Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 

RADET, termoficare -Debransare, diverse..

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
755 replies to this topic

#739
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

 laur_radu, on 22 februarie 2018 - 14:43, said:

Frate-meu are 2 apartamente in bucuresti. La un apartament cu 2 camere plateste max 90 lei pt caldura, caldura non-stop. Dar nici daca ar fi triplu pretul nu as dori sa fiu partas la poluare. In multe tari CT de apartament sunt interzise.
1) CET are filtre foarte performante, iar cosurile sunt inalte , si in general la periferie. Daca in urma cu 3 -4 ani pe cosurile CET se vedea iesind mult fum , acum se poate observa ca e doar abur. Ca tot veni vorba de Craiova , apa fierbinte  de la CET 1 este aruncata in raul Jiu, pt ca cele mai mari sere din Europa au fost distruse(inainte apa era folosita pt incalzirea acestor sere).Acum aceasta apa rezulatata in urma racirii instalatiei este irosita.

2) Nu trebuie sa tinam cont doar de bani . Toti se plang de poluare, lipsa spatii verzi etc. Dar ati facut ceva in aceasta privinta.  O CT termica polueaza , iar spre deosebire de masini nu are nici un filtru. Mai mult polueaza chiar sub nasul vecinului de sub tine. In plus, in afara acestor gaze arse mai exista si acele gaze nearse , in apartament, in cantitati foarte mici, dar foarte periculoase pt sanatate.
Vad ca nu ti-ai pus problema cum stam si cu sobele pe lemn si carbune, daca au sau nu filtre, cat is de reparate si verificate, etc. Crezi ca in buricul Bucurestiului nu se ard tot felul de porcarii si in ziua de azi?
Daca tu pierzi jumate din caldura pe partea de transport, poti sa ai si filtre de "aur".
Si repet, daca si asa de performante CET-urile, dc trebe sa va dau io taxa de cogenerare de 1Leu pe fiecare ~80KWh consumati?

 laur_radu, on 22 februarie 2018 - 14:43, said:

3) CT reprezinta : pericol de explozie.
Cate centrale de apartament (montate, verificate periodic si reparate doar de cei calificati si autorizati)  stii ca au "explodat" si au ranit pe cineva?

Edited by gabyxm, 22 February 2018 - 15:14.


#740
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 laur_radu, on 22 februarie 2018 - 14:43, said:

..... mai exista si acele gaze nearse , in apartament, in cantitati foarte mici, dar foarte periculoase pt sanatate.
......CT reprezinta : pericol de explozie.
Gresit ! camera de ardere este etansa , si pericol de explozie nu exista .

#741
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005

 gabyxm, on 22 februarie 2018 - 15:13, said:

Cate centrale de apartament (montate, verificate periodic si reparate doar de cei calificati si autorizati)  stii ca au "explodat" si au ranit pe cineva?

Asta e la fel ca mitul ala cu masinile pe gpl=bombe pe roti. La cate masini pe gpl circula pe strada ar fi trebuit sa explodeze zilnic vreo cateva.

#742
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013

 gabyxm, on 22 februarie 2018 - 15:13, said:

Vad ca nu ti-ai pus problema cum stam si cu sobele pe lemn si carbune, daca au sau nu filtre, cat is de reparate si verificate, etc. Crezi ca in buricul Bucurestiului nu se ard tot felul de porcarii si in ziua de azi?
Daca tu pierzi jumate din caldura pe partea de transport, poti sa ai si filtre de "aur".
Si repet, daca si asa de performante CET-urile, dc trebe sa va dau io taxa de cogenerare de 1Leu pe fiecare ~80KWh consumati?


Cate centrale de apartament (montate, verificate periodic si reparate doar de cei calificati si autorizati)  stii ca au "explodat" si au ranit pe cineva?
Se pierde caldura, dar nu o arunci pe toata ,asa cum am dat exemplul CET 1 Craiova.Ce treaba are pierderea de caldura cu filtrele ?!! Tu te plangi ca dai cca 1 leu /luna ? Eu am plantat in oras zeci de pomi pe banii mei. Acum primaria a venit si a plantat in continuare in linie cu ,copacii plantati de mine. Daca nu aveam eu initiativa nu se facea nimic cu acel spatiu verde dintre blocuri.<< Scuze ca am deviat de la subiect>>
Din pacate sunt multe cazuri de accidente cu CT .

#743
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

 laur_radu, on 23 februarie 2018 - 17:51, said:

Se pierde caldura, dar nu o arunci pe toata ,asa cum am dat exemplul CET 1 Craiova.Ce treaba are pierderea de caldura cu filtrele ?!!
Pierzi mai multa caldura pe traseu, trebuie sa arzi mai mult combustibil decat normal. Cu toate ca la CET te intereseaza in pricipiu sa racesti aburul iesit de la turbine pana la punctul de condens, nu in toate situatiile poti incalzi agentul termic primar livrat populatie doar cu aburul iesit de pe turbine si trebuie sa bagi si din cazan.
Faci mai mult foc, iese mai mult fum, fum filtrat discutabil.

 laur_radu, on 23 februarie 2018 - 17:51, said:

Tu te plangi ca dai cca 1 leu /luna ? Eu am plantat in oras zeci de pomi pe banii mei. Acum primaria a venit si a plantat in continuare in linie cu ,copacii plantati de mine. Daca nu aveam eu initiativa nu se facea nimic cu acel spatiu verde dintre blocuri.<< Scuze ca am deviat de la subiect>>
Nu platesc 1leu/luna, platesc 1 leu/70KWh, deci doar acasa ajung la minim 4-5Lei/luna.
Diferenta ii alta: daca tu vrei sa plantezi voluntar copaci pe banii tai, ii decizia ta si faci asta pentru a beneficia si tu de ceva. Io, tu si toata lumea din tara asta care are bransament la retea nu poate decide daca vrea sau nu vrea sa plateasca taxa de cogenerare de inalta eficienta. Plus de asta, io nu am nici un folos de pe urma banilor astia pe care statul mi-i ia cu japca.
Nu ma plang ca platesc pe ce decid io sa dau bani, ma plang ca mi-s luati bani cu japca, bani pe care altii ii chestuiesc pe mere-pere. Intelegi diferenta?

 laur_radu, on 23 februarie 2018 - 17:51, said:

Din pacate sunt multe cazuri de accidente cu CT .
Nu, exploziile nu-s produse de centrala, is prouse de acumularea de gaz in locuinta. Vrajeala cu centrala care explodeaza ii chestie propagata fals in presa din nestiinta sau intentionat, la comanda firmelor de repartitoare si regiilor de termoficare. Gaz aveai in blocuri cu zeci de ani inainte si explozii au fost destule si pe vremuri, da nu deranja pe nimeni ca mai bubuia un apartament. Chiar bagau rahatul sub pres si mergeau mai departe. La proiectele si instalatiile de gaz noi ai obligatoriu electrovalva si detectoare, deci mai reduci din riscul pe care il aveai pe instalatia veche, cu aragaz cu flacara deschisa. De butelii nu mai discut, ca nu are sens, astea fiind pe locul 1 la dezastre.
  In imobil etajat nu ai voie sa montezi numai centrala cu camera inchisa de ardere si tiraj fortat. Chiar daca de la defectiune gazul ramane deschis catre arzator (extraordinar de greu de obtinut in practica situatia asta), el se acumuleaza strict in camera de ardere si iese afara. Daca in camera inchisa se ardere se produce o detonatie, volumul ii prea mic si evacuare ii suficienta in sectiune cat sa nu se produca nici o avarie, inclusiv in centrala.

Edited by gabyxm, 23 February 2018 - 19:20.


#744
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 gabyxm, on 23 februarie 2018 - 19:17, said:

.....
  In imobil etajat nu ai voie sa montezi numai centrala cu camera inchisa de ardere si tiraj fortat. .....
Poti fi mai clar ????

#745
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

 86-APP, on 23 februarie 2018 - 19:53, said:

Poti fi mai clar ????
In bloc nu ai voie sa folosesti centrala cu tiraj natural si camera deschisa de ardere.

Edited by gabyxm, 23 February 2018 - 20:25.


#746
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 gabyxm, on 23 februarie 2018 - 20:25, said:

In bloc nu ai voie sa folosesti centrala cu tiraj natural si camera deschisa de ardere.
Cine te-a dezinformat ?

#747
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

 laur_radu, on 22 februarie 2018 - 14:43, said:

Frate-meu are 2 apartamente in bucuresti. La un apartament cu 2 camere plateste max 90 lei pt caldura, caldura non-stop. Dar nici daca ar fi triplu pretul nu as dori sa fiu partas la poluare. In multe tari CT de apartament sunt interzise.
1) CET are filtre foarte performante, iar cosurile sunt inalte , si in general la periferie. Daca in urma cu 3 -4 ani pe cosurile CET se vedea iesind mult fum , acum se poate observa ca e doar abur. Ca tot veni vorba de Craiova , apa fierbinte  de la CET 1 este aruncata in raul Jiu, pt ca cele mai mari sere din Europa au fost distruse(inainte apa era folosita pt incalzirea acestor sere).Acum aceasta apa rezulatata in urma racirii instalatiei este irosita.
2) Nu trebuie sa tinam cont doar de bani . Toti se plang de poluare, lipsa spatii verzi etc. Dar ati facut ceva in aceasta privinta.  O CT termica polueaza , iar spre deosebire de masini nu are nici un filtru. Mai mult polueaza chiar sub nasul vecinului de sub tine. In plus, in afara acestor gaze arse mai exista si acele gaze nearse , in apartament, in cantitati foarte mici, dar foarte periculoase pt sanatate.
3) CT reprezinta : pericol de explozie.

tovarase radu, bati campii grav de tot
aragazul pe care il ai matale in bucatarie e de vreo 3 ori mai periculos decat centrala. ce gaze nearse ai de la centrala in apartament?? odata ca ca acele gaze sunt aproape in totalitate doar co2 si h2o, apoi ca nu exista nici un fel de legatura intre camera de ardere si apartament. gaze nearse ai de la aragaz, cand faci cafeaua, probabil de vreo 10000 de ori mai mult decat de la centrala
ce polueaza sub nasul vecinului? abur si dioxid de carbon, mult sub noxele pe care le primesti daca deschizi fereastra spre orice strada pe care circula masini

ai impresia ca atunci cand fierbi la ciorba 2 ore aragazul tau trage de pe teava un gaz special si emana oxigen in bucatarie?? iar la centrala vine gazul poluant, sa trimita gaze nearse in camera?
aragazul iti consuma oxigenul din camera si il inlcouieste cu gaze periculoase, centrala odata ca trage aer de afara si evacueaza tot afara, apoi are ardere mult mai eficienta decat aragazul
sau nu ai vazut o teava de gaz si un aragaz in viata ta, poate ai mancat doar ciorba facuta la foc de lemne..

ps. ca sa fie clar, in germania cel putin nu e interzisa nici o centrala, dimpotriva, mai toti au fie centrala in apartamanet, fie una mare de bloc. eu am una de apartament pusa in baie. toate blocurile din jur au la fel, nu neaparat in baie, poate fi si in bucatarie. culmea e ca plita si cuptor exista doar electrice
de ce oare??

Edited by aeon, 23 February 2018 - 21:06.


#748
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
Aeon ar trebui sa te documentezi inainte de a vorbi cu atata incredere. Din pacate realitatea nu e deloc asa cum o prezinti tu . Cercetarile au aratat ,ca poluarea produsa de CT este la fel de nocivă ca cea cauzată de traficul auto, dacă nu peste aceasta. Poluarea la interior este mai complexă decât cea de la exterior, concentraţiile unor poluanţi, ca de exemplu dioxidul de azot, fiind mai mari la interior. Cand vecinii deschid fereastra acel aer intra in casa,si ramane acolo mult timp dupa inchiderea ferestrei (radicali liberi). Douglas Fowler spunea ca aceasta poluare '' este egala cu a pune oamenii să respire zi şi noapte la ţevile de eşapament ale maşinilor»" Mai grav este ca s-au descoperit si particule ultrafine de funingine, care in stutudiile facute pe animale au fost descoperite in creierul acestora. in probele de condens au fost  găsite hidrocarburi cancerigene. Este adevarat ca aragazul polueaza mult mai mult in apartament, odata ca raman mai multe gaze nearse , apoi , pt ca nu are kit de evacuare a gazelor arse.
In Europa CT termice se pot monta doar daca indeplinesti niste reguli stricte.
Ma bucur ca ai amintit de Germania. Aici  este reglementat sistemul de încălzire care trebuie utilizat în fiecare zonă a oraşului, sistem de încălzire care a fost stabilit în urma unor calcule riguroase ca fiind cel mai eficient energetic, cel mai ieftin şi cel mai puţin poluant,unde toti respecta aceste reguli fara a se plange ca le sunt incalcate dreptul de a alege. In Viena , vara apa calda  este livrata  doar cu ajutorul incineratoarelor de deseuri.

#749
marusu

marusu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 22.11.2018
Buna ziua! Va cer ajutorul printr-un sfat, la probema mea. Locuesc la ultimul etaj intrun bloc de 8 etaje. De cati va ani de cand m-am mutat in el ma lovesc de probema cu caldura in apartament la venirea sezonuliu rece. Anul acesta am schimat toate coloanele de sus pana la subsol, problema sa remediat numai pe jumatate, mai exact in dormitoare caloriferele sun calde de sus pana jos, iar in sufragerie si bucatarie sunt o palma calai in partea de sus. Am fost si la vecinii de sub mine si pana la etajul 7 caloriferele functioneaza normal in parametri cu agentul termic distribuit de RADET. Am montat un robinet in locul aerisitorului de la calorifer si am observat ca prtesiunea pe tur este mai mica decat presiunea pe retur, mai exact cand am oprit returul si am dat drumul la tur curgea apa mai lent, iar cand am oprit turul si am dat drumul la retur venea apa cu viteza mare. Din cate stiu ar trebui sa fie egala. Am crezut ca robinetul meu de tur nu deschide bine, si l-am scos si am montat un cot olandez ce 1/2, mai exact lam pus pe direct. Intradevar a mai crescut presiunea pe tur dar nu atat incat sa  faca circuitul complet in calorifer. Va multumesc!

#750
skilton

skilton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 05.08.2011
Am si eu o intrebare rapida. Locuiesc la ultimul etaj al unui bloc de 4 etaje si am o avarie la 2 dintre calorifere. Imobilul a fost achizitionat anul trecut cand coloana de apa de la RADET era deja incarcata. Am mai folosit diversi izolatori, dar se pare ca nu va mai tine mult "peticirea". I-am explicat asta si administratorului de bloc si i-am propus sa schimb toate tevile agentului temic ce trec pe la mine prin apartament + caloriferele cu probleme. Vrem sa punem toate tevile pe pozitie si sa schimbam caloriferele sau robinetii cu probleme, iar apoi sa oprim incalzirea pe coloana mea pentru doar cateva ore, fara a produce deranj sau alte probleme.
Problema e ca administratorul sustine ca trebuie sa goleasca toata coloana (suntem doar 5 apt pe coloana, P+4) si sa platesc apoi eu tot agentul termic. Daca nu sunt multumit, cica sa astept pana la primavara. I-am explicat ca daca inlocuiesc tevile (tur+retur) e in avantajul tuturor si inteleg ca trebuie sa platesc apa calda cu care se incarca, dar nu inteleg de ce sa se goleasca toata coloana in conditiile in care stau la ultimul etaj si agentul termic va ramane pe instalatie la toate celelalte etaje. E o practica normala ceea ce sustine el sau doar a simtit ca e rost de niste bani?

Edited by skilton, 13 January 2019 - 20:03.


#751
Glaurung

Glaurung

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 30.01.2019
Salutam,

O intrebare pentru cei care se pricep la instalatiile de incalzire centralizata. Datele problemei: apartament 3 camere in bloc comunist din 1975, etaj 4/4.
Din cele cinci calorifere (clasice, de fonta) doar doua se incalzesc cat de cat mai bine celelalte trei fiind doar caldute.
Suspectul uzual: aer in calorifer. Montat aerisitoare, aerisit, nimic. Inlocuit aerisitorul cu un robinet si montat un furtun. Verificat succesiv presiune/debit pe tur si retur. Presiune/debit foarte bune, caloriferul incepe sa friga dupa cateva zeci de secunde. Montat din nou la loc in configuratia normala si temperatura incepe sa scada.
Mers si verificat debitul si temperatura din instalatia blocului (masurate de instrumentul celor de la RADET): temperatura tur 45C, retur 40C, debit 8 m3/h.
Suspectez o colana de retur infundata (instalatia e cea originala) dar e totusi ciudat ca debitul circulat in instalatie e destul de ridicat. Alte cauze posibile?
Multumesc.

#752
Glaurung

Glaurung

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 30.01.2019

 skilton, on 13 ianuarie 2019 - 20:01, said:

Am si eu o intrebare rapida. Locuiesc la ultimul etaj al unui bloc de 4 etaje si am o avarie la 2 dintre calorifere. Imobilul a fost achizitionat anul trecut cand coloana de apa de la RADET era deja incarcata. Am mai folosit diversi izolatori, dar se pare ca nu va mai tine mult "peticirea". I-am explicat asta si administratorului de bloc si i-am propus sa schimb toate tevile agentului temic ce trec pe la mine prin apartament + caloriferele cu probleme. Vrem sa punem toate tevile pe pozitie si sa schimbam caloriferele sau robinetii cu probleme, iar apoi sa oprim incalzirea pe coloana mea pentru doar cateva ore, fara a produce deranj sau alte probleme.
Problema e ca administratorul sustine ca trebuie sa goleasca toata coloana (suntem doar 5 apt pe coloana, P+4) si sa platesc apoi eu tot agentul termic. Daca nu sunt multumit, cica sa astept pana la primavara. I-am explicat ca daca inlocuiesc tevile (tur+retur) e in avantajul tuturor si inteleg ca trebuie sa platesc apa calda cu care se incarca, dar nu inteleg de ce sa se goleasca toata coloana in conditiile in care stau la ultimul etaj si agentul termic va ramane pe instalatie la toate celelalte etaje. E o practica normala ceea ce sustine el sau doar a simtit ca e rost de niste bani?

Acelasi show il am si eu cu administratorul. Pur si simplu nu vrea sa se implice in problemele legate de instalatie. Oricum aia de la RADET se prind de pierderile din instalatie doar daca verifica personal contorul de la subsolul blocului. De obicei citirile le face chiar administratorul. Instrumentul masoara debitul din instalatie cumva diferential si raporteaza diferentele. Tehnica sa eviti asta e destul de simpla: opresti tur si retur din robinetii generali, golesti instalatia doar cat sa rezolvi problema de la tine iar apoi o incarci la loc folosind doar returul. Robinetii de aerisire (la mine sunt la subsol, se poate sa fie si in alta parte) trebuie sa fie deschisi. La sfarsit deschizi si generalul de pe tur. La noi a mers de mai multe ori tehnica descrisa. Oricum e absurd sa golesti toata instalatia daca stai la ultimul etaj.

#753
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 06.09.2017
Te mai poti debransa de la RADET in 2019 ? Avand in vedere ca jumatate din apartamentele de pe scara deja au CT ?

#754
FireSky

FireSky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 20.01.2005
Sunt sigur ca s a mai intrebat,imi cer scuze.as dori sa ma debransez si eu de la radet in primavara/vara.in bloc e deja trasa teava de gaz la care sunt legati 5-6 posesori de CT.ca sa ma racordez la teava trebuie sa obtin aprobarea lor?trebuie sa le si platesc ceva? Daca proprietarii care au tras teava la inceput s-au mutat,cei care au cunparat apaetamentele lor au preluat si dreptul de proprietate asupra tevii de gaze?e vorba de Bucuresti

#755
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 06.09.2017
Salut, nu are nici o legatura radetul cu instalatia de gaze sau centrala termica.

#756
FireSky

FireSky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 20.01.2005
Pardon,ma refer la pasul 2,dupa debransare,cand voi vrea sa montez CT,sa stiu cum ar trebui sa abordez discutiile cu vecinii.eu sunt relativ nou in bloc,nu i cunosc personal.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate