Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alternative pod Giurgiu - Ruse

Cat spatiu stocare aveti in total...

Centrale termice compacte

Portofoliu incepator pe Bursa New...
 Probabil inselatorie pe OLX

Istoric Google

Copil cu temperament sangvinic

ADA TEL SERVICES
 inlocuire bara fata clio 4

Ce avem de platit in 2024 la cump...

La mulți ani @Arader!

La mulți ani @gabiroa!
 La mulți ani @gerbil!

La mulți ani @Therockstar!

Suspect Frauda Informatica

Scari interioare
 

PISCINE

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1391 replies to this topic

#487
MihaelaB

MihaelaB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 18.10.2006
Am umplut piscina.... prin mai... pe la-nceput.
Are 30 mc, e din beton, placată cu mozaic.
Pompa... cu filtru de nisip de 100 litri. Nu ştiu ce debit are.
Am confecţionat trei panouri... din câte 50 m de furtun negru de 20, în cadru de lemn, cu tablă zincată dedesubt, deasupra acoperite cu policarbonat. Furtunul nu e aranjat... e trântit, pur şi simplu.
Sunt conectate la pompă, pe retur.

Edited by MihaelaB, 10 June 2015 - 10:03.


#488
ciprian_l

ciprian_l

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 23.02.2014
Foarte buna si economica solutia ta.

#489
MihaelaB

MihaelaB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 18.10.2006
Practica... am piscina din 2008...

#490
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,465
  • Înscris: 03.11.2009

View PostMihaelaB, on 10 iunie 2015 - 10:01, said:

Am confecţionat trei panouri... din câte 50 m de furtun negru de 20, în cadru de lemn, cu tablă zincată dedesubt, deasupra acoperite cu policarbonat. Furtunul nu e aranjat... e trântit, pur şi simplu.

Poti, te rog, posta cateva fotografii la panouri?

Multumesc frumos...

Edited by costicucu, 10 June 2015 - 13:25.


#491
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Si pe mine m-ar interesa...
Multumesc

#492
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Inventiile alea de la Intax mi se par destul de ieftine daca costa doar ~80ron bucata.. Nu am stat sa calculez si sa fac comparatie intre varianta Intax si teva PEHD, ca depinde pina la urma si de suprafata piscinei.

Ca si Posted Image  O "gaselnita"...  Posted Image, cum spune @colombo2003, vana aie cu 3 cai motorizata se poate inlocui cu un teu si niste robineti. Dupaia "evacuarea" apei din panouri se poate face pe un traseu total diferit de al pompei. Se poate pune un robinet multitura, gen robinet de radiator, sau alt robinet cu sertar, si sa faci "evacuarea" apei incalzite pe o teava subtire dotata in capat cu ceva para de disaing, gen dus sau gen cascada, sau cum o fi ia, sau nimic.

#493
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,448
  • Înscris: 05.02.2009

View Postcolombo2003, on 09 iunie 2015 - 18:42, said:

Intrebari:
- plecand de la temperatura...?
- ce volum are piscina?
- ce debit are pompa de recirculare?
- si in cat timp ai atins temperatura asta?
La mine (Brăila) apa iese din fîntînă cam la 14-16'C.
Cam la o săptămână are 26'C.
Volum aproximativ 10 m3.

#494
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,448
  • Înscris: 05.02.2009
Eu mi-am făcut o pișcină cam 3x4 /1-1,3 m .
Eu stau la țară. Scot apa din fîntînă o las cîteva zile la soare (3-4 zile) apoi o dau pe cîmp și ud plantele (roșii, ardei, vinete, porumb...etc).
Mă confrunt cu 2 situații:
1-apa, fie de la fîntînă, fie de la canal se înverzește !
Dacă torn 1 l Clor (de rufe, "As" ... etc) la 2 zile o mai țin pe loc pînă la o săptămână, apoi se împute.
(Îmi este teamă să o tratez cu algicide , să nu stric solul și să omor plantele.)
2- Apa de fîntînă este rea ! (Sărată și sălcie). Cunoaște cineva vreo solutie ?
Am fîntîna doar de 7 m. Vreau să mă cobor la 30 m. Poate dau de altă apă.
La revedere !
Attached File  uploadfromtaptalk1435762709971.jpg   71.95K   87 downloads Attached File  uploadfromtaptalk1435762684935.jpg   47.26K   107 downloads Attached File  uploadfromtaptalk1435762740856.jpg   77.42K   118 downloads Attached File  uploadfromtaptalk1435762807369.jpg   76.61K   122 downloads


#495
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Pai tu nu faci nici o recirculare a acelei ape, cu filtrare.
Mai trebuie si tratata cu substante specifice (pentru pH (aciditate), pentru dezinfectie (cu clor, cu oxigen active), antialge si floculare).

#496
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,465
  • Înscris: 03.11.2009

View Postmcjohn, on 01 iulie 2015 - 17:02, said:

1-apa, fie de la fîntînă, fie de la canal se înverzește !
Dacă torn 1 l Clor (de rufe, "As" ... etc) la 2 zile o mai țin pe loc pînă la o săptămână, apoi se împute.
(Îmi este teamă să o tratez cu algicide , să nu stric solul și să omor plantele.)
2- Apa de fîntînă este rea ! (Sărată și sălcie). Cunoaște cineva vreo solutie ?
1. Apa se inverzeste oriunde este lumina... daca nu este tratata, deci, vrei-nu vrei trebuie sa bagi si algicid.
Apropos, algicidul ala se evapora in timp, la fel si Clorul... si toate chimicalele pe care le adaugi la tratarea apei din piscina. Bine ca ti-e teama ca omori plantele cu algicidul, dar n-ai probleme sa-l lasi pe pustiulica sa faca baie in apa aia.

2. Fa o analiza a apei...

Fa tratamentul apei din piscina asa cum trebuie, inclusiv filtrarea ei -dupa cum a spus si @colombo2003) si fii linistit pentru ca apa se poate da si pe gazon cand vrei sa golesti piscina (eu asa fac toamna)

#497
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,448
  • Înscris: 05.02.2009

View Postcolombo2003, on 02 iulie 2015 - 12:04, said:

Pai tu nu faci nici o recirculare a acelei ape, cu filtrare.
Mai trebuie si tratata cu substante specifice (pentru pH (aciditate), pentru dezinfectie (cu clor, cu oxigen active), antialge si floculare).
Am luat un filtru ... cu sită, (o plasă deasă) cu care mai trag nisipul de pe fundul apei sau alte impurități.
Aici la tratament "sînt în pom".
Nu știu ce aș putea folosi, ca să nu stric solul sau să omor plantele !
Despre PH am citit că trebuie să fie între 7-7,4.

#498
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,448
  • Înscris: 05.02.2009

View Postcosticucu, on 02 iulie 2015 - 13:06, said:

Clorul... si toate chimicalele pe care le adaugi la tratarea apei din piscina. Bine ca ti-e teama ca omori plantele cu algicidul, dar n-ai probleme sa-l lasi pe pustiulica sa faca baie in apa aia.
2. Fa o analiza a apei...
Mulțumesc !
Clorul știam că se evaporă. Despre celelalte nu știu nimic !
Fiul meu ... de ce să-mi fie teamă ? Acolo este apă potabilă de la robinet. Cînd bag apa în pișcină adaug 1 kg de Clor. Mai pun 1 kg peste 2 zile (sau a doua zi), o mai las 2 zile și o scot (ud cu ea). Rar cînd stă o săptămână. Dar cu puțin timp in urmă a plouat și n-a mai fost nevoie să ud. A stat apa aproape 2 săptămâni și era groaznică. Mi-a fost teamă să ud cu ea (am băgat-o într-o gaură de cîrtiță).
Attached File  uploadfromtaptalk1435869831801.jpg   59.6K   62 downloads


#499
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Pai tocmai asta e idea (si economic vorbind) ca odata umpluta cu apa, asa ramane pana cand se termina sezonul si o strangi (pregatesti de iarna, sau ma rog, nu mai poti face baie din cauza vremii si a temperaturilor). Ape se trateaza.

pH. Da, trebuie sa fie undeva intre 7-7.4. Exista testere care masoara valoarea, si in functie de valoarea pH-ului apei, il maresti sau il scazi, ca sa il aduci la valoarea corecta. Exista cutii special ph minus si respective ph plus, sub forma de prafuri/granule.
Daca e prea acida, te va ustura pe piele. Daca e prea alcalin, nu simti, dar iar nu e bine, ca dam in alte alea.

Dezinfectia se face cu clor granule. Prima oara poti face o clorinare soc, apoi cu clor cu degajare lenta. Si apa potabila de la robinet este tratata cu clor. Deci, pana la un punct (valoare), nu se intampla nimic; e ok. Desigur ca orice dezechilibru (in general clor in plus), incep intr-adevar sa te suture ochii etc. Clorul se evapora si el (odata cu apa), deci concentratia scade. De aceea, ca si la pH, trebuie sa fai masuratori periodice.

Exista in comert, la magazinele de bricolaj, testere complete, cu tot ce ai nevoie, pentru determinarea tuturor parametrilor (uzuali). Si nu costa chiar foarte mult. Ah, da, ca si consumabile, dupa un timp trebuie sa iti cumperi tu hartie de test si substante de test, dar asta e alta poveste. Si de regula un test cumparat cu tot ce trebuie iti ajunge tot anul.

Gandeste-te ca cu aceeasi apa (de la robinet), care este tratata (cu clor), speli si rufele, stropesti zi de zi si florile si gradina (legumele) etc. Deci nu e nici un pericol. Mai degraba pericolul (toxicologic) vine din alte parti (de sus, din atmosfera de exemplu).

Ah, ca in apa vei mai pune flloculant, pentru ca impuritatile sa se adune ca sa le poti elimina mai usor prin filtrare sau prin curatenie perioadica (cu minciog, cu aspirator etc), este altceva. Si se foloseste impreuna cu dezalgid. Este impotriva peretilor alunecosi (sa nu se formeze mazga pe fund si pe peretii laterali).

DA, ai putea sa zici ca de vreme ce actioneaza impotriva algelor, ar putea dauna si plantelor, DAR, dupa cum spuneam, apa o tii in piscina tot sezonul (pana in septembrie, tarziu spre octombrie). Or atunci nu prea mai ai nici alte plante sau culturi, ca le cam trece si lor vremea. Se termina sezonul agricol, cumva. Deci, nu ai de ce sa iti faci griji si sa iti fie teama. Ca oricum acele plante mor si in primavata urmatoare pui altele. Si mai faci si aratura de toamna si de primavera. Iar apa care chipurile ar patrunde in pamant, cu chimile, nu poate rezista. Nu e cantitate colosala de apa. Peste iarna e zapada, umiditate, se mai dilueaza si se pierde.

Eu asa as face, dar din ce bag seama, ala e mai mult un bazin pentru irigatii. Ca tu il folosesti si te bucuri de el pe termen scurt ca piscina, de-o balaceala, este altceva. Am dreptate?

Piscina este ceva frumos, un lux chiar dupa cum ar zice unii. Si, intr-un fel cam asa e. Ca trebuie de te ocupi de ea. Sa investesti, mai mult sau mai putin, mereu in consumabile (substante), in accesorii (perii, scara, plutitor pt clor, trimere, aspirator, pompa, filtre, termometru etc) si consum de current. Trebuie curatata periodic (cu aspirator si minciog), si acoperita pe timp de noapte (deci o folie care e bine sa fie si impermeabila, ca sa iti protejezi apa din piscina si pe timp de furtuna (altfel vei avea ceva de muncit dupa fiecare ploaie; apa se va inverzi).

Balaceala placuta si daca mai ai intrebari, nu ezita!

#500
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,448
  • Înscris: 05.02.2009

View Postcolombo2003, on 02 iulie 2015 - 22:58, said:

Eu asa as face, dar din ce bag seama, ala e mai mult un bazin pentru irigatii. Ca tu il folosesti si te bucuri de el pe termen scurt ca piscina, de-o balaceala, este altceva. Am dreptate?

Balaceala placuta si daca mai ai intrebari, nu ezita!

Mulțumesc mult ptr sumedenia de informații.
Da, așa e !
Pe aici vara plouă rar. Uneori o dată pe lună.
Această pișcină o folosesc ca "bazin tampon". Prima zi, nu intră nimeni în ea. E foarte rece. A doua zi are cam 18'-19'C.  
Eu ud cam o dată pe săptămână. Cînd este foarte cald de două ori.
Intr-adevar problema apare cînd plouă și nu mai trebuie udat, iar apa stă mai mult (peste o săptămână) în pișcină.
Apa, de consum, este apă de foraj. Vine din satul alăturat (cam 6 km) scoasă de la ~ 60 km. Nu e tratată de nici un fel. Cînd locuiam la oraș apa venea din Dunăre și era tratată cu clor.
Apa de la mine din fîntînă este rea. Nu tocmai bună de udat, așa cum am precizat anterior.
Clor granule am luat. Dar schimbă culoarea apei. O face maronie ! Cu pastile nu am încercat.
Am luat și un test ptr apă. Încă nu l-am folosit (nu am avut timp). 20-30 lei.
Attached File  uploadfromtaptalk1435899438774.jpg   97.77K   30 downloads

#501
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Tipic, dar stai linistit, culoarea maronie vine de la reactia clorului cu fierului. Apa ta (de put) este bogata in fier. Ce trebuie sa faci este sa ai rabdare... si o filtrare continua (deci sa ai o pompa care sa iti recircule apa). Si incet incet isi va recapata culoarea.

S-a mai scris pe forum despre asta. Citeste cu atentie si paginile din urma, in special pagina 2 !!!


PS. Pentru a nu se considera reclama, ti-am trimis in privat un mesaj, un link de unde sa mai citesti cate ceva.

#502
devilboy74

devilboy74

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 17.07.2010
Salut, am si eu o mica prob.
Am o piscina de 50mc. A fost plina cu apa peste iarna, cand a venit caldura nu am avut timp sa bag solutii in ea su apa sa facut verde verde . Am inceput tratamentul acum 4 zile pe 1iulie. Prima zi am reglat ph. A doua zi am pus 1kg de clor granulat. Apa a inceput sa se faca de la verdele ala inchis la un verde deschis in a doua zi. A 3 zi am pus un litru de flocular intr-un burete in skimer. Merge spre bine apa dar am masurat clor si am avut impresia ca este cam putin clor(in a 3 zi am pus si 2 pastile multif de clir de 200g in skimer). A 4 zi am mai pus 1 kg de clor granulat sa diu sigur ca e ok si cloru. Acum e a 5 zi apa e curata dae foarte tulbure laptoasa de ieri e ada adica , deci a trecut o zi si o nopate. Precizez ca filtru megre incontinu. Sa mai bag floculant sau doar sa astept?

#503
devilboy74

devilboy74

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 17.07.2010
Cat era verde nu vedeam la 1cm prin ea. Acum vad deja a doua treapta, dar asa e de ieri dimineata .ph si cloru sunt ok acum

#504
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,465
  • Înscris: 03.11.2009

View Postdevilboy74, on 04 iulie 2015 - 09:39, said:

Sa mai bag floculant sau doar sa astept?

View Postdevilboy74, on 04 iulie 2015 - 10:09, said:

Cat era verde nu vedeam la 1cm prin ea. Acum vad deja a doua treapta, dar asa e de ieri dimineata .ph si cloru sunt ok acum
Pai, ca sa tratezi piscina de verde trebuie sa adaugi algicid.

Adevarul este ca si eu ma cacai de 3 zile sa scot piscina la lumina... "verde" nu mai am deloc, dar e mizerie de pe fundul piscinei, robotul de la Intex nu face 2 bani... asa ca ii dau cu aspiratorul apoi las sa se linisteasca... si tot asa...

Piscinele au nevoie de resurse si timp pentru a fi intretinutePosted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate