Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nici hackerii nu mai sunt ce-au f...

Arici in curte

Telefoane achizitionate de pe OLX

Incalzire pardoseala slim (renova...
 Probleme echitatie amatori

Scurgere chiuveta -> teava co...

Trigger Warning (2024)

Pareri cartiere/zone in care ati ...
 Care este culoarea normala de soia?

Comertul cu arcuri si arbalete

Masini pe benzina usor pretabile ...

Am primit facturi dupa ce am renu...
 Camere video, supraveghere curte....

Epilator care nu smulge puful

Realizare comanda pompa submersib...

Covorase scari/trepte
 

Ce stiti despre EDENIA - Ansamblul Rezidential din Titan?

- - - - -
  • Please log in to reply
921 replies to this topic

#73
sfarleaza

sfarleaza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 16.05.2006
Noi am luat un apartament de trei camere in blocul unu. 98000 de euro cu TVA, fiindca e la etajul doi, 88 de metri patrati, vedere spre scoala (ca sa evit viitoarele santiere). N-am luat loc de parcare si cand i-am intrebat pe tovarasii de la Edenia daca o sa faca locuri supraterane mi-au zis ca alea o sa fie numai pentru vizitatori  ;)!!!!

Ce ma enerveaza acum la proiect e ca blocul nostru e prea aproape de ala vechi. Din cele doua dormitoare, cu putin efort cred ca putem sa vedem filmele de pe televizoarele vecinilor. Asta in ciuda machetelor si ale asigurarilor date de consilierii de vanzari ca nu o sa fie asa. Apropo de machetele de la sediul lor, ei se laudau ca nu stiu care alee pietonala o sa fie transformata in strada, care sa lege Codrii Neamtului de Prisaca Dornei... Deocamdata nu am reusit sa vad asa ceva.
In ce priveste contractele, ce mi s-a parut nasol e contractul de administrare, care iti baga pe gat un administrator de la ei, si care nu poate fi inlocuit decat dupa un an, in niste conditii destu de greu de indeplinit.
Care ati mai luat apartamente in bloc, ce ziceti de asta?

Edited by sfarleaza, 28 March 2007 - 16:43.


#74
GIMBEAN

GIMBEAN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 19.03.2007

 sfarleaza, on Mar 28 2007, 17:42, said:

Noi am luat un apartament de trei camere in blocul unu. 98000 de euro cu TVA, fiindca e la etajul doi, 88 de metri patrati, vedere spre scoala (ca sa evit viitoarele santiere). N-am luat loc de parcare si cand i-am intrebat pe tovarasii de la Edenia daca o sa faca locuri supraterane mi-au zis ca alea o sa fie numai pentru vizitatori  ;)!!!!

Ce ma enerveaza acum la proiect e ca blocul nostru e prea aproape de ala vechi. Din cele doua dormitoare, cu putin efort cred ca putem sa vedem filmele de pe televizoarele vecinilor. Asta in ciuda machetelor si ale asigurarilor date de consilierii de vanzari ca nu o sa fie asa. Apropo de machetele de la sediul lor, ei se laudau ca nu stiu care alee pietonala o sa fie transformata in strada, care sa lege Codrii Neamtului de Prisaca Dornei... Deocamdata nu am reusit sa vad asa ceva.
In ce priveste contractele, ce mi s-a parut nasol e contractul de administrare, care iti baga pe gat un administrator de la ei, si care nu poate fi inlocuit decat dupa un an, in niste conditii destu de greu de indeplinit.
Care ati mai luat apartamente in bloc, ce ziceti de asta?


Cat mai e pana la finalizarea blocului 1 ? in total cam cat astepti de la momentul rezervarii ? esti multumit de mersul lucrarilor?Cati bani ai dat pana acum?
Eu vreau sa iau la bl. 3 dar prima data mi-a zis ca dureaza 18 luni , ieri mi-a zis 2 ani, dar m-a asigurat ca se calculeaza penalitati de intarziere ( o dobanda penalizatoare) dar asta nu m-a incalzeste, ca eu nu vreau sa astept 3 ani sa m-a mut plus ca eu o sa plesc o perioada si rate si chirie  :huh:

#75
sfarleaza

sfarleaza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 16.05.2006

 GIMBEAN, on Mar 29 2007, 12:28, said:

Cat mai e pana la finalizarea blocului 1 ? in total cam cat astepti de la momentul rezervarii ? esti multumit de mersul lucrarilor?Cati bani ai dat pana acum?
Eu vreau sa iau la bl. 3 dar prima data mi-a zis ca dureaza 18 luni , ieri mi-a zis 2 ani, dar m-a asigurat ca se calculeaza penalitati de intarziere ( o dobanda penalizatoare) dar asta nu m-a incalzeste, ca eu nu vreau sa astept 3 ani sa m-a mut plus ca eu o sa plesc o perioada si rate si chirie  :huh:

Blocul unu trebuie sa fie gata in februarie anul viitor, rezervarea am facut-o anul trecut.
Pana acum am dat:
1000 de euro (cu tva) taxa de rezervare,
15100 de euro (fara tva) avansul de 20%

Urmeaza sa:
4100 de euro (fara tva) - luna viitoare
4100 de euro (fara tva) - in decembrie

56000 de euro (fara tva) - cand  e gata apartamentul
2500 de euro (cu tva) - cota indiviza pt teren, cand e gata apartamentul

Da, se calculeaza penalitati de intariziere pentru constructie, 150 de euro pe luna, dupa 45 de zile de la termenul de predare.

Edited by sfarleaza, 29 March 2007 - 12:37.


#76
VVVV

VVVV

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 13.03.2007

 sfarleaza, on Mar 28 2007, 16:42, said:

Apropo de machetele de la sediul lor, ei se laudau ca nu stiu care alee pietonala o sa fie transformata in strada, care sa lege Codrii Neamtului de Prisaca Dornei...

Machetele de la sediul lor arata ca ar avea deschidere la strada Prisaca Dornei, ceea ce nu este cazul - doar la Aleea Codrii Neamtului. Iar acea alee pietonala / strada a fost propusa pe planul urbanistic ( PUD ) al edenia, dar pe terenul vecinilor, asa ca s-a desfiintat odata cu aprobarea PUZ-ului acestora. Va exista o strada care va lega aleea codrii neamtului de prisaca dornei, insa va fi privata ( cu bariera / acces controlat ).

#77
GIMBEAN

GIMBEAN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 19.03.2007

 GIMBEAN, on Mar 29 2007, 12:28, said:

Cat mai e pana la finalizarea blocului 1 ? in total cam cat astepti de la momentul rezervarii ? esti multumit de mersul lucrarilor?Cati bani ai dat pana acum?
Eu vreau sa iau la bl. 3 dar prima data mi-a zis ca dureaza 18 luni , ieri mi-a zis 2 ani, dar m-a asigurat ca se calculeaza penalitati de intarziere ( o dobanda penalizatoare) dar asta nu m-a incalzeste, ca eu nu vreau sa astept 3 ani sa m-a mut plus ca eu o sa plesc o perioada si rate si chirie  :huh:

de ce ai pus fara TVA ?, ai cumparat pe persoana juridica?
acum s-au schimbat putin procentele si termenele de plata, pana la "rosu" platesti in 3 transe 45% iar la predare 55%

#78
GIMBEAN

GIMBEAN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 19.03.2007

 sfarleaza, on Mar 29 2007, 13:36, said:

Blocul unu trebuie sa fie gata in februarie anul viitor, rezervarea am facut-o anul trecut.
Pana acum am dat:
1000 de euro (cu tva) taxa de rezervare,
15100 de euro (fara tva) avansul de 20%

Urmeaza sa:
4100 de euro (fara tva) - luna viitoare
4100 de euro (fara tva) - in decembrie

56000 de euro (fara tva) - cand  e gata apartamentul
2500 de euro (cu tva) - cota indiviza pt teren, cand e gata apartamentul

Da, se calculeaza penalitati de intariziere pentru constructie, 150 de euro pe luna, dupa 45 de zile de la termenul de predare.

Ceva nu e in regula la calculul tau !?, mie mi-a iesit ca ap. tau costa in total aprox.90000 EUR cu tot cu TVA , gresesc eu cu ceva?

#79
Bravegirl

Bravegirl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 23.09.2003
Mai calculeaza o data si o sa vezi ca da aprox 98000 cu tva inclus...asa cum a si zis mai sus

#80
GIMBEAN

GIMBEAN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 19.03.2007

 Bravegirl, on Mar 29 2007, 15:32, said:

Mai calculeaza o data si o sa vezi ca da aprox 98000 cu tva inclus...asa cum a si zis mai sus

Da asa e sunt 98000 dar acum cu banii astia  iei acum un ap. ceausist, nu mai pun ca suprafata e de 88mp !

#81
cristeamax

cristeamax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 14.06.2005

 GIMBEAN, on Mar 29 2007, 15:53, said:

Da asa e sunt 98000 dar acum cu banii astia iei acum un ap. ceausist, nu mai pun ca suprafata e de 88mp !

...88 utili?

#82
sfarleaza

sfarleaza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 16.05.2006

 cristeamax, on Mar 29 2007, 16:15, said:

...88 utili?
88 construiti

#83
sfarleaza

sfarleaza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 16.05.2006
Stie cineva dintre cei care au cumparat deja in blocul unu, cati metri sunt intre el si cel vechi (D-ul)?

#84
sfarleaza

sfarleaza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 16.05.2006

 VVVV, on Mar 29 2007, 13:48, said:

Va exista o strada care va lega aleea codrii neamtului de prisaca dornei, insa va fi privata ( cu bariera / acces controlat ).
Poti sa imi spui mai multe despre asta? Nu va trece prin Edenia?

#85
VVVV

VVVV

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 13.03.2007

 sfarleaza, on Mar 29 2007, 21:21, said:

Poti sa imi spui mai multe despre asta? Nu va trece prin Edenia?

Nu va trece, va fi de la coltul aleii codrii neamtului pana in prisaca dornei, printr-un teren pe care se vor construi vile si blocuri mici. Langa iesirea in Prisaca Dornei se face un imobil P+3, acolo am contractat si eu un apartament; constructorul mi-a confirmat ca strada va fi cu acces controlat in ambele parti din decizia proprietarilor de terenuri pe care aceasta este amplasata.

#86
catanexus

catanexus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 22.11.2006
Am mai postat eu anterior. vor fi 18 m intre cele din incinta si 20m intre blocul 1 sau 2 si cel vechi. Oricum daca mergeti si vedeti cele 2 blocuri in constructie ne putem da seama f usor de apropierea loc "aproape nefireasca". la cum aratau machetele de la Edenia si la cat de ingramadite sunt blocurile ...!!!

#87
sfarleaza

sfarleaza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 16.05.2006

 catanexus, on Mar 30 2007, 09:29, said:

Am mai postat eu anterior. vor fi 18 m intre cele din incinta si 20m intre blocul 1 sau 2 si cel vechi. Oricum daca mergeti si vedeti cele 2 blocuri in constructie ne putem da seama f usor de apropierea loc "aproape nefireasca". la cum aratau machetele de la Edenia si la cat de ingramadite sunt blocurile ...!!!
De unde ai distantele astea? Am fost acolo si ochiometric, nu par sa fie 20 de metri. Maxim 15. Cred ca peste vreo doua zile ma duc sa masor cu o scula serioasa.

#88
catanexus

catanexus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 22.11.2006
Asa spunea tipa de la rezentare proiect. daca nici la chestia asta nu sunt seriosi... atunci...Oricum si mie mi se par f f f apropiate.

#89
vali matei

vali matei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 01.03.2007
Azi  nu au inca noile cotatii, desi, teoretic ar fi trebuit anuntate la inceputul lui aprilie. Mai stiti altceva in plus?

#90
stancutza

stancutza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 18.02.2007

 vali matei, on Apr 3 2007, 19:49, said:

Azi  nu au inca noile cotatii, desi, teoretic ar fi trebuit anuntate la inceputul lui aprilie. Mai stiti altceva in plus?
Eu am vb. sapt. trecuta cu cineva de la vanzari si mi-a zis ca un apt. cu 3 camere va pleca de la 111 000 euro fara TVA.
Si vor modifica suprafata utila in bine, adica vor mai pune ceva MP la dormitoare...
Insa pana nu vad noile schite nu mai cred nimic.
Prea taraganeaza lucrurile...in ritmul asta blocul 3 se va termina in 2010...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate