Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...
 Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...
 

Boli si daunatori

- - - - -
  • Please log in to reply
506 replies to this topic

#379
georgecta

georgecta

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 21.10.2015
Da. Pai au lumina destula,Slava Domnului,lumina bate direct in ei. Ce sa le fac? Sa le iau lampi? 😃 au lumina. Poza e facuta seara la lumina din cameră.

#380
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Eu zic ca nu-i lumina destula! ... Chamaedorea elegans nu cere f multa lumina! ...dar prin
fereastra ta nu trece suficienta lumina cat sa multumeasca restul plantelor! ... macar sa mai
rotesti vasele din cand in cand!

Am un "tinerel" de Chamaedorea elegans de vreo 20 de ani ... de cativa ani infloreste ... sta in
fata unei ferestre de 2 x 1,8 m! .... el cere mai multa lumina dar atat pot sa-i ofer!

Poza nu-mi apartine:
http://www.gradiname...r-991-6925.html

Numai bine!

#381
georgecta

georgecta

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 21.10.2015
Am inteles. O sa incerc sa.l asez mai in fata celorlalte. De ficus ce parere ai,arata ok sau trebuie sa.i schimb locul de langa celelalte plante? Apropo trebuie sa.i schimb ghiveciul la palmier,unul mai mare?? Acum am observat ca are o floare si el😁 nu stiam ca e floare.

#382
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

 georgecta, on 22 octombrie 2015 - 22:50, said:

Am inteles. O sa incerc sa.l asez mai in fata celorlalte.

Ca sa fi convins de intensitatea luminii ajunsa in camera ta ar fi bine sa procuri (achizitie sau
imprumut) un luxmetru! ... Daca masori vara afara (camp deschis sau gradina neumbrita) si in
interior vei constata un raport chiar de 1/1000 (nu am gresit: unu la o mie)!
Daca iti permite telefonul incearca sa descarci aplicatia asta:
beeCam Light Meter - Android Apps on Google Play
Nu este un luxmetru ... dar te "orientezi" putin!

Nici ficusul nu este prea mofturos la lumina! ... dar mai multa lumina l-ar ajuta!

Numai bine!

#383
georgecta

georgecta

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 21.10.2015
Multumesc. Numai bine!!

#384
iThorr

iThorr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 14.11.2013
Salut! Am si eu o problema, mica sau mare inca nu stiu.... Azi de dimineata cand m-am trezit, am gasit pe monitor niste "gandacei" sau nu stiu cum sa le zic, foarte mici albi care mergeau.. si pe spatele monitorului si pe display. Oare ce sunt? mentionez ca nu de mult, cam acum aproape o saptamana am avut probleme cu niste musculite de fructe, mai exact de la niste struguri care i-am tinut cam mult in camera. dar am scapat de ele intrun final. sa fie oua de la acele musculite? sau ce sa fie? Mentionez ca am si doua ghivece de Aloi/Aloita in camera, dar nu este langa biroul de calculator ci in partea opusa a camerei. Va rog poate ma puteti ajuta pentru ca pe mine ma deranjeaza mai mult sau mai putin dar sotia mea este ingrozita de ele, nu suporta gandacii de nici un fel.

Ce sunt si cum as putea sa scape de ele.

Am atasat niste poze mai joc cu acesti "gandacei" de pe display-ul monitorului.

Attached Files



#385
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Pe plante sunt? Ca daca nu sunt, esti pe aria gresita. Da si tu cu un spray de tantari, gen Raid, sa moara.

#386
cristijuru

cristijuru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 22.03.2012
Cred ca al meu copil a venit cu paduchi de la scoala... Am fost la farmacie si mi s-a recomandat Paranix... Am auzit ca e bun insa vreau sa aflu parerea altor persoane inainte sa il cumpar. E mai buna solutia tuns zero sau gaz ori sa merg pe mana farmacistei ? Am vazut ca produsele lor pot fi cumparate si online. Mi-ar usura rusinea si munca. Multumesc

#387
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Stii ca esti pe aria de plante, nu?

#388
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
Pe toate plantele : Poisentia , orhidee am un puf alb si am tot incercat sa le sterg cu vata cu spirt dar fara rezultat . Azi am vazut si niste chestii mici roz pe dosul frunzelor . Ce e si ce e mai eficient sa le combat ?

#389
radian

radian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 684
  • Înscris: 20.11.2006
Am cumparat de curand o tomata atarnatoare pe care urma sa o "cazez" pe balcon. Dar mi-a venit gata ofilita. Stiu ca tomatele cand isi schimba locatia se pleostesc dar apoi in circa 24 de ore isi revin. A mea este pleostita de vreo 3, 4 zile bune. Mai am pot trage vreo speranta in legatura cu ea?

Se poate vedea, in ghiveci mai sunt vreo 2 tulpine taiate la cca. 1 cm de la nivelul solului. Asa mi-a fost trimisa planta de firma de la care am cumparat-o.  Sunt sanse sa se dezvolte plante din ele?

Attached Files

  • Attached File  005.JPG   542.84K   11 downloads

Edited by radian, 09 April 2016 - 06:17.


#390
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Matale esti un visator! Posted Image  ... de data asta visul nu se va implini: planta e pierduta!
Inteleg ca e cumparata de pe net ... data viitoare sa cumperi doar dupa ce o vezi!
Mare lucru nu ai pierdut! ... cumpara cateva fire de cherry, repica-le in vase mai mari
si lasa-le mai la umbra (sa se "desire" putin) ... cand vor lega varful de crestere se va
apleca sub greutatea fructelor (poti sa-l ajuti putin cu mana) ... asa vei avea o
"curgatoare" faina!
Bafta!

#391
radian

radian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 684
  • Înscris: 20.11.2006
Multumesc pentru raspuns. Cherry nu-mi trebuie, am avut anul trecut, alea cresc ca nebunele. Da, intradevar le-am luat de pe net, dar se pare ca firma e serioasa. Le-am trimis poza de mai sus si lor, si azi am primit rapsuns ca mi-au expediat o alta tomata in locul celei ofilite.

#392
pyu

pyu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 01.06.2005
Buna ziua.
De ceva vreme am observat ceva ciudat pe frunzele plantutei mele. Sunt paduchi  lanosi?

Attached Files



#393
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
da, paduchi linosi

#394
bucsie

bucsie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 03.02.2007
O jumatate din copacelul meu s-a imbolnavit, oare ce pot face sa-l salvez?
Nu imi dau seama daca l-a piscat frigul (desi seara l-am invelit in folie anti-inghet de la lidl), sau e bolnav-bolnav?

Attached File  boala.jpg   193.53K   15 downloads

#395
melmel

melmel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 624
  • Înscris: 30.09.2007
Salutare,
Sper ca ma puteti ajuta sa identific problema dracilei mele din curte.I-au cazut destul de multe frunze si nu stiu ce are. Anexez niste poze, sper ca cei cunoscatori sa poata identifica problema.
Multumesc!

Attached Files



#396
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,161
  • Înscris: 17.07.2013

 iThorr, on 12 noiembrie 2015 - 12:50, said:

Salut! Am si eu o problema, mica sau mare inca nu stiu.... Azi de dimineata cand m-am trezit, am gasit pe monitor niste "gandacei" sau nu stiu cum sa le zic, foarte mici albi care mergeau.. si pe spatele monitorului si pe display. Oare ce sunt? mentionez ca nu de mult, cam acum aproape o saptamana am avut probleme cu niste musculite de fructe, mai exact de la niste struguri care i-am tinut cam mult in camera. dar am scapat de ele intrun final. sa fie oua de la acele musculite? sau ce sa fie? Mentionez ca am si doua ghivece de Aloi/Aloita in camera, dar nu este langa biroul de calculator ci in partea opusa a camerei. Va rog poate ma puteti ajuta pentru ca pe mine ma deranjeaza mai mult sau mai putin dar sotia mea este ingrozita de ele, nu suporta gandacii de nici un fel.

Ce sunt si cum as putea sa scape de ele.

Am atasat niste poze mai joc cu acesti "gandacei" de pe display-ul monitorului.
par pui de paianjen

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate