Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...
 

Ce parere ai despre Fizz?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
129 replies to this topic

Poll: Ce parere ai despre Fizz? (92 member(s) have cast votes)

Ce parere ai despre Fizz?

  1. Este un muzician excelent. (5 votes [2.21%])

    Percentage of vote: 2.21%

  2. Este cool. (5 votes [2.21%])

    Percentage of vote: 2.21%

  3. Este penibil si cocalar. (90 votes [39.82%])

    Percentage of vote: 39.82%

  4. Nu are deloc voce si nu are nici o treaba cu muzica. (27 votes [11.95%])

    Percentage of vote: 11.95%

  5. Execrabil. Nu l-as asculta sau vedea nici mort. (34 votes [15.04%])

    Percentage of vote: 15.04%

  6. Cine vrea il asculta, cine nu, nu. (20 votes [8.85%])

    Percentage of vote: 8.85%

  7. Atata timp cat nu canta manele, este ok. (4 votes [1.77%])

    Percentage of vote: 1.77%

  8. Il idolatrizez. (3 votes [1.33%])

    Percentage of vote: 1.33%

  9. Sunt foarte deranjat de faptul ca asemenea oameni ajung asa de "sus"... (13 votes [5.75%])

    Percentage of vote: 5.75%

  10. Este incredibil de "fizzos". Penal, chiar... (25 votes [11.06%])

    Percentage of vote: 11.06%

Vote

#37
Paxus

Paxus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 29.08.2002
mare caracter :drac:

#38
sepguy

sepguy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 27.12.2002
@alex
ceea ce nu intelegi tu este ca muzica este o arta! Prin urmare nu toti o pot face...trebuie sa ai talent..vocatie...inspiratie...chestii care acestui baiat (si la 90% din trupele romanesti) ii lipsesc...total.
Nu ne face cu nimic mai "ingust" faptul ca nu vrem sa ascul kkt-uri..ba dimpotriva.
Cum nu orice fotbalist e Ronaldo, sau orice pictor e Dali asa e si in muzica.
Sau tu ai prefera o Dacie cand poti sa-ti iei un Mercedes ?

#39
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003

Quote

Originally posted by sepguy
muzica este o arta! Prin urmare nu toti o pot face...


Si cine decide? Un public cu preferinte diverse. Parerea ta poate fi subiectiva pentru altul. Daca pentru tine "X" e un amator, pentru altul, acelasi "X" e un artist. Tu asta nu intelegi. La fel ca in oricare alt domeniu, gusturile nu se discuta! Nu ii poti impune unui critic de arta sa comenteze pozitiv o expozitie moderna, cind el prefera expozitiile clasice.

Arta nu e buna sau rea, ci e doar arta, creata pentru a exprima ceva. Mesajele sint stratificate, iar fiecare nivel are cultura lui.  :cool:

#40
Karyll

Karyll

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 05.01.2004

Quote

Imi pare rau ca trebuie sa repet, dar daca asculti 100% muzica straina nu inseamna neaparat ca esti mai "select" sau mai "rafinat" decit restul, ci doar putin mai "ingust". Muzica trebuie "consumata", mai ales ca ne este oferita adesea gratuit. Asculti ce iti place, fara sa faci astfel de discriminari aberante.
tu te bati singur cap in cap. pe de o parte zici ca daca asculti muzica straina esti "ingust",pe de alta parte ca tre sa asculti ce iti place. deci ? eu daca ascult in majoritate numai muzica straina veche (care este arta, nu sexxy si nici fizz) unde ma incadrez ? la "ingusti" sau la "ascult ce imi place"?

muzica NU trebe consumata, daca nu iti place. pai ce, daca iti da unu sa mananci un ra**t, tu il mananci doar de dragul "consumului" ?

Quote

Mesajele sint stratificate, iar fiecare nivel are cultura lui.
exact, iar nivelul muzicii autohtone denota nivelul de cultura de la noi din tara :) de aceea ascult in mare numai muzic straina. aici la noi nu prea sunt artisti suficient de "culti" ptr mine :D

#41
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003

Quote

Originally posted by Karyll
muzica NU trebe consumata, daca nu iti place. pai ce, daca iti da unu sa mananci un ra**t, tu il mananci doar de dragul "consumului" ? (...)
nivelul muzicii autohtone denota nivelul de cultura de la noi din tara :) de aceea ascult in mare numai muzic straina. aici la noi nu prea sunt artisti suficient de "culti" ptr mine :D


Nefericita si vulgara comparatie!  :ciocan:
Fiecare e liber sa asculte de toate si sa selecteze, fara sa elimine din start anumite genuri, in functie de niste criterii absurde. Foarte bine ca te afli la un nivel atit de "cult", dar faptul ca arunci in discutie o asemenea comparatie si ca te exprimi cu minie impotriva culturii existente la celelalte niveluri te descalifica, aruncindu-te in categoria celor care se cred culti doar pentru ca asculta o muzica mai putin ascultata.  :drac:

#42
stalin

stalin

    Banned

  • Grup: Banned
  • Posts: 268
  • Înscris: 08.11.2003
Ascult si muzica romaneasca, nu numai straina. Si exista si destui "artisti" straini.

#43
Karyll

Karyll

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 05.01.2004
ce am vrut sa spun e ca tu te-ai expriamt la modu "trebuie consumata", si nu, "poate fi consumata la alegere". tocmai de aceea poate am exagerat cu comparatia. eu unul nu vreau sa fiu consumator de versuri romanesti de hip hop in care 2 din 3 cuvinte sunt organe genitale, si nici muzica "disco" facuta cu fragmente luate de pe net si cantata pe la concerte cu discul in spate si vanduta pe albume care concurea la categoria "cea mai putin imbracata <>". Si daca muzica hip hop tot mai spune cate ceva, ca filozofie si mod  de viata, al doilea gen nu spune nimic.

eu nu ma aflu eu la un nivel atat de "cult", melodiile de proasta calitate sunt la un nivel "incult" ;)

#44
sepguy

sepguy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 27.12.2002

Quote

Originally posted by Allex
Si cine decide? Un public cu preferinte diverse. Parerea ta poate fi subiectiva pentru altul. Daca pentru tine "X" e un amator, pentru altul, acelasi "X" e un artist. Tu asta nu intelegi. La fel ca in oricare alt domeniu, gusturile nu se discuta! Nu ii poti impune unui critic de arta sa comenteze pozitiv o expozitie moderna, cind el prefera expozitiile clasice.

Arta nu e buna sau rea, ci e doar arta, creata pentru a exprima ceva. Mesajele sint stratificate, iar fiecare nivel are cultura lui.  :cool:


Uite..eu daca ma apuc acum de pictat nu inseamna ca fac arta. Pt simplul fapt ca nu am nici un pic de talent. Cu toate ca se poate sa gasesc 3 prosti carora chiar sa le placa aberatiile mele. Nu exista intr-adevar arta rea..exista doar arta.
Trebuie sa fiu de acord cu Karyll. Tot mainstreamul romanesc (in underground sunt f multe formatii misto) e dominat de formatii(majoritatea de kkt) ce canta o muzica pe gustul prostimii.Tocmai asta e problema..lipsa de diversitate. Romanul (aici ma refer la pleava) asculta in general muzica proasta sau f proasta pt simplu fapt ca nu are cultura muzicala. Adica nu a ascultat destula muzica. E ca si cu literatura..cu siguranta nu vei intelege nimic din Nietsche sau Goethe daca nu ai citit nici macar Ion Creanga.
Muzica buna ca orice arta are mai multe nivele de intelegere. De aia e o arta. Si de aia muzica romaneasca e de kkt.

#45
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003
@Karyll
"Muzica trebuie consumata", cu sensul ca trebuie sa fii deschis la nou si sa evaluezi personal tot timpul.

@sepguy
Si tu poti face arta. Este felul tau de a te exprima artistic. Acum, ca nu vei avea admiratori e alta poveste. Inseamna ca nivelul artei tale este undeva foarte jos. Apropo, pluralul de la NIVEL este NIVELURI. NIVELE este pluralul de la NIVELA (unealta zidarului pentru nivelat). ;)

#46
sepguy

sepguy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 27.12.2002
Ok..deci toti suntem artisti, toti putem sa fim sportivi de performanta, toti suntem politicieni. Daca vreau..pot sa ud si canapeaua. Ce lume frumoasa :)
Tu vad ca esti adeptul lui Titu Maiorescu cu "Scrieti fratilor orice..dar scrieti". Intr-un fel la nivelul care eram atunci cu literatura poate la nivelul asta suntem si acum cu muzica si tocmai de aia ORICINE poate scoate ceva pe piata!
Nu cred ca mai are rost sa continuam..pt ca evident avem opinii diferite..eu sustin ca iti trebuie geniu pt asa ceva...tu zici ca orice samantzar de la coltzu strazii poa' s-o faca!

#47
Karyll

Karyll

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 05.01.2004
sunt de acord ca toti suntem sau putem fi artisti, fie ca fredonam versuri sau pictam sau scriem. ideea e ca din toti acesti "artisti" sunt doar cativa care sunt cu adevarat artisti si care te incanta de cand ii asculti/vezi/citesti prima data.

o sa particularizez in muzica: una e sa asculti "artistul Fizz" care este doar un , asa zis artist, care s-a apucat si el de muzica doar pentru ca nu prea mai are ce face cu banii, si alta e sa asculti o muzica care are caracter, gen Iris, Holograf, Phoenix si asa mai departe, muzica scrisa nu din plictiseala sau din dorinta de a face bani cu silicoane, ci scrisa cu pasiune, talent si  cap!

oricum sunt convins ca Phoenix, spre exemplu, umple sali cu oameni de toate varstele (inclusiv adolescenti care nu erau nascuti pe vremea de glorie a formatiei) si categoriile social, spre deosebire de Bizz sau Mizz sau oricine, care probabil umple un bar plin de smecheri cu bani sau aurolaci. aici e diferenta.

cat despre pleava lui Towelie (sepguy ;) ), este trist cum vezi ca la stirile sportive spre exemplu, vezi 99% stiri despre Divizia A si restu de 1% despre Gigi Becali, si pe deasupra au si audienta (ca altfel nu erau pe toate canalele la ore de maxima audienta). toata pleava este cufundata intr-o prostie profunda, se uita la ce masini scumpe isi cumpara nu stiu ce golanas care da cu picioru in minge si daca il pui sa lege doua cuvinte nu stie, si ce mancare mananca nu stiu ce pustan al nu situ cui jucator mediocru de la nu stiu ce formatie... poate ca am ajuns putin offtopic, dar asta e adevaru. suntem o natie de incluti si prosti (la nivel macroscopic). este acelasi fenomen ca si in muzica. adica, chiar nu isi dau seama ca la noi campionatu e sub orice critica si oricum castiga cine e mai smecher, nu mai talentat ?

#48
Bengosso

Bengosso

    Banned

  • Grup: Banned
  • Posts: 19
  • Înscris: 17.03.2004
e mai mult Bizz decat Fizz,norocu' lui k are bani.Nu sunt fan da' imi plac gagicile din clip.

#49
dabija

dabija

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 26.06.2003
Fizz = un mare FÂS

#50
xfil3s

xfil3s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 21.01.2004
Cu ce se ocupa fizz asta mah ca m-a innebunit cu impresiile lui de mare smecjer , stie careva?

#51
Tzeb

Tzeb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 18.02.2004
A dat tun dupa tun...are hoteluri in Neptun.....
Vara cand eu o ard la mare din "Maiami" el ma suna...
:vomiton:

#52
xfil3s

xfil3s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 21.01.2004
Mwahahahahahahahhaahha , l-am vazut la aacasa TV , se duce la manichiura, pedichiura , solar , se duca din 2 in 2 zile si isi ia barba cu masina la coafor , o dama tipic de companie :) cred ca are vreun moshuletz pe la nemti care-l sustine :P

#53
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003
Cica una din afacerile lui include groapa de gunoi de la Glina...asa vorbeste lumea..

#54
ecstrim

ecstrim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 18.10.2002
el nu imi face mare impresie... in schimb adidasii aia is faini... :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate