Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

IMPORT CHINA

- - - - -
  • Please log in to reply
2816 replies to this topic

#1297
adrian_n

adrian_n

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 11.01.2011

 chinaman, on 11th January 2011, 21:24, said:

salut, eu am o trade company in china cu filiala la hong kong si una in romania, pot sa-ti spun ca gold member valoreaza fix 0. pe alibaba majoritatea contactelor la firmele inregistrate sunt niste tineri deobicei femei care habar nu au despre produse sau vanzari, sunt niste mici robotzei fara informatii despre ce vand. pe alibaba maxim poti sa afli niste nume de companii si pe urma sa le contactezi separat (din china direct, preferabil de catre un chinez, fiindca preturile pe care le poate scoate un chinez sunt net mai mici decat cele pe care le poate scoate un european). china fiind in avant economic si tzepele sunt la ele acasa ca in orice economie emergenta, multe firme chinezesti dau tzeapa la alte firme chinezesti si nu se intampla nimic (gen romania), sunt milioane de companii statul nu poate controla toate tzepele si multe sunt date cu "acte in regula" gen am cumparat cu 1 milion si am vandut cu 500 de mii sau s-a stricat marfa si gata, faliment si pierderea vanzatorului. pe cont propriu fara parteneri seriosi e destul de riscant, statul chinez nu de protejeaza absolut deloc in caz de tzeapa, poti sa contactezi ambasada, serviciul anti-frauda etc nu se intampla absolut nimic, local problemele in caz de tzeapa se rezolva in acelasi stil cum se rezolva si in romania, le e frica doar de amenintari si probleme de ordin fizic sau probleme gen apari la EXPO si faci un mare scandal la standul lor. dar pentru cineva care isi ia tzeapa de o suma gen 5000$, nu cred ca merita sa ii cauti prin toata China pana ii gasesti la un EXPO si poate nu rezolvi nimic, nu uitati ca sunteti straini in tara lor proforma invoiceurile ce le dau ei nu valoreaza 2 lei din punct de vedere legal, au multe conturi bancare majoritatea primesc in contul lor personal banii sau in contul unei alte firme deci ai sanse sa fi dat afara de la un EXPO in cazul in care cei care te-au tzepuit sunt mai tari pe pozitii. preventia e clar cheia in afacerile cu china. deobicei tzepele majore sunt date la calitatea marfii, de genul comanzi 100 de USB-uri de 4GB, merg ok, comanzi 200 sunt bune, comanzi 5000 sunt toate de 64MB sau nu merg deloc (intamplare reala, cu toate actele legale dar nu ai ce sa le faci). eu am lucrat mult timp fara partener chinez vizitant fiecare fabrica personal, financiar nu a meritat am cheltuit mai mult pe drumuri decat am castigat (cursele interne din china sunt si ele scumpe) si mai ales ca un strain primeste preturi mai mari decat un chinez si sa nu aveti impresia ca in China te tziganesti cu ei ca in Turcia - poate merge in bazar dar nu la companii serioase -. sa mergi in china merita in special la EXPO-uri pe domenii acolo e concurenta serioasa intre firme si e simplu sa iei multe oferte in timp scurt si fara sa te deplasezi. sa o iei asa "la picior" e destul de greu, o companie poate fi in Shanghai alta in Zhuhai te costa transportul si cazarea destul de serios si poate nu gasesti ce cauti. o alta chestie importanta e sa nu ai incredere prea mare in cuvantul lor, pe multi daca ii intrebi daca, calitatea e buna o sa-ti zica ca e foarte buna, daca ii intrebi daca pot face produse personalizate, toti vor spune ca da, in final rezultand ca, calitatea e proasta si nu fac personalizat. multi vor incerca sa va ia o comanda aburindu-va cu tot ce vreti sa auziti. nu va zgarciti daca aveti sansa sa colaborati cu o companie de intermediere serioasa care nu isi pune adaos mare merita (economisiti transport, cazare, evitati tzepe de toate felurile, poate primiti preturi mai bune decat puteti dvs. personal sa scoateti de la o fabrica, etc). e important de stiut ca, China nu e Turcia, nu incerc sa descurajez pe nimeni dar e util sa invatati din experientele altora mai ales din greselile altora de a crede ca pe cont propriu vor face pe dracu in 4 si ca defapt intermediarii sunt niste capushe. multi poate sunt, dar nu uitati ca rolul intermediarului de a verifica calitatea marfii la fata locului, negocia un pret bun si evitarea problemelor e destul de important. postul meu nu se adreseaza arabilor si celor ce vor sa faca afaceri gen dragonul roshu sau europa.


Ce bine suna: "si ca defapt intermediarii sunt niste capushe..." :D :D :D  
Multi o sa citeasca dar foarte putini o sa inteleaga.
Succes in continuare.

#1298
motu-tm

motu-tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 14.12.2010

 chinaman, on 11th January 2011, 15:24, said:

salut, eu am o trade company in china cu filiala la hong kong si una in romania,

poti sa vinzi si de pe firma romaneasca, gata importate?

#1299
chinaman

chinaman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 23.06.2008

 motu-tm, on 11th January 2011, 19:04, said:

poti sa vinzi si de pe firma romaneasca, gata importate?

da, nu e nici o problema.

#1300
Dorcky

Dorcky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 24.01.2004
Salutare fratilor!

Am si eu o problema cu DHL-ul si vama romana

Am cumparat un receiver de satelit de la o firma din China cu 69$ prin Aliexpress. Transportul era gratiut cu DHL (Alta modalitate era pe banii) asa ca toate bune si frumoase, trimit banii la chinez pe PayPal, imi trimite coletul, ajunge in tara, la Cluj, imi dau mesaj cei de la DHL sa-i sun ca a sosit un colet, si imi trimit pe mail, dupa ce vorbesc cu ei, actele pentru vama. Imi trimit si 2 scanari de pe colet in care imi spun ca pe factura nu apare decat valoarea produsului adica 15$ si atat! Si ca ar mai trebui sa apara si valoarea transportului ca sa imi poata face vamuirea si ca mai imi trebuie un nr EORI, dovada platii, factura tradusa si copie dupa actul de identitate. Cel de la DHL cu care am vorbit imi da 2 posibilitati de rezolvare.. Sa cer o alta factura pe care sa imi apara si valoarea transportului ori sa imi trimita chinezul dovada platii transportului.
Si acum problema....
Incerc sa vorbesc cu chinezul ,imi raspunde si imi trimite o proforma cu 15$ valoarea obiectului si 31$ valoarea transportului. Sun la DHL le trimit proforma, imi spun ca ar fi OK dar ca totusi valoarea obiectului e cam mica si celor de la vama le-ar trezi suspiciuni. Am inteles ca astia de la vama nu se joaca si ar fi bine sa declat cu cat l-am luat nu baliverne...Nu stiu cum sa procedez in continuare, m-am gandit sa returnez pachetul dar nu stiu daca o sa imi mai recuperez banii.

#1301
chinaman

chinaman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 23.06.2008

 Dorcky, on 13th January 2011, 21:04, said:

Salutare fratilor!

Am si eu o problema cu DHL-ul si vama romana

Am cumparat un receiver de satelit de la o firma din China cu 69$ prin Aliexpress. Transportul era gratiut cu DHL (Alta modalitate era pe banii) asa ca toate bune si frumoase, trimit banii la chinez pe PayPal, imi trimite coletul, ajunge in tara, la Cluj, imi dau mesaj cei de la DHL sa-i sun ca a sosit un colet, si imi trimit pe mail, dupa ce vorbesc cu ei, actele pentru vama. Imi trimit si 2 scanari de pe colet in care imi spun ca pe factura nu apare decat valoarea produsului adica 15$ si atat! Si ca ar mai trebui sa apara si valoarea transportului ca sa imi poata face vamuirea si ca mai imi trebuie un nr EORI, dovada platii, factura tradusa si copie dupa actul de identitate. Cel de la DHL cu care am vorbit imi da 2 posibilitati de rezolvare.. Sa cer o alta factura pe care sa imi apara si valoarea transportului ori sa imi trimita chinezul dovada platii transportului.
Si acum problema....
Incerc sa vorbesc cu chinezul ,imi raspunde si imi trimite o proforma cu 15$ valoarea obiectului si 31$ valoarea transportului. Sun la DHL le trimit proforma, imi spun ca ar fi OK dar ca totusi valoarea obiectului e cam mica si celor de la vama le-ar trezi suspiciuni. Am inteles ca astia de la vama nu se joaca si ar fi bine sa declat cu cat l-am luat nu baliverne...Nu stiu cum sa procedez in continuare, m-am gandit sa returnez pachetul dar nu stiu daca o sa imi mai recuperez banii.

DHL e foarte strict la proceduri vamale chiar aberanti in multe cazuri, daca nu cred in valoarea facturii iti inventeaza ei un pret dupa cum cred ei si te taxeaza la valoarea pe care o considera ei. de evitat DHL pentru importuri din China. cred ca in final o sa iesi mai scump cu receiverul decat daca il luai de la noi sau din europa. pune valoarea receiver + shipping = 69$, fa un print de pe sumarul de la paypal sa dovedesti plata si spunei chinezului sa-ti faca o proforma pe valoarea de 69$ cat ai platit tu pe paypal. nu vad o mare afacere sa subevaluezi pentru 20$ doar te complici, fi transparent si daca nu sunt de acord refuza coletul dar nu-ti pune mari sperante in a-ti recupera banii, poti sa pui o plangere la paypal ca senderul nu ti-a dat actele necasare sa clear customs si o sa-ti dea paypal banii inapoi dar sincer chinezul nu are nici o vina.

#1302
Dorcky

Dorcky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 24.01.2004

 chinaman, on 13th January 2011, 22:19, said:

DHL e foarte strict la proceduri vamale chiar aberanti in multe cazuri, daca nu cred in valoarea facturii iti inventeaza ei un pret dupa cum cred ei si te taxeaza la valoarea pe care o considera ei. de evitat DHL pentru importuri din China. cred ca in final o sa iesi mai scump cu receiverul decat daca il luai de la noi sau din europa. pune valoarea receiver + shipping = 69$, fa un print de pe sumarul de la paypal sa dovedesti plata si spunei chinezului sa-ti faca o proforma pe valoarea de 69$ cat ai platit tu pe paypal. nu vad o mare afacere sa subevaluezi pentru 20$ doar te complici, fi transparent si daca nu sunt de acord refuza coletul dar nu-ti pune mari sperante in a-ti recupera banii, poti sa pui o plangere la paypal ca senderul nu ti-a dat actele necasare sa clear customs si o sa-ti dea paypal banii inapoi dar sincer chinezul nu are nici o vina.


Inteleg tu zici ca chinezul nu are nicio vina dar atunci de ce a trecut doar 15$ pe factura si nu a trecut si el valoarea reala a produsului, oricum cu DHL-ul e asa cum zici de evitat ptr transportul din Asia...

#1303
chinaman

chinaman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 23.06.2008

 Dorcky, on 13th January 2011, 21:33, said:

Inteleg tu zici ca chinezul nu are nicio vina dar atunci de ce a trecut doar 15$ pe factura si nu a trecut si el valoarea reala a produsului, oricum cu DHL-ul e asa cum zici de evitat ptr transportul din Asia...

15$ e valoare pentru care in europa nu se platesc taxe vamale, el practic a vrut sa-ti faca viata mai usoara ca sa nu mai platesti vama + tva. unele tari (italia, romania, portugalia) controleaza serios si incearca sa taxeze tot, in alte tari pachetele sunt doar scanate si verificata factura sa nu fie ceva dubios si lasa sa treaca, chiar si la valori de peste 100 eur.

#1304
aantononofrei

aantononofrei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 14.01.2011
buna ziua! am importat un container de marfa din china de 20 de picioare care costa 6000 usd fob iar cand am fost la comisionara vamala mi-a zis sa aduc copie dupa declaratia vamala de export din china.... ca este mai bine sa o am dar chinezu a zis ca nu imi poate da asa ceva.... ce stiti este neaparat nevoie ce se poate face daca nu ai asa ceva?

#1305
chinaman

chinaman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 23.06.2008

 aantononofrei, on 14th January 2011, 18:59, said:

buna ziua! am importat un container de marfa din china de 20 de picioare care costa 6000 usd fob iar cand am fost la comisionara vamala mi-a zis sa aduc copie dupa declaratia vamala de export din china.... ca este mai bine sa o am dar chinezu a zis ca nu imi poate da asa ceva.... ce stiti este neaparat nevoie ce se poate face daca nu ai asa ceva?

nu am auzit sa fie necesara declaratia de export de la ei, nu mi-a cerut niciodata vama asa ceva. facturile, bill of lading, traducerea semanata si stampilata, certificatul de origine/calitate, eventual CE compliance (asta la marfuri care nu necesita licente de import).

#1306
aantononofrei

aantononofrei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 14.01.2011
buna ziua! am un container care tb sa soseasca si e valoare relativ mica de 6000usd fob iar comisionara mi-a zis ca tb sa aduc si declaratia vamala de export din china.... este neaparat nevoie voi ce stiti? ce se poate intampla daca nu o aduci? noi avem extrasul de cont de aceeasi valoare....

#1307
aantononofrei

aantononofrei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 14.01.2011

 chinaman, on 14th January 2011, 20:09, said:

nu am auzit sa fie necesara declaratia de export de la ei, nu mi-a cerut niciodata vama asa ceva. facturile, bill of lading, traducerea semanata si stampilata, certificatul de origine/calitate, eventual CE compliance (asta la marfuri care nu necesita licente de import).
dap problema e ca a zis ca ar fi cam mica valoarea dar cand a verificat cu alt import si a facut raportul cantitate- cost a iesit ok.... faza e ca s-a cam crizat comisionara cand am zis ca nu am asa ceva.....cred ca vrea ceva ca sa ne ajute sa fie mai usor ns.....poate poti sa imi dai nr unui comisionar vamal sau o firma cu care ai lucrat si a fost ok...pt noi e primul import de genul acesta...multumesc pt raspuns!

Edited by aantononofrei, 15 January 2011 - 08:34.


#1308
chinaman

chinaman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 23.06.2008

 aantononofrei, on 15th January 2011, 08:32, said:

dap problema e ca a zis ca ar fi cam mica valoarea dar cand a verificat cu alt import si a facut raportul cantitate- cost a iesit ok.... faza e ca s-a cam crizat comisionara cand am zis ca nu am asa ceva.....cred ca vrea ceva ca sa ne ajute sa fie mai usor ns.....poate poti sa imi dai nr unui comisionar vamal sau o firma cu care ai lucrat si a fost ok...pt noi e primul import de genul acesta...multumesc pt raspuns!

incearca lagermax de ex. sunt multe companii unele mai incompetente decat altele. lagermax a fost totdeauna OK.

#1309
dcreno2007

dcreno2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 20.05.2008
salutare

are cineva cunostiinta despre import din China de usi de interior, placi de granit, travertin?
sau se ocupa cineva cu asemenea importuri?

multumesc

#1310
ismi3ismi

ismi3ismi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 02.07.2009

 chinaman, on 14th January 2011, 20:09, said:

nu am auzit sa fie necesara declaratia de export de la ei, nu mi-a cerut niciodata vama asa ceva. facturile, bill of lading, traducerea semanata si stampilata, certificatul de origine/calitate, eventual CE compliance (asta la marfuri care nu necesita licente de import).


  Transportatorul(IB Cargo) imi va face si paltile la vama,il voi imputernici pt asta. Spune ca pt taxele vamale voi plati TVA .asa se procedeaza?In plus,spune ca ,in cazul cand tot containerul (unde se afla si aparatul meu) va fi verificat fizic la vama ,si,deci,va dura timp,pt acest timp voi plati in plus stationarea transportului in vama.E corect?

#1311
chinaman

chinaman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 23.06.2008

 ismi3ismi, on 19th January 2011, 00:05, said:

Transportatorul(IB Cargo) imi va face si paltile la vama,il voi imputernici pt asta. Spune ca pt taxele vamale voi plati TVA .asa se procedeaza?In plus,spune ca ,in cazul cand tot containerul (unde se afla si aparatul meu) va fi verificat fizic la vama ,si,deci,va dura timp,pt acest timp voi plati in plus stationarea transportului in vama.E corect?

vama (tva + taxe vamale daca exista) le platesti la directia fiscala (finante). nu stiam ca poti imputernicii transporatorul dar daca el asa ti-a zis probabil e posibil. noi totdeauna platim noi vama.

e adevarat ca orice stationare se plateste, defapt multe lucururi se platesc inclusiv transbord, tranzit, scanare, control fizic (pe metru cub), comisionarul vamal, etc.

#1312
adrianna33

adrianna33

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.07.2009

 broker_china_CSI, on 20th December 2010, 16:03, said:

Daca esti interesat de achizitii din China sau CSI te rog sa imi scrii. Am experienta pe aceste piete si pot oferii consultanta.

Ma intereseaza achizitii din China ma refer la multe containere,vreau sa deschid mai multe magazine,ar fi prima data pt mine,nu am habar ce implica comertul cu China...astept propuneri de colaborare pe [email protected] gandit la tot ce implica haine si incaltaminte dar nu as refuza si altceva ...

#1313
adrianna33

adrianna33

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.07.2009

 Trafficante, on 3rd August 2010, 04:52, said:

mergeti in budapesta in piata..gasiti telefoane ( copii fidele...dupa multe telefoane renumite la preturi chinezesti ) un prieten dealmeu a luat nokia95 acum 2 saptamani cu 100 lei la cutie a adus cateva bucati sa le dea! dar e riscu la vama.....depinde...
sau la flomark in ...germania si-acolo gasesti chestii deastea si poti aduce cantitati mari!

Despre ce piata din Budapesta e vorba...cum o gasesc?Am inteles ca se pot gasi si haine engros la preturi bune.

#1314
motu-tm

motu-tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 14.12.2010
gasesti replici functionale pe aliexpress cate vrei. cauta ceva cu windows mobile 6.5 htc hero am inteles ca-s ok, sunt pe la 120 usd + 30 transport

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate