Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta
 Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz
 EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost
 De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice
 

Isi iubeste aproapele biserica ortodoxa ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
119 replies to this topic

#73
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postsorin2007, on Oct 11 2007, 21:29, said:

Si ce daca Biserica Ortodoxa face si are bani ce treaba ai tu? Singurul lucru rau este ca nu sunt contabilizati si nu se da impozit la stat, restul e rautate gratuita din partea ta, care-i problema ca vinde lumanari si cruciulite? Ca are o cifra de afaceri mare? Cum ar trebui sa fie intr-o lume de oameni "minunati"ca tine? Vrei raspunsul, citeste : oamenii Bisericii ar trebui sa fie saraci si prosti, ca sa-i poata manipula fiecare cum vrea. Oi fi tu destept si minunat dar cred ca ai decat autoritatea sa faci reguli in casa ta. La judecat esti primul, eu cred ca de asta sunt forumurile, sa se mai refuleze oamenii, ca in viata de zi cu zi e cu totul alfel.Etete... asa nu-i bun(cum e acum) dar cum ar trebui sa fie, "draga prietene a Bisericii Ortodoxe careia ii vrei binele"?

       Nu vreau binele BOR, ci vreau sa fie DESFIINTATA! Si nu m-ai convins deloc ca ea si-ar iubi aproapele, ci dimpotriva, m-ai convins ca pentru ea conteaza doar politica banului si nu politica iubirii oamenilor|!

#74
sorin2007

sorin2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,709
  • Înscris: 01.04.2007

View Posttudorel666, on Oct 16 2007, 23:06, said:

Nu vreau binele BOR, ci vreau sa fie DESFIINTATA! Si nu m-ai convins deloc ca ea si-ar iubi aproapele, ci dimpotriva, m-ai convins ca pentru ea conteaza doar politica banului si nu politica iubirii oamenilor|!
Nota 10 si stima pentru sinceritate, cat despre desfiintarea BOR...s-au incordat multi de-a lungul istoriei, cauta si invata tehnici de lupta de la inaintasi, vezi si cum au sfarsit.

Edited by sorin2007, 17 October 2007 - 07:52.


#75
Eminovici

Eminovici

    ZEN member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 14.06.2005
Il iubeste atat de mult incat il lasa pe strada sa moara de foame.

#76
sorin2007

sorin2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,709
  • Înscris: 01.04.2007

View PostEminovici, on Oct 17 2007, 13:26, said:

Il iubeste atat de mult incat il lasa pe strada sa moara de foame.
Cata " dreptate" ai.De asta nu mergi tu la Biserica duminica?

#77
streinu

streinu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 08.11.2007

View PostT_finder00, on May 22 2007, 22:58, said:

Nu e nimic de mirare, forumul e condus de neortodocsi, orice atac impotriva ortodocsilor este sustinut dar cand ne aparam noi cu argumente solide (chiar si pe aria "cultului"(cica) ortodox) suntem avertizati ca s-ar putea sa postam pe garduri. Ne place nu ne place aste e "democratia".
                  S-o crezi tu ca te poti atinge de garduri!! Nu de alta,dar te amendeaza primaria...:)  Mie imi place cum scrii...esti ok,asa,ca pt un ortodox...

#78
thenightelf

thenightelf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 20.06.2007

View Posttudorel666, on Jun 24 2007, 18:00, said:

Stii ce nu stii tu, domnisoara draga? Ca eu nu sunt voi pentru tine, ci noi, ca sunt tot ortodox si asa voi ramane, pana ma vor excomunica si chiar dupa asta. Si stii de ce? Pentru ca ortodocsii sa nu poata spune niciodata despre mine ca sunt un fruct rau la gust, pentru ca, daca sunt rau, ar trebui sa raspunda ei de ce, de vreme ce sunt un fruct tocmai al acestui copac bun ce se lauda ca sunt ei. Stii cum zice Hristos, copacii buni, dau fructe bune! Deci, ori sunt rau si este rau si copacul din care fac parte, ori sunt bun si atunci de ce ma mai vorbesc de rau ortodocsii ce sunt fructe ale aceluiasi copac?

Preotia vechiului testament, intr-adevar de la Dumnezeu a fost lasata. Si in Noul Testament. Hristos le-a oferit preotia Sfintilor Apostoli "Precum M-a trimis pe Mine Tatal, va trimit si Eu pe voi...  Luati Duh Sfânt; carora veti ierta pacatele, le vor fi iertate si carora le veti tine, tinute vor fi..." (Ioan 20, 21-23). E unul din argumentele biblice clare ale preotie Sfintilori Apostoli.

Daca tot esti ortodox, du-te si te impartaseste.
Cine spune despre tine ca esti o roada rea? Mai nene, ala nu face lucrarea Duhului Sfant! cel rau e cel care ne spune "vezi cata nedreptate e in lume? vezi cat rau? uite ce a facut ala! dar alalalt! popii??? cei mai mari hotzi! sunt niste nenorociti, pramatii, ca si restul lumii! viatza pe lumea asta nu merita traita!". N-are nimeni, decat Bunul, dreptul sa ne judece... Nu ii baga in seama...
Eu zic ca esti un rod bun, oricum ar fi. Din moment ce postezi aici, inseamna ca inca iti pasa. Chiar daca ai vazut nedreptate (unde-i grau, e si neghina... daca n-o vezi, nu-i nimic, iti da cel rau o lupa sa ti-o faca mai mare decat graul) asta nu e tot. Esti om.
Nu inteleg... de ce atat de negativist... si lipsit de argumente clare. "Biserica nu da decat ce ii scapa printre degete." Cine ti-a sadit tie raul asta? Nu-mi raspunde mie, intreaba-te cine, la inceput, te-a facut sa crezi asta. Ca sunt, intr-adevar, cazuri si cazuri de ortodocsi, chiar si in cler, care nu lasa nimic din mana? Da, sunt! Dar tu n-ai de unde vedea cati sunt cei care dau.
Chiar nu te-ai intrebat niciodata de ce ti-a sarit in ochi doar rau pana acum???? Chiar nu vezi ca nu vezi? Cand insisti in pacat, ti-e din ce in ce mai rusine sa iesi la lumina... Abia cand vezi lumina, iti vezi si rusinea pacatului si te afunzi mai adanc, doar ca sa te ascunzi de ea... Treci peste rusine si fii fericit. Mergi de te spovedeste, impartaseste-te si deschide ochii. Nu e prea tarziu nici prea devreme.

Daca ai avea un copil... ti-ai dori sa fie tot timpul nefericit si sa arunce in ceilalti sau ti-ai dori sa fie fericit? Fii mai omule fericit si nu mai privi doar la nelegiuiri...

Edited by thenightelf, 28 November 2007 - 00:51.


#79
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006

View Postthenightelf, on Nov 28 2007, 00:44, said:

Cine spune despre tine ca esti o roada rea?
Toata lumea in frunte cu medicii care au incercat sa-l trateze la spitalul de boli psihiatrice. Nu te mai chinui ca este de la schizofrenie... lasa-l sa-si bea sperma linistit.
Lamureste-te singur citindu-i blog-ul

Edited by Megara, 28 November 2007 - 00:58.


#80
sexterminator

sexterminator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 31.12.2006
Megaro, Megaro, drept iti spun eu tie:
Nu te mania, ci iubeste-l pe aproapele bautor de sperma, caci s-a spus: Vai de
acele zile cand vei ajunge la sotul refuzat, si acesta-ti va zice: Inapoia mea, femee,
caci nu te mai cunosc!
Nu esti tu Megara din Softpedia, care prigonea tudoreii pe forum si-i facea in tot
felul, si le dadea reply-uri cu scarba si ingretosare despre cele lumesti ?
Ci nimic nu este scarbavnic la un barbat si sperma lui, caci iubirea toate le iarta
si de toate se bucura, si de nimic nu-i este frica, si buna si pentru pentru ten este
iubirea asta, caci are multe proteine ...
Au oare nu ai auzit ca s-a spus: Mila voiesc, iara nu jertfa de refuz si vorbe de
ingrețoșare, pentru fiii mei ?
Ci iata, eu voi cauta dara pre alta, mai miloasa, si mai insetata de rodul barbatiei
mele, si de proteine - ca sa-mi fac alta sfanta uniune cu ea.
Iara de tu nu ai vrut, si nu m-ai cunoscut, nici eu nu te voi mai cunoaste pre tine.
Ia aminte dara, si sterge-ma dintru lista ta de mes.
Pa!

PS - Dupa divort iau eu casa si masina.
-_-

#81
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006

View Postsexterminator, on Nov 28 2007, 10:39, said:

Ci nimic nu este scarbavnic la un barbat si sperma lui, caci iubirea toate le iarta
si de toate se bucura, si de nimic nu-i este frica, si buna si pentru pentru ten este
iubirea asta, caci are multe proteine ...
Sa inteleg ca si tu esti bautor de sperma ca si tudorel?
Ia intreaba tu un medic cate proteine are sperma si daca asta face bine la ten sau tinerete. O sa rada si cu fundul de tine.

View Postsexterminator, on Nov 28 2007, 10:39, said:

Ci iata, eu voi cauta dara pre alta, mai miloasa, si mai insetata de rodul barbatiei
mele, si de proteine - ca sa-mi fac alta sfanta uniune cu ea.
Iara de tu nu ai vrut, si nu m-ai cunoscut, nici eu nu te voi mai cunoaste pre tine.
Ia aminte dara, si sterge-ma dintru lista ta de mes.
Nu te cunosc, nici nu vreau sa te cunosc.. si nici din lista de mess nu am cum sa sterg ceea ce nu exista.  :wave:

#82
sexterminator

sexterminator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 31.12.2006
"Megaro, Megaro, de ce ma prigonesti?" - zise atunci, trista, informatia... Aflata peste tot, ba chiar si aici,
șî cari vorbeșhte dăspre ce bunătățuri existhă pi acolo prin lichidu semnal hăla de-i zîce spermă ... -_-

Attached File  of_proteina_mea....jpg   53.14K   19 downloads

Cat despre pilda sotului ipotetic, ai dreptate, cu precizarea ca in pilda noastra
ezte vorba dezpre el - si nu dezpre mine. -_-
Abia acu ii inteleg io mai bine pe alde Schleiermacher & Co, cu hermeneutica lor cu tot.. :yawn:

#83
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006

View Postsexterminator, on Nov 28 2007, 13:18, said:

"Megaro, Megaro, de ce ma prigonesti?" - zise atunci, trista, informatia... Aflata peste tot, ba chiar si aici,
șî cari vorbeșhte dăspre ce bunătățuri existhă pi acolo prin lichidu semnal hăla de-i zîce spermă ... -_-

Cat despre pilda sotului ipotetic, ai dreptate, cu precizarea ca in pilda noastra
ezte vorba dezpre el - si nu dezpre mine. -_-
Abia acu ii inteleg io mai bine pe alde Schleiermacher & Co, cu hermeneutica lor cu tot.. :yawn:
Tu esti Ramunc de imi dai link-uri de pe wikipedia?
eu nu am contestat compozitia ci mitul ca face bine la ten si mentine tineretea, asa cum sustine tudorel, ca de asta si isi bea sperma.
Mitul asta este de mult timp, ba chiar se zvonea ca cele mai bune creme de fata ar contine sperma... Asta e un mit... Da tu poti continua sa-ti bei sperma.

Ia citeste explicatia unei studente la medicina: http://forum.softped...p;#entry2085460

View Postrox, on Nov 9 2006, 18:35, said:

ma voi sunteti sugubeti, caz in care va rog sa anuntati asta ca unii care citesc pe aici sunt mai saraci cu duhul si va cred pe cuvant, ori sunteti mi dusi cu sorcova decat credeam. acum sa lamurim "miturile"
-rujul nu contine clei de oase de caine, oase de caine sau nimic altceva preparat din vreun prieten canin
-ma indoiesc sincer ca s-a facut vreodata sapun din oameni ( mai ales condamnati la moarte, imi si inchipui cata grasime aveau aia... )
- partea cu incaltarile si francezul e posibila, imi aduc aminte de unii care vindeau caini pe post de miei de paste, asa ca....romanica.
- si acum mult discutata si controversata chestiune. dragi copii, oricat de mult v-ati dori voi, sperma nu contine ATAT de multe substante nutritive cat sa aiba efecte miraculoase pentru piele. e un mediu strict nutritiv pentru amaratii aia de spermatozoizi, fabricat de divinitate/natura/ altcineva exact in compozitia si cantitatea necesara cat sa asigure supravietuirea lor pana la "indeplinirea obiectivului". Cred ca va dati seama cat "produs fiziologic" ca sa zic asa ar fi necesar ca sa bage in creme si balsamuri si mai stiu eu ce visati voi, si sa aiba si efect, si cred ca va dati seama de asemeni ca acestea nu ar costa 100-200.000  . pe de alta parte, puteti sa continuati cu autosugestia, si de asemenea trebuie sa stiti ca efectul placebo e uneori spectaculos ( diverse studii au demonstrat-o) . drept urmare, daca va face placere, sunteti ferm convinsi ca duce la un rezultat sau constatati vreo imbunatatire neta a luminozitatii, elasticitatii pielii si/sau starii generale desanatate, consumati cu incredere , turnati-va in cap, imbaiati-va si/sau ungeti-va pe unde vreti voi, si .....dumnezeu cu mila.  ;)

last edit: EL nu este nici tampit si nici mitocan asa cum crezi tu... nu ii judeca pe toti barbatii uitandu-te in oglinda.

Edited by Megara, 28 November 2007 - 14:30.


#84
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postthenightelf, on Nov 28 2007, 00:44, said:

Preotia vechiului testament, intr-adevar de la Dumnezeu a fost lasata. Si in Noul Testament. Hristos le-a oferit preotia Sfintilor Apostoli "Precum M-a trimis pe Mine Tatal, va trimit si Eu pe voi...  Luati Duh Sfânt; carora veti ierta pacatele, le vor fi iertate si carora le veti tine, tinute vor fi..." (Ioan 20, 21-23). E unul din argumentele biblice clare ale preotie Sfintilori Apostoli.

Daca tot esti ortodox, du-te si te impartaseste.
Cine spune despre tine ca esti o roada rea? Mai nene, ala nu face lucrarea Duhului Sfant! cel rau e cel care ne spune "vezi cata nedreptate e in lume? vezi cat rau? uite ce a facut ala! dar alalalt! popii??? cei mai mari hotzi! sunt niste nenorociti, pramatii, ca si restul lumii! viatza pe lumea asta nu merita traita!". N-are nimeni, decat Bunul, dreptul sa ne judece... Nu ii baga in seama...
Eu zic ca esti un rod bun, oricum ar fi. Din moment ce postezi aici, inseamna ca inca iti pasa. Chiar daca ai vazut nedreptate (unde-i grau, e si neghina... daca n-o vezi, nu-i nimic, iti da cel rau o lupa sa ti-o faca mai mare decat graul) asta nu e tot. Esti om.
Nu inteleg... de ce atat de negativist... si lipsit de argumente clare. "Biserica nu da decat ce ii scapa printre degete." Cine ti-a sadit tie raul asta? Nu-mi raspunde mie, intreaba-te cine, la inceput, te-a facut sa crezi asta. Ca sunt, intr-adevar, cazuri si cazuri de ortodocsi, chiar si in cler, care nu lasa nimic din mana? Da, sunt! Dar tu n-ai de unde vedea cati sunt cei care dau.
Chiar nu te-ai intrebat niciodata de ce ti-a sarit in ochi doar rau pana acum???? Chiar nu vezi ca nu vezi? Cand insisti in pacat, ti-e din ce in ce mai rusine sa iesi la lumina... Abia cand vezi lumina, iti vezi si rusinea pacatului si te afunzi mai adanc, doar ca sa te ascunzi de ea... Treci peste rusine si fii fericit. Mergi de te spovedeste, impartaseste-te si deschide ochii. Nu e prea tarziu nici prea devreme.

Daca ai avea un copil... ti-ai dori sa fie tot timpul nefericit si sa arunce in ceilalti sau ti-ai dori sa fie fericit? Fii mai omule fericit si nu mai privi doar la nelegiuiri...


      M-ai trimis sa ma impartasesc?! De ce? Cand si unde a spus Isus asta?

      Iar referitor la afirmatia mea ca BOR da ce-i curge printre degete, o sustin in continuare. Toata lumea face la fel, nu ca ar vrea, ci pentru ca este o lege a firii. Bucuria de a darui este o bucurie reala, sadita in firea oricarui om, si sunt sigur ca a resimtit-o chiar si Hitler, si cei care ii conduceau lagarele, si medicii care faceau experimentele acelea oribile. Nici un om, oricat de rau ar fi, nu poate renunta sa-si satisfaca aceasta NEVOIE mult timp, fara consecinte negative asupra sanatatii sale fizice si mintale, si fara a  fi adus pana la urma in starea de a si-o satisface fortat, precum isi satisface un drogat foamea de drog.

#85
golanski

golanski

    Dresez bizoni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 23.11.2006
BOR nu da ce ii curge printre degete, ci ce ii scapa printre degete ! Religiile sunt intemeiate pe teama celor multi si pe istetimea catorva...In BOR se pare ca acesti catorva sunt cei pateaza notiunea de credinta si de crestinism !
Recunosc, nu exista padure fara uscaturi, dar in aceasta organizatie( BOR ) ,parca este desertul in care nu a plouat sute de ani ! Numai vreascuri bune de aprins focul !

Edited by golanski, 02 December 2007 - 10:35.


#86
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postgolanski, on Dec 2 2007, 10:34, said:

BOR nu da ce ii curge printre degete, ci ce ii scapa printre degete ! Religiile sunt intemeiate pe teama celor multi si pe istetimea catorva...In BOR se pare ca acesti catorva sunt cei pateaza notiunea de credinta si de crestinism !
Recunosc, nu exista padure fara uscaturi, dar in aceasta organizatie( BOR ) ,parca este desertul in care nu a plouat sute de ani ! Numai vreascuri bune de aprins focul !


       Curios este ca are destui bani pentru temple zidite de maini omenesti, dar nu gaseste mult mai putinii bani necesari pentru templele duhului sfant, care sunt oamenii, sa-i ajute sa iasa din mizerie, saracie si prostie, ba chiar ii invata ca a trai astfel este o mare virtute!

#87
thenightelf

thenightelf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 20.06.2007

View Posttudorel666, on Dec 1 2007, 13:49, said:

M-ai trimis sa ma impartasesc?! De ce? Cand si unde a spus Isus asta?
Ti-au dat din plin argumente pentru Sfanta Taina a Impartasaniei cei care au postat la ereziile tale din topicul cu invataturi antihristice.

#88
JJBo

JJBo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 31.12.2007
Tudorică, trebuia să îi primești la tine pe acei oameni, nu să acuzi pe alții că nu o fac.
Preotul e "iconom al tainelor lui Dumnezeu" dar mai la vale - cum o vrea Dumnezeu. Nu uita că foarte mulți sfinți părinți au dat dovadă de mare dărnicie. (de ex: Sf. Nicolae)

#89
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View PostJJBo, on Dec 31 2007, 11:37, said:

Tudorică, trebuia să îi primești la tine pe acei oameni, nu să acuzi pe alții că nu o fac.
Preotul e "iconom al tainelor lui Dumnezeu" dar mai la vale - cum o vrea Dumnezeu. Nu uita că foarte mulți sfinți părinți au dat dovadă de mare dărnicie. (de ex: Sf. Nicolae)


        Despre ce oameni vorbesti?! Si, l-ai cunoscut personal pe Sf. Nicolae, ca eu nu am reusit si de-asta nu stiu daca a fost darnic sau nu si cum s-a manifestat darnicia lui.

Edited by tudorel666, 31 December 2007 - 21:31.


#90
JJBo

JJBo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 31.12.2007
vorbesc despre cei pe care ai vrut să-i trimiți în casa preotului, ci nu în a ta. Dar L-ai văzut undeva pe Hristos?
Eu cred în Hristos și în Biserica Lui, cea pe care nici porțile iadului nu au biruito și pe care o îngrijește Hristos, care e capul ei. Eu cred că ea a rămas a lui Hristos, și până în sec. IV, și după. Căci altfel - nu ar avea sens în genere, termenul de "Biserică".

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate