Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Ce stiti despre EDENIA - Ansamblul Rezidential din Titan?

- - - - -
  • Please log in to reply
921 replies to this topic

#37
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View Postcatanexus, on Mar 7 2007, 23:08, said:

si daca aceasta problema de ordin "tehnic" iese la iveala si e contestata de primarie nu cumva o sa devina una juridica ? Probabil o pers care are pregatire juridica ne poate ajuta. P

roblema mare e ca ... SUNT PROBLEME iar acesta nu e un logan pe care il cumparam cu 6000 eur- (stim ca e masina romaneasca si ne asumam riscurile in limita unei sume derizorii sa zicem). Aici e o "parcare le loganuri" pe care le platim si vrem ca totul sa fie sigur, transparent si OK si pdpv juridic. Aici nu vin mahari care daca pierd 50-100 KEUR nu-i o problema. Aici vin oameni cu venituri medii care nu cred ca-si permit sa piarda nici macar avansul de 10,000 eur !!! Daca nu-i asa puteti sa ma contraziceti.
din cate am inteles din articolelul ala daca primaria a gresit tot ea corecteaza  ;)

nu te contrazice nimeni ( cred) dar inca nu am vazut proiect curat ca lacrima. si pe vremea lui ceasca iti asumai un risc la cumparat ap in cutie chibirturi si la second hand e risc la acte asa ca daca nu risti nu castigi  :P

apropo, ap tot in romanica e. ca si loganul. si vecinii tai din bloc tot romani sunt.  :rolleyes:

#38
vali matei

vali matei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 01.03.2007

View Postturbo trabannt, on Mar 7 2007, 12:13, said:

din cate am inteles din articolelul ala daca primaria a gresit tot ea corecteaza  ;)

nu te contrazice nimeni ( cred) dar inca nu am vazut proiect curat ca lacrima. si pe vremea lui ceasca iti asumai un risc la cumparat ap in cutie chibirturi si la second hand e risc la acte asa ca daca nu risti nu castigi  :P

apropo, ap tot in romanica e. ca si loganul. si vecinii tai din bloc tot romani sunt.  :rolleyes:

Eu nu am inteles din articolul ala ca ar corecta primaria. Da, ai dreptate mereu e un risc, dar macar sa fie cat de cat calculated risk. Chiar sunt multi bani (cel putin pentru mine) si e nasol sa dai asa multi ani apoi sa stai sa tremuri de procese (in scenariul cel mai bun stai si tremuri in noua casa, sperand ca pana la urma nu te-or darama, in scenariul cel mai rau tremuri pe langa proiect, si cu nitei bani dati, ca poate se sisteaza proiectul, iar in alt scenariu se lalaie la infinit afisarea noilor cotatii). Iar asta cu calculated risk e practic dilema dracului! Eu cel putin simt nevoia sa "prind" undeva un proiect (si Edenia inca imi convine), pentru ca am senzatia ca preturile tot mai cresc, mai cresc, cel putin in proiectele rezidentiale. Si daca nu prinzi de la inceput intr-un proiect creste si mai mult, evident. Sigur ca multe proiecte sunt contracte "neplacute" dar pur si simplu cred ca se intampla asta pentru ca isi permit. E simplu, merg pe principiul take it or leave it. Cred ca situatia se va mai linisti din acest punct de vedere in 5-10 ani, dar pana atunci...

#39
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View Postvali matei, on Mar 8 2007, 02:37, said:

Eu nu am inteles din articolul ala ca ar corecta primaria. Da, ai dreptate mereu e un risc, dar macar sa fie cat de cat calculated risk. Chiar sunt multi bani (cel putin pentru mine) si e nasol sa dai asa multi ani apoi sa stai sa tremuri de procese (in scenariul cel mai bun stai si tremuri in noua casa, sperand ca pana la urma nu te-or darama, in scenariul cel mai rau tremuri pe langa proiect, si cu nitei bani dati, ca poate se sisteaza proiectul, iar in alt scenariu se lalaie la infinit afisarea noilor cotatii). Iar asta cu calculated risk e practic dilema dracului! Eu cel putin simt nevoia sa "prind" undeva un proiect (si Edenia inca imi convine), pentru ca am senzatia ca preturile tot mai cresc, mai cresc, cel putin in proiectele rezidentiale. Si daca nu prinzi de la inceput intr-un proiect creste si mai mult, evident. Sigur ca multe proiecte sunt contracte "neplacute" dar pur si simplu cred ca se intampla asta pentru ca isi permit. E simplu, merg pe principiul take it or leave it. Cred ca situatia se va mai linisti din acest punct de vedere in 5-10 ani, dar pana atunci...
din cate am inteles din articolelul ala primaria era acuzata ca a dat autorizatie de constructie fara sa ii aprobe PUZ-ul inainte. o chestie stranie daca asa s-a intamplat, dar tot primaria i-ar aproba PUZ-ul in cele din urma  ;) . ma rog, cam confuz articolul ala .

de acord cu tine cu calculated risk. dar trebuie sa ii si "babardesti" pe aia de la marketing care sunt pafaristi si care nu sunt in stare sa raspunda la intrebari basic despre proiectele lor.  :rolleyes:

acum trebuie sa o iei si altfel: nici dezvoltatorul nu e tampit sa bage meleoane si sa faca niste ilegalitati asa de crase. adevarul e undeva la mijloc. oricum intre un dezvoltator mare si un neica nimeni care se apuca sa faca un bloculet as alege dezvoltatorul ca ala are de pierdut o reputatie daca te apuci sa te plangi.

#40
novalesso

novalesso

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.06.2005

View Postcatanexus, on Mar 7 2007, 12:48, said:

Acum o problema noua pentru cunoscatori. Am auzt un zvon cum ca "balta alba" ar fi fost un lac-si o fabrica de caramida...sau ceva asemanator in trecut.A poi dupa cutremurul din '77, molozul din BUC a fost depozitat acolo si au facut apoi parcul Prisaca dornei sau cum se numeste. De ce credeti ca pe acea suprafata nu s-a mai construit pana acum ???

Cine poate sa aduca informatii pertinente ar fi total binevenite-acesta este doar un zvon dar am auzit chestia asta de la cineva care prin anii '65 locuia in zona.


Confirm, am copilarit acolo. Exact asa a fost. Au umplut o gaura imensa in cateva saptamani, transportand moloz zi si noapte.

#41
cristeamax

cristeamax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 14.06.2005
E haos ce sentampla prin zona aia. Pe de o parte astia iti promit blocuri cu vedere la parc si spatiu verde - "Zone verzi superb decorate imprejmuiesc cele 7 blocuri de apartamente." - iar pe de alta parte am gasit site-uri  ticsite cu oferte de terenuri gen "oferta speciala - gard in gard cu  renumitul proiect Edenia". Citisem ca parcul Prisaca Dornei nu mai exista pe hartie si a fost lotizat insa banuiam "cand eram hotarat sa cumpar" ca develperii au cumparat un teren suficient de mare cat sa tina in conditii rezonabile macar cele 7 blocuri din priectul initial...

"Titan, Str. Codrii Neamtului, teren 4800 mp, D= 50 m, terenul se afla langa Proiect Edenia, utilitati"

"Titan, Str. Prisaca Dornei, teren 10600 mp, dubla deschidere, terenul se afla langa Proiectul Edenia, utilitati"

"Teren situat intr-o zona verde, langa complexul rezidential Edenia, la strada, cu toate utilitatile. Ideal pentru rezidenta...."

"Particular, vand teren 1900 mp in Titan, zona verde, langa complex rezidential Edenia, la strada, cu toate utilitatile. PUZ aprobat."

"PARTICULAR - DE VANZARE lot teren langa parc, cu autorizatie obtinuta pentru constructia unui imobil de 6 apartamente de lux
"

Deja Edenia e un reper inainte de a se naste.  Pretul pe m2 a explodat ajungand la 700 euro/m2.

#42
oanaro1980

oanaro1980

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 09.03.2007
Buna,

Noi am contractat un apartament de la Edenia in noiembrie 2006, la blocul 1. Et 6, 3 camere -102.000 Eur si 13.000 locul de parcare. Contractele sunt destul de stufoase, cu penalizari de ambele parti daca nu se respecta. In plus, daca nu se finalizeaza, dupa 1 an de la expirarea perioadei de gratie de 3 luni se returneaza banii.
Altceva nu stim, speram sa fie ok.

Noi oricum  ne ducem saptamanal acolo sa vedem in ce faza mai sunt. :D

#43
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
succes, sa va bucurati de el! mi se pare bine amplasat, sa nu fim pesimisti...

#44
catanexus

catanexus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 22.11.2006
Felicitari celor care au contractat deja. Si eu merg saptamanal sa vad si lucrarile avanseaza se pare. Si totusi zvonul cum ca a fost moloz in zona a fost confirmat de cineva care spune ca ar fi vazut ce s-a intamplat. zona e foarte aglomerata iar daca priviti de sus inca 5 blocuri alaturate celor 2 in constructie, vor face acea zona f f f aglomerata.
Cristea a identificat o serie de anunturi legate de teren in zona-unde se va mai construi in continuare-probabil vor suprima parcul ? Deci Edenia o sa devina tot un bloc sau un cartier "cutie de chibrit".
Oana pretul platit de tine include si tva?

#45
mandrake_26

mandrake_26

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.09.2006
Si eu mi am cumparat un apartamanet cu 2 camere in primul bloc. Am studiat foarte bine piata inainte  si mi s a parut cea mai buna oferta.. la banii astia evident...

Am trecut pe acolo si construiesc in viteza :) Au construit toata iarna si sper sa nu intarzie foarte mult cu predarea primului bloc ..

#46
VVVV

VVVV

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 13.03.2007
Am intrebat si eu la primaria municipiului Bucuresti, povestea cu PUZ-ul este adevarata si a fost scandal mare ( confirmat de arhitectii de la urbanism ), in care ar fi cazut ceva capete la sector 3. Acum se pare ca ar fi in regula totusi ( s-ar fi aprobat un PUZ, desi nu a reusit nimeni sa-mi indice data sau numarul avizului ), dar mai exista un proces legat de zona respectiva, lansat de o fundatie non-profit, eco-civica ( www.eco-civica.ro ).

In legatura cu vecinatatile, am intrebat la sector 3; adevarat, este inca parc, dar s-au eliberat deja autorizatii de constructii ( www.prisacadornei.com plus inca doua anunturi in ziare ), deci va fi un mare santier. Ma mir ca nu a inceput deja. Nu va ramane decat parcul pentru copii, care este la circa 200m de edenia.

Bineinteles ca ambele informatii au fost infirmate telefonic de staff-ul de la Edenia.

Astept inca un raspuns in legatura cu istoricul zonei, cineva de la cadastru mi-a promis un plan topo de dinainte de '77.

Edited by VVVV, 13 March 2007 - 00:27.


#47
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
...este cam nasol pentru cineva care se muta acum cu copiii mici, cinci ani de acum inainte santier, de care fug eu. stau intre incity si inca un complex mic si se bocane toata ziua. in dimineata asta mi-a crapat gresia in bucatarie, pana deseara este posibil sa raman fara ea pe un perete si o am de sapte ani, super pusa, ok pana anul acesta.
altfel o sa fie super zona edenia, pacat de parcul acela...

#48
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View PostNicanor, on Mar 13 2007, 21:41, said:

...se bocane toata ziua. in dimineata asta mi-a crapat gresia in bucatarie, pana deseara este posibil sa raman fara ea pe un perete si o am de sapte ani, super pusa, ok pana anul acesta.
off: nicanor, cum Dumnezeu sa crape gresia de la bocaniturile alora de peste drum?  :huh:

numai la tine s-a crapat sau si la vecini?

#49
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
....o sa ii intreb. oricum nu e confortabil pe termen lung. si e prea ciudat fenomenul ca sa nu il corelez cu nebunia zonei, din depoul dudesti a mai ramas o imensa gaura iar peretii aia de cinci etaje au fost pe post de popice...

#50
catanexus

catanexus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 22.11.2006
Multumesc celor ce vin cu informatii pertinente. La urma urmei aici nu e un forum pe te me de "muzica" sau orice alte maruntisuri. e vorba de bani f multi (pentru clasa medie sa zicem) si de aceea orice informatie pertinenta e bine venita zic eu.

Mandrake ne poti da ceva info legate de etaj si pretul la care ai contractat tu. Nu de alta dar vreau sa am un reper pt cele din blocul 3 unde sunt pe lista de asteptare. Merci.

VVVV nu ar strica ceva informatii din '77; si e bine de urmarit ce o sa mai apara in zona (cu siguranta ca o sa explodeze constructiile deoarece edenia afacut "publicitate" destula.

Cand am fost la prezentare, d-na de acolo a tinut sa introduca un disclaimer cum ca machetele nu-s facute la scara. Pai atunci ei fac traforaj sau ce naiba ?!??! Pe planseta aveai senzatie ca "intorci tiruri printre blocuri" dar in realitate la distante de 18 m poti privi la LCD-ul unui vecin de la blocul de vis a vis. MI se pare mult prea comerciala abordarea. Adica ofera confort in blocuri super ingramadite ? mergeti sa vedeti de sus site-ul de constructii-nici nu stiu cum vor incapea alei intre blocuri. Sunt totusi curios unde fac parcarile ca sub blocurile 1 si 2 nu mi s-a parut sa le sape.
Asteptam si alte info. O zi buna !

#51
vali matei

vali matei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 01.03.2007
Si eu cred ca toti care deja "s-au contractat" in primele 2 blocuri bine au facut, zona e misto, pretul (atunci) acceptabil, modalitatea de plata ok. Chiar daca o sa se strice parcul din imediata vecinatate.  Chiar daca poate fi oarecum aglomerat! Eu m-am cam uitat la cele mai multe complexe rezidentiale si cele mai noi (Citadela, Pallady etc.) sunt muult mai rau plasate. Si cred ca dincolo de problemele cu PUZ etc., nu o sa darame nimeni blocurile deja construite. Eu astept in continuare cotatiile la blocul 3 si, ma repet, cred ca vor fi muult in sus. Ma intreb daca intarzierile anuntarii cotatiilor la blocul 3 sunt determinate chiar de timpul necesar sa calculeze functie de unii parametri "noi" (pret de mana de lucru mai scump, materiale mai scumpe etc) sau pur si simplu nu au AC (am inteles ca e posibil ca AC-ul sa fie dat de primarie pentru fiecare bloc in parte). Iar in noile complexe rezidentiale continua sa creasca preturile (de ex. Confort Park a anuntat deja o crestere de 4500 euro).  Nasol. Am senzatia ca astept la butelie pe vremea lu' Ceasca.

#52
catanexus

catanexus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 22.11.2006
In legatura cu AC-cred ca ai dreptate, parca asa spunea si tanti de la Edenia. Ei se scuzau ca vor muta biroul de vanzari pe santier, etc, etc. Eu personal cred ca asteapta sa vada evolutia pietei. Acum cu noile conditii de creditare mai permisive iar vor creste preturile imobilelor overall cu 10%. Cu siguranta nici Edenia nu va face altfel. De aceea ii rog pe ei care au contractat deja "sa ne faca in ciuda" si sa ne spuna la ce preturi au semnat ei.

#53
oanaro1980

oanaro1980

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 09.03.2007
pretul a fost 102.000 EUR CU TVA inclus.

si la noi a fost clauza legata de cursul bnr, dar asta e, cred ca toti incerca sa se acopere in vreun fel de deprecierea valutei. Apropo, stiti ca noi platim factura electrica la cursul 3.5334, curs valabil la sf lunii sept 2006? am sunat azi la electrica si mi-au spus ca acest curs e stabilit prin HG. deci se poate!

Suprafetele nu sunt f mari, dar nici f mici (aprox 70 mp utili la 3 camere).
speram sa nu fie nici o problema si peste un an sa ne mutam. :D

#54
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
...de la 1 mai scot un bloc la vanzare. sunt curios sa vad preturile :)...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate