Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...
 Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro
 Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...
 Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense

Toyota - inconveniente minore poa...

Cadere frunze la lamai

Releu protectie tensiune
 

Nici pescarii nu mai sunt ce-au fost de demult ;)

* * - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
43 replies to this topic

#1
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,736
  • Înscris: 01.12.2001
Cat m-am plâns pe aici că niciodată nu am primit vreun mesaj phishing, iată că azi am primit
Nu am deschis topicul pe Securitate sau Antivirus.
Nu tip să aveți grijă. Însă păcat că s-a terminat rapid

Am primit un mesaj pe Messenger
"Buna Dorin xxx


Vă scriu cu un traducător de limbi. Am fost în căutarea pe cineva cu acest nume de familie, xxx. așa că, când am văzut profilul tău pe Facebook, am decis să te adaug și să-ți scriu acest mesaj pentru a vedea cum ne putem ajuta cel mai bine. Sunt doamna Aydin Dilara Zeynep, ofițer bancar aici în Istanbul, Turcia, cu ISBANKASI. Cred că este dorința lui Dumnezeu să te întâlnesc acum. Am o discuție de afaceri importantă pe care doresc să o împărtășesc cu tine și care cred că te va interesa deoarece este în legătură cu numele/naționalitatea ta și vei beneficia de pe urma ei.

Un regretat domnul Adrian xxx, un cetățean al țării dumneavoastră care lucra cu aur aici, în Istanbul, a avut un depozit fix la banca mea în 2007 pentru 108 luni calendaristice, evaluat la 9.500.000 USD (nouă milioane cinci sute de dolari americani) la data scadenței pentru acest depozit a fost anul trecut. Din păcate, Adrian xxx, s-a numărat printre victimele morții în pandemia de 30 aprilie Covid19 2020 din provincia Ankara din Turcia.

Conducerea băncii mele încă nu știe despre moartea lui, știam despre asta pentru că eram ofițerul lui de cont. Nu a menționat niciun rudă apropiat/moștenitor când a fost deschis contul și nu era căsătorit și nu a fost găsită nicio rudă. Săptămâna trecută, conducerea băncii mele a avut o întâlnire pentru un exercițiu de verificare bancară pentru a nota conturile de depozit latente și abandonate. Știu că acest lucru se va întâmpla și de aceea am căutat un mijloc de a gestiona situația, deoarece dacă directorul meu de bancă își va descoperi moartea, banca va deturna fondurile pentru ca directorii lor șefi să le împartă. Deci nu vreau să se întâmple așa ceva. De aceea, când am văzut detaliile tale, m-am bucurat.

Acum solicit cooperarea dvs. pentru a vă prezenta ca rudă apropiată/Moștenitor al contului, deoarece aveți același nume de familie și aceeași naționalitate ca el, iar sediul meu bancar vă va elibera contul prin ajutorul meu. Nu există niciun risc implicat; tranzacția va fi executată conform unui aranjament legitim care vă va proteja de orice încălcare a legii. Este mai bine să pretindem banii decât să le permitem directorilor băncii să-i deturneze și să le împartă între ei. Nu sunt o persoană lacomă, așa că sugerez să împărțim fondurile, 50/50% pentru tine și, respectiv, pentru mine. Spuneți-mi părerea dvs. și vă rog să tratați aceste informații în mod confidențial. Vă voi oferi mai multe detalii după ce voi primi răspunsul dumneavoastră urgent prin adresa mea personală de e-mail de mai jos.

E-mail:[email protected]


Salutări"
Apoi am răspuns.

Attached File  IMG_20240522_172125.jpg   94.24K   239 downloads
Foarte repede. Am trimis chiar și IBAN-ul.
Mi-au răspuns dar apoi profilul de FB a fost șters.
Diseară trimit și mail. Să văd poate "reusesc'.

Și nici nu s-au trimis ultimile 2 mesaje ale mele. Ori am fost blocat ori a fost reclamat acel cont.
Păcat. :)

Edited by dorin_2k, 22 May 2024 - 16:30.


#2
-TINO-

-TINO-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,473
  • Înscris: 11.08.2019
felicitări, i-ai confirmat că e un cont activ și te mai bagă și în alte baze de date pe care să le vândă apoi.

#3
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,104
  • Înscris: 13.07.2011
Si pe mine ma cheama tot la fel, zi ca si eu sunt ruda cu decedatul si ma bag si eu la 1 mil eur.

#4
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,664
  • Înscris: 06.08.2015
e veche de cand internetul...nimic nou sub soare...

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,736
  • Înscris: 01.12.2001

Vizualizare mesaj-TINO-, pe 22 mai 2024 - 16:36, a scris:

felicitări, i-ai confirmat că e un cont activ și te mai bagă și în alte baze de date pe care să le vândă apoi.
Nu e nicio bază de date. Nu cumpără nimeni așa ceva
Daca vrei așa ceva îți fac o listă cu 2000 conturi active de pe orice grup de fb.
E suficient sa export lista de prieteni a fiecărui prieten al meu. Și trec de câteva sute de mii. Și?


Vizualizare mesajgogosaru100, pe 22 mai 2024 - 16:40, a scris:

e veche de cand internetul...nimic nou sub soare...
E foarte veche. Eu de multi ani mă plângeam aici că nu primesc așa ceva.
Toți sau to(n)ți erau păcăliți, numai cu mine nu incerca nimeni. Oare de ce?

#6
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,153
  • Înscris: 20.06.2005
Pig Butchering Scams - merge foarte bine

#7
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,288
  • Înscris: 14.08.2007
Cand iti intra cei 9.5 milioane trimite-ne si noua cate 50.000 ca am fost de treaba si te-am sustinut si am pus comentarii :D

#8
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,754
  • Înscris: 02.08.2021
Mă mir cum de mai țin țepele de tip Prințul Nigerian.

#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,736
  • Înscris: 01.12.2001

Vizualizare mesajbusiness11, pe 22 mai 2024 - 16:37, a scris:

Si pe mine ma cheama tot la fel, zi ca si eu sunt ruda cu decedatul si ma bag si eu la 1 mil eur.
Perfect "nepoate". :)
Dar îți dau "doar" 500k$. Că vin vremuri grele și pt mine.
Fac aici un formular in care sa pui datele cardului? :)
Sau sa incerc metoda să plătești tu transportul? Că vine curierul cu seiful. Desigur plătești și seiful. Restul păstrezi.
Mă gândesc 1000$ ar fi suficient să ți-l trimit.

Atenție. Suntem pe Fun. Nu vreau avertismente de la moderatori.

Vizualizare mesajwolfydRg, pe 22 mai 2024 - 16:44, a scris:

Pig Butchering Scams - merge foarte bine
Asta nu se încadrează în schema de mai sus

#10
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,615
  • Înscris: 17.08.2007
"Hacker" inseamna altceva.

#11
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,355
  • Înscris: 30.11.2017
Până la urmă la ce banca era depozitul aurifer pe 108 luni?

#12
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,332
  • Înscris: 18.12.2007
Hello, my name is George, I am unemployed and I live with my parents (pentru cunoscatori). Asa se incepe discutia cu astia care pescuiesc.

#13
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,355
  • Înscris: 30.11.2017
Eu am văzut la YouTube reclame cu investiți la hidroelectrica sau nu știu ce companie pt bunastarea țării și donati pt copchilul handicapat rămas orfan căreia i-a murit bunica recent înainte de Paști și are multe diagnostice de handicapuri mintale.

Edited by cipri2bau, 22 May 2024 - 17:03.


#14
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,736
  • Înscris: 01.12.2001

View Postatupi, on 22 mai 2024 - 16:53, said:

"Hacker" inseamna altceva.
M-am gândit să îl denumesc phishing dar nu știam cum să îl acord în propoziție.
Phishingii mi s-a părut hidos.
Păcălicii era prea românesc.

#15
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,355
  • Înscris: 30.11.2017
Și cred că tot ceva porcarii sunt și alea cu "câți bani fac unii vânzând cartea asta pe net" sau că sa printezi caiete acasă cu un soft și apoi le vinzi și te umplii de bani.

View PostAlexEn, on 22 mai 2024 - 16:56, said:

Hello, my name is George, I am unemployed and I live with my parents (pentru cunoscatori). Asa se incepe discutia cu astia care pescuiesc.
probabil unii ar crede că e george de la bcr și îi contacteaza.

Edited by cipri2bau, 22 May 2024 - 17:01.


#16
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Putin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,228
  • Înscris: 30.08.2017

Vizualizare mesajdorin_2k, pe 22 mai 2024 - 16:35, a scris:

Mi-au răspuns dar apoi profilul de FB a fost șters.

Au descoperit-o directorii :lol:

Eu zic să mai insiști, clar a fost voia lui Dumnezeu să dea de tine. Dai și tu ceva acolo la biserică după ce îți intră banii în cont. Și o bere pentru noi ăștia care suntem alături de tine.

#17
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 02.12.2007
Astia nu sunt hackeri, sunt escroci. Hacker inseamna cu totul altceva.
Si merge avand in vedere ca prostia e permanenta. Trimit minim 1 milion de mailuri odata. Daca 0.1% pun botul e suficient. Ii pun sa plateasca o anumita suma de bani pentru infiintare de cont, transfer, etc. Daca platesc chiar si 50-100 dolari * 1000 fraieri= ?
Eu zic ca merita.

#18
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,355
  • Înscris: 30.11.2017
Hackerii sunt aia deștepți care fac softuri pt acces neautorizat eludează securitatea internetului sparg parole conturi situri servere iau date.

Ăștia care fac psihing și înșelătorii sunt doar niste escroci flamanzi precum hoții de buzunar, dar uneori unii dintre aceștia colaborează cu hackeri in unele infracțiuni. De ex pt a face situri clona sau situri malițioase.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate