Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema Service - Preturi diferite

IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...
 Ridicare act de identitate cu pro...

Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet
 Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat
 Copii nascuti in Romania

Felicitari Republica Moldova pent...

Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...
 

SOBE de caramida, de zidarie, diverse sobe, focare

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
22123 replies to this topic

#8299
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,987
  • Înscris: 08.01.2010

View Postuforom89, on 18 aprilie 2015 - 09:16, said:

La varianta cu tabla de inox in interior nu m-am gandit, credeam ca trebuie sa si izoleze putin dar s-ar putea ca doar oprirea radiatiei sa fie suficient. Voi testa si varianta asta. Multumesc!

O varianta...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5EnewPbwM_w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by csomi, 18 April 2015 - 12:04.


#8300
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,987
  • Înscris: 08.01.2010

View Postciobimar, on 18 aprilie 2015 - 09:49, said:

...se aprindea o cantitate mare de combustibil si radia foarte puternic prin geam , chiar violent la privit... era o masa incandescenta ce lumina totul in jur  ..la cativa metri...(sa rezolvat cu montajul tablei.)
..

Edited by csomi, 18 April 2015 - 12:43.


#8301
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010
Sau isi mai face o usa de rezerva...pentru aceasta perioada,daca cea existenta poate fi scoasa usor ...

Sau ...scoate doar sticla si monteaza o tabla de dimensiunea sticlei...

Attached Files



#8302
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010
http://www.heiztuere...Glas_Metall.pdf

#8303
uforom89

uforom89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 13.06.2010
Am incercat si varianta cu tabla de inox. Dupa doua focuri nu stiu dc se poate trage o concluzie. Insa pot spune ca am observat urmatoarele:
-geamul nu mai radiaza la fel de puternic ca atunci cd nu avea nimic, dar...
-nu izoleaza totusi precum vata bazaltica invelita in fibra ceramica (in aceste conditii am masurat temp. de aprox.70*C pe geamul focarului, cu deflectorul de tabla am masurat aprox.150*C)
-tabla este mult mai comoda in exploatare si mai ”curata” (din fibra mai cade cate un ”puf” dupa fiecare foc).
-alte conlcuzii....cu timpul

Attached Files



#8304
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,987
  • Înscris: 08.01.2010

View Postuforom89, on 19 aprilie 2015 - 20:29, said:

-tabla este mult mai comoda in exploatare si mai ”curata” (din fibra mai cade cate un ”puf” dupa fiecare foc).


Se mai poate folosi asemantor ca tabla si placa de vermiculit de cca 3 cm grosime....din tipul care rezista la flacara deschisa ...

Edited by csomi, 20 April 2015 - 06:00.


#8305
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,987
  • Înscris: 08.01.2010

View Post7777777, on 19 aprilie 2015 - 22:29, said:

Doresc sa scot maximul care se poate scoate din focarul metalic, in conditiile date. Asta este unul din motivele pentru care postez aici si pentru care va cer ajutorul.
Multi isi doresc sa scoata maximum de eficienta, chiar si producatorii... am mai amintit,  focarele acestor "sobite"au o anumita putere nominala, pt a se produce cei 7kW producatorul nu recomanda incarcarea focarului la max 3kg de lemn la Y randament-eficienta   si arderea acesteia in cca X minute-ore, dupa care se mai poate incarca consecutiv cu aceeasi cantitate de lemn X cicluri...
Ce dorim sa facem?
- daca se poate sa incarcam focarul cu cantitatea dubla sau tripla de combustibil pt a marii autonomia,
-eventual sa "ingropam" sobita in nisa unei zidarii pta avea cat mai multa acumulare astfel posibil ca orificiile de ventilare  convectiva cu care este prevazuta vor fi obturate in oarecare masura ,
-orificiile de alimentare cu aer pt combustie pervazute din fabrica vor fi subdimensionate pt aceasta cantitate tripla de combustibil, la fel si deflecorul din zona superioara a focarului este dimensionat pt anumite caracteristici...
-trebuie luat in vedere in aceste cazuri, cosul sa poata functiona si in regim "umed" cu posibilitatea evacuarii "sterila" a condensului din acesta.
Multi cer ajutor...dar cand li se ofera  exemple si cateva calcule care sa te tina  cu "piciorele pe pamant" nu prea sunt bagate  in seama...Spor !

http://forum.softped...8#entry17062992

Edited by csomi, 20 April 2015 - 09:18.


#8306
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,987
  • Înscris: 08.01.2010

View Postcsomi, on 05 martie 2015 - 22:03, said:

Inainte de finisjele finale...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3GiUiaBAIAY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Proiectul desingului final...Crearea, formarea artistica a modelului si a  pieselor ceramice sa nascut in urma colaborarii cu http://www.transylvaniart.ro/index.php

Edited by csomi, 20 April 2015 - 14:00.


#8307
uforom89

uforom89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 13.06.2010
Sa va povestesc o patatie: astazi la vreo doua ore dupa ce am aprins focul ma intreaba sotia dc e normal sa iasa flacara pe la cenusar. Ii spun ca nu si ca nu cred ca e posibil asa ceva. Mentionez ca usa de la cenusar era inchisa si avea deschisa doar rozeta pt reglarea aerului cam in proportie de 70% (ceva mai mult decat in poza). Afara destul de frig (dimineata era 1*C), acum era innorat si batea vantul de iti venea sa te uiti sa vezi dc nu ti-a luat vreo tigla de pe casa. La un moment dat vad prin rozeta de la cenusar o flacara puternica si constanta exact ca la arderea inversa (flacara ce iesea din cenusar in camera). Ce parere aveti despre fenomenul acesta, ce credeti ca s-a intamplat?!

Attached Files

  • Attached File  01.jpg   185.84K   15 downloads


#8308
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postuforom89, on 21 aprilie 2015 - 20:32, said:

Sa va povestesc o patatie: .... Ce parere aveti despre fenomenul acesta, ce credeti ca s-a intamplat?!
Chiar nici-o parere sa nu fie? Posted Image

#8309
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,918
  • Înscris: 27.02.2008
Eu o sa-mi dau cu parerea despre ceea ce se intampla la ai mei..cand bate vantul dintr-o anumita directie...-> iese fum in casa...insa flacara inca nu Posted Image...Au inaltat cosul de fum si mai mult...Inca nu i-am dat de cap...insa se intampla..ff fff rar..cand vantul bate exact dintr-o anumita directie...si bineinteles decidem sa nu mai facem focul pana nu se schimba Posted Image)... De obicei asta se intampla..in sezoanele putin reci...mai mult toamna..tarziu..

Edited by manghels, 22 April 2015 - 13:06.


#8310
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008
-Toata treaba cred ca este datorata hotei care tragea aer pe cos!

#8311
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010
http://forum.softped...8#entry14757312

#8312
rqnu

rqnu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 08.05.2010
Credeti ca este indicat sa folosesc teava pentru incalzire in pardoseala la calorifere?A folosit cineva?

#8313
rqnu

rqnu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 08.05.2010
La o soba cu schimbator.

#8314
uforom89

uforom89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 13.06.2010
Ceva-ceva ati intuit voi dar .... sa o luam ”babeste”:
Dupa cum stim, in general exista doua cai posibile de acces ale aerului in focar: prin usa cenusarului și pe cos. La mine aceste doua cai sunt de fapt trei: admisia de aer primar (prin usa cenusarului), admisia de aer secundar (printr-o conducta din camera tehnica) și cosul de fum. Nu am nici o hota in casa asa ca aceasta posibilitate a fost exclusa din start. Initial am crezut ca datorita vantului puternic si presiunii scazute se creeaza un curent invers pe cos. Dar tinand cont ca inaltimea cosului depaseste coama casei, are aprox.9 m, are si un fel de palarie care impiedica introducerea curenti descendenti direct in cos si pe directia din care bate vantul nu exista nici un obstacol pe sute de metri am exclus si varianta aceasta.
Ce s-a intamplat in realitate?! Usa de la camera tehnica este prevazuta cu o fereastra care se poate deschide. Cd nu este vant aceasta fereastra o las f putin deschisa pt accesul aerului necesar arderii in camera tehnica. Vantul fiind foarte puternic a deschis in totalitate fereastra si a intrat pe calea aerului secundar, creându-se o suprapresiune in focar. Calea directa fiind inchisa si caile de evacuare a aerului din focar reglate pt ardere semi-prelungita, singura cale de iesire a fost prin usa cenusarului. Pe gratar existand si un strat consistent de jar....am obtinut ardere inversa in mijlocul camerei.Posted Image

Attached Files

  • Attached File  001.jpg   140.29K   42 downloads


#8315
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010

View Postuforom89, on 22 aprilie 2015 - 23:29, said:

Ceva-ceva ati intuit voi dar .... sa o luam ”babeste”:
Dupa cum stim, in general exista doua cai posibile de acces ale aerului in focar: prin usa cenusarului și pe cos. La mine aceste doua cai sunt de fapt trei: admisia de aer primar (prin usa cenusarului), admisia de aer secundar (printr-o conducta din camera tehnica) și cosul de fum.
Daca aceasta conducta de aer secundar nu comunica cu cenusarul ca de aici sa se distribuie aerul primar si secundar ....poate fi considerat ca  trage aer fals, si poate raci mediul de ardere sau schimba directia de ardere  ,cum sa intamplat acum in loc ca aerul sa vina de jos in sus cum era firesc  a intrat din alta parte in spatiul de preincalzire din peretii dubli ai focarului si a intrat in focar ca aer primar....favorizand  flacarile sa o ia in jos spre aerul cald din camera ...

#8316
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012
Sa ne traiasca colegul @bobon si toti care-si sarbatoresc astazi ziua numelui! Posted Image Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate