Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil
 Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...
 Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge
 Caut serviciu serios de captura v...

Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata
 

SOBE de caramida, de zidarie, diverse sobe, focare

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
22128 replies to this topic

#8317
bobon

bobon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 15.08.2009

View Postandreilesan, on 23 aprilie 2015 - 20:16, said:

Sa ne traiasca colegul @bobon si toti care-si sarbatoresc astazi ziua numelui! Posted Image Posted Image

  Multumesc tuturor si va doresc multa. multa sanatate.

#8318
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008
sufragerie moderna, cam inghesuita, cu feng-shui Posted ImageAttached File  poza-15.jpg   35.38K   97 downloads

#8319
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008

View Postsilenced, on 25 aprilie 2015 - 13:31, said:

sufragerie moderna, cam inghesuita, cu feng-shui Posted ImageAttachment poza-15.jpg
-Cred ca este cea mai ciudata sufragerie pe care am vazut-o, de fapt cred ca-i spune camera "sufra-tehnica"! Posted Image

#8320
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postsandy76, on 25 aprilie 2015 - 13:37, said:

-Cred ca este cea mai ciudata sufragerie pe care am vazut-o, de fapt cred ca-i spune camera "sufra-tehnica"! Posted Image

A fost o gluma @sandy76. Eu cred ca acela e un show-room.. @silenced - recunoaste, asa e?! Posted Image

#8321
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Cine isi pune in living neoane d`alea!

Edited by BodCasa, 25 April 2015 - 18:18.


#8322
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View PostBodCasa, on 25 aprilie 2015 - 18:17, said:

Cine isi pune in living neoane d`alea!

Cine is pune si boilerul :)

#8323
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Pai cica boilerul ala il poti desena si trece....dar neoanele alea doar in garaj!

#8324
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008

View Postandreilesan, on 25 aprilie 2015 - 15:45, said:



A fost o gluma @sandy76. Eu cred ca acela e un show-room.. @silenced - recunoaste, asa e?! Posted Image

Am gasit-o pe net si m-a intrigat, de aceea am zis sa va intrige si pe voi :)

Edited by silenced, 25 April 2015 - 19:37.


#8325
7777777

7777777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 13.01.2012
Pana si "tabloul" este in ton cu atmosfera camerei sufra-tehnice...

#8326
catabeg

catabeg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 21.06.2005
Bună ziua,
M-am hotărât să-mi fac la ţară o sobă de cărămidă şi mi-e teamă că am pus carul înaintea boilor şi s-ar putea ca socoteala de-acasă să nu se potrivească cu aia din târg, asta pe lângă faptul că n-am nici în clin nici în mânecă cu meseria asta. Aşa că mă văd nevoie să apelez la experienţa şi bunăvoinţa voastră, ca să mă ajutaţi cu nişte sfaturi.
Prima nelămurire: Cu cele două mânuţe ale mele (adică mi-am făcut-o cu mâna mea şi la propriu, şi la figurat), mi-am montat un coş ceramic care are intrarea pe la 1,2 m, numai bună pentru o centrală termică. Şi m-am trezi că vreau sobă de cărămidă. Am găsit modelul pe care l-aş vrea (e ăsta de aici: http://air-hot.ru/in...chi/104-2kp-dsh ). Necazul meu e că fumul iese pe sus, cu mult mai sus de cei 1,2 m. Am vreo şansă să mai funcţioneze soba dacă o lăţesc puţin, cât să „întorc” ieşirea cu o jumătate de fum în jos, până la gura de intrare a coşului ?
A doua nelămurire: Am priceput că e nevoie de mortar refractar pentru cărămizile de şamotă şi că se lasă spaţiul de 5 mm faţă de cărămida roşie pentru dilatare. Am priceput că mortarul refractar se va „întări” după tratamentul termic lent de 10 grade pe oră (pe care nu ştiu cum am să-l fac, dar mai e până acolo). (voi folosi M29A, fiindcă habar n-am să-l pregătesc din lut, deşi am în curte, slavă Domnului !). Necazul meu aici e că nu prea mi-e clar dacă pun mortar refractar şi la cărămizile roşii, fiindcă n-aş prea crede că vor ajunge la temperaturi de sute de grade, ca să se „coacă” mortarul. Va rezista zidăria chiar dacă nu se va arde mortarul ?
Îmi cer scuze dacă s-a mai vorbit despre aceste lucruri, eu n-am reuşit să le găsesc.
Mulţumesc anticipat pentru îndrumări.

#8327
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008
Frumoasa soba sau mai bine zis, frumoasa si utila.

#8328
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010

View Postcatabeg, on 26 aprilie 2015 - 00:25, said:

Bună ziua,

Prima nelămurire: Cu cele două mânuţe ale mele, mi-am montat un coş ceramic care are intrarea pe la 1,2 m, numai bună pentru o centrală termică.
Nu e prea clar unde e construit cosul si ce e cu aceasta intrare de la 1,2m si de ce musai sa te tina in loc,
Faci alta gaura de intrare in cos mai sus , acolo unde doresti si  inchizi intrarea de la 1,2 m.

View Postcatabeg, on 26 aprilie 2015 - 00:25, said:

Bună ziua,

A doua nelămurire: Am priceput că e nevoie de mortar refractar pentru cărămizile de şamotă
Corect !

View Postcatabeg, on 26 aprilie 2015 - 00:25, said:

A doua nelămurire: şi că se lasă spaţiul de 5 mm faţă de cărămida roşie pentru dilatare.
Corect ,au regim de dilatare diferit

View Postcatabeg, on 26 aprilie 2015 - 00:25, said:

A doua nelămurire:  Am priceput că mortarul refractar se va „întări” după tratamentul termic lent de 10 grade pe oră (pe care nu ştiu cum am să-l fac, dar mai e până acolo). (voi folosi M29A, fiindcă habar n-am să-l pregătesc din lut, deşi am în curte, slavă Domnului !). Necazul meu aici e că nu prea mi-e clar dacă pun mortar refractar şi la cărămizile roşii, fiindcă n-aş prea crede că vor ajunge la temperaturi de sute de grade, ca să se „coacă” mortarul. Va rezista zidăria chiar dacă nu se va arde mortarul ?

Ai nevoie ca Mortarul  sa faca in prima faza priza hidraulica,care te ajuta la zidit  (si sa reziste zidaria) si apoi priza ceramica (care se face pe la 1000*C, si se poate intampla  in timp , cand  agregatul e saturat si apuca sa se incalzeasca zdravan , sau pur si simplu se intampla la o aprindere a gudronului  depus  ) la zidirea caramizilor refractare se foloseste adeziv/mortar  refractar si la cele ceramice ,adica caramida rosie o lipesti cu amestec de argila ,adica pamant cu nisip , pentru ca fiecare au regimuri de dilatare apropiate/diferite  si nu poti schimba mortarele intre ele

Edited by ciobimar, 26 April 2015 - 07:17.


#8329
catabeg

catabeg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 21.06.2005
Am înţeles, pun mortar refractar doar la şamotă.

La coşul ceramic nu mai am ce face. E un sistem de genul acesta: http://www.proidea.r...edel-2815.shtml
E montat în baie, iar tubul ceramic de intrare e scos deja prin perete în camera în care montez soba, la 1,2 m.
Ca să fac altă gaură mai sus, trebuie să sparg peretele, să sparg mantaua de beton, să dau la o parte izolaţia de fibră de sticlă şi, prin gaura astfel făcută, să tai cu precizie o gaură în tubul de şamotă, iar apoi prin tot tunelul ăsta, să intru cu alt tub de şamotă şi să-l lipesc. Mi se pare extrem de riscant, n-am curaj s-o fac.

Ce m-am gândit eu: mai fac o jumătate de fum în jos, până la intrarea existentă şi văd ce iese (risc câteva zeci de cărămizi). Dacă dau chix şi n-am tiraj, n-o să am de ales decât să risc cu metoda propusă de tine mai sus.

Mulţumesc pentru sfaturi.

#8330
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postcatabeg, on 26 aprilie 2015 - 12:14, said:

La coşul ceramic nu mai am ce face. E un sistem de genul acesta: http://www.proidea.r...edel-2815.shtml
E montat în baie, iar tubul ceramic de intrare e scos deja prin perete în camera în care montez soba, la 1,2 m.
Ca să fac altă gaură mai sus, trebuie să sparg peretele, să sparg mantaua de beton, să dau la o parte izolaţia de fibră de sticlă şi, prin gaura astfel făcută, să tai cu precizie o gaură în tubul de şamotă, iar apoi prin tot tunelul ăsta, să intru cu alt tub de şamotă şi să-l lipesc. Mi se pare extrem de riscant, n-am curaj s-o fac.
Posted Image Daca nu ai experienta in asa ceva - mai bine lasa cosul in pace. Ai un like de la mine ca ai ales un cos profesional. Posted Image

View Postcatabeg, on 26 aprilie 2015 - 12:14, said:

Ce m-am gândit eu: mai fac o jumătate de fum în jos, până la intrarea existentă şi văd ce iese (risc câteva zeci de cărămizi)..
De ce sa risti - mergi la sigur.. Elaboreaza soba asa dupa cum iti ofera conditia in teren, adica racordul la cos sa fie la 1,2m. Eu asa as proceda.Posted Image

#8331
bobon

bobon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 15.08.2009

View Postcatabeg, on 26 aprilie 2015 - 12:14, said:

Am înţeles, pun mortar refractar doar la şamotă.

La coşul ceramic nu mai am ce face. E un sistem de genul acesta: http://www.proidea.r...edel-2815.shtml
E montat în baie, iar tubul ceramic de intrare e scos deja prin perete în camera în care montez soba, la 1,2 m.
Ca să fac altă gaură mai sus, trebuie să sparg peretele, să sparg mantaua de beton, să dau la o parte izolaţia de fibră de sticlă şi, prin gaura astfel făcută, să tai cu precizie o gaură în tubul de şamotă, iar apoi prin tot tunelul ăsta, să intru cu alt tub de şamotă şi să-l lipesc. Mi se pare extrem de riscant, n-am curaj s-o fac.

Ce m-am gândit eu: mai fac o jumătate de fum în jos, până la intrarea existentă şi văd ce iese (risc câteva zeci de cărămizi). Dacă dau chix şi n-am tiraj, n-o să am de ales decât să risc cu metoda propusă de tine mai sus.

Mulţumesc pentru sfaturi.

        Cred ca se poate face ceva si pentru  o racordare la 120  a cosului. eliminid niste rinduri  .
   La baza faci un singur rind nu doua.
   Primul sibar pentru cale directa si lunga  de deasupra cuptorului  in loc sa il pui intre   rindul 16/17 .  il pui la ridul 12/13. (canalul in forma de U il faci mai jos.asa cum este mai sus   Coltarele T-urile le cobori mai jos cu 2 caramizi
     Cele doua  sibare de sus le cobori pina sub cos  dar sa iti  permita sa iese aburii din  hota sobei . Acolo mai jos faci racordarea deasupra sibarelor dar ..pentru asta mai trebuie sa desfiintezi zidul  despartitor al clopotului U  de  canalul vertical ce duce la cos ,.Deci coborind cit poti de  mult toate sibarele. Acum, daca ai avea cosul catre mijlocul camerei ar fi mai bine, altfel coltul dr. fata se incalzeste mai putin  ca si cel din  stinga. Sibarul de la aburi se poate monta si mai sus.

#8332
valipopescu

valipopescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 06.09.2014

View Postcatabeg, on 26 aprilie 2015 - 12:14, said:

Am înţeles, pun mortar refractar doar la şamotă.

La coşul ceramic nu mai am ce face. E un sistem de genul acesta: http://www.proidea.r...edel-2815.shtml
E montat în baie, iar tubul ceramic de intrare e scos deja prin perete în camera în care montez soba, la 1,2 m.
Ca să fac altă gaură mai sus, trebuie să sparg peretele, să sparg mantaua de beton, să dau la o parte izolaţia de fibră de sticlă şi, prin gaura astfel făcută, să tai cu precizie o gaură în tubul de şamotă, iar apoi prin tot tunelul ăsta, să intru cu alt tub de şamotă şi să-l lipesc. Mi se pare extrem de riscant, n-am curaj s-o fac.

Ce m-am gândit eu: mai fac o jumătate de fum în jos, până la intrarea existentă şi văd ce iese (risc câteva zeci de cărămizi). Dacă dau chix şi n-am tiraj, n-o să am de ales decât să risc cu metoda propusă de tine mai sus.

Mulţumesc pentru sfaturi.
Nu este mare deranj sa faci o gaura in cos, daca ai curajul sa te apuci de o soba banuiesc ca ai ceva indemanare, deci gaura nu ar fi mare "lucrare" vezi aici cum se face [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nczt9htGJKo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ], fara graba si cu atentie se poate realiza.

#8333
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010
http://forum.stovema...0870bf58#119229

#8334
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postciobimar, on 28 aprilie 2015 - 10:52, said:

Interesanta postare a d-lui Kolchin.. Dupa ce s-a vazut cu forumul lui si cu multe alte avantaje s-a razvratit.. Nu-i nimic nou sub soare..
Multumesc @ciobimar. Dar nu doresc sa ma implic in dezbaterea acestui subiect.Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

6 user(s) are reading this topic

0 members, 6 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate