Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

drepturile copiilor in numele ...
 Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 

RADET, termoficare -Debransare, diverse..

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
755 replies to this topic

#271
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,976
  • Înscris: 06.01.2006
Asa am facut noi anul trecut, multi pe scara am facut cereri de recalculare, am amenintat ca ii dam in judecata, la opc, nimic.
Singura solutie adoptata de toata lumea: 0 lei platiti la asociatie, dupa 2 luni fara incasari au acceptat sa platim tot inafara de caldura.
Ei au platit din banii asociatiei acea caldura, noi inca figuram cu datoria de anul trecut, sa fie sanatosi, nu dau 600 ron pe iarna pt. tevile lor.
In vara au inchis contractul cu ista si cu termoficarea si au inchis robinetii.
Dar da, cu siguranta in ianuarie-februarie o sa vina peste 200 ron si nu ai ce sa mai faci acum.
Faceti sedinta pe scara si luati o hotarare impreuna. Primul pas e sa renuntati la ISTA.

Edited by sandu bogdan, 08 January 2013 - 14:01.


#272
rabelais

rabelais

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 17.10.2012

View Postsandu bogdan, on 08 ianuarie 2013 - 14:01, said:

In vara au inchis contractul cu ista si cu termoficarea si au inchis robinetii.
Dar da, cu siguranta in ianuarie-februarie o sa vina peste 200 ron si nu ai ce sa mai faci acum.
Faceti sedinta pe scara si luati o hotarare impreuna. Primul pas e sa renuntati la ISTA.

din 10 apartamente pe scara, 2 nu au centrala de apartament si nici n-au de gand sa-si puna, deci nu pot sa inchid robinetii sau sa renuntam la termoficare.
Insa la ISTA trebuie renuntat.

Eu nu-i amenint cu OPC-ul, eu ma duc la opc, ca e dreptul meu, de aceea exista institutia respectiva.

Edited by rabelais, 08 January 2013 - 14:07.


#273
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,976
  • Înscris: 06.01.2006
Si la noi din 20 de apartamente 4 nu aveau centrala si nici nu au vrut sa semneze pentru inchiderea robinetilor mai ales ca o persoana lucra la termoficare si avea tot interesul ca noi sa platim ca prostii pentru termoficarea lor idioata. Dar in primavara s-au inchis robinetii si sanatate la neamuri.

Edited by sandu bogdan, 08 January 2013 - 14:08.


#274
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006
gata, asta e solutia, OPC-ul.

#275
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,976
  • Înscris: 06.01.2006
M-am interesat si eu, cei de la OPC o sa spuna ca e contractul vostru, al asociaciei, voi ati ales sa va calculeze ISTA consumul si distributia cheltuielilor.

#276
rabelais

rabelais

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 17.10.2012

View Postsandu bogdan, on 08 ianuarie 2013 - 14:10, said:

M-am interesat si eu, cei de la OPC o sa spuna ca e contractul vostru, al asociaciei, voi ati ales sa va calculeze ISTA consumul si distributia cheltuielilor.

Dar daca consumul e calculat gresit, cei de la ISTA trebuie sa fie sanctionati.
Deci cei de la Termoficare ii verifica daca sesizezi OPC-ul, ce ia legatura cu ei.


Ok, multumesc pentru raspunsuri.
Maine ma duc pe la ei si o sa va tin la curent.
O sa trec si pe la OPC. Ista nu e invincibila :)

Edited by rabelais, 08 January 2013 - 14:14.


#277
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,584
  • Înscris: 30.01.2008

View Postrabelais, on 08 ianuarie 2013 - 14:12, said:


Dar daca consumul e calculat gresit, cei de la ISTA trebuie sa fie sanctionati.
Deci cei de la Termoficare ii verifica daca sesizezi OPC-ul, ce ia legatura cu ei.
Nu poate sa verifice Termoficarea pe ISTA fiindca nu are dreptul legal. Exista un serviciu in cadrul Primariei care poate verifica Asociatiile de locatari sau OPC-ul direct.
ISTA trebuie sa puna la dispozitia acestor 2 organisme,in urma unei sesizari, Contractul in baza careia se face calculul. Contractul trebuie sa respecte legile si normativele in vigoare si trebuie sa fie aprobat de Adunarea generala a proprietarilor .

#278
rabelais

rabelais

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 17.10.2012

View Postsandu bogdan, on 08 ianuarie 2013 - 13:35, said:

Anul trecut a venit maxim 260 ron pe luna ianuarie NUMAI pentru tevile care trec prin apartament, desi sunt izolate si imbracate in rigips.
Toata lumea s-a revoltat pe scara si am refuzat toti sa platim, calculul ISTA e bataie de joc.


Asa de curiozitate, cu ce ti-ai izolat tevile?

View Postsandu bogdan, on 08 ianuarie 2013 - 14:20, said:

Ista nu are ce sa calculeze gresit. Ei primesc consumul total pe care apoi il dristribuie pe apartamente. Modul de calcul e stabilit prin contract si reglementat prin lege.

Atunci tot trebuie sa-mi explice cum fac distributia pe apartamente.

Edited by rabelais, 08 January 2013 - 14:21.


#279
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,976
  • Înscris: 06.01.2006
Ista nu are ce sa calculeze gresit. Ei primesc consumul total pe care apoi il dristribuie pe apartamente. Modul de calcul e stabilit prin contract si reglementat prin lege.
Tevile sunt imbracate in rigips si zona unde trec era rece, defapt eu le incalzeam lor tevile nu tevile lor pe mine.

Edited by sandu bogdan, 08 January 2013 - 14:21.


#280
rabelais

rabelais

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 17.10.2012

View Postsandu bogdan, on 08 ianuarie 2013 - 14:20, said:

Tevile sunt imbracate in rigips si zona unde trec era rece, defapt eu le incalzeam lor tevile nu tevile lor pe mine.

Apai scuza-ma, dar rigipsul nu e izolator termic, pun pariu ca nu ti-au facut deloc reducere, e ca si cum n-ai fi avut deloc masca asa au considerat.

Edited by rabelais, 08 January 2013 - 14:24.


#281
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,584
  • Înscris: 30.01.2008

View Postrabelais, on 08 ianuarie 2013 - 14:20, said:

Atunci tot trebuie sa-mi explice cum fac distributia pe apartamente.

Attached Files



#282
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,976
  • Înscris: 06.01.2006

View Postrabelais, on 08 ianuarie 2013 - 14:20, said:

Atunci tot trebuie sa-mi explice cum fac distributia pe apartamente.
O sa-ti explice, asta fii sigur ca au 100 de legi si metodologii, ideea e ca nu ai ce sa contesti.

#283
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

View Postrabelais, on 08 ianuarie 2013 - 13:57, said:

Pai daca mi-a venit pe noiembrie 100 ron pentru ele, ma astept la 200 pe ianuarie Posted Image
Vreau sa fac acuma o cerere de recalculare, sa le-o depun si sa vad ce-mi raspund.
Banuiesc ca vor spune ca au calculat corect, asa au spus la telefon.
Dupa ce am raspunsul, ma duc la protectia consumatorului sa-i reclam.
Cei de la protectie vor merge la Termoficare si cei de la Termoficare merg in control la ISTA.
Cineva tot trebuie sa-i sanctioneze pe cei de la ISTA daca nu stiu calcula si sa nu ne mai ia de fraieri.

la mine a venit calculul 83 lei noimbrie (am centrala, ap izolat, in restul blocului sunt repartitoare..)
din acestia, 51 lei sunt spatii comune (in fapt este un calorifer pe scara, la parter, restul de pe etaje au fost desfintate in toamna), 32 lei tevile ramase in ap.
am sunat la firma care calculeaza (Marioval) si mi-au zis cam acelasi lucru: calculul e corect, pot sa fac plangere si voi primi fix acelasi raspuns: e corect, nu-i nimic de recalculat...
mi-au zis ca de fapt sunt pierderi mari de caldura in subsol si de aici apare consumul :)

#284
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,976
  • Înscris: 06.01.2006
daca a venit 83 ron pe noiembrie, sa vezi pe decembrie si ianuarie cand au scazut temperaturile, o sa treaca de 100 ron, insa e bine, la mine anul trecut mi-a venit si 260 ron intr-o singura luna, distractie maxima

#285
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
pana la urma ce ai facut? la noi pe scara e deja scandal, vor si desfintarea repartitoarelor
in toamna 2012 au fost desfintate caloriferele de pe etaje tocmai pentru a plalti mai putin
in mod absolut romanesc, factura de caldura a venit si mai mare !

#286
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,976
  • Înscris: 06.01.2006
La noi toata lumea a refuzat sa plateasca asociatia si in final s-a deschis oprirea robinetului de la intrarea in scara indiferent de vointa celor racordati la sistemul centralizat.
Li s-a propus sa isi plateasca caldura si eventual sa ajutam si noi cu o suma rezonabila de 40-50 ron si ei diferenta, ori se inchide de tot. Si cum au refuzat orice discutie s-a ales ultima varianta.

Edited by sandu bogdan, 15 January 2013 - 17:11.


#287
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
tare
numai ca la mine pe scara eu sunt singurul cu centrala, restul sunt bransati (unii cu repartitoare, unii fara)..

#288
ama64

ama64

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.02.2013

View Postrabelais, on 08 ianuarie 2013 - 14:12, said:

Dar daca consumul e calculat gresit, cei de la ISTA trebuie sa fie sanctionati.
Deci cei de la Termoficare ii verifica daca sesizezi OPC-ul, ce ia legatura cu ei.


Ok, multumesc pentru raspunsuri.
Maine ma duc pe la ei si o sa va tin la curent.
O sa trec si pe la OPC. Ista nu e invincibila Posted Image
Fratilor treziti-va si eu sunt in aceiasi situatie cu centrala proprie si platesc pentru niste tevii din PP-R la un ap cu 3camere mai mult decat unul care se incalzeste cu calorifere,magaria este intre Administratie in primul rand si acesti hoti dela ISTA,este vadita actiunea si campania  celor doua institutii de HOTI de punere la plata si recuperarea pierderilor nejustificate pe spinarea celor care au renuntat la serviciile lor.In primul rand daca aceste tevii la noi, radiaza o asemenea valoare calorica,atunci calculul pe total asociatie(,apartamente nedrebransate) ar trebui sa plece dela acesta valoare,pentru ca tevile traverseaza prin toate apartamentele blocului.Eu am facut sesizare la OPC-Ploiesti pe data de 1.02.2013 astept raspuns si in fuctie ce solutionare voi primi,ma voi opri sau continui in instanta si sesizare la garda financiara pana atunci nu vor vedea nici un ban dela mine, pentru aceste HOTII propuse in parlament de un cretin si aprobate de o armata de cretini pe care i-am votat.Va voi tine la curent.Instanta cred ca va rezolva problema asa cum a comsimtit si neregurile legate de taxele auto si amenzile CNADR,pentru ca inainte de a reprezenta justitia Romana sunt si ei consumatori deci muritori.ortodoxi.

View Postaeon, on 15 ianuarie 2013 - 15:40, said:


la mine a venit calculul 83 lei noimbrie (am centrala, ap izolat, in restul blocului sunt repartitoare..)
din acestia, 51 lei sunt spatii comune (in fapt este un calorifer pe scara, la parter, restul de pe etaje au fost desfintate in toamna), 32 lei tevile ramase in ap.
am sunat la firma care calculeaza (Marioval) si mi-au zis cam acelasi lucru: calculul e corect, pot sa fac plangere si voi primi fix acelasi raspuns: e corect, nu-i nimic de recalculat...
mi-au zis ca de fapt sunt pierderi mari de caldura in subsol si de aici apare consumul Posted Image
Sa vina fratilor sa-si izoleze coductele(RADET,MARIOVAL<ISTA)facind parte din afacerea lor,nu te duci in statia RATP si inainte sa-te urci trebuie sa cumperi anvelope la autobus ca sa ajungi acasa.Si eu daca am vrut mai multa caldura am investit(centrala,instalatie,izolatie) si nu sunt singurul,dar se vede calar discriminarea de care avem parte din partea  acestor institutii de SMECHERI SI DE HOTI.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate