Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ati face o reconversie profesiona...

Nokia XR21

Vibratie tevi boiler cand foloses...

Cat stați acasa in medie?
 Parere stare drum Sculeni - Chisi...

Necesit ajutor in gasirea a doua ...

Monitor 4k 27-28' PD USB C

Vacanta Italia
 Concediu Halkidiki

Ce vehicule motorizate ați avut d...

Router Asus nu se conecteaza WAN

Gradina, copaci, arbusti si plant...
 Trackpoint Thinkpad

Legare boiler electric trifazat l...

Upgrade CPU pentru Lenovo ThinkCe...

Mouse wireless multimode (2x BT +...
 

Ajutor Integrame

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
19 replies to this topic

#1
adynis

adynis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,928
  • Înscris: 28.11.2001
Ideea mi-a venit de la o integrama la care tatal meu s-a chinuit ceva zile...
Este un program care v-ar putea ajuta in rezolvarea integramelor; Are o baza de date de peste 80 mii cuvinte (românesti) si ce face el este sa va permita sa cautati cuvinte din care nu stiti anumite litere pe care le marcati cu " ? ". De exemplu puteti cauta de genul "rap????e" si veti primi raspunsurile "rapsodie" , "răpciune" , "răposare" ,"răpunere" :) E doar un exemplu.

PS. Tot nu am rezolvat integrama aia :( :( :(

screenshot: www.adynis.go.ro/AjutorIntegrame/AjutorIntegrame.jpg
(ciudat, daca apas cu mousul pe link, nu-mi merge, daca dau copy si paste in IE la tot linkul imi merge...)

download:

Attached Files



#2
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Desi nu "fac" integrame, m-am gandit ca mi-ar fi util programul.
Initial mi-a spus "mfc70.dll not found", iar dupa ce am downloadat fisierul, mi-a spus "The application failed to initialize properly". Am downloadat din nou programul, si... tot la fel. :(
E de la mine?

#3
adynis

adynis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,928
  • Înscris: 28.11.2001
Gata, s-a rezolvat; acum e un pikutz mai mare; LoveDemon -> pls incearca-l si zi-mi daca-ti merge...

#4
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Da, acum merge! Droll/
E chiar misto, si are o baza de date IMPRESIONANTA.
E bun si cand ai un lapsus... prietenii stiu de ce.
Putem sa asteptam si o varianta englezeasca curand?
Misto!!!
Craciun fericit!

#5
adynis

adynis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,928
  • Înscris: 28.11.2001
mersi de aprecieri
singura chestie de avut in minte este ca trebuie cautate cuvintele in forma lor principala... cum am zis si acolo; Zic asta pentru ca de vreo câteva ori ma miram de ce nu-mi gaseste nici un cuvant, cand chiar eu aveam vreo doua in minte... Erau la plural...

Sarbatori fericite

#6
Danut Ianc

Danut Ianc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 03.11.2003
Salutare,

Ai nevoie de ajutor pentru program? Poate combinam ceva.

#7
adynis

adynis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,928
  • Înscris: 28.11.2001
@Danut Ianc -> Curios, nu am primit inca mail ca ai raspuns aici... Pai din punctul meu de vedere, daca nu ati mai zis nimic p-aici, nu prea mai am ce lucra la program; in legatura cu ce zicea LoveDemon, de limba engleza..., personal nu m-ar interesa, si nici nu am o baza de date cu cuvinte in engleza... Oricum, daca ash face ros, ash putea sa pun si baza de date in engleza...

#8
Danut Ianc

Danut Ianc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 03.11.2003
Salutare,

In ce ii facut programul? Ai zis ceva de o versiune ulterioara (LoveDemon)... Pe unde ii?

#9
adynis

adynis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,928
  • Înscris: 28.11.2001
programul e facut in Visual C+ (7); Versiune ulterioara nu prea este; pentru ca, dupa cum ziceam, nu shtiu ce ash mai putea face; LoveDemon zicea sa pun si varianta cu cuvinte in engleza, dar nu am baza de date in engleza ...

#10
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Programul e foarte, foarte, foarte bun, i l-am dat mamei, care a fost extrem de incantata. La 5 dimineata facea integrame, tacanea calculatorul, si ma intreba de ce nu i l-am dat pana acum. Si-a dezgropat niste integrame si cuvinte incrucisate veeeechi pe care nu reusise ea sa le faca la vremea aia si acum le-a dat la toate de cap, era asa fericita...
Excelenta idee, excelenta realizare, excelent program! Eu am o problema cu diacriticele (se vad aiurea), dar windows-ul meu nu e setat pe romana, si cred ca asta e cauza.
Daca vrei, caut eu o baza de date cu cuvinte in engleza, trebuie sa gasesc ceva.
Inca o data, BRAVO!!
Si mama iti multumeste. :)
FELICITARI!!!!!!!!

#11
adynis

adynis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,928
  • Înscris: 28.11.2001
LoveDemon - nici nu stii cat ma bucur sa aud asta! :) Daca vrei si in engleza, si ai baza de date, mie nu ar trebui sa-mi fie greu sa mai fac un meniu care sa permita schimbarea bazei da date (din rom. in engleza); în ceea ce pribeste caracterele rom. , daca vrei da-mi un pm cu ce windows ai si o sa-ti zic cum sa incerci sa rezolvi problema ...

#12
Danut Ianc

Danut Ianc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 03.11.2003
Salut

Pe mine ma tenteaza ceva pt. scrable: gen dai 5 litere aiurea si returneaza toate cuvintele care le contin. Eu am ceva cuvinte dar nicicum asa multe ca dictionarul tau.

#13
Danut Ianc

Danut Ianc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 03.11.2003
Eu sunt online la msn: [email protected] sau pe mirc -> Mese`

#14
adynis

adynis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,928
  • Înscris: 28.11.2001
am mai facut o mica modificare, acum se paote cauta folosind * (ca in windows) si semnul intrebarii (ca pana acum) [ * - inlocuieste mai mutle caractere, ? - inlocuieste un singur caracter] O sa mai adaug ceva cuvinte la baza de date, ca am impresia ca am mai facut rost de nishte liste care ar contine si formele de plural... Nu-mi dau seama exact cate se repeta, dar vad eu...
AICI
Danut Ianc - sry ca nu ti-am mai raspuns deloc; De fapt de ce mi-ai dat ID-ul de msn ?

#15
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
Unde e integrama ca ti-o fac eu in citeva minute...

#16
adynis

adynis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,928
  • Înscris: 28.11.2001
uite, asta e una din ele. Taicamiu 'lucreaza' la ele, ma mau uit si eu din cand in cand; Daca gasesti ceva rezolvari la ea, zi-mi si mie...

Attached Files



#17
adynis

adynis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,928
  • Înscris: 28.11.2001
Am pus si varianta 2.11, tot AICI care are 187.519 cuvinte in baza de date. exista si forma de plural ale cuvintelor, deci sansele de a gasi cuvantul cautat sunt mai mari. Cam asta e tot, altceva nu shtiu ce sa-i mai adaug, daca mai aveti idei ...

#18
aurafas

aurafas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 24.03.2004
Mii de mulțumiri pentru program.
Pentru împătimiții rebusului (eu, una, urăsc integramele) este de mare ajutor.
Drept răsplată, iată rezolvarea "integramei" (numai integramă nu e asta), deși poate vine prea târziu. Poate ai rezolvat-o deja demult. :)

Attached Files


Edited by aurafas, 05 October 2004 - 13:18.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate