Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Paradisul Verde

- - - - -
  • Please log in to reply
130 replies to this topic

#37
wub

wub

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 17.10.2005
Ai PM

#38
locco

locco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 31.08.2007
Salut

Stau acolo de peste un an si merg regulat in zona de vreo 4 ani :)
Este super ok, probabil cele mai mari avantaje sunt: oamenii / partea de "vizual" - buna dimensionare a caselor in raport cu spatiile din jur, regimul de inaltime, lipsa multor surprize neplacute dpdv estetic, etc / utilitatile

Majoritatea celor care au dubii intreaba despre copii, transportul pana in buc, accesul la anumite servicii

Ok...
- gradinita este in regula. Informatiile anterioare sunt corecte. Se planifica si scoala - este nevoie de masa critica pentru clase, speram sa apara in scurt timp, macar clasele 1-4. La scoala pot fi dusi copii in buc.
- drumul pana in buc este foarte ok. in 30 minute se ajunge din interiorul PV in zona Herastrau. Apoi, pe unde aveti norocul sa lucrati in Buc :) Foarte interesant, exceptand vinerea dupa-amiaza, veti merge pe contra-flux. Dimineata e mai aglomerata iesirea din Buc, iar seara intrarea ;)
- magazinul de la poarta e super ok. In plus, sunteti la 15-20 minute de zona comerciala Baneasa. Cand o sa fie gata si mall-ul, probabil nici nu veti mai merge in bucuresti (decat, evident, pentru teatru/opera - celebrele triggere ale capitalei, unde oricum mergeti de 2-3 ori pe an, on the average, no offense "abonatilor"!!! :) )

- cat despre terenul de golf, nu va puneti mari sperante. Oricum, clubul de sport ar trebui sa fie cel putin suficient. acces are oricine, deocamdata nu sunt lucrurile foarte clare. Dc vreti sa inchiriati, vorbiti la poarta

Ce este cel mai frumos e ca avem o comunitate foarte faina - nu suntem impuiati cu super-bogatasi-de-carton, cu fitze. Oamenii sunt relativ echilibrati dpdv varsta si stil de viata. Chiar daca mai sunt si exceptii, mai trebuie rezolvate unele probleme (de ex cainii "comunitari" tinuti de anumiti rezidenti in strada in loc sa-i ia in curte, dar care sar la tine cand faci jogging - deh, balcanismul dispare cu greu, indiferent cat handbal ai jucat la viata ta...) - per ansamblu este foarte foarte bine. Cel putin deocamdata :)

In ceea ce priveste oferta, merita insistat. Este insa greu, nu prea mai sunt loturi iar constructiile urmeaza intr-adevar o logica, astfel incat cartierul sa cresca in mod logic si sa fie deranjati cat mai putin rezidentii.

Sper sa fie utile informatiile. Pentru detalii, la birouri, langa gradinita...

Bafta!

#39
xandra30

xandra30

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 29.08.2007
hello!
ma intereseaza si pe mine mai multe detalii, si depre PV, si despre flamingo garden, de ex. pretul unei case (nu din lemn!), cu tot cu teren.
ma poate ajuta cineva?

#40
LOYLEADRIAN

LOYLEADRIAN

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.09.2007
Salut,
Stie cineva ce preturi mai practica dl. Tantareanu?  Am auzit ca nu mai vinde.
Ma gandesc foarte serios sa ma mut in Corbeanca, pana acum am vizitat foarte putin , iar in paradis am ajuns numai la ore inaintate si nu am mai gasit pe nimeni sa-mi ofere informatii.
Cum se face ca nu exista un site cu informatii despre Paradisul Verde?
Ce stiti despre proiectul de a fi metrou pana la Otopeni?

Astept sfaturile voastre.

Multumesc anticipat.

#41
DanGe

DanGe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 24.07.2005

View PostLOYLEADRIAN, on Sep 13 2007, 00:16, said:

Salut,
Stie cineva ce preturi mai practica dl. Tantareanu?  Am auzit ca nu mai vinde.
Ma gandesc foarte serios sa ma mut in Corbeanca, pana acum am vizitat foarte putin , iar in paradis am ajuns numai la ore inaintate si nu am mai gasit pe nimeni sa-mi ofere informatii.
Cum se face ca nu exista un site cu informatii despre Paradisul Verde?
Ce stiti despre proiectul de a fi metrou pana la Otopeni?

Astept sfaturile voastre.

Multumesc anticipat.

Ultima data stiam de 200E/mp teren si 530E/mp construit la case pe lemn, si 650E/mp la caramida. Fara TVA. De vandut zice ca nu mai vinde 1-2 ani, ca se construieste prea mult deodata. Acuma nu stiu, daca insisti si daca ai bani pregatiti, poate cine stie....?
De ce nu exista site ? Pai cred ca motivul e simplu: nu e nevoie. oricum sta lumea la coada, ca sa zic asa.... chiar si la preturile astea si la altele mai mari...

Edited by DanGe, 13 September 2007 - 12:12.


#42
LOYLEADRIAN

LOYLEADRIAN

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.09.2007

View PostDanGe, on Sep 13 2007, 13:12, said:

Ultima data stiam de 200E/mp teren si 530E/mp construit la case pe lemn, si 650E/mp la caramida. Fara TVA. De vandut zice ca nu mai vinde 1-2 ani, ca se construieste prea mult deodata. Acuma nu stiu, daca insisti si daca ai bani pregatiti, poate cine stie....?
De ce nu exista site ? Pai cred ca motivul e simplu: nu e nevoie. oricum sta lumea la coada, ca sa zic asa.... chiar si la preturile astea si la altele mai mari...
Multumesc pentru raspuns, Am fost intre timp la centrul de vanzari si am aflat urmatoarele informatii:
- nu mai vinde nimic anul acesta...poate la anu'
- ultimul pret era 170euro/mp teren
- are spre vanzare case insiruite, la cheie, din lemn, 200mp, la pretul de 350.000 euro - teren 500mp.
Cei de acolo mi-ai sugerat sa discut direct cu dl. Tantareanu, dar momentan nu este in tara, revine peste 2 saptamani.
Sincer mi se pare mare pretul cerut pentru mp structura din lemn.
Am vazut ca in complex exista case complet diferite de ceeace ofera el.
Ideal ar fi sa nu te oblige sa construiesti cu firma lui, dar sa ai anumite restrictii privind arhitectura casei.
Oricum, daca aflati noutati......pastram legatura.

Numai bine.

:rolleyes:

#43
DanGe

DanGe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 24.07.2005

View PostLOYLEADRIAN, on Sep 14 2007, 14:15, said:

Multumesc pentru raspuns, Am fost intre timp la centrul de vanzari si am aflat urmatoarele informatii:
- nu mai vinde nimic anul acesta...poate la anu'
- ultimul pret era 170euro/mp teren
- are spre vanzare case insiruite, la cheie, din lemn, 200mp, la pretul de 350.000 euro - teren 500mp.
Cei de acolo mi-ai sugerat sa discut direct cu dl. Tantareanu, dar momentan nu este in tara, revine peste 2 saptamani.
Sincer mi se pare mare pretul cerut pentru mp structura din lemn.
Am vazut ca in complex exista case complet diferite de ceeace ofera el.
Ideal ar fi sa nu te oblige sa construiesti cu firma lui, dar sa ai anumite restrictii privind arhitectura casei.
Oricum, daca aflati noutati......pastram legatura.

Numai bine.

:rolleyes:

Casele insiruite nu sunt pe lemn, ci pe caramida. Nu esti obligat sa iei un proiect din cele de acolo, dar atunci te ocupi singur de tot ce tine de proiectul casei - aprobari, avize etc...+ pretul aferent. Daca optezi pt. proiect de la ei, atunci scapi de toate astea. Poti sa iti faci si cu alta firma sau in regie proprie, neoficial ca sa zic asa, dar tre' sa discuti intai cu Tantareanu. Trebuie bineinteles sa respecti PUZ-ul zonei, ce prevede P+1+M, atat.  Oricum pentru orice casa sau teren discuti in final NUMAI cu Tantareanu, el isi da OK-ul final...

#44
atyi

atyi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.10.2007
salut, stie cineva datele de contact ale biroului? gen: www, mail, telefon.
nu as merge pana acolo doar asa..

multumesc

#45
gcaramaliu

gcaramaliu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 31.01.2005

View Postatyi, on Oct 3 2007, 16:09, said:

salut, stie cineva datele de contact ale biroului? gen: www, mail, telefon.
nu as merge pana acolo doar asa..

multumesc

Nu are nimeni macar un numar de telefon?

#46
SilverFoxy

SilverFoxy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 04.11.2007
Se pare ca toata lumea are cam aceleasi intrebari:distanta,magazine,copii.
Eu incerc sa imi fac curaj gandidu-ma ca si inainte aveam de mers 22km pana la munca,doar ca stateam intr-un cartier bucurestean.Cred ca  ne-am obisnuit noi cu ideea de a sta in oras,nu in afara orasului.

Pe de alta parte,chiar e o problema cu transportul in comun.Ok,sun gradinite,scoala 1-4,dar cu ceilalti copii ce faceti?De exemplu,un copil de clasa a-5-a sau chiar de liceu?Sa zicem ca dimineata merg cu parintii care pleaca munca,dar la pranz cu ce se intorc?Exista masini ptr transport copii?

#47
DanGe

DanGe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 24.07.2005

View PostSilverFoxy, on Nov 22 2007, 11:11, said:

Se pare ca toata lumea are cam aceleasi intrebari:distanta,magazine,copii.
Eu incerc sa imi fac curaj gandidu-ma ca si inainte aveam de mers 22km pana la munca,doar ca stateam intr-un cartier bucurestean.Cred ca  ne-am obisnuit noi cu ideea de a sta in oras,nu in afara orasului.

Pe de alta parte,chiar e o problema cu transportul in comun.Ok,sun gradinite,scoala 1-4,dar cu ceilalti copii ce faceti?De exemplu,un copil de clasa a-5-a sau chiar de liceu?Sa zicem ca dimineata merg cu parintii care pleaca munca,dar la pranz cu ce se intorc?Exista masini ptr transport copii?

Prin Corbeanca (si Tamasi) trece 449 (sunt DAF-uri). Uite aici un link cu autobuzele prin zona:
http://www.ratb.ro/i...a...=B&start=90.
Eu doar sper ca pana vor ajunge copii mei in clasa  a 5-a (adica peste vreo 8-9 ani), sa se mai regleze una-alta cu transportul si cu multe altele de-altfel...

Attached Files


Edited by DanGe, 22 November 2007 - 13:33.


#48
SilverFoxy

SilverFoxy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 04.11.2007

View PostDanGe, on Nov 22 2007, 13:29, said:

Eu doar sper ca pana vor ajunge copii mei in clasa  a 5-a (adica peste vreo 8-9 ani), sa se mai regleze una-alta cu transportul si cu multe altele de-altfel...

Si eu cred  ca in cativa ani se va mai imbunatatii situatia transportului in comun avand in vedere migratia populatie in imprejurimile Bucurestiului.Mi se pare amuzanta intorsatura lucrurilor!Cu ceva timp in urma oamenii se dadeau peste cap sa se mute la oras,iar acum lumea fuge de oras.
Deocamdata,e bine sa ai copii la gradinita.Eu sunt intr-o faza f.dificila.Unul din copii e cls.I si celalalt a-V-a.Daca unul va fi dim si celalat dupa-amiaza.....Chiar nu stiu cum s-o scot la capat!Ca sa nu mai vorbim ca mai fac si un sport !Asa ca eu sper sa se faca ceva cu transportul  mai repede  :D .

Edited by SilverFoxy, 23 November 2007 - 15:32.


#49
ioniliescu

ioniliescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 06.01.2006
Cred ca cea mai buna varianta e sa ai si un apartament in Bucuresti, pentru orice eventualitate. Sau unul din ce doi soti sa aiba un program mai flexibil. Sau ajutor de la parinti, rude care se plictisesc acasa.

#50
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,188
  • Înscris: 15.10.2006

View Postioniliescu, on Nov 30 2007, 12:17, said:

Cred ca cea mai buna varianta e sa ai si un apartament in Bucuresti, pentru orice eventualitate. Sau unul din ce doi soti sa aiba un program mai flexibil. Sau ajutor de la parinti, rude care se plictisesc acasa.

Ai reusit sa te muti?

#51
ioniliescu

ioniliescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 06.01.2006

View Postcipaul, on Dec 23 2007, 20:03, said:

Ai reusit sa te muti?

Da, m-am mutat de 2 saptamani deja. Totul este ok, doar ca mai este santier in jurul meu ma deranjeaza.
Daca doriti mai multe informatii va stau la dispozitie.

#52
iulian123

iulian123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.10.2006

View PostLOYLEADRIAN, on Sep 14 2007, 13:15, said:

Multumesc pentru raspuns, Am fost intre timp la centrul de vanzari si am aflat urmatoarele informatii:
- nu mai vinde nimic anul acesta...poate la anu'
- ultimul pret era 170euro/mp teren
- are spre vanzare case insiruite, la cheie, din lemn, 200mp, la pretul de 350.000 euro - teren 500mp.
Cei de acolo mi-ai sugerat sa discut direct cu dl. Tantareanu, dar momentan nu este in tara, revine peste 2 saptamani.
Sincer mi se pare mare pretul cerut pentru mp structura din lemn.
Am vazut ca in complex exista case complet diferite de ceeace ofera el.
Ideal ar fi sa nu te oblige sa construiesti cu firma lui, dar sa ai anumite restrictii privind arhitectura casei.
Oricum, daca aflati noutati......pastram legatura.

Numai bine.

:rolleyes:


Se poate aplica si alta varianta: cumperi terenul (daca/cand va vinde) dupa care negociezi constructia. Au fost cazuri in care a acceptat o varianta mixta: a construit echipa lui la rosu si finisajele au fost facute separat.
350.000 pentru o casa de lemn este mult, dupa parerea mea chiar daca le face bine (in comparatie cu tot ceea ce mai exista pe piata - constructii de lemn).



View PostSilverFoxy, on Nov 22 2007, 11:11, said:

Se pare ca toata lumea are cam aceleasi intrebari:distanta,magazine,copii.
Eu incerc sa imi fac curaj gandidu-ma ca si inainte aveam de mers 22km pana la munca,doar ca stateam intr-un cartier bucurestean.Cred ca  ne-am obisnuit noi cu ideea de a sta in oras,nu in afara orasului.

Pe de alta parte,chiar e o problema cu transportul in comun.Ok,sun gradinite,scoala 1-4,dar cu ceilalti copii ce faceti?De exemplu,un copil de clasa a-5-a sau chiar de liceu?Sa zicem ca dimineata merg cu parintii care pleaca munca,dar la pranz cu ce se intorc?Exista masini ptr transport copii?


La nproblema asta cea mai simpla rezolvare este un program "after school". Din pacate din acest punct de vedere Corbeanca are un dezavantaj...

View Postioniliescu, on Feb 23 2008, 13:03, said:

Da, m-am mutat de 2 saptamani deja. Totul este ok, doar ca mai este santier in jurul meu ma deranjeaza.
Daca doriti mai multe informatii va stau la dispozitie.


Daca vrei sa discutam despre gradina (presupun ca va fi un subiect interesant in perioada urmatoare) te rog sa imi spui. Am trecut prin asta anul trecut si poate vei evita greselile mele...:)

#53
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,188
  • Înscris: 15.10.2006

View Postiulian123, on Mar 4 2008, 18:30, said:

Daca vrei sa discutam despre gradina (presupun ca va fi un subiect interesant in perioada urmatoare) te rog sa imi spui. Am trecut prin asta anul trecut si poate vei evita greselile mele...:)

Eu chiar vreau.

Acuma, imi ascut harletul si caut furnizori de pamant fertil si nisip.

Multumesc anticipat!

#54
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,673
  • Înscris: 26.11.2001
Sambata am fost de curiozitate in "Paradisul Verde".
Era soare si frumos, case ingrjite, atmosfera cum nu credeam ca exista intr-un cartier rezidential de la noi.
Prin comparatie, Cartierul Madrid, unde stau .. este o cocina :(

Totusi, cele mai multe case erau micute  ~150mp, cu teren max 500mp. Mi-a placut ca nu erau garduri de neam de prost !

Pe de alta parte, eu ma crizez cand fac 40 de min din Pipera pana in Floreasca.
Pt cei care nu stiu, iesi de pe DN1 printr-o intersectie naspa, treci prin satul Corbeanca, treci printr-o padure, apoi intri in cartier si mai mergi.. o groaza !!!!

Pe scurt: imi place, dar NU as mai putea lucra sau sa mai vin in Bucuresti; as pierde prea mult timp.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate