Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil
 Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...
 Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge
 Caut serviciu serios de captura v...

Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata
 

SOBE de caramida, de zidarie, diverse sobe, focare

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
22128 replies to this topic

#8281
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Unele modele de acolo sunt bestiale (cel putin relativ la gusturile mele), cum ar fi cea din poza 1. Daca e prea scumpa, ma multumesc si cu ceva in genul celei din poza 2, dar cu cuptorul pe cealalta parte, in bucatarie Posted Image

P.S.: Asa pentru cultura mea generala, cam cat credeti ar costa o soba ca aia din poza 1?! :)

Attached Files


Edited by oMariusRO, 16 April 2015 - 20:49.


#8282
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 05.10.2009
Csomi, astazi am fost in Horn si am cumparat o placa de granit, 60x60 cm, gros de 3 cm.
O fi buna ca sa o folosesc , capac la un focar cu ardere prelungita, asa cum ai prezentat  si facut acasa.

Attached Files



#8283
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,988
  • Înscris: 08.01.2010

View Postvasilemet, on 16 aprilie 2015 - 20:44, said:

Csomi, astazi am fost in Horn si am cumparat o placa de granit, 60x60 cm, gros de 3 cm.
O fi buna ca sa o folosesc , capac la un focar cu ardere prelungita, asa cum ai prezentat  si facut acasa.

Pt focar , la flacara deschisa si temperatura de sute de grade ? va crapa... eu nu am facut asa ceva...se folosesc materiale refractare pt focare

View PostoMariusRO, on 16 aprilie 2015 - 20:42, said:

P.S.: Asa pentru cultura mea generala, cam cat credeti ar costa o soba ca aia din poza 1?! Posted Image

Dupa cum vad si daca  nu ma insel acesta soba are un focar prefabricat, poate un Brunner de tip HKD , aceste  focare(doar focarul) incep de la 2900  E in sus

Edited by csomi, 16 April 2015 - 21:11.


#8284
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

Quote

Dupa cum vad si daca  nu ma insel acesta este un focar prefabricat, poate un Brunner HKD 2.2, aceste  focarele incep de la 2900  E in sus

Deci cu tot cu soba sub 6000E sub nici o forma, poate doar cu un focar "handmade" (nu ca asta ar fi o problema, atata timp cat isi face treaba :) )

#8285
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,988
  • Înscris: 08.01.2010

View PostoMariusRO, on 16 aprilie 2015 - 21:08, said:

Deci cu tot cu soba sub 6000E sub nici o forma, poate doar cu un focar "handmade" (nu ca asta ar fi o problema, atata timp cat isi face treaba Posted Image )

Cam peacol... binenteles daca nu sa luat in calcul valoarea artistica ale acestor opere...

#8286
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

Quote

binenteles daca nu sa luat in calcul valoarea artistica ale acestor opere...

Adevarul este ca e intradevar o opera de arta. Dar genul asta de arta e mai greu de evaluat, ca nu poti sa o vinzi decat cu tot cu casa :).

#8287
valipopescu

valipopescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 06.09.2014

View PostoMariusRO, on 16 aprilie 2015 - 21:23, said:

Adevarul este ca e intradevar o opera de arta. Dar genul asta de arta e mai greu de evaluat, ca nu poti sa o vinzi decat cu tot cu casa Posted Image.
Eu cred ca operele de arta se pot si reproduce, daca "artistul" este destul de priceput .

#8288
uforom89

uforom89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 13.06.2010
Incepe sa se mai incalzeasca afara si focul arde tot mai putin in sobe. Ceva feed-back-uri in urma folosirii sobelor in aceasta perioada mai calduta?! Cum se comporta acestea, reusesc sa ”moduleze” arderea?! Se face focul mai rar?! Nu e prea cald in casa?!

#8289
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,988
  • Înscris: 08.01.2010

View Postvalipopescu, on 16 aprilie 2015 - 21:35, said:

Eu cred ca operele de arta se pot si reproduce, daca "artistul" este destul de priceput .

Posibil  ...Posted Image

#8290
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,988
  • Înscris: 08.01.2010

View Postuforom89, on 16 aprilie 2015 - 21:36, said:

Incepe sa se mai incalzeasca afara si focul arde tot mai putin in sobe. Ceva feed-back-uri in urma folosirii sobelor in aceasta perioada mai calduta?! Cum se comporta acestea, reusesc sa ”moduleze” arderea?! Se face focul mai rar?! Nu e prea cald in casa?!
In aceste perioade se pot face focuri mai rare, poate odata la 2-3 zile poate cu incarcaturi mai reduse depinde de carcateristicile casei si masa de acumulare ale agregatelor.
Pt a marii tirajul in aceasta perioada  diferentele de presiune din interiorul casei si exterior sunt mici astfel generanduse tiraj mai slabut la cos este recomandat a se folosii mai des calea directa in prima jumatate de ardere, crescand temperatura gazelor la evacuare va creste si tirajul randamentul de ardere va ramane ridicat, poate randamentul termic scade in oarecare masura dar daca avem un focar cu o masa de acumulare de peste 500-600 kg o mare parte al energiei emanata in urma arderii a 7-8 kg de lemne  va fi capatata de masa de acumulare a focarului care dupa stingerea focului isi va face treaba si fara solicitarea maxima a sistemului convectiv

Edited by csomi, 16 April 2015 - 22:39.


#8291
uforom89

uforom89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 13.06.2010
Multumesc Csomi pt acest feed-back. Nu am nici un motiv sa te contrazic ci doar sa completez cu un exemplu concret.
Asa cum stiti la mine este o situatie particulara prin faptul ca soba/cazan asigura atat incalzirea cat si ACM, fiind folosita ca sursa unica (am mers si pe electric exact in perioadele cele mai reci cd nu stateam inca in casa si m-a cam speriat factura). Exceptand ultimele 2-3 zile, temperaturile exterioare scadeau noaptea pana aproape de 0*C. In aceste conditii si consum ”normal” de ACM (dusuri zilnice) am fost nevoit sa fac focul zilnic cu aprox 25kg lemne. Singura problema: in linving unde este amplasata soba temperatura atingea 27*C. Vazand ca fluctuatia de temperatura in living aparea doar pe timpul arderii am concluzionat ca ”surplusul” de caldura se datora radiatiei prin geamul focarului. Asa ca am ajuns la urmatoarea solutie: asez in focar, exact langa usa o bucata de vata bazaltica invelita in fibra ceramica pe aprox 3/4 din suprafata geamului. Rezultatul: temperatura nu mai depaseste 25*C nici pe durata arderii iar variatia de temperatura in living pe parcursul a 24h este de aprox. 1*. Sigurul inconvenient ar fi ca geamul nu se mai pastreaza perfect curat si apare o usoara negreala la partea superioara dar care se curata foarte usor cu un burete de vase, umed. Am incercat si cu caramizi refractare, dar dupa ce acestea se incing radiaza si ele caldura spre geam. Pana acum (dupa vreo 3 sapt de folosinta zilnica) fibra nu prezinta probleme, se pastreaza inca foarte bine. Ma gandeam sa incerc si cu niste caramizi refractare termoizolante, dar inca nu dispun de ele.
Cu tirajul nu am inca nici un fel de probleme, calea directa deschisa cam 3-5 min la aprinderea focului si apoi...spor la treaba prin curte.
In urma incalzirii din ultimele 2-3 zile am vazut termometrul din stocator la aprox 90*C (pt prima oara). Acum imi indica 70*, ultimul foc fiind cel de ieri.

#8292
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 05.10.2009
uforom89, daca in loc de vata vei aseza provizoriu cateva caramizi pe cant, care sa optureze geamul, partial, ar fi mai bine ?

#8293
uforom89

uforom89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 13.06.2010

View Postuforom89, on 17 aprilie 2015 - 21:26, said:

Am incercat si cu caramizi refractare, dar dupa ce acestea se incing radiaza si ele caldura spre geam..................Ma gandeam sa incerc si cu niste caramizi refractare termoizolante, dar inca nu dispun de ele.


#8294
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,988
  • Înscris: 08.01.2010

View Postuforom89, on 17 aprilie 2015 - 21:44, said:

Am incercat si cu caramizi refractare, dar dupa ce acestea se incing radiaza si ele caldura spre geam..................Ma gandeam sa incerc si cu niste caramizi refractare termoizolante, dar inca nu dispun de ele.

In astfel de cazuri se pot alege optional si usi de alimentare  cu geam dublu, ce pot retine radierea caldurii sper exterior cu cca 30 % in in varful ciclului de ardere.

Un exemplu...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0gYJC-ooLps?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


sau se poate alege " umbrirea" acestor suprafete "ceramice", optional, cu niste panouri frontale cu vizor renuntand la efectul vizual oferit de " dansul flacarilor"
ca ideie...

Edited by csomi, 17 April 2015 - 22:38.


#8295
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010
Sau....In perioada asta ,Poti reduce dimensiunea focarului asezand lemnele in picioare pe fundul focarului pana la jumatate , apoi sa asezi cateva caramizi ca un parapet sa arda doar in acea jumatate.  Sau cu o tabla de inox de preferat cat e latimea focarului,( sau poate fi si mai ingusta sa-ti intre pe usa , care poate ramane in focar rezemata lateral cand asezi lemnele sau cureti cenusa ) ,in timpul arderii  sa stea piezis de unde sunt asezate  lemnele si pana deasupra usii. acum depinde ce ardere folosesti poti  sa ai doar o crestatura/decupare  pe unde poti aprinde  si supraveghea arderea , jos sau sus ...

Attached Files

  • Attached File  bip.JPG   20.51K   21 downloads


#8296
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,988
  • Înscris: 08.01.2010

View Postciobimar, on 17 aprilie 2015 - 22:45, said:

.  Sau cu o tabla de inox de preferat cat e latimea focarului,( sau poate fi si mai ingusta sa-ti intre pe usa , care poate ramane in focar rezemata lateral cand asezi lemnele sau cureti cenusa ) ,in timpul arderii  sa stea piezis de unde sunt asezate  lemnele si pana deasupra usii. acum depinde ce ardere folosesti poti  sa ai doar o crestatura/decupare  pe unde poti aprinde  si supraveghea arderea , jos sau sus ...


#8297
uforom89

uforom89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 13.06.2010

View Postcsomi, on 17 aprilie 2015 - 22:22, said:

In astfel de cazuri se pot alege optional si usi de alimentare  cu geam dublu, ce pot retine radierea caldurii sper exterior cu cca 30 % in in varful ciclului de ardere.
Multumesc dar parca nu as schimba usa. In schimb varianta cu panourile frontale e de luat in calcul dc se poate monta peste usa actuala. Doar ca ma gandesc dc in felul acesta nu se incinge geamul prea tare?! (adica caldura radiaza spre el din doua parti, interior si exterior).
La varianta cu tabla de inox in interior nu m-am gandit, credeam ca trebuie sa si izoleze putin dar s-ar putea ca doar oprirea radiatiei sa fie suficient. Voi testa si varianta asta. Multumesc!

#8298
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010

View Postuforom89, on 18 aprilie 2015 - 09:16, said:

varianta cu tabla de inox in interior  Voi testa si varianta asta.
Salut,
Eu am mers toata iarna asa,folosind cox ,avand si putere calorica mai mare si  ardere inferioara, se aprindea o cantitate mare de combustibil si radia foarte puternic prin geam , chiar violent la privit... era o masa incandescenta ce lumina totul in jur  ..la cativa metri..(sa rezolvat cu montajul tablei.)
Avand si usa de alimentare sus  am montat de sub aceasta usa, "tabla "cam de 1,2m inaltime , ce statea piezis, pana jos la 15cm de ferestra de ardere ,avand doar o decupatura jos de tot, de 10cmp ,pe unde aprindeam...

Edited by ciobimar, 18 April 2015 - 09:53.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

4 user(s) are reading this topic

0 members, 4 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate