cerut sa-mi dai exemplul fie si a unui sfant ortodox si tu imi dai exemplul unui sfant...botezat si mort in legea mozaica!!!

     In al doilea rand, nu sunt de acord cu ce a facut Stefan: trebuia sa-si tina gura si sa-si scape viata! A fost un soi de sinucigas! Rusine lui si celor care i-au urmat exemplul!

#113
JJBo

JJBo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 31.12.2007
Hristos a spus: "Cine va mărturisi despre Mine în fața oamenilor - pentru aceia voi mărturisi și eu în fața Tatălui, iar cine va tăcea - despre aceia voi tăcea și Eu" este aici ceva.

Bine, iată un sfânt de prin vremurile apropiate: http://www.valeriugafencu.ro/

#114
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View PostJJBo, on Jan 10 2008, 20:21, said:

Hristos a spus: "Cine va mărturisi despre Mine în fața oamenilor - pentru aceia voi mărturisi și eu în fața Tatălui, iar cine va tăcea - despre aceia voi tăcea și Eu" este aici ceva.

Bine, iată un sfânt de prin vremurile apropiate: http://www.valeriugafencu.ro/

       1. Prin ce consideri ca este sfant?

       2. Cand a fost canonizat?!

#115
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

View Posttudorel666, on Jan 3 2008, 22:39, said:

P.S. Eu am ochii buni, ai tai or fi cum zici tu!
Tudorel, stii bine ca tu nu ai nevoie de un control oftalmologic...Tu frecventezi cabinetul de psihiatrie(si n-o spun la misto de vreme ce se cunoaste ca ai cunoscut si camasa de forta).
Deci...vederea de la creier ti se impute...asa ca, de ce sa-i zic unui om cu cecitate corticala: "omule, vezi asta!" ?
...ochii ii ai buni dar mintea nu te lasa.

#116
JJBo

JJBo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 31.12.2007

View Posttudorel666, on Jan 13 2008, 00:46, said:

1. Prin ce consideri ca este sfant?

       2. Cand a fost canonizat?!


1. Prin faptul că a rezistat luptei dure în închisori, prin faptul că a propovăduit pe Hristos în închisori. Chiar Wurmbrand a rugat să fie botezat, după ce a făcut cunoștință cu el.

2. Nu a fost canonizat, sfinții nu e numaidecât să fie canonizați, sfinți sunt orice oameni care ascultă cuvântul lui Dumnezeu și îl îndeplinesc (nu doar li se pare că îl îndeplinesc, asta + să nu se mândrească, etc...)

#117
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View PostJJBo, on Jan 13 2008, 14:31, said:

1. Prin faptul că a rezistat luptei dure în închisori, prin faptul că a propovăduit pe Hristos în închisori. Chiar Wurmbrand a rugat să fie botezat, după ce a făcut cunoștință cu el.

2. Nu a fost canonizat, sfinții nu e numaidecât să fie canonizați, sfinți sunt orice oameni care ascultă cuvântul lui Dumnezeu și îl îndeplinesc (nu doar li se pare că îl îndeplinesc, asta + să nu se mândrească, etc...)


      1. De ce a ajuns in inchisoare? Orice om care ajunge in inchisoare devine sfant daca acolo il propavaduieste pe Hristos?!

      2. Deci, deocamdata, nu este sfant ortodox! In aceasta situatie, are vreun rost sa discutam presupusa sa sfintenie?


       Pentru cei care nu stiu despre ce este vorba, postez un citat de pe site-ul dat de tine:

"Valeriu Gafencu este unul din tinerii care au murit pentru Hristos, luptând pentru apărarea credinței ortodoxe și a neamului românesc de atacurile satanei. Mulți îl numesc Sfântul închisorilor. Și mulți așteaptă cu nerăbdare clipa canonizării lui. S-a născut în județul Bălți în 1921, și a murit în temniță. Pe când era student la Facultatea de Drept din Iași, conducând un grup al Frățiilor de Cruce, a fost arestat și condamnat la 25 de ani de muncă silnică. Bolile contactate în regimul dur de detenție al închisorilor Aiud și Pitești l-au întărit și desăvârșit duhovnicește. Dumnezeu l-a luat la Sine după 10 ani de detenție."

       Se pare ca "sfantul" tau a facut politica, ridicandu-se impotriva oranduiriii de atunci. Hristos  a spus insa sa "dam Cezarului ce este al Cezarului", adica supunerea si birul. Gafencu asta al tau nu a facut asa, ci a actionat contrar invataturii lui Hristos, deci este un ANTIHRIST!
      Halal sfant ai gasit iarasi!!!

Edited by tudorel666, 13 January 2008 - 18:40.


#118
JJBo

JJBo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 31.12.2007

View Posttudorel666, on Jan 13 2008, 18:34, said:

1. De ce a ajuns in inchisoare? Orice om care ajunge in inchisoare devine sfant daca acolo il propavaduieste pe Hristos?!

      2. Deci, deocamdata, nu este sfant ortodox! In aceasta situatie, are vreun rost sa discutam presupusa sa sfintenie?


       Pentru cei care nu stiu despre ce este vorba, postez un citat de pe site-ul dat de tine:

"Valeriu Gafencu este unul din tinerii care au murit pentru Hristos, luptând pentru apărarea credinței ortodoxe și a neamului românesc de atacurile satanei. Mulți îl numesc Sfântul închisorilor. Și mulți așteaptă cu nerăbdare clipa canonizării lui. S-a născut în județul Bălți în 1921, și a murit în temniță. Pe când era student la Facultatea de Drept din Iași, conducând un grup al Frățiilor de Cruce, a fost arestat și condamnat la 25 de ani de muncă silnică. Bolile contactate în regimul dur de detenție al închisorilor Aiud și Pitești l-au întărit și desăvârșit duhovnicește. Dumnezeu l-a luat la Sine după 10 ani de detenție."

       Se pare ca "sfantul" tau a facut politica, ridicandu-se impotriva oranduiriii de atunci. Hristos  a spus insa sa "dam Cezarului ce este al Cezarului", adica supunerea si birul. Gafencu asta al tau nu a facut asa, ci a actionat contrar invataturii lui Hristos, deci este un ANTIHRIST!
      Halal sfant ai gasit iarasi!!!

1. Antihrist era atunci la putere, ateismul - religie de stat. Citește ce e cu frăția de cruce. Citește mai departe, nu te opri, nu fugi de apa pe care te cheamă, apa vieții.
2. E sfânt ortodox, pentru că era sfânt și era și ortodox :) .

#119
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View PostJJBo, on Jan 13 2008, 22:33, said:

1. Antihrist era atunci la putere, ateismul - religie de stat. Citește ce e cu frăția de cruce. Citește mai departe, nu te opri, nu fugi de apa pe care te cheamă, apa vieții.
2. E sfânt ortodox, pentru că era sfânt și era și ortodox :) .

       1. Ateismul nu inseamna Antihrist!!! Iar comunismul, pe langa faptul ca s-a inspirat din Biblie, ca model de societate, poate fi pus oricand, pe aceeasi balanta cu Inchizitia Catolica, fiica "sorei" Bisericii Ortodoxe, si nu sunt sigur care dintre talere se va inclina mai tare!

       2. BOR nu-l considera sfant, eu nu-l consider sfant, iar tu il consideri sfant pentru ca a facut politica si a ajuns in inchisoare ca nu a stiut sa vada semnele vremurilor si nu a stiut sa-si tina gura! Nu prea sunt de acord cu criteriile tale de alegere a sfintilor, in sensul ca nu acesta este un comportament de sfant, ca altminteri, in virtutea sacrificiului lui Hristos, eu consider tot pamantul sfant, cu tot ce se afla pe el, inclusiv oasele lui Gafencu si trupul meu sau al tau sau al oricarei curve de pe autostrada ce-si vinde corpul visand la o dragoste sincera si la o viata mai frumoasa! Da, pentru mine, orice curva care suge din prezervativ sau fara prezervativ pe autostrada este mai sfanta decat orice gura sparta ce ajunge la inchisoare luand apararea unui Dumnezeu ce stie prea bine sa se apere singur si caruia II SUNT URATE jertfele, asa cum bine a spus-o si a repetat-o de nenumarate ori!!!

#120
thenightelf

thenightelf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 20.06.2007

View Postjj2ro, on Jan 6 2008, 01:19, said:

Ti-am raspuns pe PM.
Nu, aici nu e trolling, ci e purul adevar.
Ce ai verificat...un IP alocat dinamic? sau un IP fix? sau clasa de IP? Vezi ca nici informatica nu e straina de mine. iar cu trollingul esti paranoica de-a dreptul.
Nu vei fi blanda,stai linistita, la cata dovada de antisemitism dai, nu ma astept la prea multe de la tine.


La crearea unui cont pe forumul acesta parca trebuie sa bifezi o optiune in care verifici ca ai 18+ ani. Or, o persoana matura isi asuma responsabilitatea pentru actiunile sale. Ti-ai pus poza cu sfestnicul lui David, o mica semnatura in ebraica si de acum ai scut pentru orice neghiobie pe care o savarsesti. Gresit. Daca ai "antecedente" semnalate pe alte forumuri, e bine sa incerci de la inceput, mai bine de data asta, pe forumul pe care il lecturezi acum. Nu te ascunde dupa tine insuti, atacul la persoana de genul "esti antisemit daca imi faci rau (chiar daca am gresit)" este dintre cele mai ieftine. Revino-ti!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate