Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...
 Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri
 Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...
 Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri

Musuroi mare
 

Casa construita sub linii de inalta tensiune?

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#73
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Eu lucrez intr-o hala industriala care la etaj are birouri iar la parter/etaj 1 are 2 transformatoare mari care se pot auzi bazaind zi si noapte. Insumat, in ultimii 7 ani intre 12 si 15 colegi de diferite varste au decedat din cauza a diverse tipuri de cancer, cel mai comun fiind leucemia. Decesul acestora s-a produs accelerat, tratamentul dupa diagnosticare fiind inutil. In acea cladire nu stiu sa mai existe alti factori de risc de tip radioactivitate, posibilitate inhalare substante toxice, doar acele doua mari transformatoare care alimenteaza strungurile si robotii de la parter (mai e si o masina RMN dar nu toti colegii au avut treaba cu ea si aia e tot cu camp magnetic).

12-15 cu cancer, varste intre 25 si 55 de ani din 100-200 lucratori in total,  sa fie chiar asa coincidenta ?

Si ca sa intreb ce am vrut sa intreb, caut cu logodnica o locuinta pentru Prima Casa si dupa mult cautat am dat peste un superb apartament cu 2 camere in vila. Cel mai frumos pe care l-am gasit. Cel de la parter este foarte frumos dar cel de la etajul 2 are si semineu si vedere frumoasa.

Dar cand am iesit pe balconul celui de la mansarda am vazut un stalp de curent ce se afla la aproximativ 15-18 metri distanta de casa iar distanta in linie dreapta de la balconul etajului 2 la conductorii electrici nu cred sa fie mai mre de 15 metri:

Attached File  11075475_1092174420808473_1899484690_o.jpg   200.58K   122 downloads

Poza de pe balcon:

Attached File  11088026_1092174407475141_1830642627_o.jpg   56.61K   117 downloads

Nu stiu ce tensiune au liniile respective dar stiu ca imi e teama. Intrebarea mea ar fi: Voi ati cumpara acolo ?

Edited by nicolaie, 23 March 2015 - 20:06.


#74
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,572
  • Înscris: 17.09.2005
Pare o linie de 110kV.
Cam putini cei ~15 metrii pina la cabluri.
Stiam ca trebuie sa existe o zona de protectie  de 37 metrii sub linia de tensiune.
Deci nu  trebuie sa existe nici o constructie mai apropiata de ~19 metrii fata de "axul" liniei.
Eu nu as cumpara ,inchiria ca nu mi-ar mai functiona ceasurile radio-controlate.Posted Image

#75
Wilberforce

Wilberforce

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 27.12.2013

 nicolaie, on 23 martie 2015 - 19:40, said:

Eu lucrez intr-o hala industriala care la etaj are birouri iar la parter/etaj 1 are 2 transformatoare mari care se pot auzi bazaind zi si noapte. Insumat, in ultimii 7 ani intre 12 si 15 colegi de diferite varste au decedat din cauza a diverse tipuri de cancer, cel mai comun fiind leucemia. Decesul acestora s-a produs accelerat, tratamentul dupa diagnosticare fiind inutil. In acea cladire nu stiu sa mai existe alti factori de risc de tip radioactivitate, posibilitate inhalare substante toxice, doar acele doua mari transformatoare care alimenteaza strungurile si robotii de la parter (mai e si o masina RMN dar nu toti colegii au avut treaba cu ea si aia e tot cu camp magnetic).

12-15 cu cancer, varste intre 25 si 55 de ani din 100-200 lucratori in total,  sa fie chiar asa coincidenta ?

Si ca sa intreb ce am vrut sa intreb, caut cu logodnica o locuinta pentru Prima Casa si dupa mult cautat am dat peste un superb apartament cu 2 camere in vila. Cel mai frumos pe care l-am gasit. Cel de la parter este foarte frumos dar cel de la etajul 2 are si semineu si vedere frumoasa.

Dar cand am iesit pe balconul celui de la mansarda am vazut un stalp de curent ce se afla la aproximativ 15-18 metri distanta de casa iar distanta in linie dreapta de la balconul etajului 2 la conductorii electrici nu cred sa fie mai mre de 15 metri:

11075475_1092174420808473_1899484690_o.jpg

Poza de pe balcon:

11088026_1092174407475141_1830642627_o.jpg

Nu stiu ce tensiune au liniile respective dar stiu ca imi e teama. Intrebarea mea ar fi: Voi ati cumpara acolo ?
In nici un caz...cam asta e situatia si-n Bucuresti, in zona Popesti-Leordeni. Nu-i a buna...

#76
remus68

remus68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 08.01.2010

 nicolaie, on 23 martie 2015 - 19:40, said:

mai e si o masina RMN dar nu toti colegii au avut treaba cu ea

RMN-ul nu mai este acolo. Din august 2014 a fost dezmembrat si vandut.
Ceea ce este mai rau, cu zona respectiva au venit in contact multe persoane in afara de angajati.

 nicolaie, on 23 martie 2015 - 19:40, said:

Nu stiu ce tensiune au liniile respective

E o linie dublucircuit de 220KV (dupa tipul stalpilor si izolatorii utilizati, parca este linia care pleaca de la Statia 110/220kV din Calea Mosnitei pe traseul Ghiroda - Aeroport - Dumbravita - ...).

Edited by remus68, 28 March 2015 - 12:13.


#77
Gica2512

Gica2512

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 31.08.2016
Intrebarea este legitima, dar ce te faci daca inainte de '89 cand statul facea ce dorea muschii lui ti-au trecut pe deasupra casei o linie de 30KV sa alimenteze o exploatare petrolifera (acum apartinand OMV)?

Asta este casa batraneasca pe care am mostenit-o de la parinti. As vrea sa o renovez si sa o inalt, dar ma tem ca o sa ating linia electrica!

Probabil nu o sa obtin aprobarile necesare si o sa-mi impuna sa demolez casa si sa o mut la distanta de linia electrica prevazuta in ordinul ANRE nr.4/2007.

As putea sa actionez in judecata OMV sau pe cine este proprietarul liniei electrice sa-mi acorde despagubiri valoarea demolarii si mutarii/amenajarii unui nou amplasament al constructiei si toate cheltuielile suplimentare? Sau sa le cer inchiderea/scoaterea de sub tensiune a liniei respective?

Are cineva idee/a patit acest lucru si poate sa-mi dea un sfat?

#78
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
bad...post

Edited by Clovis, 01 September 2016 - 09:47.


#79
Simona_MP

Simona_MP

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 14.12.2012
@Remus68 ma poti ajuta, te rog, in imagine ce linie crezi ca este? Nu pot momentan sa vizitez stâlpul si pe Google Earth nu se vede bine placuta.

Exista vreo harta cu aceste linii? Pe site-urile oficiale am gasit-o doar pe cea mare cu toata Romania.

Attached Files



#80
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,415
  • Înscris: 08.04.2020
Cel mai probabil 110kv, dar mai baga uneori 20kv pe foste linii de 110.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate