Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 

IMPORT CHINA

- - - - -
  • Please log in to reply
2816 replies to this topic

#1315
adrianna33

adrianna33

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.07.2009

View Postadrianna33, on 19th January 2011, 15:20, said:

Ma intereseaza achizitii din China ma refer la multe containere,vreau sa deschid mai multe magazine,ar fi prima data pt mine,nu am habar ce implica comertul cu China...astept propuneri de colaborare pe [email protected] gandit la tot ce implica haine si incaltaminte dar nu as refuza si altceva ...


#1316
misuu

misuu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 30.12.2003

View Postchinaman, on 11th January 2011, 15:24, said:

nu va zgarciti daca aveti sansa sa colaborati cu o companie de intermediere serioasa care nu isi pune adaos mare merita (economisiti transport, cazare, evitati tzepe de toate felurile, poate primiti preturi mai bune decat puteti dvs. personal sa scoateti de la o fabrica, etc).
Poti recomanda astfel de companii? Fiindca de aici este acceasi sansa sa dai peste un fabricant care da tzepe sau peste un intermediar care face acelasi lucru.

Mersi mult,
Mihai

#1317
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007
Imi puteti recomanda un transportator serios care se opereze pe ruta Shenzen Bucuresti ori Constanta? Eventual sa aiba grija ca (virgula) chinezul sa completeze declaratiile vamale cum trebuie, sa includa toate produsele pe aceea declaratie, etc etc.
Ultima oara era sa o comit grav cu un chinez care (desi i-am spus sa imi modifice declaratia vamala-pusese 5$ ptr un colet de 400 de $! ) nici nu s-a sinchisit.
Noroc ca am scapat cu spaga de alte intrebari, ca altfel...

As prefera transport aerian prin EMS sau TNT, dar la niste preturi decente de maxim 10$ pe kg, sau pe mare, dar nu mai mult de 80-90$ pe mc si totusi sa nu ia 5 saptamani.

Cunoasteti o astfel de companie?

Edited by M4V3RiCk_, 21 January 2011 - 18:03.


#1318
chinaman

chinaman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 23.06.2008

View PostM4V3RiCk_, on 21st January 2011, 18:03, said:

Imi puteti recomanda un transportator serios care se opereze pe ruta Shenzen Bucuresti ori Constanta? Eventual sa aiba grija ca (virgula) chinezul sa completeze declaratiile vamale cum trebuie, sa includa toate produsele pe aceea declaratie, etc etc.
Ultima oara era sa o comit grav cu un chinez care (desi i-am spus sa imi modifice declaratia vamala-pusese 5$ ptr un colet de 400 de $! ) nici nu s-a sinchisit.
Noroc ca am scapat cu spaga de alte intrebari, ca altfel...

As prefera transport aerian prin EMS sau TNT, dar la niste preturi decente de maxim 10$ pe kg, sau pe mare, dar nu mai mult de 80-90$ pe mc si totusi sa nu ia 5 saptamani.

Cunoasteti o astfel de companie?

ai mare grija la gropi sa nu dai in ele.

#1319
SBLITZ

SBLITZ

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.01.2011

View Postm_criss23, on 11th January 2007, 21:50, said:

AM  UN MAGAZIN ONLINE SI AS VREA SA IMPORT PRODUSE FACUTE IN CHINA(PENTRU BEBELUSI:FOTOLII AUTO,PATUTURI ...ETC) PROBLEMA E CA NU STIU CUM AR TREBUI SA PROCEDEZ.EXCLUS SA PLEC PANA ACOLO. AM GASIT PRODUCATORI , AM TRIMIS CEVA EMAIL-URI ...SI  NIMIC....A MAI INCERCAT CINEVA???MULTUMESC ANTICIPAT

China zici,
Hai sa incerc sa te lamuresc.
In primul rand trebuie sa-ti faci o lista cu ce vrei exact, ma refer in detaliu.
Al doilea rand trebuie sa stii ca containerele sunt de trei feluri, mici de 24 mc, mari si extra mari adica HQ care ajung pana la 48 respectiv 70mc.
Daca nu vrei sa te duci acolo iti trebuie o firma de Traiding, care sa vb romaneste.
Ca sa ridici marfa din port trebuie sa-ti listezi firma ca importator, altfel nu poti plati vama, tva-ul si acciza, asta trebuie s-o faci inainte ca dureaza ceva iar daca ti-a ajuns containerul in vama si nu l-ai scos in trei zile, platesti de nu te vezi depozitarea.
Ca pretul final care include pretul de achizitie, taxele cat si transportu sa fie cat mai mic regula este sa aduci container HQ, pe care sa-l indesi cu marfa pentru ca incidenta la transport sa fie cat mai mica. Trebuie sa stii ca diferenta la pret intre container mic si HQ este de doar 2-3 sute de dolari.
De ce-ti trebuie firma de traiding pentru ca acestea sunt singurele care pot face expeditia si-ti rezolva toate problemele legate de plecarea transportului, vama chineza, producatorii chinezi, depozitare de la momentul primirii marfii, incarcarea acesteia in container, procurarea containerului si imbarcarea, ori daca nu esti vorbitor de chineza esti pierdut. Nu ai cum sa faci toate astea.
Referitor la negociere asa este trebuie sa negociezi la sange, iar chinezii sunt foarte buni la astea, cel mai bun sfat este cantitate mare de la unul singur si sa-i arati bani cash. Nu sunt interesati de promisiuni de afceri pe termen lung, sunt oportunisti, daca ai bani sta de vb cu tine, daca le arati banul le-ai captat atentia, si trebuie sa-i controlezi marfa la sange ca iti scoate ochii cu ceva frumos si-ti livreaza cacat, stie ca o data incarcata marfa si primit banii, afacerea este incheiata si nu mai ai ce face.
Daca mai ai intrebari iti pot raspunde, deocamdata astea sunt cateva reguli generale.

#1320
adrian_n

adrian_n

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 11.01.2011

View PostM4V3RiCk_, on 22nd January 2011, 00:03, said:

Imi puteti recomanda un transportator serios care se opereze pe ruta Shenzen Bucuresti ori Constanta? Eventual sa aiba grija ca (virgula) chinezul sa completeze declaratiile vamale cum trebuie, sa includa toate produsele pe aceea declaratie, etc etc.
Ultima oara era sa o comit grav cu un chinez care (desi i-am spus sa imi modifice declaratia vamala-pusese 5$ ptr un colet de 400 de $! ) nici nu s-a sinchisit.
Noroc ca am scapat cu spaga de alte intrebari, ca altfel...

As prefera transport aerian prin EMS sau TNT, dar la niste preturi decente de maxim 10$ pe kg, sau pe mare, dar nu mai mult de 80-90$ pe mc si totusi sa nu ia 5 saptamani.

Cunoasteti o astfel de companie?


Incearca DHL LOGISTICS SRL, ei fac vama in Austria, si pretul e ok daca ai peste 100 de kg.

View Postadrianna33, on 19th January 2011, 21:20, said:

Ma intereseaza achizitii din China ma refer la multe containere,vreau sa deschid mai multe magazine,ar fi prima data pt mine,nu am habar ce implica comertul cu China...astept propuneri de colaborare pe [email protected] gandit la tot ce implica haine si incaltaminte dar nu as refuza si altceva ...


Ce bine suna multe containere  :coolspeak:
Mai locuiesti in Italia s-au te-ai intors in tara?, pai de la lucrat cu calculatorul toata ziua la afaceri cu containere multe si deschiderea multor magazine e cale lunga nu crezi? fi si tu mai explicita.

Auguri...

#1321
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007
DHL-ul nu e o solutie.Mai ales ca astia sunt foarte stricti la vama.Nu as dori sa aud comentarii de genul "nu e buna factura, noi credem ca te-a costat mai mult"

#1322
adrian_n

adrian_n

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 11.01.2011

View PostM4V3RiCk_, on 24th January 2011, 01:16, said:

DHL-ul nu e o solutie.Mai ales ca astia sunt foarte stricti la vama.Nu as dori sa aud comentarii de genul "nu e buna factura, noi credem ca te-a costat mai mult"


Nu confunda DHL-ul normal cu DHL GLOBAL FORWARDING (serviciu nou), apartin aceluiasi "patron" dar sunt total diferite, ei se ocupa doar de marfa care are multe kilograme (peste o suta), cu cat mai multe kilograme cu atat pretul mai bun, avionul pleaca din China catre Dubai dupa care ajunge in Austria si tocmai ca vama nu se face in Romania ci in Austria, liberul de vama se da in Austria, eu export din China aproape zilnic catre Romania si in afara de containerele pline nu fac grupaje deoarece e prea mare bataia de cap si nu mertita efortul, am folosit TNT-ul cativa ani deoarece pretul era cel mai bun dar logistica lor este "varza", pana cand a aparut acest serviciu de la DHL, de un an folosesc doar DHL Global Forwarding cand nu este un container plin, pe langa pretul mult mai bun decat TNT, vama se face in Austria si logistica este incomparabila. Uite un numar de telefon de la ei: +40 (264) 256.558 begin_of_the_skype_highlighting              +40 (264) 256.558      end_of_the_skype_highlighting.

Sanatate...

#1323
dragosfanaru

dragosfanaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 31.08.2010
am si eu o intrebare, banuiesc ca multi au cumparat de pe alibaba, nu conteaza ce produse, ideea este ca ati cumparat si nu a-ti fost inselati, puteti cumva sa ne da-ti si noua numele sau site-ul de la care a-ti comandat diverse lucruri si nu a-ti fost inselati? asa cel putin unii din noi ne putem orienta, daca intrii pe alibaba 99% sunt tepari sigur, asa ne putem ajuta unii pe altii!

#1324
motu-tm

motu-tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 14.12.2010

View Postdragosfanaru, on 24th January 2011, 09:15, said:

am si eu o intrebare, banuiesc ca multi au cumparat de pe alibaba, nu conteaza ce produse, ideea este ca ati cumparat si nu a-ti fost inselati, puteti cumva sa ne da-ti si noua numele sau site-ul de la care a-ti comandat diverse lucruri si nu a-ti fost inselati? asa cel putin unii din noi ne putem orienta, daca intrii pe alibaba 99% sunt tepari sigur, asa ne putem ajuta unii pe altii!

depinde ce vrei si f f f important cantitatiile.

1-2 bucati cel mai sigur esti cu ebay

cantitati mari, pe GSM stiu: cellpex.com  tvc-mall.com

#1325
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007

View Postdragosfanaru, on 24th January 2011, 09:15, said:

am si eu o intrebare, banuiesc ca multi au cumparat de pe alibaba, nu conteaza ce produse, ideea este ca ati cumparat si nu a-ti fost inselati, puteti cumva sa ne da-ti si noua numele sau site-ul de la care a-ti comandat diverse lucruri si nu a-ti fost inselati? asa cel putin unii din noi ne putem orienta, daca intrii pe alibaba 99% sunt tepari sigur, asa ne putem ajuta unii pe altii!

Pai asta e si ideea.Nu o sa iti spuna nimeni un furnizor de incredere, tocmai pentru ca asta reprezinta 90% din afacere.Cum teparii de pe alibaba reprezinta cam tot acelasi procent, e clar ca un furnizor serios e cheia succesului.
Oricum din ce am vazut, in general tepele se dau pe electronice (procesoare, placi video,laptop-uri, telefoane, gadget-uri, chestii din astea) si mai putin pe lucruri comune.

Eu oricum de fiecare data cand am platit am platit cu paypal in China, cel putin prima data.

Nu stiu acuma de la oamenii cu mai experienta in relatie cu China, daca exista posibilitatea ca la inceput cand e vorba de 300-400-500 de dolari pana in 1000 sa acepte paypal si sa fie seriosi, si cand te hotaresti sa bagi o comanda mare de 5000 de $ sa zicem, si sa platesti cu cardul (tocmai ca ti-au capatat increderea), exact atunci sa ti-o traga !
Asta chiar nu stiu.

Eu unul am gasit cu DHL din China serviciu door-to door in jur de 170 $ ptr 15 kg.Acepta si paypal.Acum, chiar nu stiu ce sa zic. Am dat dupa ei pe google "Nume companie" scam si nu am gasit nimic de rau despre ei.
Chiar nu stiu ce sa zic.

De la furnizor cand iau produse, ma fura si la cantar si la pretul pe kilogram.Sincer m-am cam saturat de asta.

Edited by M4V3RiCk_, 24 January 2011 - 17:19.


#1326
dragosfanaru

dragosfanaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 31.08.2010

View PostM4V3RiCk_, on 25th January 2011, 04:12, said:

Pai asta e si ideea.Nu o sa iti spuna nimeni un furnizor de incredere, tocmai pentru ca asta reprezinta 90% din afacere.Cum teparii de pe alibaba reprezinta cam tot acelasi procent, e clar ca un furnizor serios e cheia succesului.
Oricum din ce am vazut, in general tepele se dau pe electronice (procesoare, placi video,laptop-uri, telefoane, gadget-uri, chestii din astea) si mai putin pe lucruri comune.

Eu oricum de fiecare data cand am platit am platit cu paypal in China, cel putin prima data.

Nu stiu acuma de la oamenii cu mai experienta in relatie cu China, daca exista posibilitatea ca la inceput cand e vorba de 300-400-500 de dolari pana in 1000 sa acepte paypal si sa fie seriosi, si cand te hotaresti sa bagi o comanda mare de 5000 de $ sa zicem, si sa platesti cu cardul (tocmai ca ti-au capatat increderea), exact atunci sa ti-o traga !
Asta chiar nu stiu.

Eu unul am gasit cu DHL din China serviciu door-to door in jur de 170 $ ptr 15 kg.Acepta si paypal.Acum, chiar nu stiu ce sa zic. Am dat dupa ei pe google "Nume companie" scam si nu am gasit nimic de rau despre ei.
Chiar nu stiu ce sa zic.

De la furnizor cand iau produse, ma fura si la cantar si la pretul pe kilogram.Sincer m-am cam saturat de asta.

Ce sa zic ai dreptate, cheia sta in furnizor, iar prin paypal iti mai recuperezi banii daca are ceva bani in cont respectivul, asa ca nu imi inspira mare incredere payapal. Eu m-am gandit ca cine a mai cumparat poate sa ajute cu un sfat sau cu un contact, oricum nu toti ne apucam de aceleasi afaceri in acelasi oras asta e clar! Eu unul eram interesat de unde as putea lua telefoane dar fara sa fiu intepat.

#1327
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007

View Postdragosfanaru, on 24th January 2011, 20:07, said:

Ce sa zic ai dreptate, cheia sta in furnizor, iar prin paypal iti mai recuperezi banii daca are ceva bani in cont respectivul, asa ca nu imi inspira mare incredere payapal. Eu m-am gandit ca cine a mai cumparat poate sa ajute cu un sfat sau cu un contact, oricum nu toti ne apucam de aceleasi afaceri in acelasi oras asta e clar! Eu unul eram interesat de unde as putea lua telefoane dar fara sa fiu intepat.

La Paypal daca platesti, sa platesti fix in contul companie.Adica contul trebuie sa fie ceva de genul [email protected]. Nicidecum [email protected]. Acolo nici cu paypal nu as avea incredere.

La telefoane...Nu stiu de unde mania asta cu telefoanele, fara suparare.Se pot face bani mult mai multi si din alte treburi.Plus ca in China ai mari, mari sanse sa primesti doar fake-uri.Iara originalele ai sa constati ca de fapt au preturi mai mari ca in SUA. Plus ca romanu cand e vorba de telefoane, ofera/vor niste preturi de parca le-ai furat, nu le-ai luat pe bani.
Tocmai ca multe din telefoanele "produse" prin Ro sunt furate de pe la "fraierii" din vest.De aia si preturile asa mici de aici si pretentiile clientilor.
Sincer e un mit ca in China electronicele ar fi mai ieftine decat in oricare alta parte.E total fals.Sunt mai ieftine, dar in nici un caz tehnologia de ultima ora.Si daca pretind ca sunt gadged-uri de ultima ora la pret bun, ori sunt tepe ordinare ori sunt fake-uri.
Americanii se feresc ca dracu de tamaie sa dea chinezilor ceea mai noua tehnologie.Abia, abia au construit in China o fabrica Intel si ghici pe ce: tehnologie pe 65 de nm.Care e deja veche de 4-5 ani.La ora actuala se produc procesoare pe 32 de nm.Tehnologie cu 2 generatie mai noua ca ceea ce se face in China.
Oare de ce? Tocmai ca mister Giong-Ci-Jing are boala sa copieze ca la xerox tot ce prinde pe mana.

Edited by M4V3RiCk_, 24 January 2011 - 20:19.


#1328
dragosfanaru

dragosfanaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 31.08.2010

View PostM4V3RiCk_, on 25th January 2011, 07:14, said:

La Paypal daca platesti, sa platesti fix in contul companie.Adica contul trebuie sa fie ceva de genul [email protected]. Nicidecum [email protected]. Acolo nici cu paypal nu as avea incredere.

La telefoane...Nu stiu de unde mania asta cu telefoanele, fara suparare.Se pot face bani mult mai multi si din alte treburi.Plus ca in China ai mari, mari sanse sa primesti doar fake-uri.Iara originalele ai sa constati ca de fapt au preturi mai mari ca in SUA. Plus ca romanu cand e vorba de telefoane, ofera/vor niste preturi de parca le-ai furat, nu le-ai luat pe bani.
Tocmai ca multe din telefoanele "produse" prin Ro sunt furate de pe la "fraierii" din vest.De aia si preturile asa mici de aici si pretentiile clientilor.
Sincer e un mit ca in China electronicele ar fi mai ieftine decat in oricare alta parte.E total fals.Sunt mai ieftine, dar in nici un caz tehnologia de ultima ora.Si daca pretind ca sunt gadged-uri de ultima ora la pret bun, ori sunt tepe ordinare ori sunt fake-uri.
Americanii se feresc ca dracu de tamaie sa dea chinezilor ceea mai noua tehnologie.Abia, abia au construit in China o fabrica Intel si ghici pe ce: tehnologie pe 65 de nm.Care e deja veche de 4-5 ani.La ora actuala se produc procesoare pe 32 de nm.Tehnologie cu 2 generatie mai noua ca ceea ce se face in China.
Oare de ce? Tocmai ca mister Giong-Ci-Jing are boala sa copieze ca la xerox tot ce prinde pe mana.

am inteles, mia venit mai la indemana sa zic de telefoane, ai dreptate se pot face mai multi bani din alte treburi, dar daca cheia (distribuitorul) nu este la mine, pe de geaba!

#1329
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,795
  • Înscris: 13.01.2005

View PostM4V3RiCk_, on 24th January 2011, 17:12, said:

Eu unul am gasit cu DHL din China serviciu door-to door in jur de 170 $ ptr 15 kg.Acepta si paypal.Acum, chiar nu stiu ce sa zic. Am dat dupa ei pe google "Nume companie" scam si nu am gasit nimic de rau despre ei.
Chiar nu stiu ce sa zic.
Plătești cam mult. N-ar trebui să dai mai mult de 8$/kg.

#1330
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007

View Postmufa, on 24th January 2011, 20:30, said:

Plătești cam mult. N-ar trebui să dai mai mult de 8$/kg.

Ma rog sunt oferte si oferte. Acuma am de la chinezoi, tot asa acepta paypal, oferta foarte profesional prezentata, 6.33$ pe kil, intre 21 si 30 de KG. Serviciu Door-to-Door cica.

Pana la 21, 15$ primul kil, 8$ fiecare kil aditional.Oricum, muult, muult mai bine ca la TNT.

La TNT era vreo 30-35 de $ primul kil, si 18 $ fiecare kil aditional.La un colet de 15 kile, scoteai 300 $ ca popa.Asta fiind preturile de transport practicate de fabrica.

Preturile oferite, sincer fata de ce plateam,  (dupa cum am zis, chinezul mai are si boala sa exagereze cu greutatea pachetelor ca sa mai ciupeasca si el ceva), mi se par prea bune ca sa fie adevarate.

Daca intreb direct la DHL RO (pomenea cineva de un serviciu nou introdus), tot preturile astea o sa le am?Sau macar pe acolo.

Edited by M4V3RiCk_, 24 January 2011 - 20:43.


#1331
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,795
  • Înscris: 13.01.2005

View PostM4V3RiCk_, on 24th January 2011, 20:42, said:

La TNT era vreo 30-35 de $ primul kil, si 18 $ fiecare kil aditional.La un colet de 15 kile, scoteai 300 $ ca popa.Asta fiind preturile de transport practicate de fabrica.
Cineva vrea să se îmbogățească de pe urma ta.

#1332
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007

View Postmufa, on 24th January 2011, 20:46, said:

Cineva vrea să se îmbogățească de pe urma ta.

Pai si la TNT Romania daca intrebi, tot scoruri din astea iti dau.Tocmai ca i-am intrebat.Ba chiar mai mari :) Am dat scoroaiele alea ca deh...aveam ceva pana in 5 kile si a trebuit sa inghit.
Acum se schimba povestea. O sa am de adus cel putin 15 kile daca nu mai bine. Daca fac rost de suficienti bani intre timp (sa treaca nenorocitul lor de An/Sarbatoare/ce o mai fi - ca astia au 3 saptamani de vacanta se pare), probabil ca o sa comand cel putin 25 poate chiar 30 de kile.
Si deja de la 20 de kile in sus, altfel negociezi.Pana in 20 la avion, nu te baga nimeni in seama.

Edited by M4V3RiCk_, 24 January 2011 - 20:52.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate