Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Seminee

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2842 replies to this topic

#1603
citizenics

citizenics

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 23.05.2013
Vreau sa-mi fac un semineu in living. In casa avem incalzire centrala pe gaz, deci nu sunt extrem de interesat de randamente termice, ci mai mult de functionalitate, durabilitate si mentenanta cat mai simpla. Sint interesat ca semineul sa dea caldura in jurul lui. Nu ma pot hotari care solutie ar fi mai buna : cu focar din fonta sau focar din caramida si usa semineu. As vrea sa simt mai bine radiatie de caldura in jurul focului decat curenti de aer cald. Pareri?

#1604
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,906
  • Înscris: 27.02.2008
Ce stiti de EdilKamin?..merita efortul de peste 1.5k eur unu de 14-18 kw? sunt samotate interior..panoramice...dubla deschidere...cel putin arata bine..dar nu stiu de performante / randamente..prea multe..

Eu tind mai mult spre Nordpeis..doar ca nu s-a auzit de ele..prin zona mea...sa le vad...sa le..palpez..sa am o idee Posted Image)..

Thanks!
Man.

Edited by manghels, 21 April 2015 - 09:45.


#1605
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
@citizenics - daca ai spatiu pentru o ditamai hardughia de soba de samota plus caramida sau teracota cu traseu complicat si cu acumulare serioasa (si daca tine si cladirea) - baga soba cu usa se sticla. Altfel un focar cu samota si un randament de peste 80% intr-o mica cutie de silicat pe care il plachezi cu ce vrei (klinker/piatra/orice). Ca bani iesi mai scump cu soba de cateva tone dar cu un foc serios seara incalzesti toata casa si la factura de gaze se vede, incalzirea pe lemne e mult mai ieftina decat pe gaze.
Deci alegi dupa suma investita si spatiul disponibil. Ca si caldura ambele radiaza, nu se compara cu caloriferele cu apa calda la 60 grade.

Edited by Oxigen1234, 21 April 2015 - 11:14.


#1606
citizenics

citizenics

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 23.05.2013
Multumesc Oxigen1234. Cred ca m-am hotarat pe una cu focar de fonta.
De ex. la aceasta ma atrage mult deschiderea :

http://www.pefoc.ro/...140-modern_1770

E OK oare? Ce pareri aveti?
Multumesc anticipat.

Edited by citizenics, 21 April 2015 - 13:17.


#1607
makemyday1

makemyday1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 15.11.2012

 citizenics, on 21 aprilie 2015 - 13:16, said:

Multumesc Oxigen1234. Cred ca m-am hotarat pe una cu focar de fonta.
De ex. la aceasta ma atrage mult deschiderea :

http://www.pefoc.ro/...140-modern_1770

E OK oare? Ce pareri aveti?
Multumesc anticipat.

Putere : 14 Kw (120-140 mp)
Material : Fonta
Tip Deschidere : Standard
Tip Sticla : Standard
Greutate : 106 Kg
Diametru evacuare : 200 mm
Lungime lemn : 450 mm
Temperatura : 352 C
Randament : 70 %


are cenusar = admisie de oxigen necontrolata.
are sibar ( clapeta pe evacuare) = la semineele performante arderea se regleaza din admisia de oxigen nu din evacuare!!!
nu este placat la interior

Deci, din punctul meu de vedere pretul reflecta calitatea!

:)

#1608
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,906
  • Înscris: 27.02.2008
daca nu e samota la interior...eu nu ma bag...prefer unu cu samota..sa mai 'astampere' caldura reflectata in fonta sau otel..dar cele samotate...sunt si mai piperate...

#1609
citizenics

citizenics

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 23.05.2013
@makemyday1 da-mi un exemplu de focar cu aceeasi deschidere pe care tu-l consideri bun. Singurul lucru care posibil sa ma deranjeze e ca cel de sus nu e placat pe interior. Sticla rezista la temperaturi de 800 grade C (asa scrie in descriere). Nu sunt foarte interesat de performante cat de fiabilitate maxima si mentenanta cat mai simpla.

#1610
carnitza

carnitza

    relaxat.... uneori !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,894
  • Înscris: 08.02.2007
chazelles HP-800  Posted Image

#1611
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,985
  • Înscris: 08.01.2010

 makemyday1, on 21 aprilie 2015 - 13:27, said:

are cenusar = admisie de oxigen(aer) necontrolata.
are sibar ( clapeta pe evacuare) = la semineele performante arderea se regleaza din admisia de oxigen nu din evacuare!!!
nu este placat la interior

Deci, din punctul meu de vedere pretul reflecta calitatea!

Posted Image

Poate  fi un "hibrid Posted Image "...se vede straduinta producatorul de a oferi cat mai multe in acest segment al pietei, la acest pret....

Edited by csomi, 21 April 2015 - 14:01.


#1612
citizenics

citizenics

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 23.05.2013
@csomi....ar trebui sa fi mai explicit, s-ar intelege ca se poate regla nivelul de oxigen din prima poza? si din a doua nu inteleg mai nimic...

#1613
carnitza

carnitza

    relaxat.... uneori !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,894
  • Înscris: 08.02.2007
cred e "plafonul" focarului captusit cu material refractar ! (protectie la flacara directa)

#1614
citizenics

citizenics

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 23.05.2013
De fapt semineul postat de mine mai sus adica : http://www.pefoc.ro/...140-modern_1770
e un produs polonez din cate inteleg adica Kratki: http://www.kratki.ro...-14kw-deco_1770
Interesant e ca la un moment dat pe site-ul producatorului foloseste in descriere grosime 4 mm iar mai apoi 8 mm: https://kratki.pl/pl...lot_wiktordecod
Care e grosimea buna pt. un focar de fonta?
Aveti vreun feedback relativ la produsele Kratki?
Multumesc anticipat...

#1615
makemyday1

makemyday1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 15.11.2012

 carnitza, on 21 aprilie 2015 - 13:45, said:

chazelles HP-800  Posted Image

:)))))
Deja tind sa cred ca primiti comision pentru reclama domnule carnitza Posted Image

 citizenics, on 21 aprilie 2015 - 13:37, said:

@makemyday1 da-mi un exemplu de focar cu aceeasi deschidere pe care tu-l consideri bun. Singurul lucru care posibil sa ma deranjeze e ca cel de sus nu e placat pe interior. Sticla rezista la temperaturi de 800 grade C (asa scrie in descriere). Nu sunt foarte interesat de performante cat de fiabilitate maxima si mentenanta cat mai simpla.

In primul rand pe site ul lor scrie ( rezistent PANA LA 800 GRD) daca ajunge la 801 ce? fisureaza? ....Posted Image
Revenind la cerinta dvs. eu recomand focarul din imaginea de profil ( Ni 25 Panorama - NORDPEIS) - dar, geamul este usor curbat...nu drept ca la kratki.
Asta recomand..dar nu pot sa compar...

http://www.seminee-e...-NI-25-Panorama

Singurul focar de fonta placat integral cu termota cu o garantie de 10 ani!!!!

Dar...v-am spus...recomand nu compar...pentru ca ar fi ceva de genu'.... Fiat sau Mercedes?

:)

 carnitza, on 21 aprilie 2015 - 14:44, said:

cred e "plafonul" focarului captusit cu material refractar ! (protectie la flacara directa)

Acolo este o placa de vermiculita care in timp...de la condens o sa se rupa si o sa cada.
Rolul "plafonului" ... defapt numit parascanteie...este acela sa infraneze temperatura mare/ scanteile sa plece pe evacuare.

:)

#1616
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,985
  • Înscris: 08.01.2010

 makemyday1, on 21 aprilie 2015 - 22:21, said:

Acolo este o placa de vermiculita care in timp...de la condens o sa se rupa si o sa cada.



Nu cred ca poate fi o "tragedie" mare, este interschimbabila ca si piesele ceramice-refractare(termotta) de la Nordpeis... si cateva date de referinta al acestui produs sau ceva asemanator ...

http://forum.softped...8#entry17062593

Edited by csomi, 21 April 2015 - 22:56.


#1617
carnitza

carnitza

    relaxat.... uneori !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,894
  • Înscris: 08.02.2007

 makemyday1, on 21 aprilie 2015 - 22:21, said:


Posted Image))))
Deja tind sa cred ca primiti comision pentru reclama domnule carnitza Posted Image


daca as fi rau as zice asa : va doresc sa primiti comisioane cate primesc eu ..... insa nu pot fi nici chiar atat de de bun si sa nu recunoesc ca m-am bucurat ca v-am luat-o inainte Posted Image

Ni 25 Panorama e misto dar nici Ni 25 Bifold nu e de lepadat (mai ales ca e cam cu 300eur mai ieftin)

#1618
citizenics

citizenics

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 23.05.2013
Nordpeis si chazelles sunt ok dar...voi ramane probabil la

http://www.kratki.ro...-14kw-deco_1770

avand in vedere ca-l voi folosi ocazional, si nu cred ca merita sa investesc prea mult si sa nu prea il folosesc.
Nu gasesc review-uri sau opinii despre Kratki si personal nu prea am o parere buna despre marfa poloneza...

#1619
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
@citizenics - probabil nu intelegi ratiunea raspunsurilor precedente, sunt intepaturi personale, ignora-le.
1. deschiderea - inseamna latimea? Asta la un focar este oarecum proportionala cu puterea, iar focarele nu se aleg dupa diagonala ca televizoarele, si nici ca la masini jeepul cel mai mare sa compenseze scula cea mai mica.
2. focarul propus este ENORM pentru o camera - asta daca nu ai o sufragerie de 150 mp, si in plus deja ai incalzire pe gaze. Asta se traduce ca daca faci focul imediat in camera se face extrem de cald si un foc nu are robinet sa il inchizi.
3. si focarul NI25 la 14kW este prea mare si face extrem de cald.
4. daca te intereseaza doar o flacara pe un ecran mare poti cauta un semineu cu etanol
5. daca vrei un foc bun si frumos ia focar cu samota, la cele doar din fonta simple nu e doar problema randamentului arderii (desi asta iti spune si cat CO genereaza - monoxid de carbon - si nu vrei gaz din asta pe langa casa) cat ca focul arde direct metalul, avand cicli de incalzire/racire brusca la temperaturi inalte fonta crapa in cativa ani
6. pe criteriile date de fiabilitate cauta nume mai cunoscute decat Kratki (low cost) - insa va fi greu sa gasesti ceva bun si ieftin. In general cat dai atata face.
7. nu uita cosul de fum, si asta costa cat un focar bun si cosul se alege in functie de focar, iar focarul dupa necesarul termic si posibilitati materiale
8. cauta focare pana la 8kW (mai mici nu prea se gasesc) obligatoriu sa aiba ardere secundara si reglabila (secundara = noxe reduse; si reglabila sa poti sa inchizi intrarea de aer ca sa scazi viteza de ardere a lemnelor adica sa reduci puterea focului)

#1620
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,906
  • Înscris: 27.02.2008
se ocupa cineva de pe aici de comercializare Nordpeis?..sau macar sa-mi dea niste info pe PM..despre unde se pot gasi. (in NE tarii Posted Image )..Ca pe la mine prin zona inca nu am vazut...si din cate am inteles se aduc doar la comanda..vreau sa-l palpez un pic...fizic..si vizual..inainte de a lua o decizie..

Thanks!
Man.

Edited by manghels, 22 April 2015 - 13:11.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate