Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...
 Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie
 Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw
 Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...
 

Seminee

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2842 replies to this topic

#1567
danr

danr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,763
  • Înscris: 19.09.2005
care este durata de viata a racordului montat de dvs. la mine, precum si a focarului ?
in conditiile in care efectuati intretinerea anuala ?
nu de alta dar trec la finisaje :)

Attached Files


Edited by danr, 12 February 2015 - 12:59.


#1568
mmtsdc

mmtsdc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 06.05.2013

View Postdanr, on 12 februarie 2015 - 12:56, said:

care este durata de viata a racordului montat de dvs. la mine, precum si a focarului ?
in conditiile in care efectuati intretinerea anuala ?
nu de alta dar trec la finisaje Posted Image

garantia racordului este de 10 ani!
garantia focarului este de 10 ani!

in cazul in care este folosit corect semineul , nu sufera socuri mecanice si se face mentenanta/curatarea anuala, nu vor exista probleme.Focarul fiind construit din elemente modulare, in cazul deteriorarii unei piese, va fi schimbata doar piesa respectiva.Nimeni nu poate estima durata de viata a unui semineu .Pana acum nu am schimbat niciun racord si niciun focar Nordpeis/Spartherm/Hajduk.Racordul este perete dublu, 316l,T450; temp la evacuare nu depaseste 270gr (maximum oferit de catre producator).Zic sa il folositi cu incredere , fara probleme!

#1569
danr

danr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,763
  • Înscris: 19.09.2005
te intrebam ca sa stiu daca fac finisaje ca lumea, pun piatra sau imitatie ieftina ? :)
multumesc
lasand gluma la o parte
fi sigur ca o sa-l folosesc responsabil, nu-mi sta in obisnuininta sa-mi bat joc de lucruri sau de bani
in fond sau la urma urmei, ce pot sa fac dect sa ard lemne in el ? :)
revin cu poze cand e gata...

#1570
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,125
  • Înscris: 17.03.2005
Eu zic sa nu incerci sa vezi ce poti face in afara de a arde lemne...poti face multe, foarte multe, incepand cu arderea unor lemne ude si pana la a bubui focarul daca bagi tocatura de lemn(aschii)...
Nu mai departe de ieri am vazut un cazan de fonta, ce mai simplu..si ala tot asa zicea, ce poti face in afara de a arde lemne....
Am vazut cosul si m-am crucit, cand a deschis si magaoaia m-am speriat ..in 3 luni le-a facut cu spume.
Ramai om serios si nu-ti mai pune intrebari existentiale pt ca iti raspund eu, multe se pot face...



#1571
danr

danr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,763
  • Înscris: 19.09.2005
nu se curata ?

#1572
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010

View Postparintele, on 12 februarie 2015 - 18:41, said:

si pana la a bubui focarul daca bagi tocatura de lemn(aschii)...
Daca se pune peste jar si nu exista flacara (ardere continua), da, exista posibilitatea de a bubui.

Daca se aprinde focul de sus doar cu aschii, este o minunatie. Filmarea cu cazanul meu de pe topicul atmosfericelor este facuta cu 6 kg de aschii ramase de cand am spart lemnele.

#1573
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,125
  • Înscris: 17.03.2005
Da, daca...ideea era ca poti face multe prostii si cam orice agregat ai avea poti sa-l faci "muci" in timp foarte scurt.
@dan. Da, se curata...la autopsie....smoala aia o cureti doar la lampa pe gaz, eventual.cu cazanul gol de apa...iar cosul...d'aia zic astia de cosuri profi, sunt mai "meltean proof"...

#1574
danr

danr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,763
  • Înscris: 19.09.2005
am un cunoscut cu un cazan pe lemne, ma rog mai multi, dar o sa dau doar acest exemplu
este constructor, si de 5-6 ani arde in mare parte scandura de cofrag, de brad, ramasa de pe la toate santiere
omul nu a avut nici o problema, curata regulat, e multumit
o fi un caz fericit....

oricum, multa lume nu usuca lemnele un an jumate, as zice ca e chiar o raritate sa gasesti pe cineva sa nu foloseasca lemnele cumparate in acel an....




#1575
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postdanr, on 15 februarie 2015 - 14:05, said:

am un cunoscut cu un cazan pe lemne, ... si de 5-6 ani arde in mare parte scandura de cofrag, de brad, ramasa de pe la toate santiere
omul nu a avut nici o problema, curata regulat, e multumit
o fi un caz fericit....
Nu este un caz singular, si eu cunosc situatii in care se arde doar lemn de rasinoase. Insa, este adevarat ca este uscat de mai multi ani.

View Postdanr, on 15 februarie 2015 - 14:05, said:

oricum, multa lume nu usuca lemnele un an jumate, as zice ca e chiar o raritate sa gasesti pe cineva sa nu foloseasca lemnele cumparate in acel an....
Posted Image  Subscriu si nu pot intelege acest ""fenomen""..Posted Image

#1576
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,125
  • Înscris: 17.03.2005
Asta pentru ca oamenii sunt saraci sau pt ca multi nu pricep care e treaba si aleg sa faca altceva cu aia 20-30 de milioane azi decat sa ii tina bagati in lemne.
Sunt multi care folosesc lemne uscate bine, mai ales la agregate moderne, s-au convins ca verzi sunt naspa.
Altii, ca mine, cand sunt prinsi nepregatiti, cumpara cox, e mai scump dar ocupa mai putin spatiu, e uscat si mai salvezi si 3 copaci cu ocazia asta...
Fiecare cat si cum poate, asta e viata.

#1577
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postparintele, on 15 februarie 2015 - 18:05, said:

Asta pentru ca oamenii sunt saraci...
Pentru mine saraci sunt acele persoane care au maxim 2 incaperi si se incalzesc de la o singura soba..
Iar cei ce-si intind casoaiele pe sute de mp si folosesc lemne verzi - numai saraci nu-i pot numi.. Nu pot, nu am cuvintele potrivite.. am lipsuri la capitolul Limba romana.Posted Image

View Postparintele, on 15 februarie 2015 - 18:05, said:

..
Sunt multi care folosesc lemne uscate bine, mai ales la agregate moderne, s-au convins ca verzi sunt naspa..
Corect, am constatat si eu ca cu cat mai mult efort se face sa se ia un agregat modern - cu atat si calitatea combustibilului este mai ridicata. Si, daca mi se permite sa extrapolez, cu cat mai multe "jafuri"" de agregate se vor vinde in tara asta, cu atat mai repede vom ramane fara paduri..Posted Image

#1578
bobon

bobon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 15.08.2009
Folosesc lemne  verzi din necunoastere, lipsa de bani, din obisnuinta  sau intentionat, Daca aduc lemnele in septembrie considera ca sunt prea uscate.  Daca sunt  uscate din vara  ;le  amesteca cu celee verzi.Folosesc lemne uscate, cum spun mai multi  mai sus ,cei care au patit  si cei care  mai citesc  pe forum.

#1579
carnitza

carnitza

    relaxat.... uneori !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,894
  • Înscris: 08.02.2007
cred ca au impresia ca vor folosi o cantitate mai mica de lemne (cele verzi ard mai greu - mai mult timp, nu ? ) deci bani mai putini !

#1580
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,125
  • Înscris: 17.03.2005
Mah eu traiesc printre ei si 90% nici nu stiu, partial au si dreptate...discutabil.
99%au teracote, usoare.
Pe de.o parte putini stiu ca lemn verde nu face cald..unii mai spun chestii gen "ala verde fasaie in soba da nu face cald"...
De ars in soba arde orice lemn, cu mici exceptii...nu iti dai seama ca eficiemta, ca draci baltati...
Mai mult, lemnele uscate ard ca paiele....sobele nu sunt etanse, cu cenusarul inchis soba trage afara caldura si suge lemne in prostie.
Apoi soba nu acumuleaza...casele neizolate sau slab izolate...in cateva ore fara foc ingheti in casa...

Per total, omul prefera lemn ud pt ca ala arde incet si mentii foc mult timp in soba, deci eliberezi treptat caldura...
Degeaba scoti tu 4kw din kg lemn uscat ca e mai bine sa scoti 2000-2500 pt ca din astia 2500 pastrezi 2000 in casa, din 4000 ramai cu 1000, restul se duce pe cos sau mori de cald 2 ore si p'orma mai consumi inca atat sa incalzesti la loc.

E usor sa.critici necunoasterea, ignoranta sau saracia...noi mai citim, mai invatam la scoala, ne favem case altfel, am priceput cum e cu izolarea...
Omul simplu de la tara intelege.greu, are inertie, nu are sobe calumea, nu are cum sa le faca, nu are nici bani de lemne pt peste 3 ani, sunt multe lucruri...

Si nu, omul.simplu nu arde paduri de lemne ca sta intr-o camaruta de 3x3 si mai mult de 1-2 mc nu isi permite.
Problema.sunt spoitii tineru care cred ca stiu, isi fac si ei case mai mari, de oameni, nu cotete, si oun centrale...si baga in ele ca in furnal..dar si aia se.lamuresc dupa 1-2 ierni ca nu tine vrajeala ...

Pe buzunarul lui omul invata repede...

#1581
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010

View Postparintele, on 16 februarie 2015 - 12:30, said:

Mai mult, lemnele uscate ard ca paiele....sobele nu sunt etanse, cu cenusarul inchis soba trage afara caldura si suge lemne in prostie.
Parinte, nu te contrazic dar asta nu o cred.

Da, ca nu suntem informati sau ca am fost invatati intr-un anumit fel, nu zic nu..
De cate ori am avut posibilitatea am incercat sa invat lumea sa aprinda focul cat mai corect, in raport cu sursa pe care o aveau.

Insa nu de putine ori m-am intalnit de raspunsuri "pai eu fac focul de 40 de ani, vii tu sa ma inveti" , "ce sa spunem, astia tinerii nici focul nu il mai fac la fel" , "ai citit si tu pe internetul ala si gata ai invatat sa faci focul" si cate altele ...

In cazul asta mai este vorba si de rea vointa sau ambitie, nu doar de lipsa de informare. Posted Image

Si decat sa stau sa ard lemne ude, sa infund si soba, sa ma chinui sa aprind focul, mai bine prefer sa bag 1-2 buturugi mai mari uscate si obtin acelasi rezultat, dar cu un consum mai mic ...Posted Image

#1582
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,125
  • Înscris: 17.03.2005
Da, inertia e mare, corect...dar parerea mea e ca e un cumul de factori, cate putin din fiecare si avem rezultatul pe care il avem.
Trebuie spus insa si altceva, ca puterea exemplului functioneaza...adica omul e refractar, adevarat, dar daca vede practic la altul cum face si vede rezultatele, si isi da seama ca nu e abureala, imediat se schimba...
Am observat asta la multi oameni de aici, traind printre ei...de la izolatie la soba si cum faci focul...
Oameni si oameni insa parerea mea e ca oamenii nu sunt rai si prosti din oficiu si nu raman asa...au insa nevoie sa vada, simta, palpeze niste lucruri care le sunt total straine ca sa le "creada"...dupa care le adopta imediat...necazul e altul, de aia spun ca e nestiinta pana la urma...uneori le adopta prost.



#1583
Livl2

Livl2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 16.11.2012
Salut.Referitor la eficienta lemnelor.De 2 ani folosesc deseuri de paletii de conifere.Am o sursa gratis.Am un consum foarte mare de lemn.Se face cald foarte repede ,dar trebuie alimentat foarte des.''Eficienta captarii'' ar fi optima cu termosemineu+puffer.Bagi pe foc dar nu se duce pe horn,se duce in puffer.

#1584
danr

danr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,763
  • Înscris: 19.09.2005
cu funinginea cum stai ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate